Тернопіль – що подивитися за два або три дні, та чим зайнятися влітку: прогулянки, активний відпочинок, кафе та ресторани, прогулянка на катері, готелі в центрі міста.
Що робити два-три дні у Тернополі? Ну пройшов центром міста та набережною, попив кави, покатався на катері ставом. І все? Але виявилось, що Тернопіль може здивувати цікавими локаціями, активностями та екскурсіями.
Розповідаю, що вдалося побачити, де побувати, та що скуштувати за три дні у Тернополі. А ще, де активно провести літній день та які подарунки я раджу привезти з Тернополя.
Прогулянки по Тернополю та цікаві пам’ятники

Класно, що вокзал в Тернополі знаходиться саме в центрі. Приїжджаєш вранці на поїзді і по вулиці Чорновола за три хвилини опиняєшся на Театральному майдані. Тут стоїть Драмтеатр, на голову сідають божевільні голубі, біля театру можна побачити трикутну хатку ТІЦ – Туристичного інформаційного центру, де запропонують цікаві екскурсії містом, або в закулісся театру, або на дзвіницю Тернопільської Катедри – на любий смак.
А для тих, хто хоче самостійно прогулятися містом, є декілька цікавих маршрутів:
Театральний майдан і бульвар Шевченка

Прогулятися по Театральному Майдану та знайти тернопільські яйця – якщо їх потреш, здійсняться бажання. Насправді ці величезні кам’яні кулі труть студенти перед сесією – кажуть допомагає здати іспити.
Далі прогулятися Бульваром Тараса Шевченко – тут є декілька цікавих пам’ятників.
По-перше, Соломії Крушельницькій, відомій українській оперній співачці, світовій зірці оперної сцени, яка була народжена біля Тернополя.

По-друге, трьохсторонній годинник, який був тут встановлений ще в 1896-му році, а потім його зруйнувала радянська влада. Годинник відтворили у 2014-му році і став улюбленим місцем зустрічі тернополян.

По-третє, пам’ятник “Випадкова зустріч”, який має цікаву історію. На лаві сидить симпатична пані, і ніби то спілкується з тими, хто сідає біля неї на вільне місце. Але спочатку біля неї була інша статуя-жіночка, яка дійсно спілкувалася з панею, яка залишилася на бульварі. Друга статуя була викрадена менш ніж за рік після встановлення, і досі не знайшли крадіїв, тому місце на лаві теперь вільне. Але залишена пані не така вже й самотня, прогулюючись сквером, багато місцевих мешканців та приїжджих люблять посидіти та фотографуватися із нею. Місцеві називають її Психотерапевткою – люди сідають на лаві біля піні і іноді діляться з нею своїми проблемами.

Якщо будете гуляти до самого початку бульвара Шевченко, зазирніть у Італійський дворик. Це унікальне історичне місце Тернополя, звідки починалася його архітектурна історія. Свого часу в будівлі знаходився елітний навчальний заклад і навіть краєзнавчий музей. У дворику розташований бар, але сюди можуть приходити всі охочи просто, щоб подивитися на це красиве місце. Локація не має відношення і не є власністю жодного з ресторанних закладів, це вільна територія. Сам будинок – пам’ятка архітектури.
По дорозі побачите ще один незвичний пам’ятник «Бджілці-трудівниці», який був встановлено 24 жовтня 2010 року. Його особливість полягає в тому, що це другий в Україні та Європі пам’ятник бджолі-трудівниці.
Вулиці та незвичні памя’тникі Тернополя

Маленька пішохідна вулиця в центрі Тернополя – вулиця Валова, дуже приємна для неспішної прогулянки. Також тут є декілька симпатичних кафе, де пропонують каву та смачні сніданки. Але про них я розповім трохи нижче. На вузенькій та невеличкій вулиці можна побачити великий пам’ятник – скульптура трохи заввишки реального росту та розміру відомому тернопільському історику, археологу та поету – Ігорю Ґереті.

Валова переходить у вулицю Гетьмана Сагайдачного – фактично куточок старого центру, де можна відчути дух ще австрійського Тернополя. Також тут є Катедральній собор, памятник Івану Франку, багато лавок для відпочинку і кав’ярень, де можна взяти каву з собою і насолоджуючись її смаком, сидіти в тіні великих каштанів.

Пам’ятник сантехніку та невидимці можна побачити на вулиці Патріарха Йосифа Сліпого, 5/6.
Якщо ви плануєте відвідати цікаву екскурсію – рекомендую почитати окремий пост про нестандартні екскурсії, які проводять в Тернополі гіди ТІЦ – Тернопільського інформаційно-туристичного центру.
Тернопільський став – розваги та екскурсії

Обожнюю, коли в місті є велика водойма, річка або море. Мабуть тому, що живу біля моря? Тернопільський став і його 9-кілометрова набережна додають місту особливий шарм. Величезне штучне озеро з крутими берегами, по якому ходять прогулянкові катери – це просто вау-як круто, особливо влітку.
Тернопільська набережна

Набережна протягнулася від Церкви воздвиження Чесного Хреста, мимо валів, на яких влітку працює кінотеатр просто неба, мимо парка Шевченка і тягнеться аж до Циганської гори. Вздовж набережній встановлені струменеві фонтани, які не тільки прикрашають її, а й не дають квітнути воді у ставі.

Насолода від прогулянки сонячною набережною тернопільського ставу приносить неабияке задоволення. Можна посидіти на лаві, або влаштувати пікнік на валах. Або зайти у парк та погуляти в тіні дерев, чи потренуватися на тренажерах, розташованих на острові Чайка. Тут також можна орендувати катамаран, та покататися каналом навкруги острова.
“Морська” прогулянка Тернопільським ставом

А можна купити квиток на корабель, та відправитися на водну екскурсію Тернопільським ставом. Це, до речі, дуже цікаво, якщо купити квіток саме на екскурсійний катер Сигма. Він відрізняється від інших прогулянкових катерів, тому що в нього скорочена по висоті верхня палуба. Навіщо це? Щоб зробити прогулянку ставом ще цікавішою.

Це не просто прогулянка, а й екскурсія у супроводі гіда ТІЦ– пані Oksana Lenchuk, яка розповість про найцікавіші історії, пов’язані з будівництвом ставу (а це на хвилиночку сталося у 16 столітті), та спорудами, які його оточують.

З катеру місто виглядає зовсім по-іншому: відкривається панорама замку, набережній та сходів, біля яких ллється фонтан “сльози Гронського”.

Можна побачити “район-невидимку” і так званий “Гуддіні-холл” – будівля, якої немає на картах Тернополя, але очі її бачать, бо дійсно красива.

Коли катер підпливає до Білецього моста, лунає сирена та команда “Верхня палуба, лягай!” Для непідготовлених туристів то була реально несподіванка. Але всі лягли, бо катер має пройти під мостом. А відстань між поручнями верхньої палуби та низом моста – десь 10-15 сантиметрів. Незвичний, але дуже вражаючий атракціон.

Після того, як катер проходить під мостом, він опиняється у Серетському каналі. Тут останніми роками побудували сучасну Водну арену, а до війни проводили міжнародні змагання з водних видів спорту.

На зворотному шляху катер проходить повз Острова Кохання – дуже красивий острів, на якому встановлена беседка. Тут фотографуються молодята, призначають побачення закохані та частіше за все сидять рибалки та ловлять рибку зі ставка. До речі, на острів веде місточок, тому сюда можна потрапити під час прогулянки набережною.
Пляжі Тернополя
На Тернопільському ставу є два громадських пляжі:

Дальній пляж – пісок як на пляжі, так і у воді, куди веде пологий спуск. Також є парковка, роздягальні, спортивний майданчик та декілька парасолей. Пляж безкоштовний.

Пляж Циганка – сучасний пляж, розташований наприкінці тернопільській набережній, з шезлонгами, парасолями, безкоштовним душем та туалетом. Мінус у тому, що не дуже зручно заходити (а особливо виходити) у воду, плити на набережній дуже слизькі. На пляжі немає піску, є газон, на якому можна засмагати, не орендуючі шезлонги.

Пляж “Оазис” – знаходиться біля Тернополю в селі Глядки на березі Івачівського ставу. Це повноцінний біч-клаб з чотирма басейнами (один дитячий), душами, роздягальнями, шезлонгами, кафе та VIP-зоною. Якщо ви плануєте більше ніж 2-3 дні відпочинку у Тернополі – заплануйте цю локацію, але для цього потрібна машина, або прийдеться викликати таксі. Ціни на послуги та меню – дивиться на сторінці пляжу.
Тернопільські активності
Окрім прогулянок Тернополем та посиденьок у ресторанах та кафе, в місті є багато варіантів активно провести свій час.
Покататися в Тернополі на САПах

Вдруге в своєму жітті я спробувала катання на САПі. САП, або SUP — англ. Stand-Up-Paddling. Це водна дошка, гібрид серфінгу та веслування, в якому спортсмен пересувається по воді на дошці за допомогою весла. Дошки для сапсерфінгу схожі на дошки для традиційного серфінгу, але зазвичай більше їх за габаритами, що спрощує утримання рівноваги.

На Тернопільському ставі теж можна спробувати навчитися та покататися на САПах. Влітку – це особливе задоволення, яке поєднує активний спорт та можливість провести час у теплій воді. Навчання та аренда САПів є на протилежному від замку березі біля готелю Галичина – у клубі Riverside.te Отже, окрім САПів тут є пляж з шезлонгами та ресторан, де можна не тільки смачно поїсти, а й відсвяткувати дні народження та весілля. Оренда САП-дошки коштує 150 грн. на годину.
Тенісний корт для профі і початківців

Одним із варіантів активного відпочинку в Тернополі є можливість пограти у великий теніс на кортах в Central Park. Тенісні корти розташовані в парку Сопільче (в минулому звався Топільче) за адресою місто Тернопіль, вулиця Торговиця, 15.

Для послуг відвідувачів клубу 4 відкриті тенісні корти, один з яких є безкоштовним для усіх. Але треба заздалегідь записатися на безкоштовне тренування, бо охочих дуже багато. Модна прийти з власними ракетками та м’ячами, або все орендувати на місці. Також отримати допомогу професійних тренерів, або просто пограти парами з друзями. Для відвідувачів є зона відпочинку та кафе із смачною кавою.
Смачний Тернопіль – ресторани та кафе
Тернопільські смаколики, кафе та ресторани – це теж важлива тема, про яку треба зацікавитися перед поїздкою у Тернопіль. Мені пощастило побувати в декількох закладах в проміжках між насиченою екскурсіями та активностями програмою поїздки.

Леліва – Перша старотарнопільська ресторація (вул. Качали, 18) – цей ресторан, який знаходиться біля центру міста, але на затишній вулиці, де немає натовпу людей. Дуже смачна авторська кухня, в якій готовлять по старовинним та сучасним рецептам українські та європейські страви. Більш за все сподобався банош з незвичною подачею – каша була зверху на підкладці зі смаженого м’яса.

Карма Кава (Валова вулиця, 5) – сучасна кав’ярня, в якій можна смачно поснідати здоровими сніданками та випити гарнятко кави.

Стара піцерія (вулиця Шашкевича, 1) – найстародавніша піцерія Тернополя, яка працює тут ще з радянських часів. Дуже популярний заклад у місцевих, бо смачно і ціни на піцу дуже бюджетні.
Де жити в Тернополі – готелі та апартаменти
Готелі та Апартаменти в центрі Тернополя:
- Готельний комплекс Юхнович – тут ми зупинялися під час подорожі у Тернопіль. Просторі 2-4 ліжкові номери, доволі ситний сніданок входив у вартість проживання. Готель знаходиться у центрі Тернополя, але в тихій частині. Для тих, проїздить на поїзді – 7 хвилин ходу від залізничного вокзалу.
- Sapsan – готель знаходиться біля Циганського пляжу на сучасній набережній. Зручне місце для тих, хто любить прогулянки та бажає кожен вечір дивитися яскраві заходи сонця.
- Готель Тернопіль – розташований в центрі міста біля набережній та валів. З номерів відкривається приголомшливий краєвид на Тернопільський став.
- Апартаменти Тернопіль – якщо вам потрібна кухня, щоб самостійно готувати їжу, тоді краще поселитися в апартаментах в центрі міста.
Що привезти у подарунок з Тернополя

Раджу зайти у магазин сувенірів Коза-Дереза (вулиця Гетьмана Сагайдачного, 2) – тут продають сувеніри ручної роботи, які роблять на Мануфактурі у Тернополі. Майстерині роблять іграшки, шиють сукні з натуральних тканин з оригинальною вишивкою. Такі подарунки будуть нагадувати вам яскраві враження від файного міста Тернопіль.
Корисні посилання для організації подорожі:
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Рекомендую почитати:
Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – старовинна фортеця, костели та водосховище
Безкоштовна Одеса – що подивитися в місті, не витрачаючи гроші
Дністровський каньйон – великій гайд
Заліщики – маленький рай на Дністрі