Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – старовинна фортеця, костели та водосховище

Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – що подивитися у місті, Стара фортеця, маршрути муралами, кращі готелі та ресторани Кам’янця.

Туристи вважають, що це маленьке затишне місто з компактним старим центром та середньовічною фортецею. Насправді Кам’янець більше ніж здається на перший погляд. Треба до нього трошки уважніше придивитися, та запланувати на відвідування не один, а мінімум три дні.

<img decoding=

Так, у Кам’янці можна чудово провести кілька днів, гуляючи містом. Навіть на фортецю можна закласти повноцінний день. Але ще є поїздки незвичайними місцями та історичними пам’ятками навколо міста. Про все це я і хочу розповісти з власного досвіду – була в Кам’янці три разі й кожного разу знаходила щось новеньке.

Чим зайнятися у Кам’янці-Подільському

Старе місто розташоване на невеликому півострові, навкруги якого протікає річка Смотрич. Тут багато цікавих історичних споруд, практично кожна зі своєю легендою.

Площа Польський Ринок

Це самий центр Кам’янця, на якому розташована Ратуша з баштою, Вірменський колодязь та всім відомий пам’ятник Туристу. За ратушею є Ринок Сувенірів та дуже симпатичний парк. Взагалі весь центр міста зосереджений навколо Польського Ринку: тут більшість готелів та апартаментів, багато кафе та ресторанів, костелів, монастирів та храмів Старого міста.

Зробить селфі з пам’ятником туристу. Його встановили на площі Польський ринок біля міської ратуші у 2013 році. Худа фігура в шортах, кепці та футболці з фотоапаратом на шиї – практично така сама, як у Толіка, після того, як ми пройшлися маршрутом Каміно Подоліко.

Петропавлівський собор або Костел Петра та Павла

Це найцікавіший з тутешніх храмів, та навіть такого більш не зустрінеш ніде в Україні. Коли у 1672 році турки, взявши неприступний Кам’янець, прибудували до головного католицького собору мінарет. Таким чином вони ніби встановили свою владу у місті остаточно. Архітектурно комплекс костелу не постраждав, лише доповнився вежею мінарету. Але вже у 1699 році туркам довелося повернути місто Речі Посполитої, і католики вирішили не зносити мінарет. У 1756 році поставили на нього дерев’яну скульптуру Діви Марії. Сьогодні вона вже відлита з міді із позолотою. Біля храму розташований католицький цвинтар навкруги якого розбити дуже затишний сад.

Домініканський монастир

Один із найстаріших храмів Кам’янця, розташований на найвищій точці міста. Ми побували у монастирі, коли закінчили Каміно Подоліко. Тут нам поставили нашу останню печатку та запросив на каву з тістечком ксьондз Алоізій, розповів як зараз реставрують храм силами польської католицької церкви. Вже можна подивитися результати реставрування, але процес звичайно ще йде.

Костел Святої Трійці

За триста метрів від Ратуші розташована дивовижно красива церква в стилі бароко – Костел Святої Трійці. У 1750 році його заснували два ченці тринітарію (ордена Святої Трійці). Завдяки їм костел і називається Тринітарським. Ченці-тринітарії займалися досить благородною справою. Метою їхнього служіння було збирання грошей для викупу християн із мусульманського полону. Тому їм було чим зайнятися у Кам’янці-Подільському. На території храму є чудовий сад, де можна зробити класні фото, та просто відпочити.

Вірменський квартал

Вірменський квартал – це один суцільний музей просто неба. Вірменська громада в Кам’янці-Подільському з’явилася у 1062 році, коли князь Федір Дмитрович запросив вірмен, що втекли з міста Ані, яке було зруйновано, оселитися у Львові, Києві та Кам’янці-Подільському. Згодом тут утворилася найбільша громада вірмен у Речі Посполитій – близько 1200 сімей проживало у Кам’янці.

Центральна частина кварталу – вірменська площа, яка увійшла до книги рекордів України, як площа, яку найчастіше перейменовували. Якщо дійти до вулиці П’ятницької, можна побачити дзвіницю Святого Степаноса, яка свого часу виконувала ще й функції сторожової вежі. Вона є єдиною будівля, яка залишилася від середньовічного собору 1495 року.

Міська брама та оглядовий майданчик

<img decoding=

Далі в сторону фортеці можна побачити залишки Міської брами – праворуч залишилися руїни каземату, а ліворуч багато років існую дуже туристичне кафе “Під брамою”. Але Міська брама як магніт приваблює туристів, тому що тут є найкращий оглядовий майданчик, з якого можна побачити фортецю як на листівці.

Фортеця у Кам’янці – що цікавого

<img decoding=

Кам’янець-Подільський – одне з найстаріших міст України, місце зосередження різних культур та історичних подій. Кого тут тільки не було, хто тільки не завойовував це місто на півострові, який природньо захищає мальовничий каньйон. Середньовічна фортеця в давнину була захисним форпостом від загарбників. У 6-7 століттях фортеця була головним форпостом Литовського князівства на Поділлі. А з 1434 і до кінця 18 століття – Речі Посполитої.

<img decoding=

Взагалі саме місто багато разів переходило з рук у руки. А ось фортецю змогли взяти лише раз – турки захопили її у 1672 році. Зі Старого міста до фортеці через каньйон річки Смотрич веде Замковий міст. Тепер і міст, і фортеця – найпопулярніші атракції в Україні. Зараз у всіх приміщеннях фортеці різні музейні експозиції, можна пересуватися майже всіма галереями, баштами та залами фортеці. І що приємно, тут намагаються все зберегти все у автентичному стані.

У Фортеці не буде нудно, тут дійсно є чим зайнятися.

  • Подивитися експозицію «Замкова артилерія XV–XVIII ст.», розташовану в Нової башті. Кам’яні та залізні ядра, гармати, кулеврини, гаківниці, два фальконети. В експозиції можна оглянути драбини та реманент гармашів
  • Зробити горнятко у Гончарній майстерні – я спробувала, то був дуже класний досвід.
  • Біля башти Біла для відвідувачів гостинно відчинені двері пекарні, де вас зустріне її господар – пекар Олег Шулик. Йому вдалося відтворити  похідну піч  XVII ст. Майстер випікає за давніми забутими рецептами різноманітні смаколики: від хліба – до пирогів і печива. 
  • На дворі можна спробувати постріляти з луку та арбалету.
  • Побувати на денних та вечірніх екскурсіях.
  • Поїсти смачну їжу з вогню, яку готують на дворі фортеці.
<img decoding=

А ще вечорами фортеця запалює вечірню підсвітку – туристи збираються на оглядових майданчиках, щоб подивитися на захід сонця та перші вогні на вежах замку.

Каньон річки Смотрич

Каньйон над річкою Смотрич – природне диво, стіни якого досягають висоти 50 метрів. Історики на геологи стверджують, що каньйон утворився приблизно 20 мільйонів років тому. Раніше річка була судноплавною і рівень води в ній був набагато вищим. Підтвердженням того, знайдений у старому місті стовп із кільцем для човнів та мітками, що показують рівень води.

Тепер замість судноплавної річки тече вузький струмок, довкола якого розкинулися будинки, сади та городи. Обов’язково спуститься старовинними сходами Фаренгольца, які ведуть від Кафедрального собору Петра і Павла до нижньої Польської брами.

<img decoding=

Через каньйон прокладено «Новопланівський міст». Не полінуйтеся спуститися однією зі сходів на дно каньйону. Можна пройтися підвісним місточком над річкою, побачити водоспад, що скидає свої струмені з Лебединого озера.

Якщо спуститися до каньйону з боку фортеці, можна опинитися у районі Корвасари, де біля гори Татарвиця в давнину був караван-сарай східних купців. Там сберегался дерев’яна церква Різдва – один з оригінальних подільських дерев’яних храмів з дзвіницею.

Для того, щоб паломникам було легше знаходити розташовану на дні каньйону церкву, навпроти неї на горі Татарвиці встановили величезний кований хрест. А поряд з ним є пам’ятник “Стіл згоди”, який символізує єднання представників різних культур, які проживали на той момент у Кам’янці-Подільському.

Маршрут муралами Кам’янця-Подільського

Одним із перших міст, де стали популяризувати вуличне мистецтво, став Кам’янець-Подільський. Пройдіться маршрутом, який створили організатори арт-фестивалю «Республіка». Завдяки фестивалю та художникам щороку в місті з’являються нові картини на стінах. Перші мурали з’явилися ще у 2011 році на вулицях Огієнко, Зарванський (тут вже його нема, бо будівля було знесено) та Польському ринку. Насправді муралів тут дуже багато, і вони варті того, щоб орендувати велосипед і витратити півдня на вело-художню прогулянку.
Мапу муралів можна подивитися на сайті https://www.eway.in.ua/ru/cities/kamianets

Кафе та ресторані у Кам’янці-Подільському

Кафе – Кава від поліцмейстера

Рекомендую випити каву з десертом у кафе-музеї «Кава від поліцмейстера». Тут зібрана унікальна колекція старовинних речей, якими прикрашені зали кафе: кухонне начиння, праски, годинник та фотоапарати – очі розбігаються від різноманітності експонатів. Чи не кафе, а справжній музей. Ціни на каву та десерт – від 150 грн.
Адреса: Старобульварна, 8

– У кафе «Сажотрус» можна відчути себе у затишній атмосфері, особливо смачно готують річкову форель. Цінник помірний – обід у межах 350 грн. Адреса: вул. Зарванська,20.

<img decoding=

– Новий ресторан у Кам’янці – Berry Wine. Дуже класне місце з цікавою кухнею та винною картою. Адреса: площа Польський ринок, 3/2 В

Де зупинитися у Кам’янці-Подільському

У Кам’янці була неодноразово. Два рази зупинялася в готелі “7 Днів” – три зірки, є басейн та міні-спорт зал, сніданки входять у ціну проживання. Мені сподобався цій сучасний готель навіть не зважаючи на те, що він знаходиться не в Старому городі.

Останній раз ми зупинилися у готелі “Гетьман” – трошки дорожче, але в самісінькому центрі біля Польського ринку. Тут оформлення в стилі середньовіччя, всюди картини та портрети українських гетьманів. Трошки заплутаний готель, без ліфту, але мені сподобався своєю атмосферою.

Забронювати житло у Кам’янці -Подільському⋙

Що подивитися за межами Кам’янця

Ми їздили до Бакоти та Китайгородського відшарування- вони в одному напрямку, тому можна об’єднати в одному маршруті.

На березі річки Тернава – біля її гирла, яке впадає у Дністровський каньйон, знаходиться Китайгородське відшарування девону та силуру. Скелі, що нависають над Дністром, відносяться до девонської ери. У цих відшаруваннях вчені вивчають організми, які жили на дні стародавнього моря мільйони років тому. Як виглядають відшарування? Це скелі, в яких можна побачити відбитки стародавніх молюсків, які мільйони років тому жили на дні Сарматського моря. А ще це Китайгородське городище надзвичайно мальовниче місце: з високого пагорба над річкою відкриваються надзвичайні краєвиди.
Координати 48.640443, 26.787142

Дістатися Китайгородського відшарування можна на автобусі з Камянця-Подільського – вийти на зупинці Суржинці та пройти біля 2 км до села Китайгород.
Автівкою – по трасі Т2317, біля Суржинців повернути на Китайгород

Відвідати знамениту Бакоту: затоку та водосховище, яке було зроблено на місці затопленого села. Назва Бакота лишилася, а село, де колись жили люди, на карті вже не існує. Бакота – місце з історією, що сягає XII століття, тепер покрито багатометровою товщею води Дністровського водосховища. Панорама тутешніх краси захоплює дух: над гладдю води височіють білі скелі, всередині яких знаходиться Свято-Михайлівський печерний монастир.
Координати: 48°35’09.1″N 26°59’55.0″E

Дістатися Бакоти можна автобусом: спочатку треба доїхати до села Стара Ушиця, потім ще пару км пройти від повороту на Бакоту. На автомобілі треба їхати по трасі Т2317.

Корисні посилання для організації подорожі:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Рекомендую почитати:

Маршрут подорожі по Бессарабії
Сакура та міні-скульптурки в Ужгороді
Власний досвід походу Олешковськими пісками

Щоб бути в курсі моїх подорожей, підписуйтесь у Facebook
Яскраві фото та враження з мандрівок в моєму Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *