Camino Podolico – український шлях святого Якова

Що таке Camino Podolico і як з’явилося українське Каміно де Сантьяго – шлях святого Якова в Україні. Чим відрізняється українське Каміно від Іспанського. Де можна придбати паспорти та сертифікати пілігримів, особливості шляху.

Рекомендую: Щоденник Camino Pidolico – особистий досвід. Як ми ходили від Вінниці до Кам’янець-Подільского

Що таке Каміно ви, мабуть, в курсі, якщо потрапили на мій сайт. Про свій досвід Іспанського та Португальського маршрутів Каміно я вже писала – можна почитати тут. Але і в Україні цього року зробили перший шматочок Каміно де Сантьяго – Шлях святого Якова, по якому вже йдуть пілігрими. Частину цього маршруту я пройшла у липні 2021 року разом з чоловіком.

Чому Каміно з’явилося в Україні

А що, святий Яків ходив по Україні? – таке питання ставили багато, дивуючись появі першого шматочку шляху на просторах нашої країни. Насправді не Яків ходив, а до його мощам йшли та йдуть пілігрими. Важливо, що пілігрим міг почати своє Каміно абсолютно з будь-якого місця – хоч від дверей власного будинку.

Тому мережа маршрутів Каміно розрослася по всій Європі – вони пролягають від однієї католицької святині, костелу або монастиря до іншого, поступово наближаючись до Сантьяго де Компостела. На відміну від минулого, теперішні шляхи Каміно де Сантьяго стали не тільки паломницьким, але й культурно-туристичними. Ними йдуть не тільки за релігійними мотивами, а й просто заради туристичного досвіду, щоб глибше побачити країну.

Зіньків

Українці теж полюбили такі подорожі. Щороку по шляху святого Якова ходять вже не сотні, і тисячі пілігримів. У 2019 році в собор Сантьяго де Компостела прийшло 1052 українці. Найближчі до України маршрути Каміно є в Польщі та Словаччини. А це означає, що з України теж можна прокласти подібні шляхи. Особливо логічно це зробити на територіях, де раніше була Річ Посполита. Тут розташовано багато католицьких костелів, є монастирі, через які був прокладений маршрут Camino Podolico – українське Каміно.

Маршрут йде другорядними дорогами та стежками, повз костелів і старовинних польських садиб, через ландшафтні парки, поля і ліси. Проходячи пішки мальовничими місцями українського Поділля, можна побачити красу країни, по-справжньому познайомитися з традиціями Поділля, поспілкуватися з людьми. Це не стільки релігійний, скільки культурно-етнографічний маршрут, як для пілігримів, так і для звичайних туристів, які хочуть випробувати свої сили, дізнатися й побачити щось нове.

Сезон та довжина маршруту

Маршрут Camino Podolico простягнувся на 250 км і розрахований на 10-12 днів шляху. Починається українське Каміно – Camino Podolico в Вінниці в костелі Пресвятої Діви Марії, далі шлях йде через Гнівань, Браїлів, Жмеринку і Бар до самого Кам’янець-Подільського.

В середньому доведеться проходити 20-25 км в день, що не дуже важко, з огляду на не надто крутий рельєф. Тільки на Хмельниччині починаються невеликі пагорби. На Вінниччині найчастіше доводиться йти рівнинами уздовж річок та ланів.

Для такої подорожі найкраще обрати неспекотну та суху частину року. Але з цим ніколи не вгадаєш – влітку стоїть спека до 40 градусів, а наступного дня може прилетіти циклон зі зливами та грозами. У червні часто йдуть дощі, в липні-серпні дозрівають ягоди і фрукти, але досить жарко. Вересень, мабуть, найкращий час для пішохідного походу – ще не холодно, але не так мокро, як в наступні місяці.

Інфраструктура на Camino Podolico

Маркування ще немає, але обіцяють зробити цієї осені

Маркування поки ще немає – ого обіцяють зробити до осені. Але вже є електронна мапа під додаток Maps.me, на яку нанесений маршрут і важливі місця: житло, магазини, кафе, аптеки й визначні пам’ятки. Також пілігрими можуть завантажити міні-путівник, в якому є телефони готелів, житла в приватному секторі, опис історичних місць, костьолів, монастирів і музеїв, які є на шляху.

Всі матеріали для мандрівників можна завантажити тут – за посиланням. А також на офіційному сайті Camino Podolico. Поки йде тестовий режим, туристи, які вже повністю або частково пройшли Camino Podolico, дають зворотний зв’язок, що дає можливість покращити маршрут. Багато пілігрими діляться набутим досвідом в групі Facebook, присвяченій Camino Podolico. Завдяки їй поступово розповсюджується інформація про новий український маршрут.

Паспорт пілігримів

Всі охочі пройти маршрут можуть отримати паспорт пілігримів у Вінниці в Костелі Пресвятої Діви Марії Ангельської (вул. Соборна,12). Або в Барі – в Барській публічній бібліотеці та в Костелі святої Анни. Мандрівникам, які будуть йти шляхом Camino Podolico треба ставити в певних місцях печатки в паспорт пілігриму. Це можна зробити в храмах, культурних установах і місцях ночівлі – готелях і монастирях.

У містах Бар і Кам’янець-Подільський пілігримам, які пройдуть маршрут пішки й назбирають у свій паспорт відповідну кількість печаток, видаватимуть сертифікат про проходження маршруту. Також є домовленість з декількома музеями Кам’янець-Подільського про те, що пілігрим, який має сертифікат, зможе безкоштовно відвідати екскурсії та експозиції.

Раджу почитати:
Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – чим зайнятися у одному з найцікавіших міст України

Де жити та харчуватися на Camino Podolico

криниця у Северінівці

Вода – з нею на маршруті все відмінно. У кожному селі є безліч криниць, де можна набрати чистої колодязної води. Ми набирали по дві літрові пляшки, при необхідності міняли теплу воду на холодну в наступному селі.

Де харчуватися? У сільських магазинах продають не тільки продукти, а й розливний квас – ми з задоволенням влаштовували відпочинок біля сільмагу, щоб випити велику склянку холодного квасу (12 грн.). У невеликих містечках та іноді в селах є кафе, в яких пропонують комплексні обіди (від 55 грн. за перша, друга страва й салат) – ситно, смачно і бюджетно.

Якщо немає кафе, в більшості магазинів є кава-машини. Вранці ми купували каву зі свіжими булочками, вдень замовляли сендвічі або млинці з сиром, які нам підігрівали тут же в магазині в мікрохвильовці. Голодним НЕ залишишся! Але бувають переходи по 3-4 години, коли на шляху немає ані кафе, ані магазину. Для цього варто мати з собою перекус: горішки або печиво.

готель Адріана у Дунаївцях

Житло – воно є, але відстань між ночівлями може бути нерівномірною. У путівнику вказані готелі, монастирі та телефони місцевих, які можуть прийняти на нічліг пілігримів. Але потрібно заздалегідь, за кілька діб бронювати номера в готелях і житло в садибах. Є також можливість ночувати в монастирських готелях – вони теж охоче приймають піших мандрівників. Їх контакти також є в путівнику.

Вартість проживання: в приватному секторі – від 100 грн. з людини (харчування додатково за домовленістю). У готелях – від 250 грн. з людини, вартість номера в монастирі – від 180 грн.

Транспорт – ще один важливий момент пішохідного маршруту. Навіщо це, якщо пілігрим йде пішки? Важливо тому, що якщо людина застане негода в дорозі та краще під’їхати в наступну точку, ніж йти під грозою. Або якщо турист не розрахує сили, а до ночівлі ще буде досить далеко. Так ось, транспорт є, але не крізь. В цілому маршрутки добре ходять між великими містами та селами, в маленьких теж бувають, але не кожен день. Наприклад, в селі Маліївці, маршрутка ходить через день і розклад потрібно питати у місцевих, бо немає автостанції. Але завжди можна договоритися, щоб підвезли до найближчої транспортної розв’язки.

Чи відрізняється Каміно в Україні та Іспанії?

Якось мене спитали: “От навіщо ви порівнюєте Каміно в Іспанії з українським шляхом. Ходити по Україні – це вам не Іспанія, там все так красиво та автентично, а що цікавого в нас?” Це дуже смішно читати, особливо від людей, які більш ніж Барселона та Коста-Брава в Іспанії нічого не бачили.

Але ж і в Іспанії не всюди маршрут веде тільки по чистим доріжкам через мальовничі села. Теж є покинуті хати, а в полях та в горах доводилося місити грязюку, перетинати босою невеличкі річки. Каміно в Іспанії різне.

На Camino Podolico я мимоволі порівнювала український маршрут з Каміно в Іспанії. І, чесно кажучи, була приємно вражена.

  • Так само як в Іспанії, пілігрими на початку Camino Podolico отримують паспорт пілігрима (креденсіаль), в яких треба ставити відмітки про проходження ділянок шляху. Печатки можна поставити в костелах, а надалі вони з’являться в культурних установах і місцях ночівлі.
  • Після закінчення маршруту (в Барі – половина шляху, або в Кам’янець-Подільському – весь маршрут), можна отримати сертифікат пілігрима (аналог іспанської компостели). Велосипедисти зможуть отримати сертифікат тільки в Кам’янець-Подільському після всього маршруту, який їм потрібно проїхати без перерв.
  • Природа Поділля не гірше ніж на багатьох іспанських ділянках, наприклад, на Французькому Шляху. Навколо простягаються поля, пагорби, мальовничі річки вздовж доглянутих сіл.
  • На шляху дуже чисто, практично ніде я не зустрічала сміття, навіть уздовж доріг. У Вінницькій області в кожному селі бачили місця для збору пластикових пляшок. А в містечках, які трохи більше, часто зустрічала контейнери для пластику та паперу.
  • Маршрут прокладений по другорядних дорогах, уздовж річок і полів, через міста і села. За таким же принципом будувалися маршрути в Іспанії.
  • В українських селах є магазини й кафе, у багатьох пропонують комплексні обіди від 55 грн. (1,8 євро). У порівнянні обіди для пілігримів в Іспанії я не зустрічала дешевше 6-8 Євро за порцію.
  • Умови для ночівлі в Україні та в Іспанії дійсно різні. В Іспанії пілігрими ночують в альберго – хостелах для пілігримів, де вечорами панує особлива атмосфера паломництва. Люди збираються в кухні, знайомляться, часто разом готовлять їжу, розповідають про себе та свої пригоди. В нас поки таких варіантів житла немає. Але пам’ятаємо, що інфраструктура Каміно в Іспанії виникла не за один рік – на це знадобилися десятиліття. На Каміно Подоліко можна переночувати в міських і сільських готелях, також паломників приймають в монастирях, розташованих в Браїлові й в Барі.

Мені дуже сподобався досвід пішого Каміно по Україні. Так, що я б пішла та інші маршрути, якщо вони згодом з’являться. Про більш конкретні моменти та особливості маршруту, де та ще подивитися, де краще пройти, а де проїхати на автобусі читайте у наступному дописі.
Buen Camino!

дуже класне емоційне відео про Каміно Пооліко від організаторів шляху

Корисні посилання для організації подорожі:

Квитки на поїзди можна придбати у Tickets.ua
Розклад та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Рекомендую почитати:

Рота Вічентина – пішки півднем Португалії
Каміно де Сантьяго – куди приводять мрії
Лікійська тропа – піший шлях по Туреччині

Щоб бути в курсі моїх подорожей, підписуйтесь у Facebook
Яскраві фото та враження з мандрівок в моєму Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *