Як ми восьмого березня пішли в похід Олешківськими пісками – особистий досвід і рекомендації по походу з ночівлею в пустелі.
Це була моя перша в житті пустеля, де я побувала й переночувала. Потом був філіал Сахари в Марокко та пустеля в Дубаї. Але я відчуваю особу любов до Олешків – як до дитячої пісочниці, в якій затишно та небезпечно.

В пустелі влітку спека, а зимою холодно. Весна та осінь – ідеальний час, щоб прогулятися з рюкзаком по піску, переночувати в пустелі в наметі, зустріти світанок та довго проводжати захід сонця.
На початку березня на півночі України ще лежить сніг. А на півдні вже досить тепло. Якщо ви любите нестандартно проводити вільний час – ось вам ідея пройтися пішки українською пустелею.
Звідки пустеля на півдні України

Це справжня пустеля, і немаленька – друга за величиною в Європі. Олешківські піски знаходяться близько 30 км від Херсона в низов’ї Дніпра. Пустеля утворилася відносно недавно – в XIX столітті. У цих місцях були луки та пасовища де випасали величезні стада овець – мільйонні отари належали місцевому магнату Фрідріху Фальц-Фейну. Придніпровські трав’яні шари були знищено вівцями. Вони зжерли рослини, який утримували піщані пласти. А вітрова ерозія допомогла розповсюдженню пісків. Так з’явилася пустеля.
Щоб стримати поширення пустелі, навкруги посадили соснові посадки. Тепер ми їздимо туди восени по гриби. У 50-ті роки минулого століття на її місці був військовий полігон. Тепер він закритий, а на місці піщаної пустелі був організував національний природний парк Олешківські піски.
Пісок тут дрібний і легкий, тому в пустелі утворюються дюни висотою до 20 метрів – місцеві називають їх «кучугурами». І хоча кучугури де ні де покриті кущами та рідкими травами, все одне все це виглядає як справжня пустеля.
Маршрути по Олешківський пустелі

Початок нашого маршруту був біля селища Раденськ, до якого можна дістатися з Херсона на автобусі чи на ранковому дизель-поїзді. Закінчили ми маршрут біля селища Великі Копані, зробивши гак в середину пустелі. Пройшли за світловий день близько 25 км.
Як варіант, можна почати маршрут, доїхавши до села Нова Маячка та йти через пустелю в Раденськ.

Якщо боїтеся самостійно пересуватися пустелею або заблукати, тоді можна спитати про екскурсії чи провідників з Національного парку. У Національному парку є кілька маршрутів й екологічних стежок, якими водять організованих туристів.
Адміністрація національного парку знаходиться в селищі Раденськ. Координати – 46 ° 34’00.5 “N 32 ° 57’18.2” E,
Вартість 2-годинної екскурсії – 50 грн. з людини. Встановити намет – 100 грн., рекреаційні послуги – 50 грн. з людини. Більше інформації на сайті Національного природного парку Олешківські піски.
Похід Олешківськими пісками

В Олешківських пісках ми ходили у дводенний похід – відстані дозволяють пройти в спокійному темпі десь 20-25 км за світловий день. А вночі заночувати в наметах посеред пустелі. Вважаю, що це відмінна можливість побачити захід сонця і світанок серед дюн, приголомшливі міріади зірок, послухати тишу і вітер. І все це поруч, в Україні – не треба їхати закордон.
Перед тим, як зайшло сонце, ми поставили намети посеред пустелі. Поки ще було світло приготували вечерю. Вдень було тепло, навіть жарко – близько +20 градусів тепла. Обличчя навіть згоріло під сонцем. Але вночі сів туман і ось це стало нашим випробуванням. Якби не термобілизна і не наші спальники на гусячому пуху, які об’єднуються в один загальний спальник, було б неможливо заснути.
З нами був наш пес Шнурок, він теж мерз – прийшлося його одягнути в запасну футболку й дозволити спати не біля входу у намет, а біля нас. Ми з чоловіком всю ніч ворочалися та крутилися, але обнялися та нарешті зігрілися. Загалом, майте на увазі, що в пустелі навесні ночі дуже холодні.
Але вранці вас чекатиме справжня нагорода – світанок та чашка гарячої кави. І свіже повітря, тиша та пустельна чистота.
Що потрібно взяти з собою в похід Олешківськими пісками

- По-перше, вода – її немає в пустелі та немає де набрати. Розраховуйте, що навесні вам знадобиться мінімум 2 літри на два дні на одну людину. Навіть на початку березня, коли ще не жарко, постійно хочеться пити. Тому що постійний рух по піску викликає потовиділення – треба поповнювати втрачену вологу. А вечорі треба зварити гарячий чай, щоб зігрітися, а вранці бадьору каву. І бажано, щоб було достатньо води на зворотний шлях. Якщо плануєте варити суп, тоді знадобиться не два, а три літри води.
- По-друге, подбайте про теплі речи. Вночі у березні холодно. Якщо маєте легкий спортивний пуховик – ввечері він буде до нагоди. А ще термобілизна, в якої набагато тепліше спати.
- Взуття – легкі трекінгові черевики. Кросівки навряд чи підійдуть, тому що пісок буде постійно засипатися зверху. Нога провалюється у дюну, кросівки будуть постійно черпати пісок. У важких черевиках велика ймовірність, що ноги спітніють і тоді навіть одна піщинка зможе роздерти ноги до крові. Я ходила в легких трекінгових черевиках Коламбія – було оптимально, ноги не пітніли.
- Приватна аптечка – нам знадобилася, тому що наш пес, стрибаючи з дизель-поїзда, відірвав собі кіготь. Довелося обробити рану. Добре, що весь день він бігав по пустелі й там було чисто.

- Візьміть горілку й туристичний балон з газом. Не треба робити вогонь біля хвойних посадок, тому що це постійна проблема, завдяки якій тут бувають пожежі. Крізь обгорілі стовбури дерев – дивитися на це дуже боляче.
- Якщо ви все ж таки збираєтесь робити багаття, краще вибрати місце посеред пустелі, якомога далі від лісу. Ідеально, якщо це буде місце між двох піщаних пагорбів – тоді вітер не рознесе іскри. Після того, як вогонь погасне, треба засипати багаття піском.
- Намет, теплі спальники розраховані на комфортну температуру – мінус 5 градусів, товсті або самонадувні килимки.
- Їжа – перекус на денні переходи, повноцінну та вечерю та сніданок.
- Візьміть килимок, який тримається на попі на резинці. Це зручна штука, завжди є бажання відпочити, сидячи на піску чи землі.
Як дістатися до Олешківських пісків

Ми їхали до Херсону на машині та залишали її на паркінгу. Можна приїхати на поїзді – це зручніше, якщо ви живете на півночі України. Далі з Херсонського вокзалу їхали на дизель-потягу, який ходить у напрямку села Вадим. Треба виходити на станції Раденське – квіток 25 грн. в одну сторону.
Також є варіант дістатися на автобусі, який теж їде до Раденська.
Корисні посилання для мандрівок Україною:
Квитки на поїзди можна придбати у Tickets.ua
Розклад та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Що почитати:
Восхождение на Говерлу – как подняться на вершину Украины
Дикий отдых на Черноморском побережье Украины
Зимнее восхождение на Поп Иван