Бока-Которська бухта – відпочинок на Чорногорському фіорді

Маршрут Бока-Которською бухтою: старовинні міста, пляжі, маленькі села та сироварні, цікава подорож на автомобілі.

Чорногорія, хоч маленька країна, але краси в ній стільки, що великі країни можуть позаздрити їхній різноманітності та компактності розташування. Всього за годину їзди від переповненої туристами Будви знаходиться унікальне природне явище – Бока-Которська бухта. Її ще називають найпівденнішим фіордом Європи.

Справді, схили гір, що оздоблюють затоку, нагадують фіорди, хоча такими не є. Назва бухти походить від італійського слова boccaгуби. Варто тільки кинути погляд на карту Боки, одразу побачиш відкриті вуста, наповнені морською водою.

Власникам яхт простіше зайти в затоку з боку моря та милуватися її красою з води. Але найчастіше знайомство з бухтою відбувається із боку суші. Той, хто наважиться проїхати серпантином КоторНегуші, що веде на гору Ловчен, отримає максимальний вау-ефект – з перевалу відкриється шикарна панорама на всю бухту.

Крім краси бухта приховує безліч красивих міст, які чекають допитливого мандрівника: села, що загубилися серед гірських вершин, маленькі міста з черепично-червоними дахами, крафтові сирні лавки і навіть власна “Велика стіна“, що біжіть за гори по каньйону.

Коли краще їхати на відпочинок в Бока-Каторську?

Якщо ви не в курсі, то в Чорногорії всі сезони трохи запізнюються – така особливість місцевої погоди. Тобто, літо починається не з першого червня, а з 15, а осінь відповідно з 15 вересня. Це треба враховувати при плануванні поїздки в країну.

Літо та початок осені – ідеальний час для цієї частини Чорногорії. Якщо ви не фанат натовпів і не хочете переплачувати за житло – травень, червень та вересень – це ваші місяці. Але в травні вода ще холодна, починає прогріватися у бухті в середині червня. Ми були на початку вересня – ще тепло як влітку, але туристів вже набагато менше і ціни нижче.

Для тих, хто не прив’язаний до морського відпочинку, а хоче пожити у Бока-Которській, підходять всі місяці, окрім зимових. Тому що в бухті холодніше ніж в містах Будванської Рив’єри та інших на узбережжі. Тут багато тіні, мало сонця і в квартирах без опалення буде доволі прохолодно.

Пляжі Бока-Которській бухти

Пляжі в бухті є, але вода не така чудово-прозора, як на узбережжі Адріатиці. Частіше за все пляжі галькові, або зроблені пантони, з яких у воду ведуть сходи.

Міський пляж в Которі – це галька, але вода тут обновляється два рази на рік. В Перасті замість пляжу – бетонні плити зі сходами в море. Тому краще за все, якщо ви плануєте пляжний відпочинок в бухті, розраховувати на пляжі Херциг-Нові, який розташований близько від виходу бухти, вода тут постійно обновляється течіями з моря.

А ще краще, після подорожі Бока-Которською затокою, поїхати на пляжний відпочинок в одне з міст Будванської Рив’єри. Тут пляжі дуже різні від піщаних до галькових – можна обрати який вам до вподоби.

Рекомендую почитати: Пляжі Будванської Рив’єри

Маршрут по Бока-Которській

Щоб досконало дослідити бухту, пропоную орендувати автомобіль, та об’їхати її навкруги, зупиняючись у знакових містечках. Так можна по-справжньому відчути це місце: побувати на островах, насолодитися краєвидами, полазити на гори та навіть полікуватися цілющим повітрям та грязями.

Для оренди авто потрібні наступні документи:

  • Закордонний паспорт
  • Водійське посвідчення (українські пластикові права теж підійдуть)
  • Кредитна банківська карта водія (деякі місцеві прокатні контори пропонують оренду без карти – залог готівкою).

Котор – головне місто Бока-Которської бухти

<img decoding=

Серед старовинних стін Котора б’ється серце Старого міста, де на вузьких вулицях, вкритих бруківкою, присутнє відчуття середньовіччя. Кафе та ресторани Котора розраховані більш на туристів – ціни кусаються, але випити кави все одно приємно, сидячи там, де історія почалася більше 2000 років тому.

Котор притулився до скель, які оточують бухту. Саме тут знаходиться та сама фортечна стіна, що оточує місто на схилах гірського масиву Ловчен. Будь-який бажаючий, заплативши пару євро, може спробувати подужати її 1400 ступенів. Та піднятися ними на вершину фортеці Святого Іоана. Не всім, щоправда, дозволить здоров’я, але спробувати варто. Звідси відкривається приголомшливий панорамний вид на місто, порт та Которську затоку.

Котор раніше називався Каттаро і в різний час знаходився під владою римлян, Візантії, Наполеона, італійців, Габсбургів, болгар, османів та венеціанців – останні назвали місцевість Чорногорією (Montenegro або Crna Gora – “Чорна гора”). Дух Італії і тепер витає над бухтою і збуджує уяву романтично налаштованих осіб.

Любителі старовини полюблять Старий Котор і прогулянки його вузенькими вуличками вздовж історичних споруд. До речі, тут знаходиться найвужча вулиця у світі, яка називається «Пустіть мене пройти». А в одній із церков XII століття є чудова особливість: у ній є одразу два дружні вівтарі – католицький та православний.

А ще Котор – це центр фестивального життя Чорногорії. У лютому в Которі проходить аналогічний венеціанському барвистий Карнавал. У середині літа Котор збирає шанувальників року на фестиваль SeaRock. А в серпні відбувається традиційна «Бокельська ніч» – особливе видовище, коли від набережної в селищі Муо до порту Котора йде урочиста процесія з прикрашених човнів.

Пераст – притулок піратів

<img decoding=

За 25 хвилин їзди від Котора розташувалося містечко Пераст. Вважається, що довгий час тут жили пірати, доки 1420 року місто не захопили венеціанці. Їх варто подякувати за численні барокові палаци та архітектурні елементи, що дісталися у спадок Перасту.

Маленьке містечко буквально втулилося в скелю, в ньому лише одна єдина вулиця – вона також є набережною. Вона ж є частиною траси навколо Бока-Которської бухти. Влітку її перекривають для руху автомобільного транспорту, через що всі залишають авто на паркуванні, що на в’їзді до міста, а далі лише пішки або велосипедом.

А ще краще покататися човном на сусідні острови: Святого Георгія та ГоспаодШкрпела (Мадонна на рифі) – це єдиний рукотворний острів на Адріатиці. Протягом 300 років городяни і мореплавці забудовували риф, що стирчить з морських глибин, на якому два рибалки колись знайшли ікону Божої Матері.

Мешканці Пераста і тепер дотримуються традиції підпливати на човнах до острова та кидати у воду каміння. Коли острівний насип був готовий, на ньому збудували однойменну церкву. А по сусідству знаходиться природний Острів Святого Георгія, який прикрашає діюче бенедиктинське абатство.

<img decoding=

Подейкують, що у Перасті купили собі будиночок Майкл Дуглас та Кетрін Зета Джонс. Їх неважко зрозуміти – місця тут приголомшливі, а відпочинок недорогий, незважаючи на те, що ціни вищі за середні, оскільки Пераст вважається курортом для богеми.

Херцег-Нові – цікаве за межами

<img decoding=

Останнє чи перше місто затоки (дивлячись звідки розпочинати свою подорож) – ХерцегНові. Він був заснований наприкінці XIII століття боснійським королем Твртком I і спочатку місто складалося з однієї фортеці, яка збереглася до наших днів. Сьогодні – це туристичне місто, вздовж якого розкинулися найчистіші пляжі, більшість з яких облаштовані бетонними понтонами. Уздовж морської кромки веде сім кілометрів набережної, яка має назву «П’ять ранкових зірок» (Петданиця), усіяна ресторанами та сувенірними лавками – все для туристів!

<img decoding=

У Герцег-Нові в першу чергу потрібно вирушити до Старого міста, розташованого між двома фортецями – Шпаньола та ФортеМаре. На центральній площі – Herceg StiepanГодинникова вежа, де так люблять зробити фото на згадку туристи. Але якщо зупинитись у Херцег-Нові хоча б на пару днів, ось тут і відкриються його головні скарби, що знаходяться навкруги міста. Від місцевої набережної на прогулянковому кораблику можна вирушити до кількох цікавих місць: Блакитної печери та острова Мамула.

Блакитна печера – це грот із високими склепіннями та глибиною до 5 метрів, який знаходиться у прибережній скелі з боку відкритого моря. У цей грот заходять прогулянкові кораблики, і туристи можуть скупатися прямо в печері з корабля. У сонячну погоду, завдяки піщаному дну та особливому заломленню сонячного світла, вода тут справді здається яскраво-блакитною.

А острів Мамула – це справжній чорногорський форт Баярд, кругова австрійська фортеця середини ХІХ століття, в якій під час першої та другої світової війни знаходилася моторошна в’язниця. Незважаючи на те, що зараз фортеця майже повністю забута та занедбана, чудово збереглися штабна вежа, приміщення пекарні, резервуар для дощової води на кілька тисяч літрів, гвинтові сходи та бійниці.

Маленькі села – загублені шматочки раю

Той, хто прагне тиші та спокою, знайде масу місць для усамітнення на березі Бока-Которської бухти. А ще зможе добре поправити здоров’я. Якщо проїхатися від Пераста мальовничою дорогою вздовж найчистіших вод затоки, можна потрапити до міста Рісан – колись це була столиця і головна фортеця Іллірійської держави. А тепер тут вважають за краще відпочивати ті, кому потрібно поправити здоров’я та позбутися проблем з опорно-руховим апаратом. А неподалік Херцег-Нові знаходиться курортне містечко Ігало, де можна не лише відпочити, а й полікуватися на грязьовому курорті «Ігальські грязі».

<img decoding=

Уздовж усього узбережжя та невеликих містечок: Рісан, Моринь, Доньї Столів, Костаниця, Каменарі розташовані ферми, де вирощують мушлі та устриці. Устриці в Чорногорії називають кам’яниці і саме сюди треба їхати гурманам, щоб скуштувати їх найсвіжішими. А про рибну чорногорську кухню можна взагалі окрему книгу писати – тут не менш смачніше, ніж у Хорватії, де ми також об’їдалися морепродуктами. Хоча чорногорці люблять та вміють готувати м’ясо. Чого тільки вартий їхній знаменитий нігуський пршут – в’ялений свинячий окіст, нічим не гірший за італійський прошутто.

Звичайно ж кожне з цих міст заслуговує на те, щоб помилуватися ним зсередини, а не просто поглянути з вікна туристичного автобуса. Тому відпочинок, а заразом і дослідження Бока-Которської бухти варто планувати як окрему пригоду.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline
Зелена картаАвтоцивілка та Туристична медстраховка – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *