Трансфагараш самостійно на авто – які існують маршрути, що подивитися на трасі Трансфагараш, де зупинитися на ночівлю у горах.
Трансфагараш (Transfăgărășan) – гірська траса в Румунії, яку я мріяла побачити багато років. У 2021 році моя мрія здійснилася. Ця траса вважається однією з найкрасивіших у світі – так воно і є. Мені є з чим порівняти – ми їздили по багатьом дорогам, а також, які входять у всесвітні списки найкрасивіших. Це, наприклад, траса N1 в Каліфорнії, або Адріатичне шоссе в Хорватії.
Що таке траса Трансфагараш і чому вона така відома

Ця траса вважається однією з найкрасивіших у світі – так воно і є. Її найвища точка – 2034 метри – всього лише на 30 м нижче, ніж сама висока гора в Україні – Говерла. Біля траси також знаходиться найвища гора Румунії – Молдовяну (2544 м).

Трансфагараш – це траса, яка має міжнародний номер 7С, її протяжність – 152 км, високогірний серпантин – близько 92 км. Ця траса проходить через найвищий в Румунії гірський хребет Фегераш. Максимальна висота, де проходить траса Трансфагараш – 2042 метра, біля озера Балеа. Саме тому, ця дорога більше 8 місяців на рік закрита – на високогірних ділянках там довго лежить сніг.
Коли відкрита дорога Трансфагараш

Високогірна дорога відкрита тільки 4 місяці на рік, з 1 липня по 1 листопада. Всі інші місяці вона завалена снігом і закрита для проїзду машин. Але навіть взимку на неї можна подивитися з верхньої точки, якщо піднятися до озера Балеа на канатній дорозі.

У 2022 році Трансфагараш відкрили з 15 червня. І нею можна подорожувати до кінця жовтня, поки не піде сніг. Дивитися чи відкрився Трансфагараш можна на офіційному сайті дороги – www.transfagarasan.net.
Як дістатися на Трансфагараш

Це високогірна дорога – логічно, що краще за все цю подорож краще зробити на автомобілі. Але для тих, хто не має авто є приємні новини – Трансфагараш можна побачити і на громадському транспорті. Але давайте все по порядку.
На автомобілі:

Трансфагараш краще за все проїхати на автомобілі – так можна насолодитися всією дорогою, а не тільки невеликим, але дійсно приголомшливим шматочком. Трасу можна проїхати з півдня на північ, або навпаки.
Я рекомендую починати з півдня – з містечка Куртя-де-Арджеш та їхати далі вверх. Потім заночувати десь на висоті 2000 метрів, а вранці переїхати по тунелю через перевал та побачити найкрасивішу частину Трансфагарашу з першими променями сонця. Далі вниз по найкрутішому серпантину, який є візитівкою цієї дороги.
Канатною дорогою:

З боку Сибіу вище селища Картишоара на верхню частину до озера Балеа веде канатна дорога Bâlea Cascada Cabin, яка працює навіть взимку. Але сама траса зимою закрита й вкрита товстим шаром снігу. Зимою гости можуть доїхати на таксі від поселка Картишоара до водопада Балеа, а звідти на канатній дорозі до озера.
Канатна дорога працює кожен день з 09:00-17:00. Майте на увазі, що якщо не набирається як мінімум 7-10 пасажирів – канатна дорога не їде. Квиток вверх коштує – 40 румунський лей (8 Євро), така сама ціна, щоб спуститися вниз – ще плюс 40 румунських лей. Тому загальна сума – 16 Євро, якщо ви не плануєте прогулятися вниз пішки, або залишитися в готелі на озері Балеа. Актуальні ціни можна подивитися на сайті http://balealac.ro/telecabina.
Що подивитися на дорозі Трансфагараш?

Ми їхали по Трансфагарашу з півдня на північ – це була подорож до Хорватії, і ця мальовнича дорога була запланована як додаткова пригода.
Фортеця Дракули
Середньовічної фортеця Поєнарі (Poenari Citadel), яку валашський князь Влад Цепеш – той самий Дракула використовував як в’язницю для полонених. Потрапити у фортецю можна, подолавши 1500 сходинок вверх, розвага для сильних та не лінивих. Перевіряйте, чи працює вона, бо у 2021 році була на реставрації.
Фортеця Поэнарі знаходиться тут 45.35421204586397, 24.635350899890664
Озеро та дамба Відрару

На озеро Відрару (Vidraru) можна потрапити будь-якої пори року. Фактично це величезне водосховище, утворене не менш величезною неймовірної висоти дамбою. Плануйте на цю точку мінімум годину – прогулятися по дамбі, зробити фоточкі, пообідати в ресторані Forest House.

Зверніть увагу! На скелі, що височіє над дамбою, стоїть металева статуя Прометею. До неї веде вузька стежка, якою можна піднятися наверх. Звідти відкривається класна панорама озера, дамби та урвища за нею.

Також біля дамби є оглядовий майданчик, на який можна піднятися бетонними сходами. Нажаль, у 2021 році він був зачинений через ковід.

Водоспади Капра

Вже перед перевалом вздовж траси Трансфагараш можна побачити декілька водоспадів. Вони називаються водоспади Капра на ім’я озера, з якого вони витікають. Озеро розташоване майже на вершині хребта Фегараш, з нього виходить невелика річка. яка розтікається в різні сторони та зривається зі скель приголомшливими водоспадами. Біля водоспадів є парковки, можна зупинитися, щоб помилуватися як тече вода.
Ночівля у горах Фегераш

Ми дуже хотіли переночувати високо у горах, щоб вранці проїхати через перевал і опинитися по іншій бік Трансфагарашу. На дорозі з південної сторони хребта є багато готелів – деякі трохи нижче, в лісної частині траси, інші розташовані в альпійський частині, де вже майже немає лісу.

Ми обрали Hotel Paraul Capra – це останній перед перевалом готель, тобто вище тільки гори та дорога. Біля готелю є ресторан, де готують смачне м’ясо – до нього варто замовити пару келихів румунського вина, що дуже знімає втому після крутих серпантинів.

Навпроти готелю теж є свій водоспад, яким можна милуватися з великої дерев’яної гойдалки. Мені дуже сподобалося це класне місце для ночівлі з власним рестораном, де готують смачне м’ясо.

Якщо бажаєте знайти інше місце для ночівлі у горах – рекомендую пошук на Booking-Transfagarashan⋙
Так бронювати житло набагато простіше та зручніше, ніж писати та телефонувати у готель.
Озеро Балеа

Озеро Балеа розташоване в горах Фагараш, біля найвищої точки, де проходить траса Трансфагараш. Балеа знаходиться у невеликій долині, оточеній скелястими горами Фагараш. Озеро на висоті 2034 м з’явилося від розталого льодовику. Глибина озера становить лише близько 11 м, а довжина – 360 м.

Озеро взимку покривається товстим шаром льоду, а влітку – дуже холодне. Температура води влітку – максимум +10 °, а частіш за все температура води тримається на рівні до +3 °С. Погода на озері в горах дуже швидко міняється: вранці може бути спекотно і сонячно, до обіду приходять хмари зі зливою, а ввечері на траву опускається іній. Тому краса озера залежить від погоди. Нам дуже пощастило і ми побачили його під проміннями сонця.

Біля озера знаходиться старовинний готель з рестораном Balea Lake Chalet, де можна заночувати, щоб побачити Трансфагараш на світанку. Ціни та резервація тільки на сайті готелю.
Водоспад Балеа
Водоспад Cascadă Bâlea розташований недалеко від нижньої станції канатної дороги Трансфагараш. Його дуже добро видно з кабіни канатки. Для тих, хто їде на машині треба зупинитися на паркінгу біля станції та прогулятися пішки вверх.
А що там з ведмедями на Трансфагараші?

З ведмедями там все гаразд, навіть більше. По-перше, їх там дуже багато! Настільки, що крізь ви побачите застереження. А якщо десь в кілометрі з’явиться ведмідь, вам на телефон прийде гучне пуш-повідомлення. Ми так в вечорі сиділи в ресторані, і в один момент всім відвідувачам прийшли такі смс-ки.

Трохи лячно, але це необхідно заради безпеки. Повідомлення надсилають румунською, але важливо запам’ятати слово ведмідь –Ursu. Відстань буде показана цифрами, отже корисна інформація для тих, хто вирішив ночувати в горах в наметі.

Часто ведмедів можна бачити на узбіччі дороги – вони виходять попросити у туристів їжу. Нам зустрілася мамка з двома ведмежатами. Ми зупинилися на машині і були доволі близько. Мамка ведмедиця ходила біля машин та просила поїсти, а малі вже їли те, що їм давали інші туристи. Тварини небезпечні, особливо коли мама з малими ведмедиками – один невірний рух і вона може кинутися, якщо вирішить, що ви небезпечні для її дітей. Будьте уважні та обережні з дикими тваринами!
Корисні статті та посилання:
Самостійна автомобільна подорож по Хорватії
В Туреччину на своєму авто (через Румунію, Молдову та Болгарію)
Самостійна подорож Словаччиною на автомобілі – власний досвід літньої мандрівки
Автомобільна подорож по Португалії – з Лісабона до Порту
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна знайти на Skyscanner
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com