Що подивитися у Чорногорії окрім моря та пляжів, куди поїхати на автомобілі, які каньйони, бухти та озера варто побачити на власні очі. Розповідаю з власного досвіду тижневої мандрівки Чорногорією.

Ті, хто уявляють собі Чорногорію, як низку пляжів, глибоко помиляються. Щоб по-справжньому відчути цю країну, потрібно заглянути в її затишні куточки, проїхатися гірськими серпантинами, подивитися на приголомшливу природу. Тільки так можна скласти повне враження про цю маленьку, але різноманітну країну.
Національний парк Дурмітор та Црне озеро

Національний парк Дурмітор знаходиться на півночі Чорногорії на схилах однойменного гірського масиву. Поїхавши сюди на один день можна встигнути побачити величезні гори, каньйони і гірськолижні курорти.

Тут є 18 озер, і найбільше з них – Црно Єзеро (Чорне Озеро), яке ласкаво називають «Гірське око». Црне озеро складається з двох частин. Влітку перешийок між озерами пересихає і з вершини Баботів Кук воно дійсно нагадує око. Взимку в Дурміторі працює гірськолижний зимовий курорт Жабляк, який збирає любителів активного відпочинку.
Про особливості зимового відпочинку в Чорногорії можна почитати тут.
Забронювати готель у Дурміторі на Booking-Durmitor⋙
Біоградське озеро

Ще одне диво природи Чорногорії – Біоградське озеро, розташувалося на висоті понад 1000 метрів. Це озеро вважається найбільшим з високогірних озер в Чорногорії. Воно знаходиться на території національного парку Біоградська гора, де збереглися останні незаймані ліси Європи. Деяким деревам понад тисячі років. Навколо озера прокладено екологічні стежки та піші маршрути різної складності. За бажанням можна покататися на човні.
Каньйон річки та монастир Морача

З одного боку каньйону в скелях прорубана дорога-серпантин, що веде через численні тунелі. А з іншого, по верхніх схилах каньйону проходить одноколійна залізнична дорога, прокладена через 130 тунелів.

У Каньйоні річки Морача знаходиться чинний православний монастир, побудований ще в 13 столітті. У монастирі живуть п’ятеро монахів, самі вирощують овочі та фрукти. На території монастиря чудовий квітник. Затишно і якось по-домашньому відчуваєш себе в цьому місці.
Каньйон річки Тара та міст Джурджевіча

Річка Тара прорубала в скелях мальовничий та найглибший каньйон Європи. Він досягає глибини 1300 метрів. Саме на його схилах росте ліс «Црна Пода», в якому зростають реліктові чорні сосни. До речі, завдяки їм країна отримала свою назву.

Обов’язково варто побувати на мості Джурджевіча – з висоти 172 метри відкривається приголомшливий вид на каньйон. Можна подумати, що міст названий на честь його творця або архітектора – нічого подібного. Джурджевіч – це місцевий фермер, його пасовища були поруч з майбутнім мостом. Тому й така назва )))

Для тих, хто любить активний відпочинок, по річці Тара організують рафтінг. Можна спробувати та відчути на собі силу цойго унікального дива природи.
Цетіньє – колишня столиця Чорногорії

Не можна пропустити і колишню столицю Чорногорії – Цетіньє. Цей тихе містечко зовсім не схоже на галасливі приморські курорти. Тут знаходиться знаменитий Цетіньській монастир, в який з’їжджаються православні паломники. Піднявшись по гірському серпантину на гору Ловчен, яка знаходиться недалеко від Цетіньє, в гарну погоду можна побачити берега далекої Італії.
Знайти готель в Цетіньє на Booking-Cetinje≫
Бока-Которська бухта та її міста

Ще одне диво природи – Бока-Которська бухта, знаходиться на кордоні з сусідньою Хорватією. Бухту називають найпівденнішим європейським фіордом. Якщо подивитися на неї з верхньої точки, створюється враження, ніби море врізалося вглиб суші.

По берегах бухти розташувалися маленькі міста, велика кількість православних і католицьких храмів. Їх теж обов’язково побачити – це можна зробити, орендувавши авто, або купити тур Бока-Которської бухті на туристичному кораблі.
Котор – головне місто Бока-Котороскої затоки

Культурним та економічним центром Боко-Которської бухти є місто Котор, якому вже понад півтори тисячі років. Котор, один зі стародавніх міст Чорногорії: вузенькі вулички, черепичні дахи та фортеця, з якої відкривається чудовий вигляд на бухту. Заплативши за вхід 2 €, кожен може спробувати забігти на 1400 сходинок, щоб піднятися по вузькій гірській стежці на вершину фортеці Святого Іоана.
Не всім дозволить здоров’я, але спробувати варто – панорамний краєвид міста й Которської затоки, що відкривається з вершини, навряд чи залишить когось байдужим.
Забронювати готель у Которі на Booking-Kotor≫
Пераст – притулок піратів

У 25-і хвилинах їзди від Котору знаходиться містечко Пераст. Вважається, що довгий час тут жили пірати, поки в 1420 році місто не захопили венеціанці. Їм-то і варто подякувати за численні барокові палаци та архітектурні елементи, що дісталися в нащадок Перасту.
Малесеньке містечко буквально втиснулось в скелю і в ньому є лише одна єдина вулиця – вона ж набережна. Вона також є частиною траси навколо Бока-Которської бухти. Влітку її перекривають для руху автомобільного транспорту, через що все паркуються на в’їзді в місто, а далі гуляють пішки або катаються на велосипеді.
Знайти готель чи апартаменти в Перасті на Booking-Perast≫
Острів Мадонна на рифі
Острів Госпа-од-Шкрпьєла (Мадонна на рифі) знаходиться посеред Бока-Которської бухти. Це єдиний рукотворний острів на Адріатиці. Протягом 300 років мешканці затоки та моряки забудовували риф, на якому начеб то двоє рибалок колись знайшли ікону Божої Матері.
Коли острівний насип був вже готовий, на ньому побудували однойменну церкву. По сусідству розташований природний Острів Святого Георгія, на якому знаходиться чинне і понині бенедиктинське абатство. Можна на човені сплавати на острів Госпа-од-Шкрпела та побачити, як мешканці Перасту і тепер дотримуються традиції підпливати на човнах та кидати в воду каміння.
Херцег-Нові – цікаве всередині і зовні

У самого виходу бухти до Адріатичного моря знаходиться невелике містечко Херцег-Нові. Воно було засноване наприкінці XIII століття боснійським королем Твртко. Спочатку Херцег-Нові складався з однієї фортеці, яка досі збереглася. Сьогодні – це туристичне місто, уздовж якого розкинулися чисті пляжі, більшість з яких облаштовані на бетонних понтонах.

У Херцег-Нові в першу чергу потрібно відправитися в Старе місто, розташоване між двома фортецями, Шпаньйола і Форте-Маре. На центральній площі – Herceg Stiepan знаходиться візитна картка міста – Годинникова вежа, де так люблять робити фото на пам’ять туристи, вистрибнув на годину з туристичного кораблика. Уздовж моря протягнулась семикілометрова набережна, яку називають «П’ять ранкових зірок» (Пет-Даніца). На неї є багато ресторанів і сувенірних крамниць.
Забронювати готель в Херцег-Нові на Booking-Herzeg-Novi≫
Корисні посилання для організації подорожі:
Щоб побачити всі ці місця Чорногорії, раджу орендувати авто – недорого машину знайти на агрегаторі Rentalcars – тут є як відомі прокатні контори, так і місцеві компанії, які пропонують недорогі варіанти оренди.
Авіаквитки краще шукати на Skyscanner:
Готелі та апартаменти– традиційно бронюю через Booking.com
Що цікавого ще почитати:
- Пляжі та пішохідний маршрут вздовж Будванської Рив’єри
- Каш – саме романтичне місто Туреччини
- Самостійно по Туреччині на авто – 1000 км за 7 днів
- Алгарве – найкращі пляжі Португалії