Сходження на Говерлу – коли планувати похід, що взяти з собою, який обрати маршрут сходження і як дістатися до старту.
Кожного року ми з друзями… Насправді не щорік, а кожні чотири роки, ми з друзями ходимо на Говерлу. Ще в 2004 році ми вперше піднялись на цю гору з малою дитиною. І вона тягне нас до себе знов і знов.

Говерла – одна з найпопулярніших і доступних гір для неважкого сходження. Підйом на Говерлу (2061м), в принципі, зможе подужати будь-хто: з друзями, сім’єю, в компанії інших туристів. Для того, щоб піднятися на Говерлу не треба йти у відпустку. Достатньо дістатися Карпат на вихідні і за два дні все дуже просто встигнути – головне, щоб була гарна погода.
Коли планувати сходження на Говерлу

Сходження на Говерлу краще за все робити в теплу пору року, але майте на увазі, що наприкінці травня на її вершині ще тримається сніг. Якщо ви збираєтеся на Говерлу з травня по жовтень, можна розраховувати на гарну погоду.
Якщо плануєте сходження влітку, особливо в святкові дні, наприклад, в День Незалежності, будьте готови до того, що паралельно з вами на Говерлу підуть ще тисячі інших людей. Тому що всі бажають подивитися на мальовничі Карпати з висоти пташиного польоту. Але серпень та вересень – це найкращий час для сходження: на полонинах зріють чорниці, можна заночувати в наметі на самісінький вершині, а увечері подивитися як за гори сідає сонце.

Восени до середини жовтня включно достатньо суха погода, коли теж можна піднятися на гору. В цей час Карпати особливо чудові і вражають різноманіттям осінніх кольорів. Але взимку спіймавши сонячні дні, є сміливці, які теж самостійно або у супроводі гіду теж підіймаються на Говерлу.
Сходження на Говерлу – важливі моменти

Є як мінімум два маршрути, якими можна піднятися на Говерлу:
- перший – від туристичної бази “Заросляк”,
- другий – від притулку “Козьмещік“.
Я була на Говерлі 4 рази і всі рази підіймалася від “Заросляка”, або з боку Черногорського хребта, коли ми проходили всі 6 вершин – від Піп Івана Чорногорського (через озеро Несамовите) до Говерли. Але спускалася або тим самим маршрутом до “Заросляка”, або через станцію Пожижевська.
Для новачків подійде маршрут від бази “Заросляк”. Непідготовлений турист зможе піднятися та спуститися цім маршрутом за 5-6 годин: дві години на підйом, година відпочинку на вершині, і дві-три години на спуск. Це все за умови гарної погоди влітку.

Від турбази до вершини Говерли 4 км по горизонталі й 800 м по вертикалі. Стежка гарно промаркована, розвішано багато вказівників (зелені й сині смужки – означають більш важкий – “синій“, та легкий – “зелений” маршрут). Синій маршрут насправді не дуже важкий. Але якщо ви ніколи не ходили в гори – краще обрати “зелений“, ви потратите трохи більший час на сходження, але буде легше піднятися на вершину. Також тут багато людей, стежку гарно видно, влітку в хорошу погоду заблукати практично неможливо.

Особливості зеленого маршруту
Перша частина шляху має невеликий ухил, тому зовсім неважка. Стежка йде хвойним лісом вздовж річки Прут, а далі, коли закінчується ліс, підіймається на проміжну вершину – Говерляну.
Друга половина підйому важче – уклін становиться круче та на підйом знадобиться більше зусиль. Але ейфорія після підйому на вершину компенсує всі старання та зусилля.
З Говерли відкривається фантастичний вид – Карпати, які простягаються на багато кілометрів навкруги.

Якщо повезе з погодою, з вершини Говерли ви побачите весь Чорногорський хребет та сусідні двохтисячники: Петрос, Гутин Томнатек, а в хорошу погоду навіть видно обсерваторію на Піп Івані Чорногорському.
На вершині Говерли встановлений пам’ятний хрест та тризуб, біля яких всі роблять світлини на пам’ять та співають гімн України.

Спуск не є легким, тому що ви вже втратили частку сил на підйом, а уклін гори доволі крутий і ноги можуть трястися під час шляху до низу.
Порада: Беріть з собою трекингові палиці – вони збережуть ваші коліна під час спуску. А також допоможуть на підйомі як опора, якщо треба високо підіймати ноги.
Альтернативний маршрут підйому та спуску
Маршрут сходження з села Лазещина передбачає в перший день підйом до підніжжя гори Петрос і ночівлю на полонині в наметі, або у туристичному прихистку в селі Козьмещик. Як варіант, щоб скоротити цей участок, можна взяти таксі до прихистку й починати сходження одразу звідти.

Цей маршрут починається на висоті, яка на 300 метрів нижче, ніж старт від бази “Заросляк” (з висоти 1260 м). Стежка веде на проміжну вершину хребта, яка розташована на висоті (1850 м). Після неї треба набрати ще близько 200 метров.
Спуск з Говерли в північному напрямку йде по добре протоптаній стежці, яка проходить біля стовпчиків старого кордону Чехословаччини. Стежка веде на сусідню вершину Кукул (1539 м), а з неї вже до самої залізничної станції Вороненко та через вершину Верх Дебри – далі спуск у село Лазещина.
Що мати з собою при сходженні на Говерлу

Якщо ви вирішили йти на Говерлу від бази «Заросляк», вам не знадобиться багато спорядження. Взуйте хороші кросівки, яки гарно тримають щиколотку, або трекінгове взуття. Зручно підійматися в спортивних штанах. Також знадобиться фліска або інша тепла кофта – вона потрібна навіть влітку, бо на вершині прохладно і часто дує вітер. Якщо ви плануєте сходження навесні або восени, треба вдягнути вітрозахисну куртку та шапку.
Порада: візьміть дощовик – погода на Говерлі перемінлива, можуть у будь-який момент прилетіти хмари і піти дощ. Обов’язково майте з собою перекус і воду – в поході проведете цілий день, вам знадобиться відновити сили і дорозі та втамувати спрагу.

Як дістатися початку маршруту сходження на Говерлу
Найпопулярніший маршрут на Говерлу стартує від спортивної бази “Заросляк”, яка розташована недалеко від підніжжя гори.
Якщо їхати на поїзді – треба купляти квитки до Ворохти, а звідти на таксі їхати до “Заросляка”. Ориєнтовна ціна таксі – від 30 євро в обидві сторони (включаючи те, що водій вас чекатиме після спуску з гори).
Якщо ви плануєте їхати на машині, треба їхати до Івано-Франковска, далі через Делятин та Яремчу до Ворохти. І звідси до бази “Заросляк”ще треба проїхати по не дуже гарній дорозі десь біля 28 км.
Перед в’їздом на територію заповідника, доведеться сплатити квитки за його відвідування (приблизьно 1 Євро).
Майте на увазі, що дорога від КПП до “Заросляка” не дуже гарна. Автомобілі з низькою підвіскою можут не проїхати. В дощ особливо великий риск застрягнути посеред дороги.

Щоб не нервувати під час сходження на Говерлу, що вам не вистачить часу, є сенс заночувати в одному з готелів, що розташовані біля КПП природного парку. Наприклад, ми ночували в готелі Десятка, який розташований за 8 км від початку маршруту сходження і безпосередньо перед КПП на территориі Карпатського національного природнйого парку.
Або заздалегідь забронювати кімнату на спортивній базі “Заросляк” – бронювати можна на сайте www.zaroslyak.com або по телефону +38 (068) 162 0628.

Спробуйте свої сили на неважкому сходженні. Це дуже цікаво і можна побачити зверху чудові мальовничі Карпати. Аще гордо сказати – “Я був на вершині України!».
Корисні статті та посилання:
Лавандові поля в Україні
Відпочинок на Шацьких озерах – готелі, пляжі, інфраструктура
Дністровський каньйон – великій гайд
Три літніх маршрути для одноденного походу в Карпатах
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com