Три маршрути Карпатами для новачків. Як спланувати похід на Говерлу, Піп-Іван та Свидовець, що треба взяти в одноденний похід без намету.
Для походу Карпатами достатньо вибратися у гори на вихідні. Щоб пройти одноденний маршрут і піднятися на одну з карпатських вершин.
Для одноденного походу знадобиться:
- міцні кросівки для хайкінгу чи трекінгу, або похідні черевики;
- спортивні брюки;
- вітрівка або кофта – на вершині прохолодно і дує вітер. Після підйому ви спітнієте й вас може продути;
- трекінгові палиці, які розвантажать коліна на спусках та допоможуть на крутих підйомах;
- невеликий (20 літрів) рюкзак для змінних та теплих речей, перкусу та води;
- дощовик – погода у Карпатах мінлива, у будь-який момент можуть прилетіти дощові хмари:
- сухий пайок і вода – у поході ви проведете цілий день. Вам знадобиться відновити сили в дорозі і вгамувати спрагу;
- панама, сонцезахисний крем та окуляри;
- смартфон із закачаними картами та маршрутом, додатковий зарядний пристрій;
- Весела дружня компанія.
Говерла – найпопулярніша вершина України

Одним із найпопулярніших та загальнодоступних сходжень є похід до найвищої точки України – гори Говерла (2061м). Такий літній похід можна зробити самостійно, або разом з сім’єю, друзями, в компанії інших туристів. Під час маршруту вас супроводжуватимуть гірські струмки, зарості ожини та ялівцю. А також чудові краєвиди починаючи з висоти 1500 метрів.
Маршрут на Говерлу починається та закінчується біля спортивної бази «Заросляк». Від турбази до вершини 4 км по горизонталі та перепаду висоти близько 800 м. Непідготовлений турист зможе здолати підйом і спуск за 5-6 годин з урахуванням відпочинку на вершині. Стежка на Говерлу відмінно промаркована. Є багато вказівників. Крім того, вона настільки протоптана, що заблукати практично неможливо.
Маркування стежки: біло-зелені або біло-сині смужки – це складніший «синій» і легкий – «зелений» маршрут. Насправді й «синій» маршрут не дуже важкий. А «зелений» більш пологий і займе трохи більше часу.
Перша половина підйому має невеликий ухил і зовсім нескладна. Стежка веде хвойним лісом вздовж річки Прут, на проміжну вершину – Говерляну. Зробіть відпочинок на Говерляні, а потім вирушайте на штурм Говерли. У серпні на Говерляні зріє чорниця – чудова нагорода за першу половину шляху.

Друга частина сходження складніше – ухил стає крутішим і на підйом знадобиться більше зусиль. Але види з вершини Говерли компенсують усі прикладені старання. У хорошу погоду з Говерли відкривається фантастичний краєвид на Чорногорський хребет та сусідню гору Петрос. Спуск не дуже легкий, тому що багато сил витрачено на підйом. А спускатися завжди складніше, тому вам знадобляться трекінгові палиці, які послабують навантаження на ноги і колінні суглоби. Візьміть їх обов’язково!
Як дістатися: На поїзді до станції Ворохта. Далі на таксі або заздалегідь домовитися про трансфер до турбази «Заросляк», яка знаходиться в 28 км від Ворохти біля підніжжя Говерли. Перед в’їздом на територію заповідника доведеться заплатити за його відвідування (діти -15 грн., дорослі – 30 грн.).
Піп-Іван Чорногорський – на квітіння червоної рути

Гора Піп-Іван Чорногорський трохи нижче за Говерлу (2028 м). У липні на її схилах зацвітають рододендрони – знаменита червона рута. Відмінна нагода піднятися на вершину і побачити це диво природи. І побачити колишню польську обсерваторію «Білий слон», яку збудували у 30-ті роки минулого століття на вершині Піп-Івану.
Для сходження влітку на Піп-Іван знадобиться 7-8 годин повільного підйому та спуску. Цілком маршрут сходження – 12 км. Для цього не обов’язково йти у похід з наметом. Можна оселитися в одному з готелів чи будиночків у селі Верхня Дземброня та спокійно піднятися, та вечорі спуститися у цивілізацію. Похід нескладний – його одужають дорослі та діти. Головне вийти якмога раніше, щоб у повільному темпі пройти маршрут із зупинками на відпочинок.
Перша ділянка – ґрунтовка із Верхньої Дземброні на полонину до сироварні. Це невеликий сарай, у якому влітку живуть пастухи, а взимку ночують гірські туристи. Потім піти праворуч у ліс, яким полога стежка призведе до Дземброньским водоспадам. Стежка, що веде по лісистому схилу, маркована біло-синіми смужками. Стежку добре видно влітку, також де ні де встановлені вказівники з напрямками та назвами вершин.

Далі починається найскладніша ділянка – крутий підйом від водоспадів до скель Вухатий камінь (1864 м). В серпні біля вухатого каменю повно чорниці, її весь час хочеться збирати і їсти.
Від Вухатого каменю до обсерваторії підйом вже більш пологий і нескладний, десь півтори години. На вершині Піп-Івану є майданчики, щоб поставити намет. Якщо буде добра погода, можна спланувати ночівлю на вершині гори. Вранці можна зустріти світанок біля обсерваторії.

Є альтернативний – трохи швидший маршрут, що веде через полонину Смотрич (1898 м). Він коротший на 2 км, але крутіший за перепадом висот. А спуститися вже через Вухатий камінь та Дзембронські водоспади, щоб не повторювати той самий маршрут.
Як дістатися: поїздом до станції Ворохта, далі автобусом до Верховини, далі доведеться замовити таксі або трансфер з готелю у Дземброні.
Маршрут з Драгобрату до Свидовецьких озер

Одноденний похід Свидовецьким хребтом та його озерами починається на курорті Драгобрат. Взимку тут катаються на лижах. А влітку – це чудове місце для здійснення нескладних прогулянок у гори. Походи Свидовцем нескладні, бо тут немає особливо крутих підйомів і спусків. Тут навіть заблукати доволі складно – по хребту прокладені ґрунтовки, якими їздять позашляховики з туристами.
Щоб побачити найвідокремленіші місця, потрібно відійти подалі від прокатаної колії у бік Свидовецьких озер. На Свидівці їх досить багато :високогірні озера Апшинець, Івор, Герешаска (Догяска) та Ворожеска. До кожного з них можна дійти протягом світлового дня.

Біля озера Герешаска є невеликий Драгобратський водоспад. Можна спланувати повноцінний одноденний похід, який становить близько 20 км із поверненням на Драгобрат. У маршрут також можна включити підйом на найвищу точку Свидовця – гору Близниця (1881 м). Насправді це подвійна вершина – Мала та Велика Близниці з різницею висоти 9 метрів. З обох вершин відкривається чудовий краєвид на Свидовець. Також добре видно сусідній Чорногорський хребет і в хорошу погоду навіть можна побачити Румунію.
Якщо вам здається і цього замало, можна спланувати ночівлю в наметі біля озера Апшинець. Вночі на небі виблискуватимуть найяскравіші зірки, а вранці біля озера можна зустріти світанок. Щоправда, біля багаття посидіти тут навряд чи вийде – на Свидівці немає дерев та дров. Так що треба запастися пальником та газом, щоб приготувати собі гарячу страву та напої.
Як дістатися: на поїзді до станції Ясіня. Звідти на Драгобрат можна доїхати тільки трансфером. Дороги практично немає, тому їздять виключно позашляховики та «буханки».
Корисні статті та посилання:
Сакура в Ужгороді та маршрут по міні-скульптуркам
В Карпати влітку – варіанти маршрутів, розваг та локацій
Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – старовинна фортеця, костели та водосховище
Термальні джерела України
Розклад маршрутів, квитки на поїзди та автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com