Португалія – які можливості є для українських біженців

Українські біженці в Португалії: оформлення тимчасового захисту, пошуки житла, школи й дитячі садочки для дітей, вивчення португальської мови. Особистий досвід тих, хто переїхав до Португалії, корисні посилання на офіційні джерела та організації, які займаються допомогою українцям.

Зібрала матеріал для тих, хто після початку війни в Україні наважився подолати більш ніж 4000 км, та дістався самої західної країни Європи – Португалії. Зараз там перебуває моя племінниця з донькою – стежу за їхніми успіхами, які виникають проблеми, як йде оформлення тимчасового захисту.

Як отримати статус біженця в Лісабоні?

В будній день з 9.00 прийти в SEF ( Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) по адресу R. Passos Manuel 40, 1150-053 Lisboa. З собою мати український або закордонний паспорт.
https://www.sef.pt/en/Pages/homepage.aspx

Вам дадуть анкету, яку треба заповнити. Далі ви лишите відбитки пальців і отримаєте на руки необхідні документи. Сам статус біженця розглядатись протягом 30 днів. Але прогнози позитивні, ви зможете находитись легально і отримаєте допомогу відразу.

Що ви отримаєте?

  • Можливість легально залишатись в Лісабоні
  • 150 євро допомоги в місяць
  • Притулок
  • Мовні курси
  • Можливість допомогти рідним, якщо вони попадуть до Португалії, то їх швиденько теж оформлять.

Зверніть увагу:
Згідно Дублінських угод, ви можете податись на біженця лише в 1 країні ЄС. Тобто, якщо подались в Португалії – будете там, десь в іншому місці вже не можна. Залишатись на території країни потрібно до утвердження статусу (це десь 30 днів).

call-centre помощи беженцам в Португалии.
Телефон +351 301 207 011
Telegram, WhatsApp, Viber 351 969 293 235
Координатор https://www.facebook.com/RomanStell

Тимчасовий захист біженцям з України в Португалії

Португальська держава надала режим тимчасового захисту людям, які переміщені з України через війну в країні. Режим тимчасового захисту поширюється на:

  • громадяни України та їхні родичі, які не можуть повернутися до своєї країни через воєнну ситуацію
  • громадяни інших національностей, які є родичами, родичами, подружжям або не одруженими громадянами української національності, які також не можуть повернутися в Україну з тієї ж причини
  • будь-які громадяни третіх країн або особи без громадянства та члени їх сімей, які користуються міжнародним захистом в Україні
  • будь-який громадянин третьої країни або особа без громадянства, яка проживає в Україні, яка не може повернутися до країни свого походження.

Відповідно до цього режиму надається тимчасовий охоронний титул, який автоматично включає:

  • Тимчасовий дозвіл на проживання
  • Ідентифікаційний номер платника податків (NIF)
  • Ідентифікаційний номер соціального забезпечення (NISS)
  • Номер користувача Національної служби охорони здоров’я (SNS)

Ці ідентифікаційні номери дають доступ до різних послуг, таких як медичне обслуговування в державних установах та участь у пропозиціях про роботу, серед іншого. також посібник із соціального забезпечення, як отримати доступ до різних посібників соціального захисту.

Для отримання додаткової інформації про Тимчасовий охоронний наказ відвідайте портал Portugal For Ukraine.

Як подати заяву на тимчасовий захист

Португалія розглядає заявки громадян України, які потребують тимчасового захисту, за спрощеною процедурою. Заяву на тимчасовий захист можна подати онлайн через портал SEFforUkraine.sef.pt (доступний португальською, англійською та українською мовами). Ця послуга призначена для всіх громадян України та членів їх сімей, а також іноземних громадян, які проживають в Україні, незалежно від того, чи перебуваєте ви вже в Португалії чи ні.

Біженці, які приїхали в Португалію до 12 березня, оформляли прихисток тільки офлайн, але португальці запустили зручний сайт, де можна подати документи самостійно. Дітей все ще оформлюють в одному з центрів для мігрантів. Але поява сайту суттєво скоротила черги, тому багато часу витрачати не доведеться.

Запити на тимчасовий захист також можна подати особисто у Національних центрах підтримки інтеграції мігрантів (CNAIM) у Лісабоні, Порту та Фару, а також у деяких представництвах SEF зі службами, призначеними для громадян України, які працюють у неробочий час.

Тимчасовий захист видається на початковий термін – один рік. Але може бути продовжений ще на один рік, якщо зберігаються умови, що перешкоджають поверненню людей до своєї країни. Повна інформація по легалізації в Португалії: https://eportugal.gov.pt/en/ucrania-informacoes-e-apoios-disponiveis-em-portugal

Права українців при отриманні тимчасового захисту у Португалії

  • Ви можете зареєструватись на тимчасовий захист у будь-якому відділенні SEF (також працюють спеціальні відділення), надавши дані про особу, місце проживання в Португалії, а також контактні дані;
  • Відсутність закордонного паспорта не є підставою для відмови в наданні міжнародного захисту;
  • Якщо дитина не має закордонного паспорта, бажано надати свідоцтво про народження;
  • Ваші українські документи не вилучаються;
  • SEF повідомляє дані про вашу реєстрацію в податкову службу, службу соціального захисту та медичну службу, реєстрація в цих службах має бути зроблена автоматично – реєстраційний номер має прийти вам на електронну пошту;
  • Після завершення реєстрації Ви набуваєте ті самі права, що і інші іноземні громадяни, що легально проживають на території Португалії і можете відкрити рахунок в будь-якій банківській установі в Португалії;
  • Ви можете працювати як найманий робітник або здійснювати підприємницьку діяльність на території Португалії;
  • Коли ситуація стабілізується, ви можете повернутись в Україну;
  • Можна звернутись з проханням про отримання соціальної допомоги (порядок виплати ще затверджується, очікується, що виплати становитимуть приблизно 150€ в місяць);
  • Ви маєте право влаштувати вашу дитину в садочок (після 3 років) або у школу;
  • Ви маєте право на отримання медичної допомоги в державних медичних закладах (безкоштовно для дітей, за символічну плату для дорослих), а також зареєструватись в поліклініці за місцем проживання.

Проживання в Португалії

З цим не так все добре, як у Германії та Польщі – всі волонтери рекомендують, якщо є можливість самостійно шукати житло і винаймати його за свої кошти. Але для цього треба спочатку зареєструвати терміновий захист – без нього орендодавці не можуть підписувати контракт на оренду житла.

Якщо ви не можете дозволити собі винаймати житло в Португалії, ви можете звернутися за допомогою до Вищої комісії з міграції (ACM) , яка працює безпосередньо з Соціальним забезпеченням, щоб знайти житло для нужденних.

Ви можете надіслати електронний лист за адресом sosucrania@acm.gov.pt, заповнити онлайн-форму на португальській дипломатичному порталі (доступно португальською, англійською та українською мовами) або звернутися до одного з трьох національних центрів підтримки мігрантів (CNAIM). ) у Лісабоні, Фару та Порту.

Ви також можете отримати доступ до спеціального режиму програми «Вхідні двері», в рамках якого надається фінансова підтримка для покриття витрат на туристичні курорти або оренду будинку. Підтримка триває до 18 місяців та може бути продовжена максимум до 30 місяців. Більше інформації на порталі Portugal For Ukraine.

Робота в Португалії

Інститут зайнятості та професійного навчання (IEFP) створив платформу «Португалія для України», де компанії можуть розміщувати вакансії та професії, які вони шукають. На даний момент вже завантажено понад 2 тисячі вакансій.

IEFP також надає фінансову підтримку тим, хто вирішить працювати в Португалії, на внутрішніх територіях у рамках програми «Emprego Interior Mais». Фіксована сума становитиме 2 659,20 євро (6-кратне значення Індексу соціальної підтримки — IAS у 2022 р.), до якої можна додати 20 % на кожного члена сім’ї, з лімітом 1 329,60 євро (3-кратне значення IAS). Дивіться всю інформацію, включаючи умови та виплати підтримки, на порталі iefponline.

У зв’язку з війною в Україні спрощене визнання професійних кваліфікацій із відмовою від вимог, передбачених законодавством. Якщо ви хочете працювати за фахом, слід звернутися до компетентного органу для уточнення умов, необхідних для професійної практики. Ви можете знайти список компетентних органів та їх контактні дані на порталі Direção Geral do Emprego e das Relações do Trabalho.

Вивчення португальської мови

Доступне навчання можна знайти в мережі центрів Qualifica, або Portal de Oferta Formativa. Або зверніться до списку шкіл, які пропонують навчання португальской мови (список шкіл). Ви можете звернутися за допомогою до відділу сприяння вивченню португальської мови за наступними контактами:

Електронна пошта – glpt@acm.gov.pt
Телефон довіри для мігрантів – +351 218 106 191, робочі дні з 9:00 до 19:00.

Почати вивчати португальську можна онлайн і безкоштовно тут: https://t.me/expressucraniaportugal. Нові уроки публікують тричі на тиждень.

Ви також можете звернутися до будь-якого місцевого центру підтримки інтеграції мігрантів (CLAIM) з проханням про допомогу в пошуку пропозицій курсів. IEFP також створив класи для курсів професійної підготовки португальською мовою як основна мова . Дивиться інформацію про 117 курсів, доступних у 24 навчальних центрах по всій країні.

Як українці влаштовуються в Португалії

Моя племінниця Саша подала на тимчасовий захист документи ще напочатку березня. Через тиждень її донька отримала всі ідентифікаційні номери на електронну пошту. Але Саша й досі не отримала свої номери. Прийшлося знов їхати до офісу SEF, де вона дізналася, що номер вже є. Але отримати його можна тільки на електронну скриньку – сталася помилка, якійсь збій. Тому вона написала заяву і знов чекає на лист з номерами.

Житло

Безкоштовне житло є, португальські сім’ї приймають біженців. Але це термінові варіанти – треба шукати квартиру, це біженці роблять самостійно. Для того, щоб підписати контракт з орендодавцем, потрібні ідентифікаційні номери, бажано показати підтвердження фінансових можливостей (докази про роботу, контракт моряка, якщо чоловік ходить у море, тощо). Але це не обов’язково – це тільки плюс для орендодавця, який приймає рішення в вашу пользу.

Поки Саша орендує квартиру на Airbnb з великою знижкою – за 800 Євро на місяць в передмісті Лісабону Ешторіл. Але в квітні почнеться курортний сезон і вона зараз шукає на постійне житло. В середньому у Лісабоні житло (в нормальних районах) коштує від 1000 Євро на місяць плюс комуналка, але ще треба як мінімум заплатити за останній місяць та відсоток ріелтору. Іноді хозяева житла просять депозит за 2-3 місяці.

Якщо шукати житло на півночі Португалії, можна знайти варіанти значно дешевші – від 500-600 Євро на місяць у невеликих містах не на узбережжі океану.

Робота

Периодично для біженців з’являються вакансії простої роботи, для якої не потрібно знати португальську та англійську мови (посудомийка, прибиральниця в готелі – від 500-600 Євро на місяць). Для тих, хто працює видалено буде простіше знайти роботу за фахом та кваліфікацією.

Діти

Дітей можна віддавати безкоштовно до школи, якщо пощастить у дітсадок. Ось що пише Марія Яроцька, яка теж переїхала до Португалії після 24 лютого 2022:

“Садочки з 3 років та школи в Португалії безкоштовні. Вашу дитину туда візьмуть з першого дня та з радістю, допоможуть адаптуватись, у найкращому випадку нададуть ще й шкільну форму та безкоштовне харчування. Майка (9 років, 3 клас) вже тиждень відвідує місцеву школу, має нових друзів (українську дівчинку та місцевих теж), а вчителька мені пише розгорнуті листи на email, як у неї справи. Школи працюють з 8-8:30 і до 16:30-17, у середу чомусь традиційно короткий день (до 13). Діти непогано володіють англійською, вчителі шпарять аж бігом.Не знаю, що ми робитимемо влітку, але вже знаю, що існують літні школи та дитячі табори. Планую цим активно користуватись.”

Фактично з дітсадками не так просто, як вона пише – у державні дитячи садки величезні черги, а приватні в Лісабоні коштують по 500 Євро на місяць.

Корисні статті та посилання:

Як шукати житло в Лісабоні – інформація по районах міста
Інформація про умови та допомогу українським біженцям в Чехії
В Туреччину на своєму авто (через Румунію, Молдову та Болгарію)
Медична страховка та Зелена карта – як оформити поліс, перебуваючи за кордоном

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *