Плануєте відпустку в Хорватії? Шукаєте як дешевше за все дістатися цієї країни? Пропоную розглядати переліт через аеропорт в місті Задар, що розташований на рівно віддаленій відстані від північного Ровіня та Пули, та південних пляжів Макарської Рівьєри.
Сюди з різних міст Європи літає лоукостер Ryanair. Через те, що у лоукостерів часто рейси або рано в ранці, або пізно ввечері, раджу зупинитися в Задарі хоча б на один день або ніч, щоб спокійно спланувати подальшу подорож, або на заворотному шляху спокійно встигнути на свій літак, а ще й подивитися це місто.
Задар розташований на узбережжі Далмації. Звідси дуже зручно діставатися як до пляжів Макарської Рив’єри, так і до північного Ровіня, або островів Углян, Дугі Оток та інших, куди ходять пороми. Але саме місто варто того, щоб йому приділити увагу: дослідити його історичну спадщину, скуштувати смачні блюда, та звісно, спостерігати приголомшливий захід сонця.
Тому ось інформація про Задар – що тут подивитися за один день, де переночувати, як дістатися аеропорту. Та інші корисні відповіді на питання щодо Задара.
Як дістатися Задара

В невеликий аеропорт Задара літають Ryanair, EasyJet, Lufthansa, LOT та інші авіакомпанії. Колишній військовий аеропорт перебудували на цивільний, а з появленням лоукостерів він став гарною альтернативою аеропорту в місті Спліт. Аеропорт розташований трохи більше ніж в 10 кілометрах від центру міста. Він має добре сполучення з багатьма містами Європи.
Знайти квиток в Задар на Skyscanner:
З аеропорту можна дістатися Задара громадським транспортом – автобусом, який курсує між центром міста та аеропортом. Зупинка автобуса біля терміналу аеропорту. В місті автобус робить 3 зупинки:
- Порт Гаженіца – зупинка біля пасажирського терміналу (а саме біля заправки “Crodux”);
- Автостанція Задар (платформа № 8);
- Центр, Старе місто – Лібурнська зупинка (направо від моста, на в’їзді в Старе місто).
Розклад автобусів – на сайті аеропорту. Вартість проїзду становить 35 кун (4,65 євро) в одну сторону. У вартість входить перевезення багажу.
Також в аеропорту Задара можна взяти в оренду автомобіль. Тут є декілька прокатних компаній – ціни саме на ваші дати подорожі зручно дивитися на агрегаторі Rentalcars.com – тут можна підібрати бюджетний варіант, почитати відгуки про прокатні контори саме в Задарі. Авто вас буде чекати прямо на паркінгу біля терміналу аеропорту. 10 хвилин стоянки на паркінгу – безкоштовно.
Переваги аеропорту Задар перед аеропортом в місті Спліт
- Розташування – Задар знаходиться у зручному місці на рівній відстані від півночі та півдня Хорватії. Тому сюди можна прилетіти заради відпочинку як на курортах Ровінь чи Пула, або острів Крк чи Црес, так і на Макарській Рівєрі, у Дубровнику чи північних островах Хвар, Брач та інших.
- Сюди літають лоукостери – Ryanair, EasyJet.
- Орендувати авто в Задарі дешевше, ніж у міжнародному аеропорті в Сплаті, куди прилітають рейсі не тільки з Європи, а й з інших куточків світу. Тож, ціна на оренду авто в Хорватії (і не тільки там) відрізняється залежно від міста.
Історія Задара

Задар – одне з найстаріших міст Хорватії йому біля 3000 років. Він був частиною Римської імперії до 5 століття, пізніше Задар став адміністративним центром Далмації під владою Візантії. З 15 до кінця 18 століття це був важливий торговий порт і найбільше місто-фортеця у всій Венеціанській республіці. Потім Задар перебував під владою австрійців до 1918 року і став частиною Італії між двома світовими війнами.
Після Другої світової війни він був приєднаний до Хорватії у Федерації Югославії. Після проголошення незалежності Республіки Хорватія та наступної сербської агресії Задар та його околиці зазнали атаки з руйнівною силою, якої ніколи раніше не було. Місто неодноразово ставало мішенню, і культурній спадщині Задара було завдано значної шкоди. Сьогодні Задар є збереженою пам’яткою різних історичних часів і культур. У 2017 році оборонна система Задара була включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО завдяки трикілометровим оборонним стінам, які Венеціанська республіка побудувала в 16 столітті для захисту від турків. Отже, чим зайнятися в Задарі протягом дня під час подорожі до Хорватії.
Що подивитися в Задарі
Якщо ви вирішили присвятити хоча б один день Задару, насолоджуйтеся цим містом – тут є що подивитися.
Історичний центр міста – це маленький півострів, оточений Адріатикою. Тут завжди багато яхт, проводять регати. Але все природно і спокійно, немає відчуття величезної помпезності та натовпу як у Спліті.
Старі мури Задара та міські ворота

Деякі частини оборонних стін були побудовані в епоху середньовіччя, а деякі були побудовані венеціанцями набагато пізніше – як укріплення проти турків, які влаштовували невпинні напади на місто. Сьогодні залишилися лише частини стін і кілька старовинних брам, що ведуть в Старе місто.
Між поромним портом і церквою Св. Хрисогона знаходяться Морська брама. Над римським карнизом з боку воріт, що виходить на сушу, є велика ренесансна панель із зображенням морської битви при Лепанто та гарний рельєф Св. Хрисогона над нею. Ворота прикрашені рельєфним зображенням лева Святого Марка зі сторони, яка виходить до моря.
Земельна брама, побудована венеціанцями в 16 столітті, є найвідомішими з усіх воріт. Ворота складаються з трьох тріумфальних арок, прикрашених алегоричними статуями – головного покровителя Задара святим Хрисогоном на коні та щитом святого Марка, гербом Венеціанської Республіки.
Площа П’яти Колодязів

Площа п’яти колодязів містить залишки 5 колодязів, які колись відповідали за водопостачання міста Задар. Колодязі були побудовані на початку 16 століття венеціанцями, які вклали значні кошти в оборону міста, щоб відбити потенційну загрозу з боку турків. З площі відкривається вид на старі міські стіни Задара, що датуються епохою, коли Задар був найбільшим містом-фортецею Венеціанської республіки. Парк королеви Мадіївки наповнений мальовничими садами та спокійними пішохідними стежками. Зі старих міських валів на межі парку відкривається чудовий вид на місто.
Церква Святого Доната

У центрі Старого міста знаходиться церква Св. Доната (Crkva Sveti Donata), побудована на початку 9 століття і має висоту 27 метрів. Його перестали використовувати як церкву наприкінці 18 століття, але все ще є чудовим концертним майданчиком і символом Задара.
Підніміться на дзвіницю собору Святої Анастасії
На дзвіницю собору Св. Анастасії, розташовану майже поруч із церквою Св. Доната, можна піднятися, щоб побачити чудові краєвиди на Задар та море. Сходи до вершини досить вузькі, але не страшні, і краєвиди з вершини більш ніж корисні для підйому.
Відвідайте Княжевий палац
Княжевий палац (Kneževa palača) згадується в історичних джерелах ще в XIII ст. Він був повністю відновлений у 16 столітті, а потім у 19 столітті за проектами архітектора класицизму Франо Заворе. Потім Палац був приєднаний до Палацу провідаторів, утворивши спільне намісництво, штаб-квартиру уряду Далмації в Австро-Угорській монархії. Центральний зал палацу протягом століть використовувався для різноманітних функцій як зал суду, міський театр, зал для ігор та розваг та концертний зал. Під час Вітчизняної війни, у 1991 році, Княжий палац став об’єктом знесення, що порушило структурну цілісність будівлі, зробивши її непридатною для використання. Зараз він відремонтований і містить постійні та тимчасові виставки.
Послухайте Морський орган

Цей шедевр акустики та архітектури створив досвідчений далмацький різьбяр по каменю та архітектор Нікола Башич у 2005 році. За цей проект він отримав Європейську премію за міський громадський простір. Музичний морський орган (morske orgulje) — перший у світі музичний орган, на якому грає море.
На набережній споруджено прості та елегантні сходи довжиною 70 метрів, висічені в білому камені. Під ним на тротуарі розташовано 35 музично настроєних трубок із отворами для виходу звуків. Хвилі створюють випадкові гармонійні звуки, що дозволяє цьому органу пропонувати нескінченний концерт численних музичних варіацій, де виконавцем є сама природа.

А це коло назвали Привітання сонцю – Pozdrav suncu. Воно складається з сонячних панелей, які вночі сіяють різними кольорами, в залежності від того, на який квадрат наступишь. Д дітям та дорослим дуже подобається ця інсталяція.
А увечері прийдіть на набережну, щоб помилуватися закатом – вони в Хорватії просто неперевершені!
Маяк і гарний ресторан біля нього

Перебуваючи і Старому місті на півострові, я здалека побачила маяк на протилежній стороні затоки. Ми вирішили туди дістатися на машині, а ще знайшли біля маяку чудовий ресторан Antinov (Obala kneza Domagoja 3) з гарною морською кухнею, який я можу сміливо порадити.
Де переночувати – готелі та апартаменти в Задарі

Якщо ви орендували авто в аеропорту, вам знадобиться паркінг. Тому раджу поселитися на материковій частині, але біля півострову, де розташоване Старе місто. Тут парковки значно дешевші, є навіть безкоштовні години (після 10 вечора до 8 ранку). Якщо пройти трохи всередину міста, можна знайти великі та безкоштовні паркінги (наприклад, паркінг на Ul. bana Josipa Jelačića 30).
Практична інформація для підготовки подорожі в Хорватію
Сплануйте маршрут: якщо вам хочется відпочинку на красивих пляжах, оточених соснами – їдьте на південь в одне з затишних містечок Макарської Рив’єрі – Брела або Башка–Вода. Звідси близько до Дубровника, можно подивитися аналог Китайської стіни в Стоні, або просто відпочивати у моря. Якщо хочется маленьких містечок, більш схожих на Італію – їдьте на північ в Ровінь.
Купіть квитки на літак в Задар та забронюйте автомобіль, щоб вільно пересуватися по Хорватії та побачити максимум її красот.
Заздалегідь забронюйте житло – це зручно робити через Booking.com. Якщо ви плануєте подорож влітку – бронювання житла в останню мить може шокувати цінами. Але планування та бронювання за декілька місяців допоможе знайти найкращі варіанти за помірну ціну.
Не забувайте про медичне страхування – краще купити недорогу страховку, ніж платити за лікування шалені гроші. На порталі HotlineFinance страховку можна придбати не виходячи з дома, а ще й обрати найкращу страхову компанію, порівнявши страхові пакети прямо на сайті.
Корисні статті та посилання:
- Прімоштен – пляжний відпочинок в Хорватії
- Маршрут самостійної подорожі по Хорватії
- Що обов’язково подивитися у Чорногорії
- Чорногорія – скільки коштує відпочинок на Адріатичному морі
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner
Туристична медстраховка та Зелена карта для подорожі на за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com