Допомога українським студентам в Чехії – стипендії, безкоштовне навчання, проживання

Стипендії чеських вузів українцям – фінансова допомога існуючим та майбутнім студентів з України, безкоштовне навчання та житло.

Чеські університети пропонують різні форми допомоги українським студентам, які опинилися у складній ситуації та потребують підтримки. Розбираємося хто і на яку підтримку може розраховувати, плануючи навчання в чеських вузах.

У липні 2022 року ЄС розробив спеціальний посібник для українських випускників. Тут можна знайти всі існуючі програми навчання для українців, а також рекомендації та корисні посилання на сайти, де можна знайти бюджетне студентське житло.

Хто може розраховувати на матеріальну підтримку чеських вузів?

По-перше, ця стипендіальна програма, яка розрахована для українських студентів, яки вже навчаються в Чехії та залишилися без матеріальної підтримки батьків у зав’язку з війною в Україні. Сума підтримки 15000 крон – поки що одноразова, але кожен університет сам вирішує скільки місяців надавати студенту таку фінансову допомогу.

По-друге, фінансова підтримка видається не всім бажаючим – кількість стипендій обмежена. Незважаючи на те, що ця інформація з’явилася тиждень тому, в багатьох вузах ці кошти вже розподілені між існуючими українськими студентами. ПрикладPRAGUE UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS (переходячи по лінку можна дізнатися, що було 40 стипендій і всі вони вже закриті).

По-третє, стосовно нових українських студентів, які тільки зараз починають складати вступні іспити. Університети тільки в вересні-жовтні зможуть відповісти, чи будуть вони платити стипендію для стуентів-біженців. Все ще може декілька разів змінитися, тому треба задавати питання в конкретному вузі безпосередньо в Studijní oddělení (деканаті). Якщо цім питанням буде займатися інша організація – вони перенаправлять.

Які ще існують стипендії для українських студентів?

Для всіх українських студентів університети виплачують так званий Ubytovaci stipendium – стипендия на проживання. Це приблизно 500 крон (20 Євро) на місяць.

Також існує Соціальна стипендия – її розмір встановлює кожний вуз окремо. Вона надається студентам з багатодітних сімей, матерям, які поодинці виховують дітей, тощо. Студенти-біженці з Украхни теж можуть спробувати податися на соціальну стипендію. Кожен університет буде окремо розглядувати кожен запрос. Але спробувати варто.

Ну, і звісно у кожного чеського вуза є свої стипендії за добре навчання. Про це треба запитувати в вузі, в якому навчається чи планує навчатися студент.

Коли в Чехії проходить вступна програма в вузи?

Це перше питання, яке може постати перед абітурієнтом з України. Нажаль, випускники з України в цьому році вже не встигають подати приглашки (заяви) на вступ та навчання у 2022-2023 роках. У Чехії можна одночасно вступати до кількох вузів. Потрібно встигнути подати заяву з грудня до кінця лютого (вартість кожної заяви 10-15 Євро). Але є університети та деякі спеціальності, які приймають документи аж до кінця літа. Це або комерційні вищі навчальні заклади, або спеціальності, на які недобір за конкурсом.

Результати вступу залежать не лише від успішно зданих іспитів, а й від конкурсу. Якщо конкурс великий, потрібно бути готовим пройти мотиваційну співбесіду та бажано мати хороші оцінки у шкільному атестаті. На популярні спеціальності – психологія, медицина, менеджмент, конкурс може бути до 30 осіб на місце.
Але є спеціальності, на яких можна навчатись безкоштовно та вступити без іспитів (ядерна фізика, енергетика). Правда вчитися на них досить складно і, якщо не докладати зусиль, можна вилетіти після першого семестру.

Що треба, щоб поступити у чеський вуз?

Насправді це тема для окремої статті – їх багато написано. Але я трохи напишу для того, щоб розуміти, що вступ до чеського вузу, особливо якщо ви бажаєте навчатися безплатно, це не дуже просте діло.

Для того, щоб поступити та навчатися в Чехії безкоштовно, треба знати чеську мову на рівні не менш ніж В2. Для підтвердження знання чеської мови треба здати мовні іспити та отримати сертифікат рівня В2. Платна освіта може бути англійською мовою – тест та рівень знання мови на вимогу університету.

Вартість навчання: для іноземців освіта у чеських державних університетах безкоштовна. У комерційних вузах вартість навчання така сама, як для жителів Чехії (від 900 євро на семестр).

Умови вступу:

Незважаючи на те, що шкільна освіта в Чехії – 13 років, українськи студенти можуть здавати іспити до бакалаврату після 11 класів. Для цього необхідно пройти ностирифікацію та надати нотаріально засвідчені у чеського або акредитованого нотаріуса копії та апостиль наступних документів:

  • атестат про шкільну освіту та додаток з оцінками,
  • довідку про навчальний годинник з усіх вивчених шкільних предметів.

Для вступу на магістратуру:

  • диплом про закінчення коледжу або бакалавра в університеті, та додаток з оцінками,
  • академічну довідку з університету, в якій підсумовано години з кожного предмета, вивченого у університеті чи коледжу.

На підставі наданих документів абітурієнту призначаються іспити з предметів, у яких недостатньо годин для вступу до чеського вузу(тільки для шкіл та коледжів). В більшості це два предмети, за якими необхідно підготуватися за чеськими підручниками (різниця лише в історії та географії Чехії). Іспити складають в одній із чеських шкіл, після чого видають документ, що підтверджує проходження нострифікації.

Вступні іспити в Чехії складають з квітня до кінця червня – кожен вуз призначає свої дати. Відповідно від вимог вузу абітурієнти складають два іспити: профільний іспит зі спеціальності та тест TSP, OSP або SCIO. Підготуватись до складання тесту можна за матеріалами попередніх років. Їх можна скачати на сайті навчального закладу. За результатами тестування абітурієнт отримує допуск на профільний іспит. Для кожної спеціальності у кожному ВНЗ він свій.

Які університети Чехії надають фінансову підтримку українцям?

Стипендії чеських вузів, які надають українцям різні – залежить від правил університету. Інформація про вузи, які підтримують українських студентів тут – сторінки https://www.studyin.cz/ukraine-scholarships/. Все окремо перевірено по кожному університету.

Прага

Anglo American University (комерційний університет).
Є спеціальна стипендия для українців, треба мати високий рівень знання англійської мови. Надають повне покриття суми за навчання, надають житло, покривають мінімально необхідні затрати.
Подробиці на https://www.aauni.edu/admissions/tuition-financing/

Ambis (комерційний університет) – можна податися на програму Extraordinary scholarship, під яку война в Україні потрапляє під опис Extraordinary situation.
Докладніше на https://www.ambisuniversity.com/official-notice-board та https://www.ambis.cz/files/scholarship.pdf

CZECH TECHNICAL UNIVERSITY IN PRAGUE (державний університет).
Безкоштовне проживання в гуртожитку для українських студентів (також можливо розміщення сімей у гуртожитках за наявністю вільних місць). Безплатне харчування в їдальнях університету. Також надається фінансова допомога в розмірі 10 000 крон/ місяць.
Докладніше на https://www.cvut.cz/sites/default/files/content/9eb85d8c-1561-41b7-9a38-70d7d853ff53/en/20220301-rectors-order-no-022022-on-the-war-situation-in-ukraine.pdf та https://www.cvut.cz/en/ctus-information-on-situation-in-ukraine

CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES PRAGUE (державний університет).
Надають гуртожиток, при навчанні англійською мовою можливо отримати безплатне навчання, але це обговорюється окремо з кожним кандидатом.

CHARLES UNIVERSITY (державний університет) – видає стипендію Вацлава Гавела – допомогу тим, хто постраждав від недемократичних режимів. Яка сума стипендії – поки невідомо.
Подробиці – https://cuni.cz/UK-9988.html

INSTITUTE OF HOSPITALITY MANAGEMENT AND ECONOMICS (комерційний університет) – питання стипендій та допомоги в стадії розробки. https://vshe.cz/aktuality/ukrajina/

METROPOLITAN UNIVERSITY PRAGUE (комерційний університет) – надає українським абітурієнтам безплатні курси чеської мови. https://www.imup.cz/en/sections/actual/free-course-of-czech-for-foreigners-for-students-from-ukraine/. Більш точної інформації по безплатному навчанню поки немає.

PRAGUE UNIVERSITY OF ECONOMICS AND BUSINESS (державний університет).
Є програма фінансової підтримки українських студентів, але всі місця вже розподілені. Чекайте на наступну інформацію та відслідковуйте її тут. VŠE Offers Various Forms of Assistance to Ukrainian Students

UNIVERSITY OF CHEMISTRY AND TECHNOLOGY, PRAGUE.
Стипендії будуть, але треба вирішували приватно кому вони їх дадуть. Безплатне навчання на чеської мові, чи за оплату, але за зниженою вартістю. Також є можливість перевестися з українського університету.
Докладніше https://www.vscht.cz/ukrajina

Брно

BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY.
Поки що виплачують стипендії студентам, які вже навчаються та вирішують, що робити далі. https://www.vut.cz/en/students/programmes

JANÁČEK ACADEMY PERFORMING ARTS IN BRNO.
Планується стипендія для українських студентів, але поки що немає точної суми. jamu.cz/ukrajina/ 

MASARYK UNIVERSITY (державний університет) – питання про надання стипендії новим студентам ще вирішується. Студенти, що навчаються, можуть звертатися в університет за фінансовою допомогою. Також планується допомога з житлом. https://www.muni.cz/en/masaryk-helps-ukraine

MENDEL UNIVERSITY IN BRNO – безкоштовне проживання у гуртожитку для українських студентів. https://mendelu.cz/en/ukraine

UNIVERSITY OF VETERINARY SCIENCES BRNO – є спеціальна стипендія, але уточнювань поки немає. Слідкуйте за інформацією на сайті https://www.vfu.cz/cz/stipendia

Острава

UNIVERSITY OF OSTRAVA (державний університет). Надають стипендії, допомагають з проживанням не тільки існуючим українським студентам, але й їх сім’ям з України. Також планують спеціальні стипендії для нових студентів. Докладніше https://www.osu.cz/27166/pomoc-ukrajina/#p1

VSB – TECHNICAL UNIVERSITY OF OSTRAVA (державний університет). Планують сплачувати стипендії за квітень, травень та червень 2022 існуючим українським студентам. Поки не ясно яка саме сума. https://www.vsb.cz/en/university/informational-board/help-ukraine/

Плзень

UNIVERSITY OF WEST BOHEMIA – українським студентам, які вже навчаються дають стипендію 15 000 крон – поки тільки один раз. Надалі можна просити додаткову фінансову допомогу. Також студенти на оплачують до червня 2022 включно за проживання в гуртожитку університету. Якщо будуть вільні місця, можна переселитися з найманих квартир на безкоштовні місця в гуртожитку. https://www.zcu.cz/cs/Ukraine-info/index.html#answer-guide-00017-0

Ліберець

TECHNICAL UNIVERSITY OF LIBEREC. Факультети, які є в посиланні дають можливість продовжувати навчання українським студентам безплатно. Nabízené studijní programy pro ukrajinské studenty

Оломоуц

PALACKY UNIVERSITY OLOMOUC – надають одноразову соціальну стипендію 10 000 крон https://www.upol.cz/ukrajina/kontakty/

Чеське БУдейовіце

INSTITUTE OF TECHNOLOGY AND BUSINESS IN ČESKÉ BUDĚJOVICE. Тут https://www.vstecb.cz/ukraine/ є інформація як вони допомагають українським студентам і не лише їм. Плануються стипендії. але поки немає точної суми.

UNIVERSITY OF SOUTH BOHEMIA IN ČESKÉ BUDĚJOVICE. Майже всі факультети надають extraordinary стипендію приблизно 5000 крон (схоже, что це одноразова виплата) https://www.jcu.cz/en/admissions/ukraine

Градец Кралове

UNIVERSITY OF HRADEC KRÁLOVÉ – є тільки соціальна стипендія https://www.uhk.cz/cs/univerzita-hradec-kralove/studium/stipendium

Злін

TOMAS BATA UNIVERSITY IN ZLÍN. Екстра-стапендія (MIMOŘÁDNÉ STIPENDIUM), яку можуть запросити студенти. які вже навчаються в університеті. Також плануються стипендії для нових студентів з України, які можна буде отримати після вступу до університету
Деталі: https://akademickaporadna.utb.cz/stipendia/ та https://www.utb.cz/utb-pomaha-ukrajine/

Гавиржов

PRIGO UNIVERSITY – безплатне навчання для українців та стипендія. При навчанні на бакалавріаті в першому семестрі – стипендія 20 Євро на місяць. У другому семестрі – 40 Євро, у третьому та четвертому – 80 Євро, у пятому та шостому – 120 Євро. При подальшому навчанні у магістратурі в першому семестрі стипендия складає – 120 Євро на месяц, у другому – 200 Євро. В останні два семестри стипендія становить 400 Євро в місяць. Тобто – загальна сума складає 4900 Євро на рік.
Докладніше – https://www.vs-prigo.cz/en/applicants/tuition-fee/

Опава

SILESIAN UNIVERSITY IN OPAVA. Стипендія від 10 000 до 15 000 крон на месяц. Планують платити студентам до кінця 2022 року. Можлива часткова оплата для тих, хто планує навчатися англійською. Дедлайн подачи заяви 30 квітня 2022. Також якщо поступити на перший курс – може отримати стипендію.
https://www.slu.cz/slu/en/ukraine

Млада Болеслав

ŠKODA AUTO UNIVERSITY. Поки що пишуть про знижки на платне навчання та безплатне навчання для тих, хто отримав високий бал за вступні екзамени. https://www.savs.cz/en/tuition-fees-and-scholarships

Корисні статті та посилання:

Біженство чи тимчасовий захист у ЄС – що краще обрати
Допомога українським біженцям, які прямують до Європи
Інформація про умови для біженців в Чехії
В Туреччину на своєму авто (через Румунію, Молдову та Болгарію)

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *