Інформація про умови та допомогу українським біженцям в Чехії

Умови для біженців в Чехії – як отримати візу та страховку, де шукати житло, першу фінансову допомогу та роботу, корисні посилання та форуми для переміщених у Чехію.

Посольство України в Чехії: +420227020200, +420227020204
Ел. пошта: emb_cz@mfa.gov.ua
Адреса: Charlese de Gaulla 916/29, 160 00 Praha 6-Bubeneč, Чехія

1.Реєстрація після прибуття у Чехію

Протягом 3-х робочих днів після прибуття до Чеської Республіки, про ваш приїзд необхідно повідомити поліції у справах іноземців.

Ви повідомите поліцію, що приїхали до Чехії через війну в Україні. Розраховуйте на те, що будете чекати декілька годин у черзі.

Для дітей до 15 років є три варіанти перебування в Чехії:

  • 1) Не реєструвати дитину, але цим вона втрачає право на медичне страхування, потрібно буде купити страховку за свої кошти;
  • 2) Не реєструвати дитину, але цим вона втрачає право на медичне страхування, не купувати страховку, а всі медичні послуги оплатити на місті (найдорожчий варіант, якщо потрібно буде звернутися до лікаря);
  • 3) Реєструвати дитину і отримати страховку від чеської компанії, яка покриває майже всі витрати у разі звернення до лікаря.

Адреса поліції у справах іноземців: Olšanská 2176/2, Praha 3
Режим роботи: понеділок 8:00 – 16:00вівторок 8:00 – 16:00середа 8:00 – 16:00четвер 8:00 – 16:00п’ятниця 8:00 – 12:00
Із собою потрібно мати:- Дійсний проїзний документ (біометричний паспорт, Український паспорт або свідоцтво про народження).

2.Заява на отримання спеціальної довгострокової візи

Відділ міграційної політики (MVČR) – тут треба просити спеціальну довгострокову візу (тимчасовий захист)

Адреса відділу міграційної політики: Žukovského 888/2, Praha 6Режим роботи: вівторок 15:00 – 17:00 четвер 15:00 – 17:00 п’ятниця 8:00 – 14:00 субота 8:00 – 14:00 неділя 8:00 – 14:00

Інші адреси відділів міграційної політики в Чехії можна подивитися на офіційному сайті: https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-kontakty.aspx

Із собою потрібно мати:

  • Заповнений формуляр (можна зробити на місці)
  • Дійсний проїзний документ (біометричний паспорт, український паспорт, карту ID або свідоцтво про народження)
  • Фото на паспорт 45 х 35 мм (можна зробити в метро в фотоавтоматах або в торгових центрах)

Після того, як усі необхідні реквізити будуть передані, вам негайно дадуть діючу візу. Якщо у вас є біометричний паспорт, у вашому паспорті буде штамп. Якщо у вас немає біометричного паспорта, ви отримаєте спеціальну картку підтвердження візи.

Інформація постійно оновлюється на сайті https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?location=cz

На просить притулку (AZIL), як переселенці, тому що обробка документів займає щонайменше 6 місяців, та Ви не зможете працювати у період очікування. Весь процес ускладнить працевлаштування.

Особи, які мають біометричний паспорт і не хочуть працювати в Чехії, можуть перебувати в Чехії на законних підставах на основі безвізового режиму протягом 90 днів, тому їм не потрібно подавати документи на спеціальну візу.

Але всі дорослі (від 15 років) Повинні зареєструватися в поліції у справах іноземців протягом трьох робочих днів!!!

3. Медичне страхування та лікування в Чехії

Маючи діючу візу, ви маєте право на медичне страхування в Чеській Республіці. Діти до 15 років не повинні реєструватися в поліції у справах іноземців, але вони втрачають право на медичне страхування і повинні бути застраховані як самооплатники, тобто для них потрібно купити страховку.

Як отримати картку медичного страхування?

З документами підтвердження діючої візи від Департаменту (відділу)міграційної політики. Зверніться до будь-якого відділення VZP (Všeobecná zdravotní pojišťovna) – Загальна медична страхова компанія видасть картку медичного страхування.

Найближчі відділення VZP: Praha 4, Antala Staška 1670/80Praha 3, Orlická 2Praha 1, Na Perštýně 359/6. Інші шукати тут – www.vzp.cz/pobocky.

Будь ласка, зверніть увагу, що картка видається лише у паперовому вигляді та її термін дії той самий, як і термін виданої візи (365 днів). Щоб оформити візу “тимчасового захисту” треба відвідати будь-який регіональний центр сприяння допомоги Україні”. Там ви спочатку отримуєте необхідну “візу для а потім ви будете зареєстровані в VZP ČR, який видасть вам змінну карту страхування VZP ČR.

Якщо у вас іще немає діючої візи, але Вам потрібна термінова медична допомога, ви можете відвідати одну з лікарень, перелічених нижче:· FN Na Bulovce (Budínova 2, Praha, FN Královské Vinohrady (Šrobárova 1150/50, Praha 10), Fakultní Thomayerova nemocnice (Vídeňská 800, Praha 4), Vojenská fakultní nemocnice (U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6), Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Karlovo náměstí (U Nemocnice 4999/2, Praha 2)

Запис до лікарів

В Чехії запрацював сервіс ulékaře.cz. Це онлайн платформа, на якій можна онлайн записатися до лікаря, порадити куди саме йти. Працює безкоштовно по всій Чехії. Для цього необхідно зареєструватися та задати питання. Потім вам подзвонить медсестра і підкаже подальші дії. Розмова буде українською, або на російській, як кому зручніше. Така платформа вже існує давно для чехів, але зараз вони вирішили допомогти біженцям з України.

4.Дозвіл на роботу

На підставі діючої візи, можна розпочати оформлення дозволу на роботу. Заяву на пошук роботи можна подати на сайті Уряду праці https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-zarazeni-do-evidence-zajemcu-o-zamestnani

5.Грошова гуманітарна допомога українцям в Чехії

Іноземці з тимчасовим захистом мають змогу отримати фінансову допомогу у розмірі 5000 чеських крон на товари першої необхідності. Перша грошова виплата у розмірі 5 000 крон буде надана всім людям, які отримали візу на проживання (реєстрацію біженця). Немає необхідності повторно подавати заяви на отримання гуманітарної допомоги. Найшвидше виплату можливо отримати при наявності відкритого банківського рахунку у Чеській Республіці.

Як отримати фінансову допомогу?

  • Бланк заяви можна роздрукувати та заповнити у пункті Бюро праці Чеської Республіки.
  • Пункти зайнятості можна знайти тут: www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Про стипендії українським студентам та грошову допомогу – можна прочитати в окремому матеріалі.

Загальні питання по реєстрації біженців в Чехії

  • Інформація для біженців з України : https://www.nasiukrajinci.cz/ та https://www.mpsv.cz/web/cz/pomoc-ukrajine
  • Допомога у Чехії – https://cutt.ly/wAZAoqZ
  • Перевірені джерела допомоги: https://www.stojimezaukrajinou.cz/ua
  • Організація допомоги у Чехії (резидентство, переклад та інші послуги). Потрібно написати запит на пошту та попросити допомоги pomahejukrajine@migracnikonscorcium.cz https://www.pomahejukrajine.cz
  • Консультації українською мовою з усіх питань перебування іноземців у Чехії та соціальної допомоги, допомога з перекладами документів та телефонних розмов: +420 731 432 431, ukraina.info@charita.cz (работает пн, ср, пт 9:00-13:00, 14:00-18:00, вт, сб 9:00-12:00, 14:00-17:00, время по Праге).
  • Консультації в Чехії – https://www.facebook.com/groups/477857123072726/
  • Перелік чеських некомерційних організацій, які займаються допомогою мігрантів https://drive.google.com/file/d/1imkz_s0SQEEB0OzkgpYeTwYIkEvWznA_/view
  • Organizace pro pomoc uprchlíkům https://www.opu.cz/en/ – консультації з будь-яких питань, можна прийти та звернутися за допомогою до відділення організації в одному з 5 чеських міст

Пошук житла в Чехії

Інші платформи і сервіси для пошуку житла для переселенців:

Юридичні питання

  • Безкоштовна допомога юристів та адвокатів https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=25507
  • Інструкція як подати на притулок в Чехії (але чеська влада радить в’їжджати без візи, а потім вимагати спеціальну візу для українських біженців, так буде простіше прийняти більше людей єдиним потоком) https://www.instagram.com/p/CaXWpwerTWo/
  • Централізований сайт юридичної допомоги для українців: https://ukrainelegalaid.org/#/
  • Інструкція як подати на притулок в Чехії (але чеська влада радить в’їжджати без візи, а потім вимагати спеціальну візу для українських біженців, так буде простіше прийняти більше людей єдиним потоком) https://www.instagram.com/p/CaXWpwerTWo

Медична допомога та страховка

  • Медична допомога та список лікарів http://www.lekariproukrajinu.cz/
  • Інформаційна лінія Міністерства охорони здоров’я для українських громадян, оператори говорять українською: +420226201221, після набору номера треба натиснути 8.
  • Лікарі в Празі, які приймають без чеської страховки https://www.facebook.com/ekandrnalova/posts/599316415197477
  • Безкоштовна психотерапія (є українсько- та російськомовні фахівці, можна записатися на онлайн-терапію навіть якщо ви не в Чехії) https://www.terapie.cz/hlavu-nad-vodou-ukrayina

Корисні інформаційні чати по Чехії

Робота в Чехії

З твариною в Чехію

Для ввезення тварин до Чеської Республіки порядок наступний:
собаки, коти та тхори можуть в’їжджати в країну без позначення тварини мікрочіпом або татуюванням, і не потрібні інші документи та експертизи.

Після в’їзду в Чехію на тварин діє 10-денний карантин. Протягом 72 годин тварина клінічно оглядається приватним ветеринаром, щоб виключити наявність сказу. З п’ятого по десятий день карантину тварину повторно оглядають на сказ. Якщо у тварини немає симптомів сказу, їй роблять щеплення не пізніше десятого дня карантину та видають сертифікат. Інші домашні тварини жодним чином не обмежені.

Корисні статті:

Як виїхати з твариною за кордон під час війни
Допомога українським біженцям, які прямують до Європи
В Туреччину на своєму авто (через Румунію, Молдову та Болгарію)

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *