Біженство чи тимчасовий захист у ЄС – що краще обрати, як і хто може отримати, гарантії та переваги обох статусів. Офіційне джерело Євросоюзу – тут і тут.
Існують два варіанти легалізації біженців в країнах Європи:
- статус біженця
- тимчасовий захист
В чому різниця між цими двома термінами?
Біженство. Статус біженця/біженки (політичний притулок) надається у першій країні, кордон якої перетнула особа, тікаючи від війни (відповідно до Дублінської конвенції).
Тимчасовий захист. Гарантується негайний захист в ЄС для осіб, які тікають від війни в Україні та спрощена процедура отримання захисту в країнах ЄС (за Директивою тимчасового захисту). Ви отримуєте статус тимчасового захисту строком на один рік (з можливістю його продовження до 3 років) негайно після перетину українського кордону з європейською державою.
Хто може отримати?
Біженство. Громадян(к)и України, які змушені покинути Україну через війну. Та громадян(к)и третіх країн та особи без громадянства, які перебували на території України на законних підставах, які змушені покинути Україну через російське вторгнення. При цьому вони не можуть повернутися до своєї держави.
Тимчасовий захист.
– Громадян(к)и України, які проживали на її території станом на 24 лютого та які змушені покинути Україну через війну.
– Особи, які мають політичний притулок в Україні, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року.
– Члени сімей перших двох категорій, у тому числі чоловік/дружина (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти або діти їх чоловіка/дружини (без різниці, чи вони народжені у шлюбі чи поза шлюбом, чи усиновлені), а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення Росії до України, і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій.
– Громадян(к)и третіх країн та особи без громадянства, які перебували на території України на законних підставах, змушені покинути Україну у зв’язку з ескалацією російського вторгнення і не можуть повернутися до своєї держави.
Як отримати?
Біженство
- Звернутися із клопотанням про отримання статусу біженця/біженки (Азилуму) до посольства України в державі, в яку Ви прибули або зв’язатися з центром прибуття, контактним пунктом або відділом поліції.
- Зареєструвати заявку на отримання статусу біженця/біженки, пройти співбесіду, медичний огляд, державний перерозподіл та протягом 45 днів очікувати на розгляд Вашої заявки приймаючою Вас державою.
Тимчасовий захист
Звернутися із клопотанням про отримання статусу тимчасового захисту та дозволу на проживання до центру прибуття, контактним пунктом або відділом поліції.
Гарантії, які надає статус:
Біженство
- Право на проживання в таборі біженців;
- Медична допомога;
- Освіта для дітей;
- Щомісячна грошова допомога протягом терміну дії статусу;
- Доступ до ринку праці.
Тимчасовий захист
- Право на освіту;
- Медичне страхування;
- Право на постійне проживання на території ЄС терміном від 1 року;
- Доступ до ринку праці;
- Соціальну допомогу;
- Діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.
Важливо! Статус біженця накладає певні обмеження на особу, а саме:
- Неможливість покинути приймаючу країну до моменту отримання статусу біженця/біженки;
- Позбавлення особистих документів (натомість ви отримаєте посвідку на проживання);
- Неможливість працевлаштування до моменту отримання статусу, а також у випадку відмови на отримання статусу.
Не варто робити передчасних рішень щодо отримання того чи іншого статусу, краще зважити всі за та проти.
Якщо Ви щойно прибули у країну, то перш за все знайдіть житло (можна звернутись до волонтерських організацій, центрів прибуття біженців).
Чи діє тимчасовий захист тільки в однієї країні ЄС?
Відповідно до безвізового режиму, громадяни України мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу після в’їзду на його територію протягом 90 днів. На основі цього ви можете обрати країну-члена ЄС, де ви хотіли б користуватися правами на тимчасовий захист.Чи приєднатися до своєї родини та друзів у країні-члені їхнього перебування.
Після того як країна-член надала вам тимчасовий захист, ви все ще маєте право пересуватися в межах Європейського Союзу до 90 днів протягом 180-денного періоду. Але отриманими від тимчасового захисту правами ви зможете користуватися лише в країні-члені, яка надала вам дозвіл на проживання. Але в кожній країні діють свої умови щодо виїзду – наприклад в Чехії, якщо ви отримаєте тимчасовий дозвіл, покинувши країну ви його автоматично лишаєтеся.
Про можливість та умови виїзду з країни, де ви оформили тимчасовий захист треба уточнювати на сайтах конкретної країни ЄС. Директива про тимчасовий захист діє у всіх країнах-членах ЄС, крім Данії. Вона не застосовується в інших країнах Шенгенської зони (у Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейні, Ісландії)».
Важливо аналізувати інформацію, зважаючи на свою ситуацію .
Як змінити країну, яка надає тимчасовий прихисток
Трапляються випадки, коли людина отримала статус прихистку та право на проживання в одній країні (наприклад, PESEL у Польщі), а потім вирішили змінити країну перебування. Наприклад, тому що знайшла роботу у Чехії чи Німеччині.
Права, отримані в рамках тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала Вам дозвіл на проживання. Це стосується і дозволу на працевлаштування, медичне обслуговування, соціальні виплати тощо. Утім якщо вам потрібно змінити країну, можна скористатися правом на тимчасовий захист в іншій країні ЄС. Так, наприклад отримання польського номера PESEL не позбавляє вас можливості переїзду в іншу країну. Для цього потрібно повідомити першу приймаючу країну про ваш намір переїхати до іншої держави ЄС. При цьому ваш дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться.
Важливо: Ви не можете отримувати соціальну допомогу у двох країнах одночасно.
Неможливо зареєструватися, наприклад, в Німеччині, отримувати там соціальну допомогу. І в той самий час, не відмовившись від допомоги у Польщі – це стане відомо державним органам контролю і гроші, вивезені із Польщі, доведеться повернути.
Окрім цього, за польським законодавством перебування в іншій країні понад 30 днів призводить до втрати прав на тимчасовий захист. Після цього дія спеціального акту втрачає чинність, і в разі повторного повернення в Польщу вам доведеться проходити процедуру оформлення документів із самого початку, вже на зовсім інших умовах.
Після переїзду до іншої приймаючої країни вам необхідно буде запросити там тимчасовий прихисток. Нова приймаюча країна ЄС надаст вам статус тимчасового захисту і новий дозвіл на проживання. Ви також маєте право подорожувати в інші країни в межах ЄС протягом 90 днів у межах 180-денного періоду. Для українців з біометричним паспортом це право базується на безвізовому режимі між ЄС та Україною.
Якщо ви приїхали з третьої країни, потрібно перевірити, чи ваша країна входить до списку країн, звільнених від необхідності отримання візи. Також зверніть увагу на те, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не входять до ЄС, проте є країнами Шенгенського договору. Ви можете подорожувати до цих країн, втім ваші права на отримання тимчасового дозволу можуть відрізнятися від ЄС. Це стосується і Данії, яка є країною ЄС та Шенгенської зони, проте не приймає участі у схемі ЄС щодо тимчасового захисту або надання притулку.
Інформація щодо умов тимчасового захисту кожної країни ЄС
Закон для всіх країн Євросоюзу про тимчасовий захист єдиний. Але умови його отримання, організації займаються оформленням документів різні. Нижче приведені посилання на сайти європейських країн, які докладно розповідають що треба робити, куди звертатися та скільки часу займає та чи інша процедура.
- Іспанія – Каталонія – https://www.inclusion.gob.es/ficheros/ucrania/guia_desplazados_ucranianosuk.pdf та https://www.ciutatrefugi.barcelona/ru/mezhdunarodnaya-zashchita-i-zayavlenie-na-predostavlenie-ubezhishcha-v-ispanii та https://web.gencat.cat/en/ucraina/persones-refugiades/
- Фінляндія – https://migri.fi/tilapainen-suojelu/ukr
- Португалія – https://www.sef.pt/en/Pages/homepage.aspx
- Чехія – https://cutt.ly/wAZAoqZ
- Румунія – https://cutt.ly/wSr3eFC
- Словенія – https://cutt.ly/ASr8Imx
- Німеччина – https://ukrainians-in-germany.notion.site/9eb5f17378cc45ea9b5ca016de1e7443
- Польща – https://help.unhcr.org/poland/uk/
- Латвія – https://www.ukraine-latvia.com/uk
- Словаччина – https://www.ukraineslovakia.sk/
- Угорщина – https://help.unhcr.org/hungary/uk/
- Нідерланди – https://help-ukraine.nl/
- Данія – https://nyidanmark.dk/en-GB/Words-and-concepts/F%C3%A6lles/Information-to-Ukrainian-citizens/
- Ірландія – https://www.gov.ie/en/campaigns/bc537-irelands-response-to-the-situation-in-ukraine/
Корисні статті:
Як виїхати з твариною за кордон під час війни
Допомога українським біженцям, які прямують до Європи
Інформація про умови для біженців в Чехії
В Туреччину на своєму авто (через Румунію, Молдову та Болгарію)
Корисні посилання:
Забронювати готель чи квартиру через Букинг
Придбати медичну страховку та Зелену Карту для авто на Hotline.Finance