Як повернути авіаквитки

Як повернути авіаквитки – тарифи, збори, штрафи за повернення квитків, права пасажирів, обов’язки авіакомпаній, страхування від невильоту.

Тарифи – зворотні та незворотні

Купуючи квиток на літак, перше, на що потрібно звернути увагу – це тариф. Від нього залежить, чи зможете ви при необхідності здати квиток, чи ні. Найдешевші тарифи – як правило, незворотні. І навпаки – чим дорожчий тариф, тим більше шансів, що гроші повернуться без проблем.

Практично кожна сучасна авіакомпанія має квитки з незворотним тарифом. Їхня особливість – найнижча ціна і мінімум додаткових послуг (немає багажу, харчування тощо). Але такі квитки мають один великий недолік: їх неможливо здати чи обміняти. Якщо ви боїтеся, що на ваш переліт можуть вплинути зовнішні або особисті обставини, то краще не купувати квиток з незворотним тарифом. Краще обирати дорожчий квиток із гнучкими умовами повернення та обміну.

Повернення квитків в умовах форс-мажору

Більшість авіакомпаній можуть повністю повернути вартість безповоротного квитка тільки в наступних випадках:

  • хвороба пасажира або його найближчого родича – підтвердження документами: довідки з лікарні з перекладом англійською мовою для іноземних компаній
  • смерть пасажира або близького родича – підтвердження документами
  • скасування/затримка/перенесення рейсу – з вини авіакомпанії, яка має повернути всю суму повністю.
  • війна в країні – якщо літак мав летіти саме з цієї країни (приклад війна в Україні – повертали квитки навіть незворотні європейські лоукостери та інші авіакомпанії)

У разі виникнення у пасажира форс-мажорів або особливих ситуацій, повернення залежить від правил, тарифів та клієнтоорієнтовності перевізника. В мене є власні приклади повертання грошей через війну в Україні. Різні авіакомпаніх повели себе по ріжному.

Наприклад, через війну я не змогла полетіти на Тенеріфе. Квитки з України і обратно купляла у Ryanair, яки повернули гроші за скасовані рейси з України. Також мені повернула гроші авіакомпанія Canaryfly. Вони запитали в мене тільки копію державного паспорту, щоб перевірити – чи дійсно я є громадянкою України. І за добу вернули всі гроші. Але ж мали й не повертати, бо рейси їх були суто між островами.

Ось відповідь авіакомпанії, яка була дуже зворушлива:

From the customer service department we contact you to inform you that the refund of your tickets has already been made, the amount has been refunded on the same card with which the purchase was made on the web. We want to send you lots of encouragement on behalf of our company. Receive a cordial greeting.

Іншій приклад – квитки в Перу з Берліну авіакомпанії Iberia. Компанія відмовила повертати гроші, бо мій рейс був не з України. Квитки були з незворотним тарифом, але форс-мажор на них не розповсюджувався. На жаль.

Чи можна повернути незворотний авіаквиток

Всю суму за квиток повернути, на жаль, не вийде – на те він і незворотний. Але згідно з Повітряним кодексом, авіакомпанія, що продала вам квиток, зобов’язана повернути частину його вартості. А саме – податки та збори. Чим відрізняється тариф від зборів?

Тариф – це вартість перевезення, яку встановлює авіакомпанія і він залежить від наступних показників:

  • витрати на екіпаж
  • лізинг літаків
  • технічне обслуговування літака
  • аеронавігація
  • кейтеринг
  • адміністративні витрати
  • сезонність
  • протяжність маршруту
  • клас бронювання (місця на борту, можливості обміну/повернення квитка)


Зборисервісний, паливний та аеропортовий збір (обслуговування пасажирів та літаків, забезпечення безпеки), податки. Вартість цих зборів коливається в залежності від аеропорту, авіакомпанії, ціни на паливо, курсу валют, послуг обслуговуючих в аеропорту компаній тощо. Ось ця частина квитка може бути відшкодована.

Яку суму можуть повернути за збори? Залежить від тривалості перельоту: якщо це близько- та середньо -магістральний переліт, то сума може становити 10-35 Євро, якщо далеко-магістральний – в нього закладено більш вагомий паливний збір та відшкодування може сягати 100 Євро.

Процедура повернення податків та зборів

Повернення податків і зборів можна оформити як до, так і після перельоту, що не відбувся (залежить від правил перевізника). Для цього потрібно виконати наступні дії:

  • Відкрийте свій електронний квиток та перевірте тариф, податки та збори. Як правило, вони йдуть списком перед остаточною сумою платежу. Так ви дізнаєтеся орієнтовну суму до відшкодування і зрозумієте – чи варто гра свічок.
  • Прочитайте правила авіакомпанії – деякі перевізники не приймають претензії щодо повернення після рейсу, деякі обмеження часу – за 24-48 годин до польоту. У лоукостерів часто величезні штрафи за скасування. Після цього зрозумієте, діяти далі чи простіше втратити квиток.
  • Якщо хочете повернути квиток до вильоту, необхідно зайти на сайт авіакомпанії та, вказавши номер бронювання (він є в електронному листі та квитку). Надіслати запит на повернення частини вартості квитка. У запиті вкажіть, що хочете повернути невикористані податки та збори. Запит надсилається через спеціальну форму повернення на сайті авіакомпанії.
  • Якщо авіакомпанія надішле стандартну відповідь-відписку, що ваш квиток безповоротний, напишіть наполегливу вимогу повернути податки та збори, посилаючись на Повітряний кодекс, встановлений Міжнародною асоціацією повітряного транспорту IATA. Інакше авіакомпанія залишить їх собі.

Якщо ви купували квиток самостійно на сайті авіакомпанії, то повернення доведеться оформляти самостійно. Якщо при купівлі скористалися послугами посередників, то за відшкодуванням відповідно звертатися потрібно до них.

Повернення квитків авіакомпаній лоукостерів

У Wizz Air повернення коштів можливе за умови, що буде сплачено збір за скасування бронювання:

раніше ніж за 2 тижні – збір за скасування 65 Євро
за 2 тижні або пізніше – збір за скасування 83 Євро

Виняток – тариф WIZZ Plus, за яким можна скасувати свій авіаквиток та запросити повернення повної вартості. У разі повернення кошти будуть зараховані не на картку, з якої було здійснено оплату, а на так званий «Рахунок WIZZ». Це означає, що гроші, що повернулися, можна витратити тільки на інший переліт і послуги Wizz Air.

У Ryanair най-драконівські правила щодо повернення квитків. Майже всі тарифи є незворотними, а в правилах зазначено штраф за відшкодування тарифу та податків – до 90 Євро за кожен переліт. Єдиний виняток – тариф Flexi Plus, який дозволяє змінювати дату вильоту. Але це найдорожчий тариф, який купують лише пасажири, яким важлива гнучкість за зміни дати польоту.

Таким чином лоукостери підстрахувалися від повернення навіть зборів – якщо ви спробуєте повернути навіть збори в незворотних квитках, авіакомпанія стягне з пасажира більшу суму.

Як зберегти гроші на бонусному рахунку Wizz Air, якщо закінчується строк використання

Після початку війни багато рейсів було скасовано, а кошти за скасовані квитки Wizz Air поклав на бонусні рахунки пасажирів (не надаючи можливості перекинути їх на банківську картку). Ваучери на такому віртуальному рахунку мають свій строк дії. Тобто, якщо їх не викорасти до вказаної дати – вони просто згорять. Що робити, щоб продовжити бонуси на рахунку Wizz Air?

Найпростіший спосіб, щоб зберегти кошти – купити квиток на рейс Wizz Air, що відбудеться за пів року або рік. Вартість нових квитків повинна бути такою самою, як сума на рахунку. Якщо квитки дорожче – треба доплачувати різницю, якщо дешевше – залишок бонусів просто згорить. Тому шукайте рейс за максимально близьку суму, яка в вас на бонусному рахунку.

А головне: додайте в вартість квитка послугу Wizz Flex (від 5 Євро за переліт в одну сторону), яка дозволяє змінювати маршрут та повертати кошти на бонусний рахунок Wizz Air. Для чого це треба зробити? Щоб якщо наступного разу ви знов не зможете полетіти (наприклад, бонусний рахунок на ім’я чоловіка, який не є виїзним з Україні під час дії військового стану), його знов можна буде продовжити на іншу дату і не втратити свої гроші.

Наприклад, у вас є 100 євро на рахунку Wizz Air, термін дії яких завершиться 1 січня 2023 року. Якщо купити квиток на будь-який маршрут за 100 євро (включаючи послугу Wizz Flex на літо 2023 року, ви не втратити кошти, а продовжите дію бонусів на рахунку Wizz Air).

Страховка від невильоту

EKTA Many Geos

Пасажири, які не впевнені в тому, що в них получиться полетіти на певному рейсі, або хвилюються за те, що за якимось причинами поїздка зірветься, можуть оформити страховку від невильоту. Таку послугу пропонують деякі страхові компанії.

Такий страховий продукт з’явився на туристичному ринку до безвізу – однією з головних проблем туристів були візові відмови. Тобто, треба було спочатку купити авіаквиток, щоб показати його в консульстві, а консульство могло відмовити дати візу. Але з 2017 року поліси від невиїзду доповнили інші пункти. Наприклад, компенсацію зі страховки на скасування вильоту літаком можна отримати у разі:

  • проблем зі здоров’ям (травми, гострі захворювання, інфекції чи термінові операції, хвороба дитини)
  • смерті мандрівника або його близького родича;
  • втрати або пошкодження майна;
  • неотримання візи чи затримки у її видачі туристу чи його супутнику;
  • стихійні лиха;
  • необхідності присутності у суді;
  • запізнення на рейс;
  • призову на службу до армії або в ЗСУ;
  • збоїв у роботі машинного обладнання та інших технічних проблем;
  • запізнення на рейс через ДТП.

Такий страховий поліс пропонує українська страхова компанія ЕКТА. Його вартість залежить від вказаного максимального розміру компенсації, кількості застрахованих осіб та різні ризики, включені до полісу. У середньому така страховка коштує 3-5% від загальної вартості перельоту.

Тому, коли ви будете купляти квиток, можете порівняти – що вам вигідніше – чи обрати тариф Flexy, в який вже заложена можливість повернення коштів. Або краще докупити страховку, яка поверне кошти за квитки. Але це вже буде менш бюджетна подорож, а поїздка з можливістю оперативно змінити свої плани.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *