Похід Чорногорським хребтом – найвищі вершини України

Похід Чорногорським хребтом: чотириденний маршрут найвищими вершинами Карпат – Піп Іван, Бребенескул, Ребра, Гутин Томнатик, Говерла.

Село Дземброня розташоване у Верховинському районі Івано-Франківської області. З Дземброні стартує один із популярних піших маршрутів до Обсерваторії “Білий слон” – грандіозна будова, розташована на вершині Піп Іван-Чорногорський (2028 м). І звідси ж починається маршрут Чорногорським хребтом.

Чоргорський хребет входить у склад Карпатського біосферного заповіднику. Тут неможна палити вогонь, смітити та знищувати рослини. Хребтом Чорногора, п’ятьма найвищими вершинами України: Піп Іван, Бребенескул, Ребра, Гутин Томнатик та Говерла, проходить один з наймальовничих походів Карпатами.

День перший: Дземброня – Піп Іван

Піп-Іван Чорногорський та полонина Смотріч

Старт у селі Верхня Дземброня – спочатку неважкий перехід від села до полонини, де стоїть дерев’яна сироварня. Тут влітку пасуть корів та пастухи роблять сир та вурду. Взимку в сироварні імпровізований притулок для зимових туристів, які можуть переночувати у захищеному від снігу місці, замість намета.

Сироварня над Дзембронею

Далі тропа веде на перший двохтисячник – Піп-Іван Чорногорський ( 2028 м).
Для підойма на Піп-іван є два загальних маршрути: через полонину Смотріч та через Вухатий Камінь. Перший маршрут більш важкий, тому що веде круто наверх. Другий більш пологий та мальовничий, веде мимо Дзембронських водоспадів, тропою через ліс та зарості чорниці. Тому ми обрали другий варіант маршруту.

Але взимку ходили через полонину Смотріч – там більш безпечно щодо лавин. Про це я писала в окремій статті – прочитати можна тут.

Спочатку шлях пірнає у майже казковий ліс – тут прохолодно, багато мху, проміні сонця іноді пробиваються до землі. Дуже красива частина маршруту – ловіть момент, це остання тінь, далі її не буде. І якщо літо спекотне – вам обов’язково знадобиться капелюх, сонячні окуляри та крем від сонця. Ця ділянка маршруту неважка та полога.

Після того, як закінчиться ліс, ви потрапите до Дзембронських водоспадів. Дуже приємне місце, щоб трохи перепочити та йти далі. Є питання: чи можна пити цю воду? Чесно – я не знаю і не стала цього робити, але дуже хотілося. Ми мали чисту воду з собою тому не набирали її у водоспаду.

Далі тропа веде досить круто вверх заростями чорниці. Ми ходили Чорногорським хребтом у серпні – тут було дуже багато стиглих ягід – кожного разу я зупинялася та їла чорницю. А хлопці йшли та по дорозі збирали її у кружку, а вже на відпочинку з задоволенням їли.

Десь через годину-півтори підйому ми дійшли до Вухатого Камня – звідси вже відкривається приголомшлива картина українських Карпат, яка і буде супроводжувати вас весь похід Чорногорою.

Ділянка маршруту від Вухатого Каменю до Обсерваторії “Білий слон” – це ще приблизно година підйому. Вершини можна дістатися вечорі і подивитися на захід сонця.

Обсерваторія “Білий слон” на горі Піп-Іван

Ночівля:

Скелі Вухатий Камінь

Варіант 1: Можна поставити намет біля Вухатого Каменю – там є плоскі майданчики. А вранці вже піднятися до вершини Піп-Івана. Дуже класно це зробити до світанку, щоб побачити як підіймається над Карпатами сонце. Знадобиться біля години, щоб дійти від Вухатого Каменю до Обсерваторії, розташованої на вершині Піп-Іван.

Варіант 2: Також можна в перший день дійти до вершини Піп-Івана та встановити намет біля Обсерваторії. Тут теж є багато майданчиків для ночівлі. Колись там були залишки мура, якщо поставити намет біля стінки з каміння, вона захистить його від вітру.

День другий: Піп-Іван – озеро Бребенескул

Чорногорський хребет

Другий день – це фактично похід по стежці, яка веде вздовж Чорногоського хребта. Це дуже легка в сенсі підйомів та спусків ділянка маршруту. Якщо на хребет приходять хмари – це виглядає приголомшливо. Але прийдеться йти через туман, тому будьте обережні та майте з собою мапу та працюючий навігатор.

гора Гутин Томнатик

Гора Бребенескул – це одна й найвищих гір України (2038 м). Підйом з хребта дуже простий. А далі є трошки сложніша гора – Гутин Томнатик (2016 м), на яку варто піднятися перед тим, як йти на ночівлю біля озера. Озеро Бребенескул — найбільш високогірне озеро України (1801 м над рівнем моря), краще зайти на вершину гори.

Ночівля:

Високогірне озеро Бребенескул

Ми мало обмаль часу, тому об’єднали другий та третій день разом. Але я рекомендую не поспішати, тому що якщо є можливість – не пропустити ночівлю на озері Бребенескул. Озеро розташовано в льодовиковій котловині, оточено з двох сторін горою Бребенескул. Тут немає вітру як на хребті, багато місць для наметів. За бажанням можна поплавати в крижаній воді.

День третій: озеро Бребенескул – озеро Несамовите

Озеро Несамовите

Ранковий підйом від озера на хребет і знову денний перехід двохтисячниками. Спочатку на шляху є гора Ребра – назва така завдяки скельним виступам, які збоку схожі на ребра скелета величезної тварини. Якщо буде бажання та гарна погода – можна зробити невеликий гачок до вершини Шпиці (1863 м).

На протязі всього Чорногорського хребта ви побачите кам’яні стовпчики – це колишній кордон між Чехословаччиною та Румунією, які були тут встановлені після Першої світової війни. Також досі залишилися сліди цієї війни – колючий дріт, який ми зустріли у декількох місцях.

Ночівля:

Сьогодні ночівля знов біля озера – це мальовниче озеро Несамовите. Навкруги нього зростають хвойники, часто гуляють коні, які нагло лізуть у туристичні намети. Біля озера багато місць для наметів – тут зупиняється багато туристів. Дуже зручно для ночівлі, але багато сміття – нажаль не всі забирають своє сміття і не бережуть природу.

День четвертий: підйом на Говерлу – повернення додому

Вранці до нас прийшли коні – милувалася їхньою красою та трошки познімала.

Після сніданку ми знов піднялися знов на хребет – сьогодні підйом на найвищу гору України Говерла (2061 м). Але спочатку треба піднятися на гору Данциж, 1855м – тропа йде вздовж неї траверсом, що зовсім неважко.

Далі вздовж хребта через гору Пожижевського до схилу Говерли. Підйом на вершину в мене зайняв біля години – йшла дуууже повільно. Нам пощастило з погодою і тому все сталося досить швидко.

Про одноденний похід на Говерлу – читатйте тут

Але спуск до Заросляка був значно довший – десь біля трьох годин ми йшли униз, і дуже втомили коліна. Майте про це на увазі – трекінгові палиці вам там точно знадобляться.

Як дістатися на маршрут

Дістатись сюди непросто – автобуси раніше ходили пару разів на день, а своєю машиною сюди доїжджають тільки на джипах і мікроавтобусах. Дорога від Верховини до Дземброні у дуже жахливому стані.

Координати – 48°06’24.6″N 24°43’48.1″E.
– Потягом: до Ворохти, далі автобус чи таксі до Верховини, з Верховини 3 рази на день ходить автобус до Дземброню. Або замовити трансфер з Ворохти до Дземброні – від 900 грн./бус на 8 осіб в один бік.

Корисні статті та посилання:

Лавандові поля в Україні
Відпочинок на Шацьких озерах – готелі, пляжі, інфраструктура
Дністровський каньйон – великій гайд
Три літніх маршрути для одноденного походу в Карпатах

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *