Північна Іспанія самостійно – маршрут регіонами Країна Басків, Наварра, Кастілья та Ла-Ріоха

Маршрут по Півночі Іспанії – що подивитися та скуштувати в Сан-Себастьяні, Памплоні, Логроньо, Бургасі та Більбао.

Щоб побачити Іспанію, не достатньо їздити не тільки на пляжі Барселони та Малаги. Країна дуже різноманітна – треба побувати на півночі та заході країни, де клімат і природа дуже відрізняється від півдня.

Можна це робити як я – кожен рік збирати наплічник та ходити пішки різними частинами Іспанії. А можна приїхати, взяти в оренду автомобіль, та об’їхати всі ці місця дуже швидко. Це ідеальний варіант познайомиться з північною частиною Іспанії. Яку я роками досліджувала пішки, а ви можете, якщо немає багато часу, зробити за декілька днів.

Коли краще їхати на північ Іспанії

Найкращий час для відвідування півночі Іспанії – з червня по жовтень. У цей період у вас буде теплий клімат і не так багато опадів. Влітку максимальна температура становить близько 30ºC вдень і 20ºC вночі. 

Взимку температура значно падає. В залежності від того, куди ви поїдете – на узбережжя або у Кастілью, температура буде різнитися. На узбережжі Біскайської затоки навіть взимку не буває морозів – тут тепло, але дощить у зимні та весінні місяці. А ось, наприклад у Бургосі взимку температура може опускатися до -10°C ввечері.

Тривалість та маршрут подорожі Північною Іспанією

Варто витратити хоча б тиждень на дослідження Північної Іспанії. Область охоплює вісім регіонів, включаючи Країну Басків, Кантабрію, Астурію, Галісію, Кастилію і Леон, Ла-Ріоху, Арагон і Наварру. Ви можете почати поїздки великими містами у кожному регіоні, а по дорозі заїжджати у маленькі, але дуже цікаві та атмосферні місця.

Пропоную маршрут, до якого потрапили Памплона, Сан-Сеьастьян, Більбао, Логроньо та Бургас. Це не всі знакові міста півночі Іспанії, але для першого різу їх буде достатньо, що ознайомитися з культурою, архітектурою та кухнею цієї частини країни.

Памплона

Памплона – столиця Наварри, провінції, яка є частиною Країни Басків. Це місто варто того, щоб сюди потрапити хоча б на один день. Ну, по-перше, тут дуже красиво – Старе місто, яке розташовано всередині старовинної цитаделі. Старі стіни височіють над рікою, вздовж якої розкинувся парк з класними пішохідними стежками.

В центрі Памплони серед вузьких вулиць стоїть величезний Кафедральний собор, але вхід в нього платний (5 Євро). Приходить сюди на месу, побачити золото та пишноту зсередини, під звуки органу і безкоштовно. На величезній площі Пласа де Кастілья безліч ресторанів, можна просто посидіти на лаві, спостерігаючи за перехожими та голубями. У п’ятницю тут часто проводять концерти та ярмарки.

Памплона – це місто, де проходить один з найвідоміших фестивалів Іспанії – СанФермін (з 6 по 14 липня). В цей день по вулицях міста біжать бики. Забіги биків проводяться щодня до кінця фестивалю, якому вже більше 250 років. Шість бойових биків і шість волів випускають із загону, щоб вони пробігли 825-метровою трасою, яка пролягає через старе місто.

Наприкінці бики потрапляють на арену Памплони, де пізніше того ж дня вони будуть вбиті на Кориді у бою з тореадором. Люди, що біжать разом з биками, зазвичай носять білу уніформу з шийною хусткою з гербом міста. Зрозуміло, це дуже небезпечна традиція, завдяки якій щороку сотні людей зазнають травм.

Де поїсти та випити в Помплоні

Якщо ви плануєте візит до Памплони в інші дати, не сумуйте. Бо фестивалі (фієсти) тут проводять кожну п’ятницю. П’ятнична фієста у іспанців взагалі свята справа. Тут і без биків теж весело, а що важливо – дуже смачно. Найкраще, що можна зробити в Памплоні — це пройтися по тапас-барам. Краще тут їх називати пінчос-бари, бо у Країні Басків пінчос — це головна закуска. Більшість ресторанів і барів у центрі Памплони пропонують фантастичні баскські пінчос. Сподіваюся, що ви не будете розчаровані.

Раджу недорогий пінчос-бар біля Кафедрального собору – Los Burgos de Iruña (C. Navarrería, 14). Тут вони досить недорогі, і дуже смачні. У ресторані Iruñazarra (C. Mercaderes, 15) набагато більший вибір пінчосів, різноманітні вкуси і ідеї подачи, а ще тут роблять власне крафтове пиво. Дуже рекомендую!

Готелі в центрі Памплони

Сан-Себастьян

Далі їдемо до найдорожчого і найкрасивішого курорту на півночі Іспанії – в місто Сан-Себастьян. Тут, якщо ви приїхали влітку та вам дозволяє час, краще зупинитися на пару днів. В Сан-Себастьяні дуже класний пляж Ла-Конча в лагуні, де немає хвиль і можна купатися та засмагати в гарну погоду.

Це затишне та пафосне містечко знаходиться біля французького кордону. Тут можна частіше почути французьку, ніж іспанську мову. А баскські написи скрізь дублюються в офіційних назвах Країни Басків. Саме тому місто має офіційно дві назви: Доностія – Сан-Себастьян (дослівно з баскського Dono (святий) + stia (закінчення від Себастьяна)).

Місто ніби обіймає бухту ЛаКонча. З двох високих пагорбів по краях бухти відкривається чудовий краєвид на Біскайську затоку і набережну з закрутом величезного пляжу. Набережна – серце Сан-Себастьяна: на світанку нею біжать спортсмени, вдень пляжники заполонюють весь простір, а ввечері при світлі ліхтарів прогулюються або сидять у ресторанах задоволені життям туристи.

Річка Урумея ділить Сан-Себастьян на майже дві рівні частини. Історичний центр розташувався її західному березі. Мости з величезними ліхтарями та балюстрадами – одна з прикрас міста, яке ними буквально переповнене. Мармурова бруківка, п’ятизіркові готелі, статусні автомобілі – все вказує на рівень курорту, не забираючи при цьому шарму, лише додаючи бажання побути тут довше.

Океанський бриз витає вздовж вулиць Сан-Себастьяна, дражнячи ароматами свіжої морської живності, яку навперебій пропонують у дорогих, за іспанськими мірками, ресторанах. Встояти перед спокусою дуже важко – де ще співаєш свіжих устриць у такому розкішному оточенні? Хоча в бакської кухні є і не такі дорогі, але не менш смачні делікатеси. Баскські бутерброди з морепродуктами, рибою, овочами та чудовими соусами називають пінчос. Це не тапас – баски горді і знають ціну своєї особливої ​​рецептури.

Готелі в Сан-Себастьяні

Більбао

Більбао – серце Країни Басків та його культурна столиця. Влітку тут що вихідні проходить якийсь фестиваль: світлові шоу, музичні та театральні фестивалі, влаштовують інсталяції скульптур та безліч інших цікавих заходів.

Архітектура Більбао – мікс із будівель 18-19 століття та ультрасучасних споруд та мостів. Місто дуже сильно змінилося 30 років тому, коли Більбао почав перетворюватися з промислового міста, оточеного копальнями, на місце концентрації концептуального мистецтва. Коли видобуток копалин вичерпався, було прийнято рішення зробити з Більбао зразково-показовий арт-об’єкт.

Особливу популярність місту приніс знаменитий Музей Гуггенхайма, який нагадує сталевий вітрильник із нержавіючої сталі. Музей знаходиться на набережній і є одним з найяскравіших визначних пам’яток Більбао. У музеї проводяться виставки іспанських та світових художників та скульпторів. Навколо музею Гуггенхайма знаходиться кілька цікавих арт-об’єктів: величезний сталевий павук і 13-метрове щеня, зроблене з живих квітів.

Більбао розрізаний на дві частини річкою Нервіон, уздовж якої є паркові зони, прокладено багатокілометрову набережну. Через річку перекинуто мости – предмет особливої ​​гордості Більбао. Вони виконують транспортну та естетичну функцію, при цьому доповнюють міський арт-простір. Міст Субісурі нагадує кістяк дракона: його підвісні арки, натягнуті сталевими тросами, наче ребра та хребет чудовиська.

На набережній знаходиться дуже гарний палац будівлі 19 століття – Palacio de la Diputacion (дворі Депутатів). У нього варто потрапити разом з екскурсією, тому що всередині будівля ще красивіша, ніж зовні. Екскурсії проводять щодня по буднях – фієсту для іспанців святе.

Скористуйтеся Біскайським мостом. Він побудований ще наприкінці 19 століття – перший у своєму роді пересувний міст на канатах (таких у світі три, міст у Більбао був першим). Біскайський міст з’єднує два райони Більбао – Гечо та Португалете. На сталевих тросах висить гондола, яка переміщається від берега до берега, не заважаючи проходу човнів. Міст цілодобово перевозить пасажирів та автомобілі з одного берега річки на інший. На верх мосту веде ліфт, пішоходи можу пройти пішки мостом і подивитися на місто з висоти.

Де поїсти та випити в Більбао

Окрім того, Більбао – це ще й гастрономічний центр Басконії. Тут безліч ресторанів та кафе, в яких представлена ​​кухня басків, є заклади високої кухні – кілька мішленовських ресторанів. За традицією, як і у всій Північній Іспанії, у п’ятницю ввечері в Більбао починається фієста – все місто виходить на вулиці. Приїжджають тисячі туристів, у барах стоїть гомін, люди виходять на вулицю з келихами вина та пива, спілкуються, їдять пінчос. Ресторани відкриваються після 8 вечора, але немає потреби сидіти в якомусь закладі – цікаво мігрувати від бару до бару.

Є така традиція – «Txikitear», який є чудовою розвагою, а саме – серфінг по барам. Люди ходять по різних барах Більбао та випивають невеликий келих вина (txikitos), закусуючи кількома пінчо. Закінчується вечір, коли всі абсолютно ситі і, можливо, трохи веселі. Щоб чудово провести час, забронюйте цю екскурсію – знайомство з культурою пінчос Більбао з гідом. Це чудовий спосіб скуштувати найкращі заклади міста – і все це без додаткового стресу від пошуку чи дослідження прихованих перлин.  

Прогулятися старим Більбао. Середньовічний центр Каско В’єхо, де на особливу увагу заслуговує Кафедральний собор Сантьяго і базиліка Бегоньї. Собор, збудований у 14 столітті – одна із святинь паломницького маршруту, що веде до Сантьяго де Компостела. У старому центрі є багато ресторанів, магазинів та кафе, різних музеїв, у тому числі Музей образотворчих мистецтв. Увечері сидіти на сходах, що ведуть на площу Plaza Miguel de Unamuno, розташовану в самому серці старого міста – тут часто виступають вуличні музиканти, завжди галасливо та весело.

  • Раджу скуштувати пінчоси та шашлички з ягнятини в Café Iruña (Colón de Larreátegui Kalea, 13) – місце з неймовірною атмосферою, але увечері тут може бути дуже багато людей. Прийдеться їсти стоячи, але воно того варте.
  • Ресторан Bilbao Berria, розташований на одній із найзнаменитіших вулиць Більбао – Ledesma Musikariaren Kalea, 26. Цей ресторан пропонує баскську кухню ф’южн, де поєднуються найбільш традиційні та автохтонні смаки.

Готелі в центрі Більбао

Бонус автомобільної подорожі – що побачити біля Більбао

По дорозі з Сан-Себастьяна до Більбао можна побачити одни з найкрасивіших пляжів Країни Басків.

По-перше, че пляж Алгорі біля села Зумайя, над яким височіють скелі з каплицею на вершині пагорба. Пляж неймовірно красивий: флішеві каміння схожі на спину дракону, який сховався в океані, і тільки його хребет видно з-під води.

По-друге, за 30 км до Більбао знаходиться острів Gaztelugatxe, який з’єднаний із сушею довгим рукотворним мостом. На вершині скелі знаходиться каплиця Сан Хуан де Гастелугаче, збудована ще в 10 столітті на честь Іоанна Хрестителя. Саме тут відбувалися зйомки знаменитого серіалу, і тепер ця каплиця – частина туристичної програми всіх, хто приїжджає до Більбао. Щоб побувати в каплиці, потрібно піднятися крутими кам’яними сходами з 237 ступенів – зверху відкривається дивовижної краси океанські береги і скелі.

Ще одне місто, яке варто уваги неподалік Більбао – Герніка, яке 26 квітня 1937 року відповідно до плану Франкао було знищено руйнівним бомбардуванням італійськими та німецькими літаками легіону «Кондор». Місто було центром баскського руху за незалежність і тому булу повністю знищено. Вціліли тільки Біскайська асамблея та Дуб Герніки, який можна побачити і зараз.

Цьому бомбардуванню присвячено знамениту картину Пікассо «Герніка», яка, безсумнівно, більш знаменита, ніж саме місто. У Національному музеї королеви Софії в Мадриді, де зберігається оригінал, у залі з «Гернікою» завжди людно, а ось до самого містечка до Країни Басків доїжджають далеко не всі.

Головний музей Герніки – це Музей світу (Foru Plaza, 1). Крім нього є і крайовий музей Museo Euskal Herria (Allende Salazar Kalea, 5), де в інтерактивній формі розповідається про Країну Басків, баскський народ, його традиції та культуру. Поруч із ним розкинувся парк Європи, де можна відпочити та розглянути цікаві скульптурні композиції авторства Едуардо Чілліди та Генрі Мура. А ще на вулиці Pedro de Elejalde є керамічна репродукція знаменитої картини Пікассо у натуральну величину.

Логроньо, Ла-Ріоха

В Логроньо – столицю Ла-Ріохі туристи не часто заїжджають, але запланувати тут зупинку на день і вечір варто. В старій частині міста є декільку вулиць з старовинними соборами. Загляніть у собор Сантьяго – Святого Якова – вражаюча споруда, на фасаді якої стоїть статуя святого. Можна ще заглянути в найдавнішу в місті церкву Сан Бартоломе, присвячену Св. Варфоломію, апостолу, який проповідував у Малій Азії та Вірменії, де його шлях закінчився – з Варфоломія живцем здерли шкіру. На фасаді церкви зображені сцени з життєвого шляху святого.

Через місто протікає річка Ебро, через яку перекинутий старовинний міст – Puente de Piedra (Кам’яний міст), також відомий як Левовий міст. Це один із знакових символів Логроньо, який був побудований у 1884 році. Міст також веде до в’їзду в місто і співпадає з маршрутом Каміно де Сантьяго, що є чудовим маршрутом для духовної прогулянки.

Де поїсти та випити в Логроньо

Логроньо у 2013 року місце було визнане столицею іспанської гастрономії. На вулицях Сан Хуан та Сан Лаурель розташовано понад 50 барів. Тут кожні двері – це бар зі своєю особливою історією та унікальною спеціалізацією. У Логроньо існує традиція – серфінг барів. Цю традицію переходити із закладу до закладу називають тут “стежкою слонів” – багато хто вивалювався на вулицю із тутешніх барів із розпухлим носом та на чотирьох кінцівках. Я до такого стану не доходила, але в 4-5 барів зайшла і дійсно – тапаси там були абсолютно різні, у кожного свій стиль, продукти та спеціалітети.

Виноробна культура в Логроньо, безперечно, є однією з головних причин відвідати це традиційне, але сучасне місто. Оскільки ви перебуваєте в місті, відомому своїми виноробнями, вам точно не варто повертатися додому без пляшки або двох. Хоча є багато магазинів, де ви можете придбати якісне вино, Vinos El Peso точно не можна пропустити, оскільки ви можете знайти асортимент етикеток La Rioja, а також vermút (вермут) de la Rioja!

Якщо ви більш глибоко цікавитеся винами – вам на винний шлях, що веде з Логроньо вздовж річки Ебро. Виноробні у селах та містечках вздовж маршруту пропонують всілякі сорти вин: як від дрібних виробників до великих старовинних виноробень, яким налічується понад 100 років. Деякі спеціалізуються на певних сортах вина. Наприклад, Сан-Асенсіо – колиска кларету. При цьому скрізь можна скуштувати вино з сорту Темпранільйо: молоде – «кріанця», його витримують щонайменше рік у бочках та кілька місяців у пляшках, та «гранд резерву» – добірні вина виняткових урожаїв, витриманих не менше 2 років у дубових бочках та 3 роки у пляшках.

Фестиваль врожаю вина в Ріохі: щороку наприкінці вересня в Логроньо влаштовують фестиваль врожаю вина в Ріохі. Це місцеве свято, також відоме як свято Сан-Матео, присвячене сезону збору винограду. Основні моменти включають традиційне топтання винограду та пропонування першого сусла Virgen de Valvanera.

Готелі в центрі Логроньо

Бонус автомобільної подорожі – що побачити біля Логроньо

Естелла – це маленьке містечко, розташоване вздовж річки Ега, приваблює відвідувачів своїми мальовничими будинками та середньовічним кварталом, усіяним римськими та готичними будівлями. Приблизно в 11-му столітті він став головним пунктом входу для паломників, які слідували Каміно-де-Сантьяго, традиція, яка триває донині.

Бургос

Бургос є офіційною столицею регіону Кастилія і Леон. Як і багато північних іспанських міст він збудований типовими будівлями з темного каменю. Серед його знакових пам’яток – французький готичний собор. Місто є однією з багатьох зупинок на шляху Сантьяго, що приваблює тисячі паломників щороку. Але це ще й місто з неперевершеною кухнею – сюди варто приїхати, щоб з нею познайомитися.

Будівництво Катедраль де Бургос – об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО тривало 40 років. Собор вражає – один із найвеличніших у Іспанії. Те, що починалося як проста романська будівля, тепер визнано місцем французької готики. Увійшовши з площі Санта-Марія, можна відвідати Капіллу Сантісіму-Крісто з розп’яттям 13-го століття та Капіллу Санта-Текла з приголомшливою стелею. Але варто оглянути весь собор, зупинившись, щоб помилуватися приголомшливим вівтарем із його золотими деталями та куполом із зірковим склепінням, під яким лежить гробниця Ель Сіда, полководця середньовічних часів, якого в цьому регіоні славили як героя. 

Після собору йдіть на площу Пласа-де-ла-Соледад, що розташована у центрі Старого міста. Випийте каву в кафе ( соло – це еспресо іспанською, кава з молоком – кофе-кон-лече) і виділіть час, щоб помилуватися навколишніми будівлями – Edificio Las Tres Campanas і La Giraldilla. Також на цій площі знаходиться Ерміта-де-ла-Соледад, приголомшлива церква з візантійським інтер’єром, що була побудована у два етапи, один у 17 столітті, інший у 20 столітті. Всередині знаходиться статуя Virgen de la Soledad, святої покровительки міста.

Арко де Санта Марія – дуже красива брама з білого каменю, що є частиною мурів XIV століття. Колись це була головна брама до старого міста. Іноді всередині проводяться тимчасові виставки. Але сама будівля варта того, щоб її побачити і зробити фото на її тлі. Знадобиться широкий угол, щоб охопити весь фасад, наповнений статуями королів і вельмож. Брама з’єднується з мостом Санта-Марія.

Щоб охопити місто повністю – побачити його зверху, раджу піднятися до замку Бургос. Оригінальна будівля та фортифікаційні споруди належать до IX століття, але після пожежі 1736 року та нападу напеолонців 1813 року його кілька разів реконструювали. Усередині є невеликий музей із експонатами про історію Бургоса. А зовні – дуже гарний оглядовий майданчик – Mirador del Castillo, з якого видно місто, собор та кастільські ландшафти навкруги міста.

Де поїсти та випити в Бургосі

Набережна Пасео дель Есполон – ця алея протягнулася уздовж північного берега річки Арлансон є ідеальним місцем для спокійної прогулянки містом. Стежка, засаджена деревами, вздовж неї стоять залізні газові ліхтарі та скульптури 19-го століття. Тут багато кафе і барів, які щодня приваблюють місцевих жителів – вони приходять сюди, щоб відпочити в одному з численних кафе, розкиданих навколо. В одному з них я насолоджувалася чуррос з гарячим шоколадом.

Щоб спробувати місцевий специалітет – традиційну бургоську морсиллю (morcilla de Burgos) – кров’янку з рисом та цибулею, зайдіть на ринок Mercado Sur de Abastos Burgos. Або замовьте бутерброд з цією ковбасою та яйцем у барі Casa Pancho (Calle San Lorenzo, 13). А кращі тапаси раджу спробувати у барі La Favorita Burgos (C. Avellanos, 8) – його рекомендую не тільки я (їла там два рази), а й червоний гід Мішлен.

Завершіть день на Plaza Mayor, у центрі міста. Ця центральна площа повна людей з ранку до світанку. Навколишні вулиці заповнені барами, де можна зупинитися, щоб скуштувати тапас і випити вина. Багато паломників відпочивають тут після Каміно де Сантьяго. Влітку спробуйте напій – Tinto de Verano, суміш лимонаду та вина, що подається з великою кількістю льоду.

Готелі в центрі Бургоса

Що знадобиться для подорожі Північною Іспанією

  • По-перше, це автомобіль, за допомогою якого ви за тиждень проїдете весь цей, а може й більшій маршрут по Іспанії. Орендуйте машину одразу після прильоту і подорожуйте гарними дорогами цієї країни. До речі, швидкісні автостради – платні, система оплати така сама, як в Італії. Тобто, перед заїздом на платну трасу, ви берете квиточок перед шлагбаумом, а на виїзді – оплачуєте кілометри, що подолали. Авто рекомендую шукати на Rentalcars.com – тут можна підібрати бюджетні та більш комфортні варіанти авто.
  • Не заощаджуйте на медичній страховці – її зручно придбати онлайн на порталі HotlineFinance. Лікування в Іспанії коштує недешево, але за невелику суму можна придбати страховку з покриттям 30000 Євро.
  • Бронюйте житло заздалегідь – ціни в високий сезон в Іспанії, як і в інших країнах підіймаються. Booking.com дозволяє знайти варіанти зі знижкою, а також забронювати житло з можливістю безкоштовної відміни.
  • Для того, щоб потрапити на північ Іспанії раджу шукати авіаквитки на Skyscanner. Ближче за все тут розташовані аеропорти СанСебастьяна або Сантандер. Або летить дешевими квитками до Барселони, а вже звідти на авто можна за три години дістатися Памплони.

Корисні статті та посилання:

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *