Дністровський каньйон – великій гайд

Відпочинок на Дністровському каньйоні: що подивитися в Тернопільській, Франківській, Хмільницькій та Черновецькій областях, підбір готелів, розташованих на Дністрі.

Дністровський каньйон протягнувся на 250 км по Чернівецькій, Хмельницькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях. Це зараз найнебезпечніші місця в Україні, де можна провести вихідні, побути з сім’єю та дітьми та трохи перепочити.

Відпочинок на Дністрі – це насамперед можливість поплавати, позасмагати, а ще спробувати пройтися під вітрилами човна, або просто посидіти з вудкою та спіймати рибу. Тут природа створила унікальний субтропічний мікроклімат. Каньйон оточують чудові краєвиди – недарма Дністровський каньйон є одним із семи природних чудес України. Закрути, скелі, що виступають над водою, ліси та мальовничі панорами Дністра – все це можна побачити в будь-якій частині каньйону.

Для зручності орієнтування я розбила маршрути по областях, підібрала житло, та зібрала найцікавіші культурні та природні памятки, яки варто подивитися та відвідати.

Хмельницька область – Бакотська затока, скельні монастирі та печери

Береги Дністровського каньйону, мабуть, його головні та найдавніші пам’ятки. Скелі та шаруваті відкладення, що нависають над Дністром, відносяться до девонського періоду. Ці стародавні відкладення можуть бачити не лише вчені, а й звичайні туристи.

На березі річки Тернава – біля гирла, яке впадає у Дністровський каньйон, знаходиться Китайгородське відшарування девону та силуру (координати 48.640443, 26.787142). Це надзвичайно мальовниче місце: з високого пагорба над річкою відкриваються надзвичайні види, ще й міжнародний геологічний еталон відшарування палеозойської ери. Як виглядають відшарування? Це зріз скелі, в якому можна побачити відбитки стародавніх молюсків, які мільйони років тому жили на дні Сарматського моря.

Неподалік Китайгорода в селі Стара Ушиця, є шматочок справжнього раю, місцевість під назвою Бакота (координати 48.586557, 27.001419). Тут розташоване Дністровське водосховище, над яким височіють дністровські кручі. У скелях дав притулок печерний монастир XI-XIV століття. Колись на місці водосховища процвітало багате село Бакота. Сьогодні кістяки будинків покриті глибокими водами, а всі жителі були виселені у 1981 році під час будівництва Дністровської ГЕС.

Бакота вражає і змушує частіше битися серце: від захоплюючих дух просторів, від прогулянки вузькими стежками і вирубаними в скелях щаблями, що ведуть до монастиря та джерел з цілющою водою. У монастирі немає ченців, але той, хто доглядає це місце, регулярно запалює свічки в лампадах біля ікон.

А ще неподалік оглядового майданчика є виноробня «Bohdan’s Winery» – винне господарство Богдана Павлія, відомого винного ентузіаста, який вирощує вина на березі Дністра. Якщо попередньо зателефонувати господарю, можна записатися на дегустацію вин (групова дегустація – від 200 грн. з особи).

У селі Субич знаходиться Субицький скельний монастир (координати 48.598133, 26.830203). Він відомий із XVI ст. – тоді на Поділлі з’явилося багато православних скитів. Вапнякові відкладення виступають над Дністром і легко піддаються обробці. Тому ченці знаходили заглиблення у скелях та облаштовували келії у невеликих печерах. До печер від каплиці на краю села веде 800-метровий крутий спуск вузькою стежкою, вздовж якої розташовані кілька джерел. З гори відкривається чудова панорама закруту Дністра.

Окрім того у Хмельницькій області є й підземні красоти. Якщо бажаєте їх побачити, потрібно спуститися в печеру «Атлантида», яка розташована в схилі мальовничої долини річки. Збруч біля села Завалля Кам’янець-Подільського району (координати 48.600551, 26.344916). У печері можна побачити гіпсові кристали, які обліпили стіни та склепіння печери, «кришталеві квіти» – гелектити, яким сотні тисяч років. Побувати на екскурсії печерою «Антлантіда» можна у складі невеликої групи. Замовити екскурсію – на офіціальному сайті спелеологів.

фото з сайту https://dnister.travel/

А ще на Хмельниччині є Жванецький замок, розташований у селі Жванець Кам’янець-Подільського району. Замок був збудований у XV столітті, згодом неодноразово перебудовувався. На сьогоднішній день найкраще збереглася північна п’ятигранна вежа, яка височить на крутому схилі річки.

Житло у Хмельницькій області на Дністрі

Фото готелю «Воллен» з Booking.com

Апарт-готель «Воллен» – із відкритим басейном та виходом до річки. Розташований за 19 км від Кам’янця-Подільського, в селі Жванець. На парковій території біля річки облаштовані альтанки і барбекю.

Парк-готель «Тарас Бульба», розташований в районі села Колодіївка, на березі Бакотської затоки, де є м’який середземноморський клімат, а влітку тепла дністровська вода. Класне місце для відпочинку великої родини чи компанії.

Як дістатися на автомобілі: з Києва трасою Е40 до Житомира, М21 до Вінниці, Е50 до Хмельницького, далі Н03 до Кам’янця-Подільського, далі Т2325 в Жванець.

Тернопільська область – водоспади та печери

Панорама Заліщиків

Тернопільська область буквально усіяна історичними замками. Тут розташована найдовша гіпсова печера – Оптимістична. Крім того поблизу Дністровського каньйону є безліч мальовничих водоспадів та скель. Але, мабуть, кожен бачив візитну картку Тернопільщини – містечко Заліщики.

Насправді через каньйон побудовано не так вже й багато мостів, тому мандрувати машиною переїжджаючи з однієї області в іншу не завжди зручно. Такий міст є у Заліщиках, в мене нажаль тільки фото залізничного, але на панорамі можна побачити і автомобільний.

Залізничний міст через Дністер в Залещіках

Заліщики – невеличке містечко на півострові, оточеному каньйоном та річкою Дністер. У цьому місці річка робить коло майже на 360 градусів, утворюючи трикілометрову меандру, серед якої лежать Заліщики – колишній польський курорт №1. Влітку з протилежного схилу села Хрещатик відкривається приголомшливий вигляд, коли сонце встає над Заліщиками, освітлюючи палітру яскравих будиночків усередині кільця каньйону.

Щоб скласти повну картину природних та рукотворних чудес Тернопілля, потрібно додати до подорожі руїни Червоноградського замку (координати 48.804409, 25.596801). Червоноградський замок був збудований на пагорбі ще в 9 столітті, але його звичний вигляд із зубчастими вежами з’явився через вісім століть. Сьогодні замок перебуває у напівзруйнованому стані, його оточують букові ліси. Але вежі, вкриті зубчастою короною, все одно видніються із сусідніх пагорбів.

Біля підніжжя замку протікає річка Джурін, яка утворила Джуринський водоспад висотою 16 метрів– найвищий рівнинний каскад України. Він залишається повноводним навіть у спекотну літню погоду. На водоспад приїжджають, щоб розслабитись, підставивши тіло водному природному масажу. Якщо хочете уникнути великого скупчення людей, заплануйте відвідування водоспаду та замку у будні дні. У вихідні тут відпочивають місцеві жителі та багато туристів.

Біля села Литячі є кілька цікавих локацій (координати 48.821171, 25.498261). По-перше, саме звідси можна побачити два маленькі острови, які формою нагадують знаки Інь і Янь. По-друге, біля села знаходиться водоспад Печери. По-третє, на околиці села знаходиться природна пам’ятка – Литяцький дуб. Величезне дерево заввишки 25 метрів, якому понад 300 років. Під час польського панування у дупле дерева знаходилася ікона, якою поклонялися віруючі.

Обов’язково заплануйте відвідування Оптимістичної печери – печера рекордсменка, що розташована в селі Королівка (координати 48.744199, 25.978180). Її довжина становить понад 250 км, за що печера занесена до книги рекордів Гіннеса як найдовша гіпсова печера. Вона також входить до всіх списків найкрасивіших, найдивовижніших та таємничих місць України. Величезний підземний лабіринт, склепіння якого покриті сталактитами, а стіни прикрашають гіпсові природні статуї. Замовити тур по печері можна на офіційному сайті.

Житло у Тернопільській області на березі Дністра

Фото готельного комплексу «Мішин-СіТі» з Booking.com

Можна зупинитись у селі Добровляни на території готельного комплексу «Мішин-СіТі» (5 км від Заліщики). Тут можна орендувати котедж із окремим входом. На території є величезний ставок, довкола пагорби, вкриті лісом, басейн та шезлонги. Для відпочиваючих організовують екскурсії до популярних пам’яток.

Як дістатися на автомобілі:
з Києва трасою Е40 до Житомира, М21 до Вінниці, по Е50 до Тернополя, далі М19 до Заліщиків.

Івано-Франківська область – каякінг, замки та палаци

Раковецький замок – пам’ятка архітектури датована XVII століттям. Розташований у селі Раковець Городенківського району (координати 48.796642, 25.292689). Від замку залишилася величезна шестикутна вежа, що височіє над урвищами Дністра. Нижче замку ховається скеля-обрив заввишки 7-10 м. Біля скелі знаходиться печера-келья, де колись жив чернець пустельник.

Ще один цікавий історичний пам’ятник – палац Войцеха Дідушицького, збудований у 19 столітті у невеликому селищі Єзуполь (координати 49.041058, 24.785457). Палац знаходиться на території старого зруйнованого замку, і досі навколо нього добре видні сліди оборонних стін. Навколо палацу був парк, у якому досі зростають екзотичне тюльпанне дерево та дерево гінкго, які колись привіз сюди Дідушицький.

Неподалік Луки розташовані Возилівські водоспади – мальовничий каскад дрібних водоспадів, що протікають у лісі біля однойменного села. У літню спеку серед зелені водоспади виглядають особливо красиво. Вода стікає по бірюзових та темно-червоних шарах гірських порід, що покривають круті схили струмка.

Житло у Івано-Франківській області на березі Дністра

Фото з сайту кемпинга “Білий бизон

КемпінгБілий бізон” у селі Лука Івано-Франківської області. Відмінний варіант для проживання, якщо ви не проти зайнятися активностями: спокійна гребля на байдарці чи каное рівнинною частиною Дністровського каньйону, можна спробувати рафтінг в місцях з більш сильною течією. Можна просто пожити на березі річки в чотиримісному бунгало. А можна поставити свій намет, туалет та душ в окремому приміщенні. Для тих, хто не має свого автомобіля, кемпінг організовує трансфер та екскурсії найближчими пам’ятками.

Як дістатися на автомобілі: з Києва трасою Е40 до Житомира, М21 до Вінниці, Е50 до Тернополя, М18 через Бучач до Луки.

Чернівецька область – скелі та монастири

Фото Zysko Serhii – Wikipedia

На мальовничому закруті Дністра в Чернівецькій області неподалік села Нагоряни знаходиться дивовижне за красою Урочище Говди – що означає «шишки-пагорби». Говди – це частина Товтрових скель, які утворилися з доісторичних прибережних рифів, що знаходилися під водами Сарматського моря 10-12 мільйонів років тому.

Говдами назвали потрійну гряду конусоподібних скель, що нависають над Дністром. Над скелями мільйони років працювали вітри та опади, створивши унікальні кам’яні статуї, які сьогодні височіють над річкою, на 40 метрів виступаючи над навколишніми пагорбами. З найвищої точки відкривається фантастичний вид на Дністер. Туристи із задоволенням приїжджають сюди проводжати заходи сонця. Або припливають на байдарках, щоб з води подивитися на закрут Дністра.

Одна з найкрасивіших і найвідоміших середньовічних фортець в Україні — Хотинська фортеця, розташована на березі Дністра. Це історична памятка, де з 2 вересня по 3 жовтня 1621 року під Хотином йшла битва між об’єднаними силами Речі Посполитої та українського козацтва з військом Османської імперії. (координати 48°31’22.3″N 26°29’58.2″E).

Зверніть увагу, що Хотинська фортеця знаходиться ближче до Кам’янця-Подільського.
Тому раджу об’єднати її з відвідуванням Бакоти та Кам’янця.

А за 12 км від Могильова-Подільського знаходиться село Непоротове. Тут над водяною гладдю Дністра височіє скеля, в якій облаштований Свято-Миколаївський монастир «Галиця» (координати 48.596570, 27.321943). Зовні монастир нагадує зменшену копію Святогірської Лаври. У монастиря є оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на Дністер.

Біля села Непоротове розкинулися бази відпочинку є власний пляж площею близько 10 гектарів. Відпочиваючі можуть не тільки плавати в річці та засмагати на пляжі, але й поганяти по воді на скутері та активно провести відпочинок на природі.

Житло у Чернівецькій області на березі Дністра

фото кемпінг “Драйв на Днsстрі” з сайту Booking.com

Можна оселитися у хатках бюджетного кемпінгу «Драйв на Дністрі» – розташований на мальовничому схилі Дністра біля села Непоротове. Готувати можна самостійно, надають барбекю. На великій території кемпінгу є альтанки, просторий трав’яний пляж з пологим входом до води.

Як дістатися на автомобілі: з Києва трасою Е40 до Житомира, М21 до Вінниці, Е50 до Хмельницького, далі Н03 до Кам’янця-Подільського, далі Т2325 через міст до села Непоротове.

Корисні статті та посилання:

Лавандові поля в Україні
Відпочинок на Шацьких озерах – готелі, пляжі, інфраструктура
Тимчасовий переїзд до Закарпаття під час війни в Україні
Безкоштовна Одеса – що подивитися в місті, не витрачаючи гроші

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *