Не тільки Каміно де Сантьяго – альтернативні пішохідні маршрути для пілігримів

Альтернативні маршрути Каміно-де-Сантьяго в Португалії, Італії, Японії, Норвегії, Туреччині, Румунії та Україні.

Каміно де Сантьяго – один із найбільш відомих пішохідних маршрутів в історії людства. Щороку майже 350 000 людей проходять паломництво, яке закінчується в соборі Сантьяго-де-Компостела.

Але це також означає, що найпопулярніші варіанти маршруту – Французький, Португальський, Північний Норте – перевантажені. Хоча велика кількість пілігримів дає можливість спілкуватися з іншими пішоходами, воно залишає мало місця для саморефлексії.

Однак існує низка інших маршрутів по Європі та решті світу, які пропонують досвід Каміно. Вони також ідеально підійдуть, якщо ви вже пройшли один-два маршрути відомого паломництва та шукаєте (як я) інші пішоходни маршрути на великі відстані.

Ось кілька найкращих альтернатив El Camino de Santiago – можна рахувати, що це мої плани на майбутнє (окрім тих, що вже здійснилися).

Camino Mozárabe – не дуже відомий Каміно

Якщо ви хочете залишитися в Іспанії , то є коротші, складніші і не дуже відомі подорожі, які також здійснюють християнські паломники. Мосарабський шлях або Camino Mozárabe – це серія пішохідних маршрутів, які починаються в різних місцях по всій Андалусії та сходяться в Меріді біля кордону з Португалією.

Це були дороги, якими користувалися християни на території Андалусії. Тож ви можете дізнатися про історію Іспанії під час приємної прогулянки. Деякі з найстаріших ділянок проходять римськими дорогами, що пропонує ще одну можливість для історичних відкриттів.

Старт маршрута можете бути з Гранади, або попрямувати вглиб країни з Малаги та Альмерії, проходячи різними шляхами, що відрізняються за довжиною та складністю. Загалом довжина маршрутів складає близько 1500 км, аж до собору Святого Якова в Галісії.

Віа Трансільваніца – відповідь Румунії на дорогу Сантьяго

У Румунії щойно відкрився 1400-кілометровий пішохідний маршрут, який пролягає з півночі на південь країни через 108 міст і сіл. Ідея виникла в голові 52-річного Аліна Усеріу 10 років тому. Він хотів створити щось подібне до стародавнього маршруту паломників Каміно де Сантьяго або American Pacific Crest Trail.

Понад 10 тисяч волонтерів допомогли втілити мрію Усеріу в реальність, промаркувавши маршрут Трансільваніца, який прямує Румунськими Карпатами. Чотири роки з моменту початку, завдання нарешті завершено, а пішохідний маршрут щойно був відкрито. Усеріу був першою людиною, яка пройшла нею, витративши два місяці на шлях від Путни в північній частині Румунії до кінцевої зупинки Віа Трансільваніца в Дробета-Турну-Северин біля сербського кордону.

Via Francigena – через Швейцарію та Італію до Риму і Ватікану

Ще одна старовинна дорога та стежка паломників – Віа Франчіджена. Він простягається на понад тисячу кілометрів, і більшість людей починають із Великого Сен-Бернарського перевалу в Швейцарії та прямують до вічного міста Риму.

Це один із найстаріших опублікованих паломницьких маршрутів у Європі. А повний історичний маршрут веде мандрівників від Кентерберійського собору в Англії, до могили апостолів Петра і Павла на Святому Престолі в Римі. Якщо заплануєте пройти весь цей маршрут довжиною понад 2000 км, закладайте на це більше 90 днів.

Шлях пропонує відмінні враження від знаменитого маршруту та дозволяє відвідати різноманітні цікаві міста по дорозі. Але якщо на іспанському Каміно є альберги та хостели для паломників – на Віа Франчіджена їх немає. 

Кумано Кодо та Сікоку Хенро – сестри Каміно в Японії

Якщо ви шукаєте щось далі від Європи, в Японії є дві пішохідні стежки, які є побратимськими з Каміно-де-Сантьяго.

Кумано Кодо — це 70-кілометровий паломницький маршрут, розташований на півострові Кілі на одному з найбільших островів Японії. Він складається з кількох доріжок, які ведуть до храму Кумано, який виник у Середньовіччі. Шляхи перетинають низку регіонів південно-східної Японії, пролягаючи через гори та проходячи через красиві села.

Сікоку Хенро – інший маршрут, розташований на острові Сікоку. Він кільцевий, охоплює 1200 кілометрів і дозволяє відвідати 88 храмів по дорозі. Є чотири ділянки маршруту, які відповідають чотирьом префектурам острова. Як і Кумано Кодо, маршрут бере свій початок у Середньовіччі та вперше був нанесений на карту буддійським монахом Кукаї, також відомим як Кобо Дайші. Кобо Даїші вважається важливою фігурою в буддизмі сінгон і провів більшу частину свого життя, поширюючи цю галузь релігії по всій Японії.

Шлях Святого Олава – пішки через фіорди та гори Норвегії

Шлях святого Олава в Норвегії – ще одне стародавнє паломництво в списку пішохідних маршрутів Європи. Є сім можливих маршрутів, які ведуть мандрівників через сільські райони країни до Тронхеймського собору, де, як кажуть, похований святий Олав.

Мандрівники користуються цим маршрутом з 1032 року з низкою притулків, побудованих уздовж шляху протягом сотень років історії.

Це маршрут, який потребує трохи більше планування, з готелями та житлом більш віддаленими, ніж на інших маршрутах. У яку пору року варто поїхати, також важливо враховувати погану погоду та короткі дні, якщо ви почнете подорож у вересні. Оптимальний сезон – з травня по серпень.

Прогулянка узбережжям Туреччини: Лікійський шлях

Цей маршрут є поєднанням кількох стародавніх шляхів, якими ходили лікійці. Він проведе вас вздовж скелястого узбережжя поруч із пласкою бірюзовою водою та безлюдними пляжами.

Лікія — це історична назва півострова Текке, який виступає в Середземному морі на південному узбережжі Туреччини. Цей маршрут довжиною 509 км проходить через місця, де можна побачити залишки стародавньої цивілізації, яка колись панувала в регіоні.

На Лікійському шляху житло розташоване далеко одне від одного, а деякі села занадто віддалені, щоб пройти між ними за день. Це означає, що вам, можливо, доведеться нести намет і ночувати в стоянках у горах, чи на пляжах.

Саме так я робила, пройшовши Західною частиною Лікійского шляху – про це можна прочитати тут.

Rota Vicentina – пішки по Португалії на Стежці Рибалок

Rota Vicentina

Rota Vicentina (шлях Святого Вінсента) розташований на північно-західному узбережжі Португаліх. Він розподіляється на два маршрути – Стежку рибалок та Історичний шлях.

Історичний шлях (Caminho Histоrico) – веде від Сантьяго-ду-Касем до мису Сан-Вісенте. Його довжина – 262 кілометри. Маршрут поділено на 13 етапів – від 12 до 33 км завдовжки. Історичний шлях йде через поля, пагорби, проходячи через містечка та селища. Можна ближче познайомитися з культурою та життям півдня Португалії. Маршрут нескладний, практично немає перепаду висот.

Стежка Рибаків (Trilho dos Pescadores) проходить переважно біля океану – від Порто Кову до Лагуша. Його довжина – 226 кілометрів, маршрут поділено на 13 етапів, відстані від 10 до 22 км на день. Цей маршрут відмінно підійде для тих, хто любить побути на самоті та тиші. Однак він складніший, ніж Історичний через піщані дюни і перепад висот.

Я обрала прибережну дорогу вздовж океану і пройшла її за 11 днів. Ішла з півночі на південь – про це можна прочитати тут.

Каміно Подоліко – українській шлях Святого Якова по Поділлю

Camino Podolico – Подільський шлях святого Якова, який проклали з Вінниці до Кам’янця-Подільського. Camino Podolico розпочинається у Вінниці у костелі Діви Марії, далі шлях веде через Гнівань, Браїлів, Жмеринку та Бар до самого Кам’янця-Подільського. Довжина Camino Podolico близько 250 кілометрів і розрахований на 10-12 днів.

Маршрут прокладено по другорядних дорогах і стежках, повз костели та старовинні польські садиби, через ландшафтні парки, поля та ліси. Це не стільки релігійний маршрут, скільки культурно-етнографічний – для пілігримів та звичайних туристів, які хочуть випробувати свої сили, дізнатися та побачити щось нове у власній країні.

Альберго та хостелів тут немає, але є невеличкі та дешеві готелі, також можна зупинятися у місцевих жителів, які з задоволенням співпрацюють з організаторами маршруту, надають житло, а також багато розповідають про свої міста та села.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline
Зелена карта, Автоцивілка та Туристична медстраховка – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *