Як побачити Маттерхорн – трекінг у швейцарських Альпах

Хайкінг біля Маттерхорну – маршрути радіальних походів, готелі та кемпінги, розваги у Церматті, транспорт у Швейцарії та як доїхати до Церматту.

Для того, щоб отямитися під час війни, щоб привести до ладу своє психічне здоров’я, треба як можна більше бути на природі. Чому я так вважаю? Тому що сама відчуваю лікувальну силу піших прогулянок, хайкінгу в горах та свіжого морського повітря.

Тому вирішила, що продовжу писати про свій досвід активного відпочинку в Україні і за кордоном. Особливо в Європі, де зараз опинилися більше 5 мільйонів українців.

В мене багато корисних статей про походи та хайкінг в Україні. Також додам в цій список Альпи: Швейцарські, Французьки та Італійські Доломіти, які теж зараз доступні для великої кількості українців. Почну з Швейцарії і наших походів біля Маттерхорну.

Швейцарія – надзвичайно красива екологічно чиста гірська країна. Сюди можна приїжджати взимку та літом: кататися на лижах та ходити альпійськими маршрутами. Ми їздили в Швейцарію заради хайкінгу біля Маттерхорну – ця величезна гостроверха гора виглядає дуже епічно. Тому ми вирішили поїхати у маленьке екологічно чисте містечко Церматт, звідки декілька днів ходили в радіальні походи біля Маттерхорну.

Церматт – база для радіальних маршрутів

Церматт – туристичний та гірськолижний курорт, розташований біля підніжжя хребта Монте Роза та його найвідомішої вершини – Маттерхорн. Ця скеля, висотою 4478 м, тягне до себе не тільки альпіністів-професіоналів. Маттерхорн настільки прекрасний, що в Церматт з’їжджаються люди різного віку, статури і здоров’я, тільки для того, щоб побачити це природне диво і насолодитися красою гір.

Влітку Церматт – ідеальне місце для тих, хто любить активний відпочинок. Багатий вибір готелів та велика кількість маршрутів для хайкінгу та прогулянок невисокими альпійськими луками та лісами. Також тут є й складні маршрути з підйомом на висоти понад 3000 м.

Церматт оточує приголомшлива природа: чисті хвойні ліси та водоспади, наймогутніші льодовики та луки, вкриті килимом із квітів. А над усім цим височіє красень Маттерхорн, який постійно притягує погляди туристів і місцевих жителів.

Чим зайнятися у Церматті крім походів у гори

Для тих, хто не хоче чи не може підніматися високо в гори, в Церматті є також безліч розваг. Насамперед у центрі Церматта вже є що подивитися. Тут збереглися старі дерев’яні будиночки, в яких колись жили жителі села. Незвичайна архітектура дерев’яних хатинок, збудованих з почорнілого від часу дерева. Але попри те, що вони були збудовані 300-400 років тому, й досі залишилися міцними.

А ще, якщо ви не цикаветесь хайкінгом, в Церматті можна зробити наступні речи:

  • Сходити у музей Маттерхорна – тут можна дізнатися про історію підкорення цієї гори. Біля музею можна побачити пам’ятник першому альпіністу, який підкорив вперше Маттерхорн.
  • Поїхати на високогірному поїзді до обсерваторії Горнерграт. Вона розташована на висоті 3200 метрів – одягайте навіть влітку теплі речи, бо тут може будет холодно і лежати сніг.
  • Пограти в теніс на тенісних кортах
  • Вейк-парк для дорослих та дітей
  • Шопінг на центральній вулиці Bahnhofstrasse – тут можна купити все: від сувенірів до майже любого туристичного спорядження. А ще випити кави чи поїсти у ресторанах.
  • Вечорами біля ратуші на дерев’яних п’ятиметрових трубах – альпенгорнах грають місцеві музиканти.
  • В Церматті є щоденний ритуал: через містечко проходить стадо альпійських кіз, з дзвіночками на шиях. Їх супроводжують хлопчики-пастухи в національних костюмах.

Маршрути біля Маттерхорну

Біля Церматту є велика кількість хайкінгових маршрутів – всі вони вказані на Google Maps та мапах Maps.me, промарковані, заблукати неможливо. Але я розкажу про ті маршрути, якими ми ходили біля Маттерхорну.

Особливість хайкінга біля Церматту – можна ходити уверх і вниз, а можна частину маршруту долати на гірських поїздах чи підйомниках. Якщо вам подобаються складніші ділянки, є маршрути, що ведуть до льодовиків та скель. На гірських стежках часто зустрічаються лавки для відпочинку, встановлені в особливо красивих місцях, з них відкриваються чудові краєвиди на долину або вершини. У Церматті можна найняти гіда-провідника, якщо ви вирішите все-таки піднятися на вершину Маттерхорна.

Маршрут до льодовика Маттерхорну

Маршрут приблизно 16 км та займає весь світовий день.

Ми почали його прямісінько з Церматту: пройшли до кінця містечка, далі прямували по стежці Edelweissweg до сусіднього села Z’Mutt.

Далі йшли вздовж водосховища Staudamm Zmuttbach та піднялися до озера Schwarzsee по стежці Weisse Perle. Тут трохи перепочили та пішли в бік льодовику та його величезної морени. Цей маршрут позначений на мапі та на вказівниках як Matterhorn Glacier Trail.

Фактично льодовик Маттерхорна та його морена – це величезний рів, прокладений тисячолітнім рухом льодів, які тепер практично розтанули. А під ногами каша з дрібного каміння, снігу, глини та піску. І щось весь час тріскається хрумтить з боку вершини.

Будьте готові до того, що навіть в липні тут багато снігу, але частина маршруту вже потала і це м’який грунт впереміш з каміннями. Треба непромокальне взуття з подошвами Vibram, які не ковзають на слизьких каміннях.

Маршрут веде біля озер, які збираються з талої льодовикової води. Але в липні вони були вкриті кригою та снігом. Тому ми їх майже не побачили.

Ми йшли по Matterhorn Glacier Trail майже весь день тому вирішили закінчити його на станції підйомника Trockener Steg. Та спустилися в Церматт майже за п’ять хвилин.

Маршрут до Горнерграту та озера Ріффельзее

Як я вже казала вище, на Горнерграт до обсерваторії ходить високогірний поїзд. Але нам було цікаво піднятися туди пішки, а по дорозі побачити озеро Риффельзее, в якому відображається вершина Маттерхорну.

Але якщо вам не цікаво пертися постійно в гору, бачити водоспади, гірські церкви, вертольотні майданчики та інші красоти, звичайно можна проїхатися на поїзді. Відправна точка на Горнерграт знаходиться в Церматті майже навпроти привокзальної площі. Гірський поїзд ходить приблизно 3 рази на годину у високий сезон, раз на годину – низький.

Ми почали свій піший маршрут майже там же – з кемпінгу, в якому поселилися і жили тут три дні. Піднявшись вгору, ми вийшли з житлової зони Церматту по стежці, яка веде через ущелину, через яку перекинутий залізно дорожній міст. А біля нього побачили величезний водоспад – навіть вийшовши з містечка вже опиняєшся серед красивої природи.

Далі стежка привела нас до Рифельальп Резорт 2222 – це готель, розташований на висоті 2222 метри, біля якого проходить гірський потяг на Горнерграт. Тут ми відпочили, попили чаю, подивилися як люди прилітають на відпочинок на приватних геликоптерах та пішли далі.

Наступна зупинка цього маршруту – озеро Ріффельзее, в якому відображається пік Маттерхорну. Я дуже хотіла побачити це видовище, і нам пощастило, що хмари не закрили повністю гору.

Далі ми пішли вздовж морени льодовику Горнерграт та піднялися до обсерваторії. По дорозі побачили гірських козлів, які тусили біля джерела з водою. Були від нас майже в трьох метрах.

З Горнерграту поверталися в Церматт на гірському поїзді, бо дуже втомилися, мене трохи прибила горняшка. А ще вечорі ціна на потяг нижча, ніж вдень – знижка була дуже в тему.

Житло в Церматті – готелі та кемпінги

В Церматті величезний вибір готелів, які розташовані як у центрі, так і на околицях містечка. Трохи дешевше буде коштувати оренда апартаментів – особливо це вигідно для великої сім’ї з дітьми.

Бюджетні готелі Церматта на Booking.com:

Готель Bahnhof ⋙
Hotel Cheminee ⋙
Hotel Alphubel ⋙

Також для невибагливих туристів у Церматті є кемпінг. Чудовий маленький кемпінг у Церматті розташований біля залізничного вокзалу. Є все необхідне: гаряча вода цілодобово, туалетний папір, мило, Wi-Fi, маленька кухонна зона. Ціна – 17 швейцарських франків (16 Євро) за добу за двомісний намет.

Ми поселилися саме в цьому кемпінгу, бо планували ще декілька місць для хайкінгу окрім Церматта. Одне з них біля водосховища Lас D’Emosson – на шляху динозаврів.

Транспорт – як подорожувати Швейцарією?

Через всю Швейцарію прокладено розгалужена мережа залізниць, якими курсують екологічно чисті електропоїзди. Це і швидкісні експреси, які можуть доставити вас до будь-якої точки Швейцарії за кілька годин. І маленькі високогірні поїзди, забезпечені зубчастою передачею, на яких ви зможете піднятися на високі вершини, до віддалених поселень і навіть льодовиків. А ще Швейцарія славиться своїми панорамними поїздами, в яких скляні вікна та дах дозволяють милуватися горами прямо над головою.

На автомобілі в Церматт

Подорожувати Швейцарією можна поїздами (так зробили ми), або орендувати автомобіль. Якщо в ваших планах є не тільки хайкінг, автомобіль буде зручнішим ніж потяг. Але треба знати одну річ про Церматт та автомобілі:

Неможна попасти до Церматту на авто – це містечко є одним з найекологічніших на планеті. По ньому їздять тільки електромобілі та поїзди. Доведеться залишати машину у сусідньому селі Таш, яке знаходиться в 5 км від Церматту. А далі до Церматта доїжджати електричкою або замовляти трансфер з готелю.

Поїзди у Швейцарії

Поїзди у Швейцарії це окрема тема. Тут є безліч способів заощадити. Наприклад купити Swiss Рass, який дозволить їздити ним усі дні на поїздах, і економити на витягах. За допомогою Swiss Pass ви зможете скористатися будь-якими видами транспорту, об’єднаними в швейцарську транспортну мережу, отримавши 15% знижку на трамваї та поїзди, автобуси та пароплави, прокататися на панорамних поїздах Льодовиковий Експрес, Експрес Берніна, Золотий перевал, а також на численні екскурсії, високогірні залізниці та підйомники.

Економія з Swiss Pass

Swiss Pass бувають звичайними та Flexi. Їхня різниця в тому, що звичайний діє всі дні поспіль, починаючи з певної дати, а купивши Flexi, ви можете дні вибирати самі, наприклад, при покупці квитка на 4 дні це можуть бути будь-які чотири дні протягом місяця. Ви можете вибрати зручний для вас із декількох видів абонементів Swiss Pass. Абонементи Swiss Pass продаються на 4, 8, 15, 22 дні або на 1 місяць, причому, що більше днів ви будете його використовувати, то дешевше вартість одного дня поїздки.

Swiss Half Fare Card – карта, за якою ви автоматично отримуєте 50% знижку на більшість маршрутів. Він коштує 100 Євро та дійсний протягом одного місяця. Swiss Youth Pass дозволяє молодим людям, які не досягли 26 років, пересуватися на будь-якому транспорті Швейцарії зі знижкою 25%. Діти віком до 6 років у супроводі дорослих подорожують безкоштовно. Swiss Pass – універсальний ключик, який відкриє вам безліч можливостей для того, щоб по-справжньому насолодитися Швейцарією. Повну інформацію щодо абонементів можна переглянути на сайті www.swisstravelsystem.com

Цінники у ресторанах починаються від 15-20 Євро за страву, чашка кави від 3 Євро. Але в Церматті є кілька супермаркетів, де можна купити всі необхідні продукти. І якщо жити в пансіоні з можливістю готувати самостійно, це також заощадить ваш бюджет.

Сайти, які я використовувала для розробки маршруту

  • Швейцарська залізниця – www.sbb.ch
  • Сайт Церматта – дуже багато корисної інформації www.zermatt.ch
  • Сайт з гірських видів спорту Швейцарії – map.wanderland.ch
  • Все про Swisspass і як заощадити на транспорті у Швейцарії – www.swisstravelsystem.com
  • Поїзд на Горнерграт – www.gornergratbahn.ch

Логістика – як дістатися Церматта?

Щоб дістатися до Церматта, потрібно на поїзді доїхати до містечка Вісп, звідки щогодини ходить поїзд до Церматта. Ми їхали міжнародним поїздом Мілан-Женева-Вісп.

Корисні статті та посилання:

Дністровський каньйон – великій гайд
Три літніх маршрути для одноденного походу в Карпатах
Літні Карпати – маршрути, походи, розваги

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner 
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *