Як повернутися в Україну: які потрібні документи, яким транспортом можна скористуватися для повернення – автобуси та поїзди, особливості повернення з Болгарії та Греції без біометричного паспорта.
Багато українців ще виїжджає з України за кордон. Але після визволення Києва, українські біженці потроху почали повертатися в свої міста і домівки. Це досі небезпечно, але багатьох цікавить це питання – як, на чому і які потрібні документи для того, щоб повернутися домой з евакуації.
Транспорт – поїзда та автобуси
По-перше, безкоштовний транспорт для біженців, евакуаційні поїзда по Україні – це як правило у бік Європи. В зворотному напрямку треба розраховувати, що за транспорт треба буде платити. В Україні вже курсують поїзди, хоча частіше за все з затримкою. Квитки продаються на сайті та у додатку Укрзалізниці. Поки що квитки з’являються за 10 діб до подорожі.

Також відновив маршрути з та до України FlixBus:
- Варшава – Київ щодня до України та назад
- Варшава – Чернівці щодня до України та назад
- Вроцлав – Львів тричі на тиждень починаючи з 28 квітня
- Краків – Львів – Івано-Франківськ щодня до України та назад
- Будапешт – Київ – два рази на тиждень з 28 квітня
- Будапешт – Львів – тричі на тиждень
- Прага – Київ – чотири рази на тиждень
- Пльзень – Умань – п’ять разів на тиждень
- Із Чехії можна приїхати в Україну на поїздах та автобусах LeoExpress. Компанія комбінує поїзди з автобусами.
Прага – Ужгород – відправлення щоденно о 12:28, прибуття наступної доби о 3:00.
Прага – Мукачево – відправлення щоденно о 12:28, прибуття наступної доби о 4:10.
Майте на увазі, що відправлення може бути за розкладом, але прибуття дуже запізнитися. Якщо у місцевості, де їде автобус, лунає повітряна тривога, по правилах він повинен зупинитися та чекати її закінчення.
Також не забувайте про комендантську годину: якщо ви приїхали вночі, треба чекати до завершення комендантської години.
Якщо ви плануєте повертатися на автомобілі, обирайте безпечні маршрути.
Про це рекомендую почитати тут⋙

Поїзда їздять більш-менш за розкладом і без затримок в чергах на кордоні. Але і тут можуть бути затримки: простой на перегонах, бомбування станцій, тощо.
Які зараз є міжнародні поїзди?
- Київ-Перемишль-Київ – щоденно з Києва о 17:00, прибуватиме до Перемишля о 05:00. У зворотному напрямку – 08:00 та прибуватиме до Києва о 20:43. На станції Перемишля ходять поїзди з Кракова, Берліна та Праги, які стикуються з київським потягом.
- Одеса-Перемишль-Одеса – щоденно з Одеси о 18:22, зворотній о 18:39.
- Київ-Відень-Київ – щоденно з Києва о 14:07, зворотній з Відня наступного дня о 16:42.
- Київ-Варшава-Київ – з Києва о 19:13, зворотній з Варшави наступного дня о 20:24.
- Київ-Хелм-Київ – почне ходити з 1 травня з Києва о 22:49, зворотній з Хелму наступного дня о 16:05. Для зручності пасажирів на станції Хелм організовано хабове сполучення з Варшавою. З Варшави поїзд польської залізниці відправляється о 12:18 і прибуває в Хелм о 15:31, що дає пасажирам достатньо часу для зручної пересадки на поїзд до Києва.
Більше інформації на сайті Укрзалізниці – https://uz-vezemo.com/
Власним автомобілем
Повертатися додому на автомобілі зараз непросто – в Україні є проблеми з бензином та дизелем. На заправках величезні черги, а кількість палива, яке можна заправити у бак – обмежена (від 5 до 20 літрів).
Плануйте ретельно свій маршрут, перед тим, як перетинати кордон України заповните бак паливом. В Україні скористуйтеся интерактивною мапою, де вказані заправки, на яких є паливо. Мапа працює по свій території України.
Безпечні маршрути можна дивитися онлайн на сайті Цивільна навігація. Тут є три типи маршрутів: автобусні, залізничні та авто-маршрути. Обирайте автомобільний вариант та їдьте по найнебезпечнішим шляхам додому. Інформація оновлюється залежно від стану військових дій у відповідному регіоні країни.
Документи, які потрібні, щоб повернутися додому
Якщо ви виїжджали з України до Європи з закордонним біометричними паспортами, то ніяких проблем з поверненням не буде. Але багато людей виїхали у Європу із внутрішніми посвідченнями – державним українським паспортом або ID-картою. І тут вже можуть з’явитися питання у прикордонних служб.
З якими документами українські громадяни мають право повернутися додому
Громадяни України мають право на в’їзд в свою країну, яке гарантується Конституцією України та іншими законодавчими актами. Тому, при поверненні додому, якщо в вас немає біометричного паспорту, вас все одно пустять. Для перетину кордону потрібні наступні документи:
- Паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
- Дипломатичний паспорт;
- Службовий паспорт;
- Проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);
- Посвідчення особи моряка;
- Посвідчення члена екіпажу.
Отже, основним документом для повернення в Україну є закордонний паспорт. Якщо ж строк дії вашого закордонного паспорта добігає кінця – новий паспорт закордоном ви отримати, скоріш за все. Проте згідно з постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. на період дії воєнного стану паспорт можна продовжити на 5 років, а також внести дані дитини в паспорт батьків, якщо паспорт дитини також прострочений. Після продовження строку дії паспорта, вже з дійсними закордонними паспортами можна сміливо прямувати додому.
Транзит через Румунію в бік України
За повідомленням Посольства України в Болгарії з 28 квітня українці можуть повернутись додому транзитом через Румунію з будь-яким документом, що посвідчує особу.
З гуманітарних міркувань прикордонна поліція Румунії дозволяє перетин румунського кордону для транзиту до України громадянам України, які покинули територію України починаючи з 24 лютого 2022 року, без наявності дійсного документу для виїзду за кордон та без візи, якщо вони надають на прикордонному кордоні один із таких документів:
- Внутрішній паспорт громадянина України старого зразку;
- Внутрішній паспорт громадянина України з електронним носієм (ID-картка);
- Небіометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (включно з відміткою про продовження терміну дії);
- Свідоцтво про народження;
- Діти, дані яких вписані у паспорт одного з батьків.
Громадянам України, які не мають жодного з зазначених вище документів, в’їзд до Румунії з метою транзиту до України (прямо або через Республіку Молдова), буде дозволено на основі проїзного документу дитини або свідоцтва на повернення, в т.ч. старого зразку, без візи або іншої авторизації.
Повернення з Греції без біометричного паспорта
Подібна ситуация для громадян України без біометричних паспортів (з закордонним але небіометричним, або внутрішнім українським паспортом) при поверненні з Греції транзитом через Болгарію та Румунію. Обидві країни не входять до країн шенгенського простору, тому проїзд через їхні території можливий лише за умови оформлення транзитних віз (у напрямку України вимагається лише транзитна румунська віза).
Посольство України в Грецькій Республіці надало інформацію, що робити таким громадянам. Транзитну румунську візу наразі можуть отримати лише власники небіометричних закордонних паспортів. Без закордонного паспорта її отримати неможливо. Нажаль, оформлення закордонних паспортів в Греції наразі не здійснюється. А в документ, який дає право повернутися в Україну – посвідчення особи на повернення в Україну – румунське посольство в Греції відмовляється проставляти транзитні візи.
Тому, громадяни України, які в’їхали на територію Греції як тимчасово переміщені особи через війну в Україні без закордонних паспортів і вже отримали посвідчення тимчасового захисту, наразі, до розв’язання питання проїзду через території Болгарії та Румунії, можуть повернутися в Україну через Італію. З Греції до Італії можна попасти скористувавшись паромом. Або авіатранспортом (за умови, що авіакомпанія пустить пасажира на літак без біометричного закордонного паспорта).
Маючи біометричний паспорт, громадяни України можуть пересуватися по Шенгенській зоні без візи та перебувати там загалом 90 днів протягом 180-денного періоду. Це також стосується тих випадків, якщо ви вже отримали право на проживання, наприклад, для тимчасового захисту, навіть якщо у вас немає біометричного паспорта. Тоді вам не потрібно окремо мати візу.
Що робити при поверненні додому з тимчасовим захистом?

Повернутися додому можна у будь-якому разі. Однак це може мати наслідок для вашого статусу в ЄС. Якщо ви перебували у Європі в якості туриста, при своєчасному поверненні ніяких питань у вас не виникне.
Якщо ви отримали тимчасовий захист та плануєте поїхати в Україну, він автоматично анулюється. Але деякі країни дозволяють поїхати в Україну на декілька днів, наприклад щоб побачити членів сім’ї. Перед тим, як це зробити, спитайте у місцевої влади, чи взагалі це можливо. У кожній країни діють окремі правила, які треба з’ясовувати у юристів або в місцевому уряди, який видав вам тимчасовий захист.
Наприклад, польським законодавством перебування в іншій країні понад 30 днів призводить до втрати прав на тимчасовий захист. Після цього дія спеціального акту втрачає чинність, і в разі повторного повернення в Польщу вам доведеться проходити процедуру оформлення документів із самого початку, вже на зовсім інших умовах.
Тимчасовий захист діє на протязі одного року (з можливістю продовження до трьох років, якщо війна в країні не закінчиться). Якщо ви зміните місце проживання і переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена.
Документи тимчасово переміщених в Україні
Якщо ви переміщена особа, то треба було зробити реєстрацію на місці проживання та отримати статус переміщеної особи. Це можна зробити в додатку ДІЯ, або звернутися у місцеву адміністрацію. Цей статус дає можливість отримати фінансову допомогу, а ще – це важливо, дає інформацію про кількість переміщених в Україні осіб.
Якщо ви плануєте повернутися додому, треба відмінити цей статус. Це треба зробити, звернувшись у структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше ніж за три дні до дня від’їзду. Або за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття на нове місце проживання. Це можна зробити, заповнивши електронну заявку “Зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи (з припиненням виплати грошової допомоги, якщо вона була оформлена)“.
Корисні статті та посилання:
Тимчасовий переїзд до Закарпаття під час війни в Україні
Біженство чи тимчасовий захист у ЄС – що краще обрати
Допомога українським біженцям, які прямують до Європи
Інформація про умови для біженців в Чехії
Португалія – які можливості є для українських біженців
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com