90 днів у країнах Шенгенської угоди – головні питання та відповіді

90 днів в Євросоюзі – головні питання та відповіді: як рахувати кількість днів, чи можна в’їжджати та виїжджати, маючи тимчасовий прихисток в ЄС.

Загальні питання, які виникають у біженців, які отримали тимчасовий захист у країнах Європи. Спробую відповісти на них, опираючись на правила різних країн ЄС, які входять та не є частиною країн Шенгенської угоди.

Чи повинно бути перебування у Європі 90 днів (3 місяці) поспіль?

Не обов’язково: можна виїжджати і знову вертатися, набираючи ці 90 днів поступово – “шматочками”.
Головне – ці 90 днів повинні вкластися в період 180 днів.

Зауважте, що день виїзду та в’їзду теж враховуються у 90 днів.

Якщо виїхати з шенгенської країни на один день після 90 днів, а потім знову заїхати, тоді дадуть нових 90 днів перебування?

Не можна: перш ніж вам дадуть нових 90 днів повинно пройти 3 місяці.

Якщо подорожувати країнами Шенгенської угоди, чи сумуються 90 днів або рахуються окремо в кожній країні?

90 днів рахуються разом по всіх країнах Шенгенської угоди, а також території Ліхтенштейну, Швейцарії, Ісландії та Норвегії!

Але, в країнах ЄС: Болгарія, Кіпр, Румунія і Хорватія строк перебування не буде врахований при підрахунку періоду в 90 днів.

Про це можна прочитати в окремій статті – Країни, які надають додаткові 90 днів до європейського безвізу.

Що робити, якщо 90 днів пройшли, а ви досі знаходитесь в країні Шенгенської угоди або ЄС?

В такому разі необхідно оформити посвідку на проживання. Інакше ви стаєте нелегалом і вам погрожує штраф та заборона на в’їзд в ЄС на 5 років.

Якщо ви вирішите повернутися в Україну, не маючи проживання, вас випустять, але назад вже не впустять.

Як і чи можна подовжити ці 90 днів?

Для цього необхідно звернутися до міграційних органів влади держави перебування для отримання консультації та врегулювання статусу. Як приклад – для українських біженців зараз працює директива, згідно якої можна оформити тимчасовий прихисток. З ним можна залишатися у країнах ЄС від 1 до 3 років.

Докладніше тут – Біженство чи тимчасовий прихисток у ЄС – що краще обрати

Чи можна, отримавши тимчасовий прихисток у країнах ЄС подорожувати Європою після 90 +днів?

Все залежить від країни, яка видала посвідчення про тимчасовий прихисток.

Польща

Для українців, які отримали в Польщі тимчасовий прихисток діють наступні правила:

  • українці мають право знаходитись на території Польщі легально протягом 18 місяців, починаючи з 24.02.2022, якщо метою в’їзду є отримання міжнародного захисту (отримання PESEL UKR є підтвердженням цього та фактом реєстрації в країні незалежно від наявних проїзних документів);
  • якщо ви залишаєте Польщу більше ніж на 30 днів однією поїздкою (виїзди НЕ сумуються), ви втрачаєте міжнародний захист, соціальне забезпечення та, відповідно, право “пільгового” в’їзду;
  • якщо ви виїхали в Україну менше ніж на 30 днів з особистих/побутових питань, вас мають пустити зворотньо, АЛЕ остаточне рішення за польською Прикордонною службою (тобто 100% гарантії немає);
  • Зауважте, що українські прикордонники мають право відмовити у повторному виїзді з України без закордонного паспорта (звичайного чи біометричного).
  • якщо ви бажаєте їхати далі до ЄС, але минуло понад 90 днів перебування, то це допустимо лише у тому випадку, якщо ви плануєте “взяти” захист іншої країни ЄС. Легальне переміщення в межах Шенгенської зони можливо за наявності короткострокової чи довгострокової візи або дозволу на проживання, виданого державою-членом ЄС.

Чехія

В Чехії з 26 травня 2022 року дозволили виїжджати в країни Шенгену, не більше ніж на 30 днів, але потрібно наголосити в поліцію про свої плани виїзду. Якщо у вас в паспорті є штамп або візова наклейка з кількістю в’їздів «00»,  ви можете подорожувати без обмежень в країни Шенгену та в Україну.

Візова наліпка з необмеженою кількістю в’їздів (“MULT”) необхідна лише в термінових випадках виїзду за межі Шенгенської зони (не в Україну). В цьому випадку необхідно надати пояснення виїзду та пред’явити квиток. Причина вжиття такого заходу – відсутність візових наліпок у всій Європі. Також українці можуть перебувати в Україні до 90 днів без ризику втратити візу тимчасового захисту, який отримали у Чехії. Якщо ж ви збираєтесь поїхати з Чехії назавжди, то необхідно звернутися до поліції – детальніше про це читайте на сайті Українка в Чехії. 

Інші країни ЄС

Але маючи тимчасовий прихисток, оформлений у Німеччині, Іспанії, Португалії, Австрії – можна їздити по Шенгену після 90 днів з їх “прихистками” .

Нідерланди також дозволяють виїжджати. Щоправда, лише після отримання “наліпки” від міграційної служби, яку доводиться доволі довго чекати.

Корисні статті та посилання:

Безкоштовний транспорт в Європі для українських біженців
Знижка Booking для біженців з України
Країни, які відмінили карантин у 2022 році
Медична страховка та Зелена карта – як оформити поліс, перебуваючи за кордоном

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.