Пішохідний маршрут у пустелі Ваді-Рам, Йорданія

Мандрівники, що прямують до Йорданії, тепер мають можливість пройти пішки через культову пустелю Ваді-Рам.
Місцеві бедуїнські племена, що проживають у пустелі, розробили 120-кілометровий маршрут – WADI RUM TRAIL, що веде через “марсианську” пустелю Ваді-Рам.

Відома своїми вражаючими пустельними пейзажами, іржаво-червоними пісками та загадковими каньйонами, вирізьбленими петрогліфами, пустеля Ваді-Рам є одним із найпопулярніших напрямків у Йорданії. Вона здобула ще більшу популярність після того, як стала потойбічним фоном для фільмів «Дюна», «Зоряні війни» та «Марсіанин».

Потрапила випадково на цей новий маршрут і вирішила залишити про нього інформацію тут – це одна з моїх закладок на майбутнє, місця, які я хочу пройти пішки.

Стежки через Ваді Рам

Походи в Ваді Рам – це далеко не новий спосіб подорожі. Незліченні покоління мандрівників, торговців, мисливців, пастухів і паломників за тисячі років побували на шляху до священних міст Саудівської Аравії та пройшли стежками через ці піски. Ці маршрути також включали долину чудовим набатейским містом Петра, вирубаним з рожевого пісковика. Проте Wadi Rum Trail запрошує відвідувачів познайомитися з іншою стороною пустелі та насолодитися її красою під час повільнішого та більш глибокого вивчення та відвідування.

Ваді-Рам — одна з найкрасивіших пустель на Землі, але більшість відвідувачів сьогодні бачать лише невелику її частину.  Саме так ми й побачили Ваді-Рам, подорожуючи Йорданією на автомобілі у 2022 році. Ми купляли екскурсії на джипах та верблюдах, а було б дуже цікаво пройтися пустелею, пожити в бедуїнських селищах, побачити життя пустельних народів.

Прогулянки та скелелазіння з бедуїнами

Маршрут Wadi Rum Trail створювався три роки. Близько 10 представників племен розвідували його маршрут, у тому числі бедуїни, що проживали в Саудівській Аравії, які колись вільно пересувалися цим регіоном, їхньою традиційною територією, але тепер розділені сучасними кордонами. 

Окрім пішохідних прогулянок, новий маршрут також включає можливості для хайкінгу та скелелазіння – стежки, що використовувалися протягом тисячоліть. Перші жителі пустель Ваді-Рам коли йшли на полювання, піднімалися на вершини, щоб вистежувати козерога. Традицію скелелазіння продовжили бедуїнські племена, які прибули сюди пізніше. Більшість древних альпіністів ходили босоніж, підіймалися угору без мотузок і часто поодинці, піднімаючись на найвищі, найскладніші гори регіону. Бедуїни Ваді-Рам є охоронцями традиції скелелазіння глибокої давнини, яка збереглася в цьому регіоні й сьогодні.

Чи можна пройти маршрут самостійно?

Маршрут Ваді Рам призначений для прогулянок з гідом-бедуїном з місцевої громади, а не для самостійного дослідження. Нажаль, але це тепер типова історія, коли все менше залишається маршрутів та країн, де можна ходити самостійно у гори, або пустелями. Так з 1 квітня 2023 року Непал забороняє туристам ходити в Гімалаї без сертифікованих гідів. Це дуже прикро, тому треба поспішати і ходити самостійно там, де це ще можливо.

Але, подорожуючи разом з бедуїнами, можна дізнатися їхніх традицій та навичок. Плюс, маршрут проходить подалі від туристичних маршрутів, який заохочує та підтримує місцевих жителів Ваді-Рам.  Прогулянка віддаленими безводними пустелями була б важкою без підтримки бедуїнів, завдяки яким за останнє десятиліття були відкриті деякі з найкрасивіших, маловідомих куточків регіону для походів на далекі відстані. Інакше всі вони залишилися б недоступними.

Саме маршрут Ваді-Рам є дочірнім проектом Єгипетської стежки Синай (біля Шарм-єль-Шейху) та гірської стежки Червоного моря (біля Хургади). Це два шляхи на довгі відстані, які також дозволяють туристам отримати ближчий досвід і зв’язок із бедуїнськими традиціями. Та побачити гірську природу Єгипту.

Керівництво Wadi Rum Trail не організовує походи, а замість цього служить центром обміну даними для гідів, зв’язуючи мандрівників з бедуїнськими туроператорами.

Як пройти пішки по маршруту Ваді Рам

Весь маршрут займає 10 днів, але мандрівники, яким бракує часу, можуть замість цього пройти його частини. Також можна пропустити скелелазіння – хоча поточні сегменти вважаються найлегшими. Піші туристи можуть вирішити в день, що вони хочуть включити в свій маршрут.

Маршрут обов’язково супроводжують гіди-бідуїни, які знайомлять туристів з культурою життя пустельних мешканців, стежать за безпекою, готовлять їжу та ночівлі. Окрім гідів, верблюдів або джипів, оператори зазвичай забезпечують їжею, водою та всім іншим, що потрібно під час подорожі по пустелі, включаючи комунальні газові плити та обладнання для приготування їжі. 

Скільки це коштує та які витрати на маршруті?

Вартість залежить від обраного типу маршруту та його насиченості, а також оператора-бедуїна. Організація такої подорожі з усім, що включено у вартість, є найпростішим і зазвичай найдешевшим варіантом.

  • Досвідчений англомовний гід-бедуїн обійдеться приблизно в 100 JD – йорданських динарів на день, які можна розділити на кількість людей у ​​групі.
  • Транспортна підтримка 4×4 коштує близько 80 JD на день (верблюди стільки ж). Але буде потрібно більше одного верблюда: одному або двом туристам зазвичай потрібен один верблюд, трьом або чотирьом туристам знадобиться два; п’ять-шість туристів, троє і так далі. 
  • За групу з 1 або 2 осіб, які користуються підтримкою верблюдів, включаючи все, що стосується експедиції від початку до кінця – гідів, їжу та воду, – розраховуйте заплатити 250 JD/день; 3 або 4 людини, 350JD/день; 5 або 6 осіб, 450JD/день; 7 або 8 осіб, 550JD/день; 9 або 10 осіб, 650JD/день; 11 або 12 осіб, 750JD/день. 
  • Якщо витрати розділити на групу з 4 осіб, вартість одного туриста становитиме 88 JD на день; у групі з 8 осіб, близько 68 JD. Ці витрати не включатимуть гідів для скелелазіння, вартість яких буде додатковою для конкретних днів, коли їх супровід буде потрібним. 

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline
Зелена картаАвтоцивілка та Туристична медстраховка – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *