Здоров’я на борту літака – як літати часто і залишатися здоровим


Подорожі літаком – найшвидший і зручний спосіб дістатися у віддалені точки світу. І якщо ми відчуваємо радість та ейфорію від поїздки, то наше тіло під час польоту страждає від навантажень. Розберемося як у літаку запобігти зневодненню та болю у вухах, що робити, щоб уникнути тромбозу, чи можна літати вагітним і для чого пристібати ремені безпеки.

Тромбоз та радіація – ризики тривалих перельотів

Чи є радіація в літаку? Так, але її дози дуже малі і їх недостатньо, щоб нашкодити організму людини. Звідки радіація у літаку? З космосу – сонячне випромінювання огортає землю радіаційним тлом, але магнітна оболонка землі захищає нас від шкідливого впливу. Літаки літають на висоті від 8 до 12 тисяч метрів: на висоті до 8000 м прокладено маршрути для коротких рейсів, а у верхніх коридорах, від 10 000 до 12 000 м літають далекомагістральні рейси. Що вище проходить політ, то менше повітряне судно захищає магнітна оболонка земної кулі.

Але це не означає, що літати з Європи до США та іншими далекими рейсами небезпечно для здоров’я. Незважаючи на те, що ми зазнаємо випромінювання на великій висоті, його вкрай недостатньо, щоб це могло вплинути на пасажирів та викликати проблеми зі здоров’ям. За умови, що вони не подорожують літаком занадто часто (фактично не живуть у літаку).

А ось на що дійсно варто звернути увагу під час довгих перельотів, так це на правильну циркуляцію крові. На далекомагістральних рейсах у пасажирів, що часто літають, є ймовірність виникнення тромбозу – утворення згустків крові всередині кровоносних судин. Відбувається це через тривалу нерухомість, яка сприяє тромбозу. Тому при можливості вставайте і ходіть салоном літака, і навіть робіть мікро-зарядку.

Можна вставати раз на годину-півтори, щоб розім’ятися (виняток – зліт, посадка та турбулентність). Сидячи в кріслі, можна робити суглобову гімнастику: крутіть ступнями, згинайте коліна, якщо місце у проходу – періодично витягуйте ноги, щоб не давати крові застоюватися. Щоб уникнути набряків у ногах, надягніть компресійні шкарпетки або гетри – це теж допоможе правильної циркуляції крові.

Як позбутися болю у вухах під час перельоту

Під час зльоту та посадки тиск у салоні змінюється, що може спричинити біль у вухах. Причина болю в різниці тиску повітря в середньому вусі та навколишньому середовищі. За регулювання тиску у вусі відповідає євстахієва труба – вузький канал, який з’єднує барабанну порожнину середнього вуха з носоглоткою. Коли літак набирає висоту або знижується, тиск у навколишньому середовищі змінюється так швидко, що євстахієва труба не встигає відреагувати. В результаті вуха закладає або болять.

Як уникнути болю у вухах? Є кілька варіантів вирішення проблеми:

  • Візьміть із собою льодяники, і перед зльотом покладіть льодяник під щоку – виділятиметься слина, при ковтанні тиск у середньому вусі швидко вирівняється до рівня навколишнього. Для дітей візьміть у салон пляшку з водою і під час зльоту та посадки давайте дитині пити (грудничкам можна дати груди або пляшечку з соскою).
  • Спробуйте застосувати так званий маневр Вальсальви: затисніть ніс і закрийте рота, потім акуратно робіть видих носом. Це допоможе зрівняти тиск у внутрішніх порожнинах черепа із тиском навколишнього середовища.
  • Спробуйте використати беруші, або вакуумні навушники, які вирівнюють тиск на барабанну перетинку.
  • Намагайтеся не літати у сильно застудженому стані. Так ви не тільки заражаєте решту пасажирів, але й ризикуєте пошкодити барабанні перетинк,и або навіть втратити слух. Якщо все-таки треба летіти з нежиттю, то за півгодини до зльоту та посадки скористайтеся назальним спреєм, який тимчасово знімить закладеність носа.

Зневоднення у польоті – як не розгубити H2O

У салоні літака знижена вологість повітря – на 25% сухіше, тому тіло втрачає вологу швидше, ніж на землі, що призводить до поступового зневоднення організму. Під час перельоту намагайтеся пити більше рідини – найкраще підходить негазована вода та соки. Від газованої води краще відмовитися – газ в організмі через перепад тиску може розширитися на 25%, і ви відчуєте себе, як повітряна кулька.

Набагато корисніше випити апельсиновий, або томатний сік з сіллю, який поповнить нестачу солі та мінералів, що вимиваються водою. До речі, кава – не найкращий напій у літаку. Вона має сечогінні властивості й сприяє виведенню води з організму. І по можливості відмовтеся від алкоголю на борту, навіть якщо він допомагає вам заспокоїти нерви. Справа в тому, що алкоголь – це потужний діуретик, що веде до зневоднення.

Вагітність та авіаперельоти

Чи безпечно літати під час вагітності, як перельоти позначаються на здоров’ї мами та дитини? Вагітним літати можна, але не у всі триместри вагітності. Найкращим часом для перельотів вважається другий триместр — з 14 до 28 тижня. У першому триместрі майбутня мама часто відчуваєте токсикоз і почувається зле. А в останньому триместрі вагітності літати досить складно через розміри живота. Але якщо майбутня мама здорова і почувається добре, то ризик мінімальний.

Безпечним вважається літати до кінця 36 тижнів, якщо ви чекаєте одну дитину, і до кінця 32 тижнів при багатоплідній вагітності. Після цього терміну пологи можуть розпочатися будь-якої миті. Саме тому багато авіакомпаній не допускають до польоту жінок із терміном вагітності понад 36 тижнів. Щоб не було неприємних сюрпризів, перед покупкою квитка варто про це поцікавитись у правилах авіакомпанії.

Сон – як виспатися у літаку

Спати в літаку, особливо якщо летиш економ-класом – не найприємніше заняття. Але якщо вам доведеться пережити далекий переліт, потрібно постаратися заснути, щоб дати відпочити своєму організму.

  • Візьміть із собою надувну подушку, яка одягається на шию і дозволяє розслабити м’язи шиї – з нею буде простіше заснути.
  • Витягніть ноги і відкиньте крісло, щоб прийняти позу, максимально наближену до горизонтальної.
  • Не соромтеся користуватися берушами – вони зупиняють не тільки гуркіт літакових двигунів, а й дитячий крик та хропіння дорослих.
  • Маска на очі створить ілюзію ночі – світло не найкращий помічник у момент, коли треба заснути.

Як уникнути джетлага

Ще одна проблема зі сном, що наздоганяє після тривалих перельотів – це розлад біоритмів або джетлаг. Це побічний ефект після перельоту, який на якийсь час виводить людину з нормального способу життя. Перельоти з Півдня на Північ або з Півночі на Південь переносяться легко. А перетинання часових поясів зі Сходу на Захід, і особливо у зворотний бік – із Заходу на Схід, може призвести до порушення циклу зміни дня та ночі.

Порушення біоритмів проявляється у вигляді безсоння, втоми, втрати концентрації, відсутності апетиту чи навпаки – відчуття голоду вночі. Джетлаг виводить з ладу нервову систему, а також може призвести до зниження імунітету. Тому до нього варто поставитися серйозно і трохи підготуватися.

За кілька днів до польоту почніть зрушувати ваш графік сну у бік часового поясу, куди ви зібралися летіти. Якщо на схід — ляжте спати не опівночі, а о 23:00, а наступного дня посуньте графік ще на одну годину. Вранці встаньте о 6.00 замість 7.00. Якщо подорож на захід — навпаки, переходьте в режим «сови». Цей прийом допоможе згладити переліт в одному-двох часових поясах.

Також, якщо ви плануєте нічний переліт, то перед ним краще не висипатися, тому що потім заснути у польоті буде складно. Якщо є така можливість – дайте собі кілька днів на акліматизацію після перельоту. Якщо ні – спробуйте зробити фіззарядку, пройдіться бадьорим кроком на свіжому повітрі.

Як зберігають здоров’я правила польотної безпеки

Вимоги польотної безпеки розроблені з урахуванням багатьох факторів, які впливають на здоров’я пасажирів.

Особливий акцент зроблено на ременях безпеки, які потрібні не для того, щоб урятувати пасажирів під час малоймовірної катастрофи. Вони призначені для того, щоб уберегти пасажира від травм у більш поширених ситуаціях – у зонах турбулентності та під час розгону та гальмування на злітно-посадковій смузі. Під час посадки та гальмування не можна вставати зі свого місця та відстібати ремені безпеки. Саме в цей момент можна отримати серйозні травми. Навіть якщо літак вже плавно котиться злітно-посадковою смугою, не можна вставати і діставати багаж.

Літак може різко загальмувати, якщо на його шляху з’явиться перешкода – у цьому випадку не уникнути серйозних падінь, переломів та травм. Причому постраждати може не лише пасажир, який не виконує правила, а й сусідні пасажири. Ще важливо тримати ремінь застебнутим весь час, коли ви перебуваєте у кріслі. Навіщо це необхідно? Літаки іноді потрапляють у повітряні ями – ремені захистять пасажира від різких рухів вгору та вниз та допоможуть уникнути ризику вдаритися головою.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *