Wi-Fi на борту літака – як і де можна користуватися інтернетом під час польоту

Wi-Fi на борту літака – як користуватися, які авіакомпанії надають безкоштовну послугу, дозвіл Європейської комісії ні користування Wi-Fi в ЄС.

Взимку 2023 року авіакомпанії, що літають над територією ЄС, отримали дозвіл від Європейської комісії на оснащення технікою, яка дозволить пасажирам телефонувати, відправляти текстові повідомлення та використовувати інтернет під час польоту. Цей крок спрямований на те, щоб максимально використати можливості нової технології мережі 5G, а також попередні мобільні мережі, такі як 4G і 3G. 

Інтернет з’явиться в літаках над європейським простором досить скоро – обіцяють, що до 30 червня 2023 року. Тому треба спочатку розібратися – як все це працює і як ним користуватися.

AirBaltic та Starlink

Авіакомпанія AirBaltic оголосила про запуск нового проекту – планує запровадити безкоштовний супутниковий інтернет на всіх своїх літаках вже цього року. В AirBaltic кажуть, що користуватися інтернетом можна буде як на землі, так і під час польоту. Доступ буде безкоштовним для всіх пасажирів. Жодних паролів вводити не потрібно.

Інтернет надасть компанія Ілона Маска Starlink. На кожен літак виділять канал у 350 мегабіт. На пасажира вийде близько 2,4 мегабіти. Цього достатньо, щоб здійснювати дзвінки, дивитися відео та навіть грати онлайн.

Зараз AirBaltic та Starlink мають отримати сертифікати для обладнання – потрібно довести, що воно безпечне та не впливатиме на системи літака. Після – можна буде зайнятися їхньою установкою. AirBaltic сподівається реалізувати проект протягом 2023 року. Тобто, вже цього року в літаках авіакомпанії може з’явитися безкоштовний інтернет.

Як працює Wi-Fi у літаку?

Wi-Fi у літаку можна користуватися на висоті понад 3 000 метрів – на висотах нижче заборонено вимогами безпеки. Є кілька варіантів реалізації Wi-Fi зв’язку у пасажирських літаках .

Перший та старий спосіб – “Air-to-Ground” використовує наземні мобільні широкосмугові вежі, які посилають сигнали до антени літаком, розташованим на фюзеляжі. Літак, перелітаючи над різними ділянками повітряного простору, автоматично з’єднується з сигналами від найближчої вежі. Мінус такої технології – Інтернет відсутній над морями та океанами чи місцевостями, де немає активної діяльності людини. Найбільший американський провайдер Gogo покрив практично всю територію Північної Америки більш ніж 200 вишками, що передають інтернет-сигнал. Саме ця компанія у 2008 році запропонувала свою першу послугу Wi-Fi літаком Virgin America. Підключення 3 Мбіт/с вистачало лише для кількох ноутбуків, а потокове відео було взагалі заборонено. Сьогодні компанія Gogo використовує новий стандарт передачі зв’язку ATG-4, завдяки якому швидкість збільшилася до 20 Мбіт/с.

Другий, сучасний спосіб – використання супутникових технологій. Літаки з’єднуються із супутниками, розташованими на геостаціонарній орбіті, які посилають та приймають сигнали на землю через приймачі/передавачі. Інформація передається на смартфон і через антену у верхній частині літака, яка з’єднується з найближчим супутниковим сигналом. Сигнал Wi-Fi розподіляється пасажирам літака через бортовий маршрутизатор. Швидкість Wi-Fi на борту літака не можна порівнювати з домашнім підключенням. Вона нижча з кількох причин: швидкість переміщення літака в повітрі, висота польоту, не всі авіалайнери мають сучасне інтернет-обладнання.

Над Європою літаки планують використовувати обладнання “pico-cell”, яке з’єднає користувачів в літаку через супутник із наземною мобільною мережею. Пасажири зможуть телефонувати, надсилати текстові повідомлення та користуватись інтернетом

Як скористатися Wi-Fi на борту

Перед тим, як використовувати Інтернет на борту літака, необхідно провести наступні маніпуляції зі своїми гаджетами:

  • відключити всі автоматичні оновлення програм і програм та синхронізацію хмарних сховищ даних
  • встановити та налаштувати firewall для більш точного контролю з’єднання та трафіку
  • відключити автоматичне відтворення відео в соцмережах(за умовами, що обраний пакет не включає безліміт зі швидкостями, які можуть потягнути відеотрансляцію).

Пам’ятайте, що купуючи авіаквитки, за послугу Wi-Fi треба буде заплатити окремо. Сплатити інтернет-зв’язок можна за допомогою безготівкового розрахунку заздалегідь або безпосередньо на борту літака (залежно від умов авіакомпанії).

Після посадки з’єднання Wi-Fi буде відключено, а з банківської картки клієнта спишуть певну суму відповідно до виставленого рахунку. В ньому буде вказаний тарифний план, кількість використаних Мб і тривалість часу, проведеного в мережі.

Список авіакомпаній з безкоштовним Wi-Fi на борту

  • JetBlue Airways
  • Norwegian Air Shuttle (Within Europe Only)
  • Qatar Airways
  • Emirates Airline
  • China Eastern
  • Philippines Airlines
  • Qantas
  • Hainan Airlines
  • Nok Air
  • Air New Zealand
  • Virgin Australia (Domestic Only)
  • Aer Lingus
  • Scandinavian Airlines
  • Singapore Airline
  • Turkish Airlines

Америка

JetBlue – єдина американська авіакомпанія, що пропонує безкоштовний Wi-Fi. Весь парк літаків оснащений повітряним інтернетом – Fly-Fi, що надається в партнерстві з Amazon Prime. Завдяки цьому клієнти JetBlue можуть передавати потокове відео Amazon та інший контент через Fly-Fi на свої персональні пристрої. JetBlue пропонує швидкість завантаження до 20 Мбіт/с, що набагато швидше, ніж більшість інших авіакомпаній.

Європа

Ірландська компанія Aer Lingus – перша європейська авіакомпанія, що запропонувала безкоштовний Wi-Fi всім своїм пасажирам на трансатлантичних рейсах, отримавши перші літаки Airbus A321LR навесні 2019 року. 20 МБ Wi-Fi трафіку пасажири одержують безкоштовно.

Лоукостер Norwegian Airlines пропонує необмежений безкоштовний Wi-Fi на своїх коротких європейських рейсах. Примітно, що на трансатлантичних рейсах норвежці Wi-Fi не пропонують навіть за гроші, але планують встановити безкоштовний Wi-Fi у всьому парку літаків.

Scandinavian Airlines пропонує безкоштовний високошвидкісний Wi-Fi мандрівникам у рамках SAS Business, SAS Plus, EuroBonus Diamond і Gold Members для окремих внутрішніх і європейських рейсів. У компанії заявили, що рейси до Азії, Канади та США мають нижчу швидкість і дозволять базове використання Інтернету, але не трансляцію.

Близький схід

Qatar Airways пропонує бізнес- та економ-класу 15 хвилин безкоштовного Wi-Fi або 10 МБ даних, залежно від того, що настане раніше. Як тільки ви використовуєте свої 10 МБ, ви можете вибрати кілька варіантів оплати наступного обсягу трафіку. На рейсах Boeing 777-300 Qatar Airways тестує нову послугу Wi-Fi, названу Super Wi-Fi – безкоштовно можна виходити в інтернет протягом години.

Авіакомпанія Emirates пропонує безкоштовне спілкування в WhatsApp, месенджер та інші послуги для учасників програми Emirates Skywards blue, silver або gold, які подорожують бізнес-класом, або учасників Emirates Skywards gold в економічному класі. Однак безкоштовний Wi-Fi протягом усього польоту надається виключно учасникам Skywards, які подорожують першим класом, або учасникам Platinum у бізнес-класі. Увесь парк авіакомпаній Emirates має доступ до Інтернету. Раніше авіакомпанія пропонувала всім пасажирам безкоштовні 20 Мб і необмежену кількість текстових повідомлень протягом двох годин, але згодом цю послугу припинили.

Turkish Airlines весною 2023 року запроваджує нову послугу для пасажирів – їм дозволять користуватись месенджерами на борту. Спочатку доступ до інтернету буде лише літаками, які обслуговуються Turk Telekom. Пізніше бортовий Wi-Fi планують організувати на всіх рейсах. Користуватись мережею зможуть учасники програми лояльності Miles & Smiles. Зареєструватися в ній, до речі, можна безкоштовно (також і під час польоту). Пасажири рівнів Classic Plus, Elite та Elite Plus отримають розширений інтернет-пакет: від 250 МБ до безліміту.

Південно-східна Азія

Філіппінські авіалінії Philippine Airlines надають 30 хвилин Wi-Fi або 15 МБ, залежно від того, що першим закінчиться – обсяг трафіку чи час. Інтернет доступний лише на деяких міжнародних рейсах на бортах A330, 777-300 та на всіх A350, які обслуговують рейси з Маніли до Лондона та Нью-Йорка.

China Eastern пропонує трохи заплутаний доступ до безкоштовного Інтернету. Реєстрація здійснюється наперед – до польоту, на сайті компанії. Wi-Fi надається лише першим ста пасажирам на рейсі та регулюється «Великим брандмауером» Китаю, який блокує більшість соціальних мереж та Google. China Eastern заявила, що її безкоштовний Wi-Fi знаходиться на стадії тестування на їхньому веб-сайті. Майте на увазі, що мобільні телефони (навіть якщо вони встановлені в режимі польоту) не завжди дозволяється використовувати на борту китайських авіакомпаній, включаючи China Eastern.

Китайська авіакомпанія Hainan Airlines надає клієнтам доступ до безкоштовного Wi-Fi на всіх своїх літаках Boeing 787-9, а Gogo Air надає Інтернет.

Тайська бюджетна авіакомпанія Nok Air, що базується в Бангкоку і виконує рейси до 25 пунктів призначення, пропонує безкоштовний безлімітний Wi-Fi на всіх своїх рейсах.

Singapore Airlines пробно пропонує безкоштовний безлімітний Wi-Fi для пасажирів першого класу або безкоштовний двогодинний пакет «Surf» для членів KrisFlyer, які сидять у преміум-економі або економ-класі. Крім того, учасники елітного клубу PPS можуть отримати необмежений безкоштовний Wi-Fi, де б вони не сиділи.

Австралія та Нова Зеландія

На всіх літаках Boeing 777 Air New Zealand, оснащених системою Wi-Fi, інтернет лунає пасажирам безкоштовно. Літаки Boeing 777 від Air New Zealand курсують на далеких маршрутах до США та Лондона. Нові літаки авіакомпанії Airbus A321neo, які тепер літають між Австралією та Новою Зеландією, також мають Wi-Fi.

Авіакомпанія Virgin Australia пропонує безкоштовний Wi-Fi на внутрішніх рейсах по Австралії, тоді як її міжнародний флот бере оплату за «повітряний інтернет».

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *