Подорож з твариною літаком – вимоги авіакомпаній перевезення, документів, ваги та розмірів контейнера, поради щодо підготування до подорожі.
Плануєте незабаром взяти з собою в подорож свого улюбленця? Не знаєте, яка авіакомпанія візьме його на борт і які вимоги треба виконати для цього?
Забрати з собою дворнягу, кошеня, хвилястого папужку чи будь-кого іншого – це часто не просто бажання, а іноді просто необхідність. Бо вони – члени нашої родини. Але на практиці це може бути досить складно: потрібно підготувати документи на тварину, дізнатися – чи потрібно проходити в тій чи іншій країні карантин, а ще знайти авіакомпанію, яка погодиться перевезти домашніх тварин. Цей текст для тих, хто шукає планує подорож літаком з домашніми тваринами.
Вимоги авіакомпаній до перевезення тварин
Більшість авіакомпаній мають майже однаковий список вимог до перевезення тварини на борту.
Документи для перевезення тварини в літаку
Щодо документів, необхідні паспорт із щепленням та актуальні довідки від ветеринара з урахуванням правил країни вильоту, країни призначення, а також транзитних портів.
Про це можна прочитати в окремій статті – Які документи потрібні, щоб вивезти тварину за кордон
Обмеження щодо кількості тварин на рейсі
Перевезення тварин у літаку платне, оплачується онлайн, або в офісах авіакомпанії, або через агентів з продажу квитків. Кількість тварин, які перевозяться одним рейсом в салоні та багажному відділенні літака, обмежена. Тому про ваші плани подорожувати з улюбленцями потрібно заявити в авіакомпанію заздалегідь. Краще це зробити перед тим, як купуєте квиток на літак – запитайте у підтримки авіакомпанії, чи є вільні місця на саме ваш рейс для вашої тварини. Останній строк, коли ви можете запросити місце для улюбленця – за 72 години перед вильотом, але не факт, що вже знайдуться вільні місця.
Розміри контейнеру для перевезення тварини
Тварина перевозиться у спеціальному контейнері. Під час польоту, посадки та висадки забороняється випускати тварину з контейнера. Контейнер для собаки або кішки повинен відповідати вимогам IATA (Міжнародна Асоціація Авіаперевізників) та бути достатньо великим, щоб тварина могла вільно стояти, повертатися та лежати у природному становищі. Перевірити вимоги до контейнерів можна на сайті IATA.
Інструкції щодо розмірів контейнера
Щоб допомогти визначити приблизний розмір транспортного контейнера, може бути корисною наступна формула. При розрахунку мінімальної внутрішньої висоти контейнера висоту підстилки слід додати до росту тварини.
Вимірювання тварин:
- A = довжина тварини від кінчика носа до основи/кореню хвоста.
- B = висота від землі до ліктьового суглоба.
- C = ширина в плечах або найширша точка (залежно від того, що більше).
- D = висота тварини в природному положенні стоячи від верхівки голови або кінчика вуха до підлоги (залежно від того, що вище).
Деякі авіакомпанії дозволяють розміщення кількох тварин в одному контейнері, за умови, що вони мирно співіснують і не перевищено встановлених норм за вагою та розміром контейнера. При цьому в одному контейнері перевозять тільки тварин одного типу. Спільне перевезення котів та собак в одному контейнері не дозволяється.
Тварина в кабіні чи вантажному відсіку?
Також кожна авіакомпанія має власні обмеження до ваги тварини. Залежно від того, скільки важить тварина, вона полетить або в салоні літака, або у вантажному відсіку. Зазвичай авіакомпанії дозволяють брати із собою в салон вихованців, вага яких не перевищує 8 кг разом із кліткою.
Виняток – собаки поводирі для незрячих пасажирів та службові собаки: на них не поширюється вагове обмеження, їх можна провозити в салоні літака без клітки, але в наморднику та на повідку. Кількість таких собак на одному рейсі також обмежена – необхідно уточнювати в авіакомпанії та заздалегідь попереджати про переліт.
Перевезення тварин лоукостерами
Перед покупкою квитків у авіакомпанії, заздалегідь поцікавтеся, чи дозволено перевезення тварин. Наприклад, авіакомпанії-лоукостери – Ryanair та WizzAir забороняють перевезення тварин на своїх рейсах, за винятком собак-поводирів.
Чи існують породи, які не приймають до перевезення в літаку?
Не всі породи кішок та собак приймаються до перевезення. Наприклад, авіакомпанія Air France не провозить у вантажному відсіку мопсів, бульдогів та бостонтер’єрів. Turkish Airlines не приймає до перевезення собак, які в деяких країнах вважаються небезпечними, таких як: американський пітбультер’єр, американський стаффордширський тер’єр, пітбуль тер’єр та інші. Уточнюйте інформацію щодо породи безпосередньо у авіаперевізника.
Зверніть увагу на те, що деякі авіакомпанії відмовляються перевозити тварин до таких країн, як Ірландія, Швеція, Великобританія або Мальта, де діють додаткові санітарні вимоги.
Поради щодо купівлі квитків та перевезення тварин в літаках

Політ із домашніми тваринами потребує дещо більшого планування, ніж самостійна подорож, залишивши улюбленців вдома. Але визначення пріоритетів їхніх потреб і вимог авіакомпанії може зробити подорож із твариною в салоні чи вантажному відсіку легшою та комфортнішою для всіх.
Порадьтеся зі своїм ветеринаром
Спитайте в ветеринара – чи добра ідея авіаперельоту для вашої собаки. Подорож літаком не дуже гарна ідея для собак із серйозними захворюваннями (наприклад, респіраторними проблемами). Також політ може порушити суворий графік прийому ліків (наприклад, інсулін для собак з діабетом). Краще поговорити зі своїм ветеринаром про здоров’я вашої тварини та обговорити будь-які занепокоєння до того, як візьмете її з собою в літак взагалі. Коли ваш ветеринар дає вам все чітке, тоді настав час купляти квитки.
Обирайте прямий рейс
Замовляйте безпосадковий прямий рейс, якщо це можливо. Менше зупинок і перешкод означає менше стресу для вашої тварини. Якщо можете, оберіть рейс у будній день — аеропорти, як правило, набагато менш завантажені в будні дні. Якщо ваш вихованець подорожує у вантажному відсіку, час вашого польоту також має значення. Для поїздок у вантажному відсіку найкраще літати вранці або ввечері влітку та опівдні взимку, щоб уникнути надзвичайно високих або низьких температур.
Купіть контейнер для котів/собак
Контейнери бувають з твердими та м’якими стінками. М’які більше підходять для ручної поклажі, їх простіше поставити під сидіння (щоб переконатися, перевірте обмеження щодо розміру вашої авіакомпанії). Але їх дозволено лише для використання в салоні літака. Переноски з твердого пластику з вентиляційними отворами потрібні для подорожі вантажного відсіку, і вони допоможуть вашій собаці подорожувати безпечно. Дно клітини-контейнера має бути покрите абсорбуючим матеріалом та забезпечувати доступ повітря.
Незалежно від того, який транспортний засіб ви обираєте, переноска повинна бути достатньо великою, щоб ваша тварина могла зручно стояти, повертатися та лягти — інакше авіакомпанія може відмовити їй летіти на борту.
Пройдіть тест-драйв
Тварини подорожують з меншим стресом, якщо у них є можливість заздалегідь звикнути до переноски. За кілька тижнів до подорожі почніть якомога частіше користуватися переноскою, щоб подорожувати містом. Це допомагає тварині зрозуміти, що перевозка є безпечним середовищем і що їзда в неї не викликає занепокоєння.
ID – зробіть іменну табличку для тварини
Напишіть ім’я собаки/кота на табличку разом із своєю домашньою адресою та номером телефону. Також вкажіть адресу та номер телефону людини, з якою можна зв’язатися в пункті призначення. Також переконайтеся, що ідентифікаційні бирки вашої тварини актуальні.
Бажано мати при собі актуальну фотографію вашої тварини — якщо під час подорожі виникнуть проблеми, фотографія значно полегшить співробітникам авіакомпанії чи місцевій владі ефективний пошук вашого вихованця. Окрім того, більшість країн вимагають від собак мати мікрочіп або татуювання. Це важливо для того, щоб якнайшвидше знайти тварину, якщо вона загубиться під час вашої подорожі.
Приходьте раніше та зареєструйтеся
Приїжджайте в аеропорт трохи раніше. Більшість авіакомпаній рекомендують прибувати за дві години до рейсу, якщо ви подорожуєте з домашньою твариною. Тримайте під рукою повідець і зручну упряж — раннє прибуття дасть вам останню можливість відвести собаку в туалет перед реєстрацією.
Майте на увазі, що реєстрація тварини в аеропорту займає більше часу, ніж оформлення посадкових документів людини. Приїжджайте в аеропорт не пізніше ніж за три години до вильоту.
Їжа, вода, туалет
Краще не годувати тварину безпосередньо перед перельотом, оскільки повний шлунок може бути незручним для вашої собаки під час подорожі. Краще це зробити приблизно за чотири години до польоту. А воду краще давати їм воду аж до проходу авіаційного контролю, або здачі тварини в багажний відсік.
Якщо ваша собака буде летіти у вантажному відсіку, залиште посуд у перевізнику, щоб співробітник авіакомпанії міг забезпечити вашого вихованця їжею та водою у разі тривалої затримки до або після вашого рейсу. Погуляйте зі своїм улюбленцем, щоб він сходив в туалет перед тим, як відправитися в аеропорт. Не забудьте вистелити переноску абсорбуючою «підкладкою для цуценят» перед тим, як вирушати в дорогу.
Не давайте таблетки
У більшості випадків собакам не слід давати заспокійливі або транквілізатори перед польотом. Такі ліки можуть викликати проблеми з диханням і серцево-судинною системою, оскільки собака чи кіт піддається підвищеному тиску на висоті. Вони також можуть змінити природну здатність тварини балансувати та підтримувати рівновагу, що може бути небезпечним, при переміщенні переноски.
Хоча седацію, як правило, не рекомендують, рішення про призначення транквілізатора вашому вихованцеві повинен приймати ваш ветеринар. Якщо за медичними показаннями для подорожі необхідні транквілізатори, вкажіть назву прийнятого препарату та дозування на переносці вашої тварини.
Рейтинг авіакомпаній, які найбільш доброзичливі до домашніх тварин
Багато хто перевозить домашніх тварин у своїх літаках, але зазвичай існують значні обмеження. Цей звіт від компанії Airport Parking розкриває кожну важливу деталь, коли мова заходить про подорожі домашніми тваринами, тож ви можете відкривати нові місця з вашим найкращим другом, навіть якщо він має хутро чи пір’я. Такі фактори, як різноманітність домашніх тварин, дозволених на борту, і вартість їх перевезення у літаку порівнювали для найбільших світових авіакомпаній, щоб виявити, які з них найбільше доброзичливі до домашніх тварин.

Корисні статті та посилання:
- Оновлені правила перевезень тварин Укрзалізницею
- Пеший похід по пустелі зі Шнурком
- Подорож з собакою – які готелі приймають з тваринами в Україні
- Як ми відпочивали в Ізках з собакою
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com