Оновлені правила перевезень тварин Укрзалізницею

Правила перевезень тварин Укрзалізницею: які потрібні документи, в яких поїздах і за якими умовами можна перевозити тварин, поради власникам пухнастих улюбленців.

Офіційні вимоги Укрзалізниці – де та за яких умов можна провозити тварин поїздами

Відповідно Наказу Міністерства інфраструктури існують наступні вимоги щодо перевезення тварин в поїздах по терріторії Україні.

 • Пасажир має право перевозити при собі дрібних кімнатних тварин, які не створюють загрозу оточуючим (собак малих порід, котів, птахів тощо).
 • Тварин треба перевозити у спеціальних засобах для перевезення. Це може бути клітка, контейнер, ящик тощо, що унеможливлюють пошкодження чи забруднення вагона.
 • Перевозити тварину можна на місцях, передбачених для розміщення ручної поклажі. У вагонах нічних поїздів – під полицею або на полиці поруч з пасажиром). У вагонах з місцями для сидіння – на руках у пасажира  або під місцями для сидіння.
 • Собак великих порід – вище ніж 45 см у холці перевозять за наявності намордника та поводка в окремому купе купейного вагона. Це означає, що хозяева повинні викупити всі вільні місця у купе за повним тарифом. Тобто, треба оплатити вартість проїзних документів за кількістю незайнятих місць у купе за повним тарифом. Крім випадків, якщо цей пасажир належить до осіб, пільги яких визначено законодавством України.
 • Перевезення дрібних кімнатних тварин – собак малих порід, котів, птахів тощо, у вагонах більш високого класу типу «СВ» та «М» дозволяється за умови викупу усіх незайнятих місць та розміщення тварини у спеціальних засобах для перевезення. Якщо у перевізника немає можливості оформити проїзд в окремому купе – таке перевезення тварин не дозволяється.
 • У регіональних поїздах (електричках) собаки великих порід (вище ніж 45 см у холці) перевозяться в крайніх тамбурах першого й останнього вагонів під наглядом супровідника. А дрібні кімнатні тварини розміщуються у спеціальних засобах для перевезення (не більше двох особин) на місцях, призначених для ручної поклажі, або на руках у пасажира, або під місцями для сидіння.
 • Пасажири пільгових категорій (особи з порушенням зору тощо) становлять виняток і можуть транспортувати улюбленців у вагонах всіх категорій без доплати. Обов’язковою умовою для цього є наявність документу, що підтверджує пільги, намордник і короткий поводок для утримання тварини.

Документи, потрібні для перевезення тварин в поїздах Укрзалізниці

Всі тварини повинні мати мати наступні документи:

 • Ветеринарний паспорт державного зразка з відмітками про щеплення тварини.
 • Багажна квитанція – можна купити онлайн або в касі вокзалу. Плата за перевезення тварин при пасажирі у пасажирських вагонах сплачується як за 20 кг перевезення багажу. Оформлення перевезення здійснюється за багажною квитанцією.
 • Довідка Ф-1, видана в державній ветеринарній клініці. В ній зазначено, що тварина здорова і не несе загрози іншім пасажирам.

В поїздах міжнародного сполучення, які їдуть закордон, наприклад, у Польщу, треба мати повний пакет документів, які потрібні для подорожі тварини за кордон:

 • Міжнародний ветеринарний паспорт державного зразка з відмітками про завчасно зроблені щеплення та чипування тварини.
 • Багажна квитанція – можна купити онлайн або в касі вокзалу.
 • Довідка Ф-1, видана в державній ветеринарній клініці.
 • Тест на антитіла до збудника сказу (для Польщі з 25 липня 2022 не потрібний), який вимагають більшість країн ЄС

Тварини в поїзді – як все існує в реальності

В принципі все так і є, як написано в офіційних вимогах. Але трошки простіше. Дійсно, для собак вище 45 см треба викупляти окреме купе, щоб не заважати іншим пасажирам. Поки тварина знаходиться у закритому купе тільки разом з власниками, не обов’язково її тримати у наморднику та на поводку. У тамбурах або на довгих стоянках – треба вдягати поводок та намордник.

Стосовно тварин маленьких порід: якщо в купе інші пасажири не проти, її теж частіше за все не тримають у клітці. Більшість людей люблять котів та песиків, якщо вони не страждають на алергію. В такому разі можна домовитися та помінятися місцями з пасажиром з іншого купе.

Про документи: вони повинні бути, але частіш за все провідників цікавить тільки багажна квитанція, згідно якої тварина має право проїзду у поїзді. Але звичайно можуть спитати весь комплект перелічених документів.

В умовах війни Укрзалізниця трохи послабила вимоги до транспортування тварин при евакуації. Зокрема, в евакуаційний поїздах платити за тварину не потрібно. Достатньо мати ветеринарний паспорт, переноску (для дрібних тварин) або намордник, повідець і нашийник (для великих собак). В індивідуальних випадках провідники можуть допускати тварин без документів на евакуаційні поїзди.

Поради щодо поїздок з тваринами у потягах Укрзалізниці

Не відпускайте тварину з поводка на вокзалі, або виходячи на стоянках з вагону. В стресі вона може втекти.

Зазвичай на усіх великих станціях можна знайти клаптик землі з травичкою, де собака може зробити свої справи. Якщо поблизу вагону немає такого місця, візьміть з собою пляшку простої води, щоб змити з перону мочу. Беріть з собою невеликі пакети, щоб прибирати екскременти з перону та газону.

Виводьте собаку тільки на довгих стоянках, про які можна дізнатися завчасно у провідника, або подивитися на сайті Укрзалізниці у розкладі пересування вашого потягу.

Або візьміть з собою пелюшки, на які собака може сходити прямо у купе (якщо вона приучена до пелюшок). Візьміть багато змінних пелюшок і використану одразу міняйте на нову. Використану пелюшку можна одразу покласти у пакет, зав’язати та винести у смітник у тамбурі.

Також існують памперси для тварин, але до них собаку треба привчати заздалегідь.

Завчасно подбайте про запас води та їжі для тварини. Але не годуйте її пів доби перед поїздкою і давайте воду невеличкими порціями.

Візьміть улюблену іграшку, яка надасть відчуття дома і спокою тварині.

Корисні посилання для мандрівок з твариною:

Квитки на поїзди можна придбати у Tickets.ua
Розклад та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Що почитати:

З твариною за кордон – документи та правила
Пеший похід по пустелі зі Шнурком
Подорож з собакою – які готелі приймають з тваринами в Україні
Як ми відпочивали в Ізках з собакою

Щоб бути в курсі моїх подорожей, підписуйтесь у Facebook
Яскраві фото та враження з мандрівок в моєму Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *