Гастротуризм в Україні – де скуштувати сир, мед, устриці та вино

Гастротуризм в Україні – де скуштувати устриці, сири, мед та вино. Безпечні напрямки та працюючі ферми та виноробні, відкриті для туристів.

Сироварні – де скоштувати крафтові сири

В Україні величезна кількість приватних сироварень, де роблять сир за європейськими та місцевими традиціями та технологіями. Не всі сироварні готові запрошувати на дегустацію туристів під час війни. Але на деяких можна покуштувати місцевий сир та побувати на екскурсії.

Буйволина еко-ферма «Райський куточок» – Горінчово, Хустський район

Круторогі буйволи – унікальні тварини, які мешкають на Закарпатті. Щодня буйволи йдуть на випас на сусідні долини – їх можна побачити прямо там, а не в стійлах. Незважаючи на те, що буйволи – великі тварини і вселяють побоювання, на фермі їх можна годувати прямо з рук.

Молоко буйвола дуже корисне, на фермі з нього роблять сири та йогурти, які можна скуштувати прямо на місці. А ще побувати на екскурсії еко-фермою, на якій також живуть олені та африканські страуси, павичі, декоративні качки та фазани, коні та косулі. Під час екскурсії гід розповідає про життя тварин та особливості догляду за ними. Гостям пропонують дегустацію та обід із традиційних страв закарпатської кухні.

Ціни 2021 року: екскурсія – 30 грн., діти до 6 років безкоштовно, молочна дегустація – 50 грн., м’ясна дегустація – 50 грн., обід з карпатських страв – 90 грн., більше інформації на сторінці ферми в Facebook.
Адреса: На току, село Горінчово, Закарпатська область.

Сироварня «Бараново» – у селі Іза, Хустський район, Закарпаття

Неподалік від Долини нарцисів є село Іза, в якому вже багато років гостей зустрічає Сироварня Баранове. Тут можна побувати на екскурсії, де покажуть процес сироваріння – від закваски до витримки сиру у спеціальних камерах. А ще розкажуть про історію краю, покажуть ферму – де живуть кози та овечки, старовинні предмети побуту, за допомогою яких за старих часів робили сир.

На дегустації пропонують усі види сирів: 8 видів сиру в залежності від сезону з травня по вересень, напій ( на вибір вино, йогурт, або кефір ).Поки ви пробуватимете різні сири, вам розкажуть про тонкощі смакових ноток і дадуть рекомендації з чим гармонійно поєднувати крафтові сири. Тут можна скуштувати закарпатську вурду, м’яку овечу та козячу бринзу, а також витримані сири. Також екскурсія музеєм народних ремесел та виробництва. Дітям віком до 6 років екскурсія безкоштовна.

Вартість: дегустації – 120 грн., майстер клас по сироварінню сиру будз ( тривалість до 2 години ) також кожен з учасників отримує шматочок щойно звареного сиру – 215 грн з особи
Адреса: Закарпатська область, Хустський район, с. Іза, вул. Центральна, 259. сайт сироварні Бараново.

Садиба родини Блонських – Миргородський район, Полтавська область

фото з сторінки в Facebook Садиба родини Блонських

Ця міні-ферма з’явилася на світ лише шість років тому, коли родина Блонських переїхала з Луганська до Полтавщині. Молода сім’я вирішила завести кіз та робити свій сир. Тепер вони мають власне господарство, куди приїжджають на дегустації зі столиці та інших великих міст. Тут гарно відпочити на природі, в сільській глушині і спробувати натуральні козині сири. Виробництво абсолютно натуральне – жодних консервантів та заквасок. Сир роблять виключно із молока, з додаванням солі, варять молоко на спеціальній дров’яній печі.

Господарі ферми проводять сирні дегустації та оглядові екскурсії своїм господарством. Під час екскурсій можна побачити технологічні етапи перетворення молока на сир. А в дегустаційному залі спробувати сири і делікатеси власного виробництва і, за бажанням, відразу придбати продукцію, що сподобалася.

Увага: зараз сироварня працює, але треба питати у власників чи приймають гостей. Також, майже кожний тиждень вони привозять сири до Полтави.

Ціни 2021 року: Дегустація 6 видів сиру + екскурсія 50 грн. з особи, дегустація з вином + екскурсія – 75 грн. з людини.
Адреса: село Вовнянка, Миргородський район, Полтавська область. Сторінка сироварні у Facebook.

Козяча ферма «Бабині кози» – Тутаївський район, Київська область

фото зі сторінки в Facebook ферми Бабины кози

Господарі еко-ферми Олексій та Ганна щодня з радістю приймають гостей та показують своє господарство. Знайомлять із білими кізочками, розповідають, як їх утримувати, щоб отримувати молоко кращої якості. В екскурсію козячою фермою входить майстер-клас з ручного доїння кіз. Тут можна самостійно підоїти козу і спробувати козяче молоко. А ще тут розкажуть про сироваріння та після екскурсії проведуть дегустацію кількох видів сиру: фреш-сиру «Боулінг», м’якого сиру з пліснявою «Капринос», сиру «Шеврет» та «Шеврет з пажитником» витримки 6 та 12 місяців, а також фірмового сиру “Галайський” До сиру подається червоне сухе вино, трав’яні чаї та соуси.

Ціни на екскурсії та дегустації: екскурсії для дорослих – 200 грн, для дітей шкільного віку – 100 грн, дошкільнята – безкоштовно. У вартість входить екскурсійне обслуговування та дегустація свіжого молока, витриманих сирів, вина і чаю. 
Адреса: вул. Центральна 2б, с. Галайки, Тутаївський район, Київська область. 49°23’56.8″N 29°53’05.6″E. Сайт ферми Бабині кози.

Козяча ферма «Кооператив Карпатськи газди» – Львівська область

фото з Facebook Карпатські газди

Козяча ферма Кооператив Карпатськи газди мешкає під Стриєм, в селах Загірне і Дашава. Спочатку у власниці зробили невеличку ферму “Двох Катерин” в селі тухля, біля Стрию. А потім ще й з’явився кооператив у Загірному. Кооператив Карпатські газди пропонує відвідувачам: дегустації крафтових сирів, риболовлю карасів та карпа, які приготують тут вам на мангалі, екскурсії фермо, де можна спробувати що це – доїння кози. А також пікніки на фермі в альтанках біля ставків та проживання в будиночку на ставу, традиційні обіди, вечері під замовлення в кафе, сауну з басейном.

Ферма розташована за 5 км від палацу Бруницьких у Підгірцях, тож у програмі мандрівки туристичні локації легко поєднати і перезавантажити сили.

Ціни на екскурсії та дегустації: 0673297729 Катерина. Працюють без вихідних, із 10 ранку до 19 вечора щодня. За добу зателефонувати – забронювати екскурсію чи майстер-клас. Сторінка ферми у Facebook.
Адреса: Село Загірне, Львівська область, 82446, 49°16’47.4″N 23°58’51.7″E

Устриці та равлики

Мушлі та морепродукти – не дуже традиційна для українців їжа. Але зараз дуже модно їхати за місто на пікнік та заїдати шампанське устрицями й равликами. Насправді в Україні давно вже вирощують ці кулінарні дива, і можна на власні очі побачити, як відбувається процес їх розведення, а заразом і спробувати найсвіжіші молюски.

Законодавцями моди є равликів стали французи – ще ті гурмани. В Україну мода на равлики прийшла минулого десятиліття, і логічно, що з’явилися ферми з вирощування равликів. Існує кілька видів виноградного равлика, який споживають у їжу.

Устрична ферма «Ойстервіль» – Одеська область

Устриці мають особливу властивість: вони або не сподобаються від початку, або – любов на все життя. Споживання устриць зазвичай у культурі середземноморських народів: французів, італійців, їх також їдять й у Іспанії. Тепер ці непоказні на вигляд молюски вирощують в Україні – мода на устриці міцно закріпилася і в нас. У Одеській області неподалік від Доброслава відкрився Ойстервіль – місце, де можна скоштувати устриці та равликів. Устриці вирощують на відомій устричній фермі – «Устриці Скіфії», яка знаходиться на протилежному березі Тилігульського лиману.

В Ойстервілі можна спробувати локальні свіжі устриці під келих гарного вина. У вихідні готують плов із мідіями, варять юшку із п’яти видів риби. Також тут можна замовити равлики – йх тут не вирощують, але смачно готують. У хороший сонячний день можна позасмагати та поплавати у чистій воді Тілігульського лиману – тут не заборонено купатися.

Ціни на відпочинок та дегустації: шезлонги – 150 грн, бунгало – 500 грн. Устриці поштучно: 30 грн/шт. За бажання можна купити вино та устриці додому. Ціни на сайті Ойстервіль.
Адреса: вулиця Лиманська, 30, село Кордон, Одеська область.

Мед та варення

На Закарпатті можна дегустувати не лише вина та сири, а й навіть варення, яке тут варять зі сливи за угорським традиційним рецептом. Особливість цього регіону – екологічно чисте виробництво, оскільки практично немає великих підприємств, забруднюючих довкілля.

Музей леквару – село Ботар, Закарпаття

фото з tuca.com.ua

У селищі Ботар, розташованому на кордоні з Угорщиною та Румунією, знаходиться ферма Пан Еко, де роблять м’ясні ковбаси, варять варення й соки, та багато інших еко-продуктів. Сюди люблять приїжджати туристи – спробувати делікатеси та подивитися на тварин.

Тут вирощують стару угорську породу корів – Угорська сіра. Тварини виділяються не лише своїм кольором, а й величезними витонченими рогами. Ще в 20 столітті ця порода була на межі вимирання, і в Угорщині залишалося лише близько 600 особин. Але, на щастя, сірих корів вдалося зберегти та в рази збільшити поголів’я. А ще на фермі живуть кудлаті свині унікальної породи – Мангалиці. Вони протягом року пасуться на відкритих пасовищах, а завдяки густому вовняної шерсті не бояться морозу. Ночують просто неба, а їдять мало – більш за все те, що знайдуть на землі: корінці та гілочки чагарників, різнотрав’я, жолуді та горіхи.

А ще ферма Тизеш славиться своїм закарпатським варенням – леквар, яке варять за старовинними угорськими рецептами. Є навіть музей та дегустаційний зал варення. На дегустації крім варення гостям пропонують скуштувати фірмову страву – ковбасу з варенням, яку роблять тут на фермі.

Ціни 2021 року: дегустації проводять лише за попередньою домовленістю, групам від 10 осіб (орієнтовна ціна 150-200 грн. з особи).
Адреса: село Ботар, Виноградський район, Закарпатська область, вулиця Головна, 4а,

Пасіка у Буках – Маньківський район, Черкаська область

Екскурсія на «Буцьку пасіку» — теж варіант як провести цікаві та смачні вихідні. За два кілометри від річки Гірський Тикіч у Буках (Черкаська область) знаходиться сімейна пасіка. Вона складається з більш ніж 60 вуликів, у тому числі авторської та старовинної конструкцій. Прогулянка пасікою супроводжується розповіддю пасічника, який з гумором і просто розповість про факти життя медоносних бджіл, пояснить, як відрізнити справжній мед від фальсифікату.

Тут можна побачити, як живуть та працюють бджоли. Гостям пропонують надіти захисну сітку та заглянути у бджолиний вулик, самостійно дістати рамку з медом. Тут навіть є прозорий вулик, у якому видно, як працюють бджоли — діти від нього просто в захваті! На пасіці можна дегустувати ще теплий мед, який нещодавно був нектаром на квітках. А ще вам дадуть скуштувати соти, а дорослим старше 18-ти – різні сорти медовухи.

Вартість у 2021 році: дегустація+екскурсія 50 грн. з людини.
Адреса: вул. Садова 54, смт Буки, Маньківський район, Черкаська область. Сайт Буцької пасіки

Пасіка «Медовий блюз» – Львівська область

«Медовий блюз» – справжній медовий рай, де туристи можуть побувати на екскурсії пасікою. А ще спробувати як то покачати мед, скуштувати ароматний чай з медом, дегустувати медові настоянки, дізнатися все про мед та бджіл, та подивитися, як вони живуть у вуликах з прозорими стінами. тут можна зробити сімейний пікнік, прийняти участь у мастер-класах. А ще оздоровитися, замовивши спеціальну заспокійливу процедуру – апітерапія (сон на вуликах).

Ціни 2022 року: від 200 грн. Сон на вуликах вартість: 3 години – 190 грн., ніч – 400 грн. (Надають комплект ліжка). Інші ціни на сайті пасики Медовий блюз.
Адреса: Львівська область, Миколаївський район, с. Луб’яна, вул. Нова. 49°34’57.1″N 23°58’51.0″E.

Виноробні

На півдні та на заході України вирощують відмінне вино, яке можна скуштувати безпосередньо у винних господарствах. А ще побувати у винних підвалах, дізнатися про історію виноробства та стати учасником осінніх винних фестивалів.

Шато «Чизай» – Берегове, Закарпаття

фото с https://chizay.com/

Закарпаття окрім сиру та м’яса також славиться своїм вином. Цьому сприяє унікальний клімат: гори захищають від холодних вітрів долину. Тому з давніх-давен процвітало виноградарство, а тепер і винний туризм. На виноробні «Чизай» туристам пропонують відразу кілька варіантів знайомства з винними традиціями краю: дегустація, винний тур по виноробні та винний тур із відвідуванням виноградних плантацій.

Для тих, хто цікавиться виключно виробництвом вина – можна прогулятися з екскурсоводом територією заводу, відвідати «Музей винороба» та спуститися у підвали, де зберігають вино. Тут же можна скуштувати місцеві вина, послухати професійного сомельє та закусити закарпатським крафтовим сиром. А для тих, хто хоче побачити – де і як вирощують виноград, є можливість додатково прогулятися схилами, засадженими виноградниками. До того ж влаштувати собі класну фотосесію, а потім скуштувати страви закарпатської кухні – знаменитий угорський суп бограч, який входить у вартість такої дегустації.

Вартість: екскурсія з виробництва та в музей – 45 грн., екскурсія з дегустацією – 145 грн., екскурсія з дегустацією, обідом та прогулянка виноградниками – 360 грн. Більше інформації на сайті виноробні Чизай.
Адреса: місто Берегове, Урочище Чизай,1, Закарпатська область.

Корисні статті та посилання:

Прага – кава та вино
Відпочинок в Закарпаття на еко-курорті
Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – старовинна фортеця, костели та водосховище

Маршрут гастро-подорожі по Бессарабії

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Щоб бути в курсі моїх подорожей, підписуйтесь у Facebook
Яскраві фото та враження з мандрівок в моєму Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *