Що подивитися біля Одеси та чим зайнятися на вихідні: маршрути до природних та смачних локацій, ідеї активного відпочинку за 100 км від Одеси.
Для такої подорожі вихідного дня знадобиться машина, чи парочка друзів з автівкою, які люблять активно, вкусно та цікаво проводити час за містом. Більшість локацій можно об’єднати одну з одною, якщо це не водний похід чи велосипедна прогулянка, які розраховані на весь день.
Отже читайте та обирайте те, що вам до подоби. Якщо в мене з часом з’являться нові локації – буду їх додавати, щоб зібрати більше цікавих місць за 100 км від Одеси.
Природні локації та активний відпочинок біля Одеси
Активний відпочинок біля Одеси це не тільки прогулянки біля моря. Можна поїхати до солених озер, чи погрести веслами у водному поході на байдарках. Але якщо є бажання пройтися пішки піщаним берегом – це теж буде класна ідея для одного з теплих вихідних.
Куяльник – солоне озеро біля Одеси

Куяльницький лиман знаходиться на півночі Одеси. Це солоне озеро, в якому багато корисних мінералів, завдяки яким куяльницька грязь допомагає лікувати суглоби, а солона рапа лікує проблеми шкіри. Але поїхати на Куяльник можна не тільки заради лікування. Тут красиві природні локації, а влітку сіль стає рожевого кольору.

Ми їздимо на Куяльник на заход сонця, щоб походити по солоному берегу, подихати чистим повітрям чи покрутити педалі велосипеда вздовж куяльницьких берегів. Подивитися на шалені кольори на соленій воді. А влітку позніматися на тлі рожевих солених просторів.
Як дістатися: координати 46°33’49.3″N 30°43’42.7″E

Солоне озеро Тузла

Раджу по дорозі до мису Аджияск заїхати до солоного озера Тузла. Воно розташовано біля Рибаківки. Навесні тут мабуть буде не так яскраво, як літом. Але навесні солоне озеро може бути вкрито тонким шаром води поверх білої солі.

Я була на озері наприкінці літа – по солі можна було гуляти, роздивлятися соляні луски, лежати зіркою на білій соляній планеті – класні спогади.
Як дістатися: координати 46°38’09.5″N 31°23’04.2″E

Турунчук

Весна – гарний час, щоб пройти водний похід на байдарці, коли річки повні водою. Турунчук – це річка на кордоні з Молдовою, один з притоків Дністра. Тут доволі красиво та є цікаві маршрути для байдарок. Ми спробували в прошлому році цю локацію – пройшли денний похід на байдарках. Дуже сподобалось!

Якщо в вас є свої байдарки чи SUP – можна сплавати самостійно. Якщо немає – купити екскурсію та організовано в групі пройти цім водним маршрутом на річці Турунчук. Ціна походу разом з трансфером з Одеси коштує – від 900 грн. з людини.
Як дістатися: координати 46°30’51.6″N 30°01’05.4″E

Пішки по косі Будак – прогулянка з Затоки до Сергіївки
У 2022 всі пляжі заміновані – проходу тут немає

Непогана ідея пройтися пустими пляжами Затоки та Сергіївки, поки не почався туристичний сезон. Якось ми так прогулялися по піщаним пляжам Будакської коси – прогулянка в одну сторону заняла приблизно три години. Йшли неспішно, зупинялися щоб фотографувати лебедів на Будакському лимані. Потім ще побували у Сергіївці, та пішли пішки в заворотному напрямку до машини. Якщо буде бажання можна дійти до села Курортне, де знаходиться класний ресторан “Кефаль” – про нього читайте нижче.
Як дістатися: координати початка маршруту 46°01’38.7″N 30°24’27.9″E

Цікаві ресторани та виноробні
Ще одна ідея – поїхати до загородних ресторанів, чи на виноробню дегустувати вино. Або спробувати різні сорти сирів чи спробувати равликів з різними соусами та смаками – прямо на фермі, де їх вирощують.
Ресторан “Чорноморка вилов риби”
У 2022 році ресторан закрився

Поїсти рибу в ресторані – нехитра справа. Побачити, як ловлять рибу в Чорному морі, як на світанку повертаються човни з ранковим уловом, як її сортують під крики невгамовних чайок – це вже занурення у реальність рибалок. Де це можливо? На Одещині в селі Миколаївка Білгоро-Дністровського району є таке місце. Називається “Чорноморка – вилов риби”.

Тут на рибному причалі організували для туристів різні розваги. По-перше – це класний ресторан, де сидячи біля моря можна поїсти рибу зі свіжого вилову або з привезених теж свіжих морепродуктів. А ще побувати на «світанку із тонної риби». На цій незвичайній екскурсії пропонують вихід у море з рибалками на катамаранах. Припарковавшись максимально близько до мереж, учасники екскурсії спостерігають за тим, як тонна вирує риби в човен, а звідти потрапляє на кухню ресторану.

Повернувшись до берегу, можна вибрати найсмачнішу рибку – барабульку, тюльку, кефаль або камбалу, яку приготують вам тут на сніданок. До неї додають свіжі овочі, домашню козячу бринзу, хрумкий хліб і келих просеко. Непоганий варіант зустріти новий день. Взимку у “Чорноморці” ставлять велику бочку, в якій гості паряться у горячий воді на тлі моря.

А ще тут проводять майстер-класи, на яких навчають готувати мідії та рапани в соусі, правильно відкривати та чистити устриці. Усю цю пишність можна з’їсти прямо тут же, запиваючи крижаним просіком. Вартість: «світанок з тонної риби» – 1250 грн., майстер-клас з мідій, рапанів та устриць – 1250 грн.
Як дістатися: координати 45°52’19.2″N 30°13’03.9″E

Ресторан “Кефаль”
У 2022 році ресторан закрився

Якщо немає бажання вставати на світанку, покуштувати свіжий улов можна у рибному ресторані. У селі Курортне є ще одне класне місце на березі моря – «Кефаль».

Тут є своя, особлива інста-фішка – маленький гідролітак, пришвартований на воді у Будацькому лимані. На тлі літачка фотографуються всі гості ресторану. Тут ціни на страви зі свіжої риби та морепродуктів набагато нижчі ніж у місті.
Як дістатися:

Сімейна равликова ферма “Family Snail Farm”

У селі Єлизаветівка на березі Хаджибейського лиману відкрилася для відвідування равликова ферма повного циклу. Тут у відкритому вирощують українських равликів, які мають французьки коріння. Власники вирощують приймають гостей, які хочуть приїхати на дегустацію та подивитися, як живуть і чим харчуються равлики.

Дегустація пропонує меню із приготованих равликів чотирьох смаків: каррі, по-бургундськи, із сиром ДорБлю та з в’яленими томатами. У кожен сет входить дюжина – дванадцять равликів, запечених у цих соусах. До равликів пропонують вино і цікаву екскурсію фермою. Можна прихопити із собою ще пляшечку вина та гарну компанію. Та провести день на свіжому повітрі в оточенні французької атмосфери серед українських полів. Вартість: кожен набір з 12 равликів – 220 грн., келих вина – 40 грн (ціни 2021).
Все тут добре, але від Київської траси до ферми треба проїхати кілька кілометрів бездоріжжя. Добре, що це не більше 7-10 хвилин до місця призначення.
Як дістатися: село Єлизаветівка, Роздільнянський район, вул. Шевченка, 24, координати

Ферма “Устриці Скіфії”
Ферма переїхала до села Кордон, Одеської області – шукайте під назвою Ойстервіль.

Ще два роки тому я би не стала радити цю локацію. Але майже все змінилося на краще – тому я від душі теперь пишу, що за українськими устрицями треба їхати до ферми “Устриці Скіфії”. Сюди можна приїхати з екскурсією, а можна самостійно – на машині. Ми їздили самостійно, щоб разом з друзями спробувати устриці з вином та інші страви з меню, та чудово провести час на свіжому повітрі.
Устрична ферма «Устриці Скіфії» розташована на березі Тилигульського лиману біля села Червоноукраїнка. На фермі є фудкорт, де готують плов з мідіями, рибну юшку, подають свіжі устриці. Отже, устриці вирощують спочатку у морі, а потім тримають у воді неподалік – на Леонідовій косі.

Що сподобалось? По-перше, те, що ферма розвивається. Замість невеличкого майданчику зі столами на свіжому повітрі, за два роки вони побудували криті та відкриті місця для пікніків. По-друге, тут зробили цивілізовані туалети. Також є душі для тих, хто хоче переночувати в наметі – тут навіть є свій кемпінг. По-третє, територія стала більше, були зроблені фото-зони з сіном, човником та інші розваги. Тепер сюди можна приїхати на день і класно провести час та смачно пообідати.
Але єдине, що досі дратує – це погана дорога. Треба їхати полями, бо дорога дуже розбита. Якщо піде дощ – проїхати буде неможливо. Тому обирайте суху погоду і вирушайте на дегустацію устриць. Актуальні ціни на сайті skifian.com.ua.
Як дістатися: координати 46°44’53.4″N 31°10’12.1″E

Виноробня “Шабо”

Вино – ще одна гордість та важливий пункт подорожі Одещиною. У селі Шабо Білгород-Дністровського району сотні років вирощують виноград та роблять вина. Традиції виноробства сягають глибини століть. А сучасним виноробам вони дісталися від швейцарських колоністів, які жили на територіях з початку 19 століття до 40-х років 20 століття.

Тут у кожному дворі росте виноград і вино. Не дивно, що на такій землі з’явилося виноробне господарство з однойменною назвою. В «Центрі культури вина Шабо» є власний музей. Також на екскурсії показують усі виробничі процеси та розповідають про особливості виноробства регіону. Окрім цього, можна побувати у старовинному «Королівському підвалі», якому понад 200 років. Тут, на глибині від п’яти до дев’яти метрів у дубових бочках дозрівають хересні вина. Вартість екскурсії з дегустацією від 280 до 360 грн (залежно від часу та сорту вин). Актуальні ціни на сайті виноробні Шабо.
Як дістатися: координати 46°08’35.9″N 30°22’25.0″E
Адреса: вулиця Швейцарська, 10, Шабо, Одеська область

Європейська Сироварня

Також у селі Шабо треба обов’язково побувати у «Європейській сироварні». Тут виготовляють сири за швейцарською технологією з коров’ячого молока. На подвір’ї сироварні живуть молоді корівки. Коли вони подорослішають, їх перевезуть на ферму до дорослих корів. Також на сироварні можна побачити всі етапи виготовлення сиру – від додавання бактерій у молоко до дозрівання сирів у спеціальних камерах.

Ну і звичайно, спробувати сири, які тут виробляють. Для дегустації пропонують 5-6 видів сиру. До них подають фрукти, сирні палички, горіхи та різні соуси. А ще на фермі в окремому загоні живуть ослики, кози та вівці. Їх можна годувати та гладити. Є дитячий майданчик, кафе та фотозона, де виходять веселі сільські фотографії. Вартість екскурсії з дегустацією – 170 грн.
Як дістатися: координати 46°08’23.3″N 30°22’34.5″E
Адреса: вулиця Швейцарська, 20, Шабо, Одеська область

Корисні посилання для організації подорожі:
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Рекомендую почитати:
Маршрут подорожі по Бессарабії
“Тур за здоров’ям” на Волині – цікавий відпочинок з користю для здоров’я
Власний досвід походу Олешковськими пісками
Пляжі Одеси – інфраструктура, доступність, ціни
Вилкове – відпочинок на березі Дунаю