З твариною за кордон – документи та правила

Як виїхати з твариною за кордон, які потрібні документи, щоб безперечно пройти кордон, де їх робити, скільки це коштує, які терміни треба враховувати, щоб встигнути все зробити своєчасно.

Ці питання виникали в мене перед першою мандрівкою з собакою за кордон. Ми багато років подорожуємо з нашим песиком – Шнурком. По Україні, а також за кордон – вивозили його до Чехії. Для цього знадобилося зробити документи і наробити багато шишок.

Для того, щоб не робити помилки, пропоную детальну інформацію – як виїхати з твариною за кордон і зробити всі необхідні документи заздалегідь.

Які документи потрібні для вивозу домашньої тварини в ЄС

Зверніть увагу! Вся інформація нижче стосується тільки подорожей до країн ЄС з власними тваринами. І не стосується комерційного перевезення з метою їх перепродажу. В цьому випадку одному господареві дозволяється провозити в ЄС не більше 5 тварин, вік вихованця повинен бути старше 6 місяців.

Згідно з регламентом ЄС 576/2013 основними вимогами для перевезення собак і кішок в більшість країн Євросоюзу є:

  • ідентифікація тварини (чипіювання);
  • ветеринарний паспорт з щепленнями;
  • тест на антитіла;
  • міжнародний ветеринарний сертифікат.

Закордонний паспорт на тварину, в якому зафіксована вся інформація про щеплення (в ньому всі щеплення згідно віку тварини та інформація про чіпування). Сертифікат на титри від сказу (забір крові на який робиться не раніше, ніж через 30 днів після щеплення на сказ). Цей сертифікат робиться один раз і актуальний на все життя. Забір крові робить ветлікар, відправляє в лабораторію, що єдина в Україні акредитована на таке дослідження.

Окремі правила перетину кордону з Польщею

З 27 березня 2023 року Польща ускладнила правила перетину кордону з домашними тваринами. Тепер це ще той квест – отримати всі необхідні документи.

  • сертифікат здоров’я; 
  • письмова декларація, яка підтвердить, що ввезення чотирилапого не є комерційним;

Подробиці де саме робити ці документи – можна прочитати тут

Детальна інструкція по загальним документам, які потрібні, щоб вивезти тварину за кордон

Для інших (більшості) країн ЄС залишаються попередні вимоги
Ось послідовний стислий список дій перед тим, як ви зібралися везти тварину (пес чи кішка) з України за кордон.

  • Вколоти тварині чип;
  • Приклеїти наліпку від чипа в паспорт;
  • Ветеринар (приватна або державна клініка – не важливо) переписує всі дані з паспорта і номер чипа собі в журнал, а потім вносить в одну з визнаних в світі баз даних. Наприклад animal-id.net
  • Зробити всі щеплення (також і від сказу) за графіком – наліпки від ампул повинні бути в паспорті, поставлена ​​дата вакцинації, кожен запис фіксується печаткою вет-клініки та підписом лікаря;
  • Здати кров на титри від сказу не раніше, ніж через місяць (30 днів) після останнього щеплення від сказу – в приватній або державній клініці;
  • Потім самостійно відправити кров або оплатити послугу кур’єра і залишити кров в клініці, вони відвезуть самі. Адреса: Київ, Волинська,12. Сплатити за нього 4500 грн. плюс кур’єрська доставка.
  • Через 2-3 тижні після здачі крові приїде сертифікат. Можна замовити на адресу клініки, або в відділення Нової Пошти;
  • Не раніше, ніж через три місяці (90 днів) після здачі крові на титри, можна виїжджати за кордон;
  • Щоб титри залишалися дійсні, потрібно робити вакцинацію від сказу регулярно – не пізніше, ніж на 364-й день після останнього уколу від сказу;
  • За день-два до вильоту отримати довідку форми Ф-1 в державній клініці (в Києві адреса: Волинська 12, до 18:00 без вихідних). Довідка Ф-1 дійсна три (3) дні !!! Якщо у вас випадають вихідні – враховуйте, що державні клініки працюють тільки в будні. За довідкою необхідно прийти з твариною, паспортом поточного зразка і мати на руках Сертифікат про титри. При видачі цієї довідки Ф-1 ветеринар повинен вклеїти в паспорт наліпку, що тварина сьогодні пройшла обробку від глистів, кліщів і блох. То можуть бути ваши препарати або лікар держветклініки запропонує свої.
  • У день вильоту (виїзду на автомобілі через кордон) приїхати в аеропорт та обміняти довідку Ф-1 на міжнародний ветеринарний сертифікат. Міжнародний сертифікат діє в Європі 4 місяці. При собі обов’язково мати Сертифікат про титри та паспорт тварини. Міжнародний сертифікат діє 5 діб. Якщо ви плануєте бути за кордоном довше, то для вильоту (від’їзду) додому доведеться шукати клініку, уповноважену видавати міжнародний ветеринарний сертифікат, в тій країні, ї якої ви їдете до дому.

Далі докладно по кожному пункту розповідаю, як, де робити документи та які подробиці треба враховувати перед тим, як повезти тварину за кордон.

Чипіювання тварини

Чип необхідний в разі, якщо ваша тварина загубиться і буде знайдено – за допомогою зчитувача з чипа отримають інформацію та повернуть тварину господарям.

Чипіювання проводиться у звичайній ветлікарні, де ваша тварина проходить регулярні огляди та щеплення. Чип імплантується під шкіру, не приносить тварині дискомфорту, але містить повну інформацію про країну і місце проживання, контактні дані його господарів.

Чіп повинен відповідати параметрам, зазначеним в Постанові 576/2013 і стандартам ISO 11784 та ISO 11785. Тварин можна чипіювати в будь-якому віці – вік тварини не впливає на розташування мікрочіпа і реакцію на нього організму.

Виняток: без чипа через кордон можна провезти тварину татуюванням, зробленим не пізніше 3 липня 2011 року. Дата татуювання повинна підтверджуватися відповідним документом і відповідати нормам ЄС.

Ветеринарний паспорт

Щорічно тварині необхідно родити щеплення від сказу і заносити інформацію про вакцинацію в ветеринарний паспорт міжнародного зразка.

Ветеринарний паспорт повинен бути заповнений українською та англійською мовами. А також містити щеплення від чуми, парвовіруса та сказу. Щеплення заносяться в паспорт у вигляді наліпок з номером вакцини. Наліпки повинні бути погашені печаткою ветеринарної служби, завірені підписом лікаря і обов’язково вказана дата щеплення. Також в паспорті повинна стояти відмітка про ідентифікацію тварини – наклейка з номером чипу.

Щеплення повинні бути зроблені не менше ніж за 30 днів і не більше ніж за 1 рік до поїздки в Євросоюз. Тобто, якщо ви зробите щеплення від сказу, то 30 днів треба сидіти в своєї країні на карантині. Це трохи дурне правило діє ще з 1994 згідно інструкції N 5 від 15.03.94. Дивиться пункт 2.4.

До речі, з 1 червня 2018 року Україна ввела новий тип ветеринарного паспорта. Якщо у вас на руках є старий, то для отримання нового потрібно звернутися в державну ветеринарну клініку. Документ видається на підставі клінічного огляду тварини та наявності в старому паспорті необхідних щеплень. Вартість паспорта становить 52 грн. – оплачується в відділенні банку. Також на місці доведеться сплатити огляд тварини – 68 грн.

Тест на титр антител

зразок з інтернету

Для провезення собаки або кота до Євросоюзу, також знадобиться зробити тест на антитіла. У разі його відсутності тварина не має права перетинати кордон з Євросоюзом. Що це за тест? Якщо простіше – це документ, який підтверджує, що після щеплення на сказ, у вашої тварини з’явився імунітет на цю хворобу – тобто щеплення працює.

Для того, щоб отримати такий сертифікат, потрібно звернутися в будь-яку ветеринарну клініку, де тварині зроблять забір крові – тестовий матеріал, по якому буде проводитися тестування. Далі кров необхідно відправити у сертифіковану лабораторію. Зараз їх в Україні існує тільки два і вони знайходяться у Київі.

Перша: «Державний НДІ лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи»: Київ, вул. Донетська,30, тел .: +380 44 243-37-54. Тут сертифікат коштуватиме – 3600 грн.
Друга: лабораторія “NeoVetLab” – Київ, вул. Васильківська, 28 – 2000 грн.

Якщо ви не можете привезти тестовий матеріал на діагностику самостійно (наприклад, перебуваєте в іншому місті і регіоні України), таку послугу надають приватні і державні ветеринарні клініки.

Коли робити аналіз для тесту

Тестування титру антитіл до сказу проводиться не раніше, ніж через 30 днів після останньої вакцинації, але не пізніше, ніж за 2 місяці до закінчення терміну дії вакцини. Якщо вакцина вводилася в кілька етапів, то 30 днів відраховується від завершальній процедури. Норма вмісту нейтралізують антитіл – мінімум 0,5 МЕ / мл і більше.

При цьому сертифікат безстроковий – видається одноразово, за умови, що тварина буде своєчасно ревакцинувати без порушень до закінчення терміну попереднього щеплення.

Вартість виготовлення сертифікату на антитіла в державній лабораторії – 2223 грн.26 коп. Термін виготовлення – 2 тижня. Послуга з доставки тестового матеріалу (крові тваринного для проведення тесту) оплачується в ветеринаої клініці, яка її надає.

Увага: не забувайте, що після забору крові на титр антитіл діє карантин – 90 днів неможна вивозити тварину за кордон.

Міжнародний ветеринарний сертифікат і Свідоцтво форма Ф-1

зразок з інтернету

Це два різних документи, які взаємопов’язані між собою. Довідка Ф-1 видається державним ветеринарним лікарем на підставі паспорта тварини, наявності в ньому всіх щеплень, чипіювання тварини. Фактично, Ф-1 – це документ для провезення тварини в рамках України. Але для того, щоб вивезти тварину за кордон треба ще показати державному ветлікарю Сертифікат на антитіла.

Увага: Довідка Ф-1 дійсна протягом 3-х днів з моменту видачі. У вихідні державні ветеринарні клініки не працюють!

Необхідно отримати Міжнародний ветеринарний сертифікат. Це можна зробити в прикордонному пункті переходу, де є ветеринарна служба, або в аеропорту. Представник державної прикордонної ветслужби видасть Міжнародний сертифікат тільки на підставі довідки Ф-1. В сертифікат англійською мовою заносяться всі дані про стан та щеплення тварини. Міжнародний сертифікат дійсний протягом 4 днів з моменту видачі.

Пам’ятайте! Якщо вам з якихось причин не видали форму Ф-1, отримати Міжнародний сертифікат на кордоні ви не зможете. А це означає закордон з твариною вас не випустять.

Рекомендую почитатиПравила перевезень тварин Укрзалізницею

Додаткові документи

Для країн ЄС – Фінляндія, Ірландія, Мальта і Великобританії собакам (іншим тваринам не потрібно) необхідні провести профілактичне лікування від паразита ехінокока. На відповідній сторінці паспорта робиться відмітка Echinococcus multilocularis – наліпка від ліків, дата, печатка і підпис ветлікаря. Лікування повинно проводитися не більше ніж за 120 годин і не менше ніж за 24 години до перетину кордону.

В аеропорту можуть вимагати сертифікат відповідності контейнера для тваринного на вимоги IATA (Міждержавна асоціація авіакомпаній). Сертифікат можна попросити в магазині при покупці контейнера.

У деяких випадках на кордоні можуть запитати довідку про те, що тварина не має племінної цінності. Насправді в переліку обов’язкових документів, зазначених у регламенті ЄС 576/2013 – такого документа немає. Це відгомони старих законів, через які іноді на кордоні у митної служби виникають питання. Деякі господарі тварин про всяк випадок роблять таку довідку в кінологічних асоціаціях або клубах собаководів.

В які країни неможна з тваринами

Деякі країни не дозволяють ввезення собак ніколи, наприклад, Мальдіви. Багато країн заборонили ввезення собак з початком пандемії, наприклад, Занзібар.

Деякі країни, наприклад Великобританія, Мальта, забирають собаку на карантин. Краще заздалегідь уточнювати в консульстві конкретної країни.

А Єгипет взагалі вимагає ПЛР-тест собаки, що собака не хворіє людським ковід-19.

Сподіваюсь, що ця інформація буде для вас корисною. Гарних вам подорожив з улюбленцями за кордон!

Корисні посилання для мандрівок з твариною:

Квитки на поїзди можна придбати у Tickets.ua
Розклад та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Що почитати:

Пеший похід по пустелі зі Шнурком
Подорож з собакою – які готелі приймають з тваринами в Україні
Як ми відпочивали в Ізках з собакою

Щоб бути в курсі моїх подорожей, підписуйтесь у Facebook
Яскраві фото та враження з мандрівок в моєму Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *