Подорожі на поїзді по Європі

Потягом по Європі – як подорожувати дешевше, ніж літаком, де і як купляти недорогі квитки, типи європейських поїздів, де купляти та як працюють європейські залізничні .

Подорож до Європи літаком – це звичайно здорово. Але й у авіаперельотів є свої недоліки: треба дістатися до аеропорту, турбуватися про багаж, пройти авіаційний огляд, чекати на посадку, бачити з ілюмінатора тільки хмари, а після приземлення якось добиратися з аеропорту до міста.

Навпаки, коли їдеш на поїзді – можна взяти купу речей та величезну валізу, і вона буде рядом з тобою. Залізничний вокзал в центрі міста, доступний Wi-Fi в європейських поїздах і чудовий краєвид за вікном.

Поки в європейських аеропортах коїться колапс і хаос – відміняють ті відкладають рейси. Тому логично, що туристи дивляться в бік поїздів. Подорожі по Європі на поїзді можуть бути комфортними та недорогими, якщо розібратися в типах вагонів, знижках та можливостях європейських залізничних компаній.

Типи поїздів

Є кілька типів європейських поїздів: приміські, регіональні, швидкі, швидкісні, спальні.

  • Приміські поїзди чи електрички -ходять на короткі відстані, часто з’єднують міський транспорт із залізницею. Коштують недорого.
  • Регіональні поїзди їздять країною, але часто зупиняються – практично у кожному населеному пункті. Через це коштують недорого, на них часто можна знайти акційні квитки (вихідний день, групові квитки тощо).
  • Швидкі поїзди чи Intercity, які ходять на далекі відстані, зазвичай перетинають всю країну чи кілька країн. Такі поїзди роблять зупинки лише у великих містах та на центральних вокзалах. Високий рівень комфорту, у складі поїзда часто є вагон-ресторан або буфет, а також телевізори та Wi-Fi.
  • Високошвидкісні поїзди, на яких за кілька годин можна домчати з одного кінця країни до іншого. Такі експреси розвивають швидкість до 200-300 км/год. Ціна на квиток відповідає швидкості та рівню комфорту. Пасажирам першого класу надаються безкоштовні напої та снеки.

Нічні спальні

Нічні спальні поїзди мають кілька типів вагонів: сидячі, кушеткові та спальні. У кушеткових та спальних вагонах необхідно заздалегідь резервувати місце. Сидячі місця зазвичай розкладаються, провідник запропонує вам подушку та ковдру. На шляху прямування спальний поїзд має кілька зупинок увечері, при посадці пасажирів та кілька зупинок вранці, при висадженні пасажирів. Ціни на рівні зі швидкісними поїздами. Причому спальні місця дорожчі, це потрібно враховувати при купівлі квитка.

Більше про нічні спальні маршрути по Європі можна прочитати тут.

Також вагони поділяються на перший та другий клас комфорту. Квитки першого класу зазвичай на 30-50% дорожчі за квитки другого класу. Незважаючи на те, що другий клас дешевший, комфорт у таких європейських вагонах на високому рівні.

Типи квитків

Глобально квитки можна розділити на такі види:

  • В один бік (з пункту А до пункту В);
  • «Туди й назад» (зазвичай дозволяє заощадити до 30% вартості);
  • Тимчасовий квиток (оплачено час пересування, а не відстань);
  • Квиток з відкритою датою (найдорожчий – не вимагають резервації, таким квитком ви можете сісти в будь-який поїзд і в будь-який час, який слідує у обраному напрямку і на який не потрібна попередня резервація)

Зверніть увагу, що не у всіх країнах досі приймають онлайн-квитки в електронному вигляді – іноді потрібна паперова роздруківка.

Квитки поділяються на три категорії:

Паперові (Paper ticket) – у разі, коли ви отримаєте квиток в касі чи в офісі транспортної компанії. Якщо немає можливості купити квиток онлайн (не спрацьовує банківська карта, немає інтернету тощо). Або, наприклад, саме такі безкоштовні квитки отримують українські біженці у Польщі та Румунії.

Варто звертати увагу на необхідність валідації паперових квитків: уточнюйте це, купляючи квитки в касі на станції відправлення. У багатьох країнах, якщо квиток вами куплений, але не валідований, ви вважаєтеся безбілетником. Штрафи за безквитковий проїзд суттєві!
Валідація, як правило, проводиться на станції: на платформах або в будівлі вокзалу встановлені жовті або зелені валідатори. Опустивши в них квиток, на ньому друкується дата та час посадки пасажирів у поїзд.

Електронні (Print at home e-ticket) – після онлайн оплати ви отримаєте квиток на електронну пошту або в месенджер та показуєте його за допомогою смартфону. Частіш за все такий квиток має QR-код, який перевіряє кондуктор.

Як купити квитки на поїзд та заощадити?

Квитки на європейський поїзд можна придбати як на станції, так і через інтернет.

Квитки на станції – вигідні на приміські потяги

Вигідно тільки для приміських поїздів, де вартість квитка невелика (1-5 Євро). Купуючи квитки на далекі відстані, краще це робити заздалегідь через офіційний сайт залізничної компанії, яка не бере додаткову комісію, як це роблять посередники. Приклад таких посередників – www.raileurope.com.

Купувати квитки можна на станції в касі, або через автомати, в яких є можливість обрати іншу мову (наприклад, англійську). В касу – треба стояти в черзі, а потім розмовляти з касиром, який не завжди знає англійську. Але це не проблема – достатньо сказати назву станції, куда вам потрібен квиток. Або показати цю назву на смартфоні.

Квитки онлайн – знижки за покупку зазделегідь

Також нескладно забронювати залізничний квиток онлайн. Як правило, у кожного європейського сайту є англомовна версія, або можна скористатися автоматичним перекладом Google Translate. До того ж, онлайн-купівля дозволяє суттєво заощадити – різниця в ціні в такому випадку може становити від 15 до50%. Продаж на сайтах відкривається зазвичай за 60-90 днів. Але є й винятки: наприклад, на поїзд Eurostar, що курсує між Лондоном та Парижем – квиток можна купити на будь яку дату наперед.

Купуючи та бронюючи залізничні квитки онлайн можна скористатися агрегатором – www.raileurope.com, у якому є можливість забронювати квиток, а сплатити пізніше. Або встановити оповіщення, яке спрацює, коли ціна на квиток стане нижче.

Знижки для окремих категорій пасажирів

  • Для дітей (до 6-16 років), пенсіонерів (від 60 років) та молоді ( від 18 до 26 років) передбачені знижки. Для ціх категорій пасажирів квиток виходить дешевше на 25-30%, ніж повний тариф.
  • Також у Європі надаються знижки для студентів, які мають міжнародний студентський квиток ISIC. Його можна заздалегідь придбати в Україні, або в країні, де навчається студент. Ці витрати швидко окупаються не тільки в транспорті, а також у музеях, бібліотеках та інших громадських місцях.
  • Якщо ви подорожуєте компанією або великою родиною, то перевірте пропозиції для груп, такі квитки можуть бути також дешевшими за звичайні тарифи.

Сайти залізничних компаній країн Європи

Нижче наведено сайти національних залізниць деяких країн Європи, де ви можете забронювати квитки на поїзд онлайн.

  • Німеччинаwww.bahn.de – сайт німецької залізниці, де можна детально почитати про різні тарифи, а також купити квиток.
  • Польщаwww.rozklad-pkp.pl. Або сайт польського Інтерсіті – www.intercity.pl
  • Італія​​www.trenitalia.it – ​​сайт видає докладний розклад залізничного сполучення між містами, разом із цінами на квитки та можливими тарифами. Купуючи квитки за місяць і раніше – діють суттєві знижки. Також приватний італійський залізничний перевізник зі швидкісними поїздами – www.italotreno.it . Квитки на них часто дешевші, ніж на trenitalia.
  • Чехіяwww.cd.cz – сайт державної залізниці Чехії. Також є приватні залізничні компанії – www.leoexpress.com та www.regiojet.cz. У приватних компаній сервіс краще і часто бувають акції та знижки.
  • Нідерландиwww.ns.nl – з вікон поїзда можна побачити країну у неспішній подорожі.
  • Румуніяcfrcalatori.ro – зараз для українських біженців проїзд безкоштовний.
  • Іспаніяwww.renfe.es – сайт іспанських залізниць. Купуючи квитки за місяць і раніше – очікуйте на знижки. Але іноді на цьому сайті можуть бути проблеми при оплаті українськими банківськими картками. Якщо картку не приймають до оплати – вигідно платити через систему PayPal – ціна буде такою ж без додаткових комісій.
  • Франціяwww.sncf.com – сайт французької залізниці, www.voyages-sncf.com – ще один французький сайт, де можна купити квитки на поїзд, автобус, літак, знайти житло.
  • Словаччинаwww.slovakrail.sk – у Словаччині є мальовничі маршрути вздовж Низьких Татр.
  • Угорщинаwww.mavcsoport.hu – також надає безкоштовний проїзд для українських біженців та всіх громадян України – достатньо показати український паспорт на касі, щоб отримати квиток.
  • Швейцаріяwww.sbb.ch – Основну масу перевезень здійснює державна компанія SBB-CFF-FFS. Купуючи квитки за місяць і раніше – отримаєте знижки.
  • Португалія​www.cp.pt – за три години можна проїхати з Лісабона до Порту. Або на південь країни до Лагуша – до найкращих пляжів Португалії.

Міжнародні проїзні на європейські потяги

Якщо багато подорожуєте поїздом по різним країнам Європи, то варто звернути увагу на проїзний квиток Interrail Pass. Він діє в поїздах по всій території Європи або якоїсь окремої країни ЄС – залежно від того, який вид квитка ви обираєте.

Але перед тим, як купувати Interrail Рass, варто прорахувати покупку окремих квитків – можливо, вони обійдуться дешевше за рахунок ранньої покупки. Вартість абонементу залежить від кількості днів у дорозі та кількісті країн. Наприклад, в Interrail Global Pass входить 33 країни ЄС, з ним можна подорjжувати 11 місяців після покупки – коштує: на 4 дні протягом місяця – 185 Євро, на 5 днів протягом місяця – 212.Євро, на 7 днів протягом місяця – 251 Євро. Інші варіанти та ціни дивиться на www.interrail.eu

В окремих країнах також є залізничні проїзні квитки. Один із найвідоміших – швейцарський абонемент Swiss Pass. Це єдиний квиток дозволяє досліджувати Швейцарію, проїхавши нею з кінця в кінець поїздом, автобусом, підйомниками і водним транспортом протягом 3, 4, 8 або 15 днів поспіль.
Про Swiss Pass можна прочитати тут – Як побачити Маттерхорн – трекінг у швейцарських Альпах

10 переваг подорожей Європою поїздом

Невеликі відстані та розгалужена залізнична мережа – потягом можна об’їхати всю Європу, в тому числі й деякі острови. Все це дає європейським поїздам багато переваг перед літаками.

  1. Ціни на залізничні квитки не завжди дешевші, ніж на літак, але можна заощадити, купивши квиток заздалегідь або по акції. Якщо купувати квитки на європейські потяги за 60-90 днів, ціна суттєво знижується. Також дешевші квитки на сидячі нічні поїзди, ніж у спальні вагони.
  2. Квиток на літак часто не включає повноцінний багаж – у лоукостерів вартість багажу може коштувати дорожче за переліт. А в поїзд можна взяти велику валізу, і не одну – все необхідне, та ще й привезти з Європи купу подарунків. Плюс ваш багаж завжди з вами – немає ризику, що його втратять (це найчастіше відбувається у авіакомпаній).
  3. Гнучкий розклад поїздів. Можна вибирати що денні, що нічні.
  4. Поїзди найчастіше відправляються та прибувають з/в центр міста – не потрібно витрачати час та гроші на те, щоб дістатися аеропорту. Лоукостери, як правило, літають у лоукост-аеропорти, трансфер з яких коштує недешево (мінімум €10-20). Плюс до часу перельоту необхідно закласти пару годин на реєстрацію та час, щоб дістатися до аеропорту. Подорожуючи поїздом – ціх проблем немає.
  5. На відміну від літака, подорожуючи поїздом, можна побачити країну та її красу.
  6. Нічні поїзди дозволяють заощадити на готелі. Можна спланувати свою подорож так, що частину ночей ви проведете у поїзді. При цьому вдень можна гуляти містом і не витрачати гроші на готель.
  7. Для тих, хто страждає на аерофобію або за станом здоров’я не може літати, поїзд – мабуть найдешевший і найкомфортніший варіант подорожі Європою.
  8. Подорож поїздом менше залежить від поганої погоди.
  9. Потяг довезе туди, куди не літають літаки. Мережа залізних доріг набагато більше, ніж у рейсових літаків.
  10. Часто залізничні тарифи розраховані так, що одним квитком ви зможете подорожувати мінімум 24 години. Це дає можливість у процесі подорожі подивитися додаткові міста – можна спокійно виходити на зупинках та сідати на наступний поїзд, що прямує у вашому напрямку.

Недоліки подорожей потягами:

Головний недолік – європейські (наприклад, в Іспанії та Італії) залізничні компанії часто влаштовують страйки. Раніше страйки залізничників були частіше, ніж в авіації. Але зараз та сама проблема є і в небі. То же ризики треба враховувати і там, і там.
Затримки поїздів можуть бути й незалежно від страйків – просто потрібно прийняти той факт, що поїзди мають властивість спізнюватися, навіть у пунктуальній Європі.

Корисні статті та посилання:

Безкоштовні квитки на поїздах Renfe в Іспанії – як працює програма знижок
9€-Ticket – єдиний квиток у Німеччині
Як дістатися Туреччини – літній потяг Бухарест-Стамбул
Як я шукаю та купляю недорогі квитки на літак

Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *