Як спланувати самостійну подорож – квитки на літаки, поїзда, громадський транспорт, забронювати житло, ресторани та екскурсії.
Самостійні подорожі як спосіб життя
Чому люди обирають самостійні подорожі, якщо простіше купити тур і не витрачати час на підготовку? Відсутність грошей, робота, діти та інші причини, які нібито не дають вирушити в дорогу – це лише страхи, які заважають зробити перший крок.
Насправді не всім підходить такий вид мандрівок. Адже самостійно організована поїздка – це навіть не відпочинок, швидше це можливість подивитися на світ іншим оком, відкрити для себе нові країни та культури. Для того, щоб вирішити, підходить вам такий «відпочинок», запитайте себе:
- Чи хочу я бути вільним у своєму виборі, вирушаючи в подорож?
- Чи готовий нести відповідальність за себе?
Якщо так, то приступайте до підготовки.
З чого почати, готуючись до самстійної подорожі?
Почати потрібно з вибору напрямку – куди саме ви плануєте поїхати. Від цього «танцюватиме» вся подальша підготовка та маршрут.
Починати вилазки у світ вільних подорожей краще з чогось простого: для першої поїздки варто вибрати країну з неважкою логістикою, близкою мовою та менталітетом. Наприклад, Польща – безвізова країна, зі схожою українською мовою та ментальністю, недорога, дружня та з великим вибором цікавих локацій.
Рекомендую для першого разу поїздку до Ґданська (Безкоштовний Ґданськ) або Кракова (Безкоштовний Краков)- красиві польські міста з відносно простою логістикою. Потім поступово нарощуйте “м’язи” самостійного досвіду – організувавши кілька нескладних поїздок можна приступати до чогось серйознішого: країни Азії, США і далі. Головне, щоб вистачило бюджету.
Як спланувати подорож
Сьогодні за наявності інтернету та бажання, кожен може створити подорож своєї мрії. Головне – написати правильний запит до пошукової системи. Важко? Насправді ні – достатньо один раз спробувати і отриманий досвід уляжеться на підсвідомість. З кожною новою країною організація подорожі перестане бути чимось катастрофічно складним. Потрібно лише витратити час на вивчення тонкощів і вникнути у нюанси.
Де шукати інформацію? Інтернет – наше все! Інформації в мережі хоч греблю гати – головне відокремити некорисне. Читайте блоги реальних мандрівників, туристичні форуми, на яких люди діляться корисною інформацією з особистого досвіду, відповідають на питання новачків.
Підпишіться до тематичних груп мандрівників у Facebook – тут ви зможете поставити будь-які запитання та отримати слушні відповіді. Читайте путівники Lonely Planet – в них є структурована інформація по містах та країнах. Отриману інформацію потрібно скласти у план поїздки.
Як скласти маршрут

Якщо ви визначилися з напрямком (країна, місто), настав час приступити до складання маршруту.
Починайте складати маршрут від місця прибуття: аеропорт або залізнична станція.
Знайдіть та поставьте на Google maps основні пам’ятки, що вас більш за все цікавлять у подорожі. Наприклад, музеї, оглядові майданчики, незвичайні місця (скульптури, графіті, ринки, розважальні парки та центри тощо). Звертайте увагу на відстань між визначними пам’ятками – поєднайте у маршрут найближчі, щоб не витрачати час на зайві переміщення.
Визначте час на кожну пам’ятку – закладайте трохи більше, враховуючи ваш темп. Інакше поїздка перетвориться на перегони. Краще подивитися менше місць, але погуляти у своє задоволення. Зверніть увагу на безкоштовні пам’ятки – часто вони бувають цікавішими за ті, де треба купляти квиток. Але пам’ятайте, що, наприклад, у дні відчинених дверей, коли діє безкоштовний вхід, у музеях можуть бути великі черги. На це теж потрібно розраховувати та закладати час.
Не нехтуйте парками та оглядовими майданчиками – тут можна відпочити, а заразом подивитися на місто з висоти.
Закладіть час на обід/вечерю, заздалегідь продивиться кафе та ресторани, щоб вписати їх у маршрут. Але й не забувайте, що завжди є місце для імпровізації: можна поїсти і в іншому місці, що ви побачили на ходу і вам воно сподобалося. Або запастися перекусом на день, а після спокійно повечеряти в симпатичному ресторані.
Склавши план екскурсій та подій, прикиньте, наскільки комфортно вам буде у вибраному темпі. Можливо варто пожертвувати парочкою музеїв на користь спокійного проведення часу. Або закласти більше днів для відвідування однієї місцевості.
Визначтеся з фінансами
Ще на етапі підготовки вам знадобиться кредитна/дебетова банківська картка – без неї буде складно забронювати квитки та готелі, орендувати авто. Плюс – це зручний спосіб оплати у багатьох країнах світу. Достатньо мати одну або дві гривневі картки, щоб оплачувати транспорт, покупки в супермаркетах, походи в ресторани та інші витрати. З вашого рахунку списуються гривні за банківським крос-курсом на день оплати. Це позбавляє втрат на обміні (часто обмінники обманюють прихованими комісіями, занижують курс).
Звичайно і без готівки не обійтися. Наприклад, у таких країнах як Іспанія та Португалія відсутність терміналу для оплати карткою – досить поширене явище, особливо у невеликих магазинах та кафе. У Європу варто брати готівку євро, хоча вона не є валютою всіх країн ЄС. Наприклад, у Польщі, Чехії, Угорщині – власна окрема валюта, але у багатьох магазинах та готелях приймають до оплати євро.
У будь-якому випадку «розкладіть яйця по різних кошиках»: краще, якщо у вас будуть із собою картки та готівка.
Як спланувати бюджет
Бюджет подорожі складається з кількох основних пунктів: транспорт, проживання, харчування, покупки, необхідний інвентар та речі для поїздки та непередбачені витрати. Зупинимося на цьому детальніше.
Транспорт – на чому та куди
Транспорт – одна з найвитратніших частин подорожі і тому варто йому приділити увагу. Від нього залежитиме і стиль вашої майбутньої подорожі. Адже варіантів як потрапити з точки А до точки Б безліч. Погодьтеся, що не обов’язково скрізь літати літаком: можна вирушити в дорогу машиною, заїжджаючи в нетривіальні місця, або ж частину шляху пройти на поїздах і автобусах. А хтось подорожує світом автостопом.
Порада: Для планування логістики скористайтесь сайтом rome2rio.com – він запропонує будь-які види транспорту від літаків до локального транспорту.
Літаком

Літак серйозно заощаджує час у подорожі, а існування лоукостерів дає можливість заощадити і гроші. Для того, щоб купити недорогий авіаквиток, необхідно:
- визначитися з напрямком.
- підписатися на розсилки авіакомпаній, які літають в країну, що вас цікавить, і ловити акції та знижки. Підпішиться на розсилки європейських лоукостерів: WizzAir, Ryanair, easyJat. Або шукати квитки в потрібному напрямку на сайтах-пошуковиках.
- купувати квитки заздалегідь – за 2-3 місяці до поїздки. Так можна зловити недорогий переліт (від 10 до 30 євро в один бік),
- обирати перельоти зі стиковками – частіше за все, прямий переліт коштує дорожче.
- подорожувати в низький сезон і в будні – найдорожчі квитки припадають на вихідні та свята.
Коли я шукаю квитки по всьому світі, я користуюся відомим пошуковиком Skyscanner. Він дуже простий та зручний.
Коли мені потрібно знайти недорогі квитки на локостери по Європі – більш підходить пошуковик Kiwi.com:
Порада: як знайти транспорт з аеропорту у місто? Зайти на офіційний сайт аеропорту, у розділі «Access» (доступ або як дістатися) перегляньте всі можливі варіанти: автобуси, електрички, шатли. Якщо жоден з варіантів не підходить, наприклад, тому що рейс прилітає пізно вночі, тоді шукайте нічні автобуси (якщо вони є) або перевіряйте чи є в цьому місті Uber або замовляйте таксі на сайті – Kiwi.Taxi.
Потягом

Якщо плануєте поїздку в Європі на поїзді, тоді дотримуйтесь золотого правила: що раніше, то дешевше. Як правило, за місяць до поїздки квиток буде вполовину дешевше, ніж квиток, куплений у касі перед відправленням поїзда. Також часто квитки туди та назад дешевше, ніж в одну сторону (особливо на приміські поїзди).
Шукати квитки на європейські поїзди зручно на сайті Trainline:
Якщо бажаєте більш детально розібратися з європейськими потягами – раджу почитати окрему статтю:
Подорожі на поїзді по Європі
Громадський транспорт у містах
Інформацію про громадський транспорт вам підкаже Google. Зараз дуже зручно дивитися на розклад транспорту – автобусів, трамваїв, тролейбусів саме в Гуглі – у великих містах, наприклад, Прага, він показує не тільки найближчий час прибуття транспорту, а й наступні автобуси та трамваї, яки прямують вашим маршрутом. Причому робить це візуально привабливо.

Якщо місто невелике, а у вас багато сил та енергії, краще пересуватися пішки – чим менше часу проведете у транспорті, тим більше отримаєте емоцій та вражень.
Орендований автомобіль
Часто у подорожах ми орендуємо автомобіль. Шукаю його традиційно на пошуковику Rentalcars.com. У ньому завжди можна знайти як світові, так і локальні місцеві прокатні контори. А також почитати відгуки, подивитися та порівняти різні варіанти класу автомобілів.
Порада: у великих містах туристичні центри пропонують так звані City Card. Це карта, яка включає проїзд та знижки на відвідування головних визначних пам’яток. Якщо ви хочете встигнути за короткий час побачити більше, то така карта заощадить час і гроші. Також зверніть увагу на туристичні автобуси Hop-On-Hop-Off – червоні та сині автобуси, які можна зустріти у багатьох містах світу. Абонемент (1-2 дні) на такий автобус дозволяє переміщатися містом, включає оглядову екскурсію – пропонується аудіогід, можливість виходити і заходити в автобус на будь-яких зупинках без обмеження.
Витрати на проживання

Мандрівники намагаються оптимізувати витрати на проживання. Для того, хто вирушає у далекі країни, не завжди важливо жити у п’ятизіркових готелях. Навіщо платити дорого за місце, де достатньо комфортно переночувати, привести себе до ладу і знову вирушити в дорогу?
Бронюйте житло заздалегідь – шукати готелі на місці під силу вже досвідченим мандрівникам. Щоб обрати відповідний варіант, скористайтеся системами бронювання – я частіше за все користуюся Booking.com. Цей агрегатор допомагає заздалегідь знайти житло по кишені та відповідне моїм вимогам. Ось, приклад карти Праги – одночасно можна побачити райони міста і ціни на готелі та апартаменти.
Booking.comРекомендую: Де поселитися в Празі – найкращі райони для туристів
Перед тим, як забронювати готель чи апартаменти, вивчіть карту міста, перегляньте – де знаходяться визначні пам’ятки. У кожній системі бронювання вбудована карта міста – намагайтеся обирати проживання ближче до центру. І обов’язково читайте відгуки, щоб зрозуміти, що на вас чекає в реальності, а не за картинками. І не забувайте також ставити оцінки та залишати відгуки на готелі – так ви допоможете іншим людям, які самостійно бронюють житло у подорожі.
Порада: є багато способів заощадити:
оселитися у приватному пансіоні B&B – без зірок, але у затишній обстановці та з найсмачнішими сніданками;
зупинитися на ночівлю в хостелі, а заразом познайомитися з мандрівниками з усього світу;
взяти з собою намет і влітку ночувати у кемпінгах, з усіма зручностями.
Харчування – не тільки ресторани

Головне правило самостійних мандрівників – харчуватись там, де їдять місцеві жителі.
- По-перше, це обходиться набагато дешевше, по-друге, у таких місцях ви скуштуєте справжню автентичну кухню. У таких ресторанах зазвичай немає об’ємного меню, але повірте, все набагато смачніше.
- По-друге, можна готувати самостійно, купуючи продукти в супермаркетах та на ринках.
У всіх спробах заощадити є один важливий момент – не перестаратися та намагатися насолодитися місцевою кухнею. Адже це одна з важливих складових подорожей, без якої неможливо зануритися в культуру країни.
Пам’ятайте, що багато ресторанів у південних країнах Європи працюють за принципом: обід-вечеря. Тобто поїсти можна з 12:00 до 15:00 та з 19:00 до 23:00. Враховуйте це, складаючи план подорожі та маршрут.
Порада: у багатьох ресторанах пропонують так зване меню дня – це набір з двох страв, напою і десерту. Наприклад, салат, гаряче м’ясо/риба з гарніром, келих вина або пива, солодощі. Найчастіше «меню дня» написано на грифельній дошці перед входом до закладу. Коштує від 10 до 15 євро – залежно від країни (Іспанія – 10-12 євро, Франція – 15 євро). Таким обідом можна відмінно наїстися, а коштує меню іноді вдвічі дешевше, ніж окремі страви на замовлення.
Страхування здоров’я
Не варто нехтувати страховкою, особливо якщо вирушаєте до країн, де клімат, флора та фауна відрізняються від рідних місць. При різкій зміні місця можуть загостритися хронічні захворювання, а послуги на медичну допомогу без страховки можуть перевищити ваш бюджет і просто зірвати всю подорож.
Обираючи страхову компанію, уважно ознайомтеся з умовами відшкодування медичних витрат та наявністю франшизи. Якщо вам пропонують збирати чеки, для оплати медичної допомоги , а отримати відшкодування вже на батьківщині – забудьте про цю страхову компанію. Вибирайте ту, яка вирішить ваші проблеми по телефону та порекомендує вам певну клініку, де прийом у лікаря та лікування будуть оплачені за рахунок страхової компанії.
Обирайте тип страхування відповідно до вашого типу відпочинку (екскурсії або екстрим), наявності у поїздці дітей та літніх батьків – від цього залежить вартість та перелік вхідних послуг. Вартість страхового поліса з мінімальним набором послуг до Європі з покриттям 30 000 коштує близько 300 грн. Це не та сума, на якій варто заощаджувати.
Зараз стало набагато простіше підібрати страхову компанію та купити страховку – все можна зробити онлайн, не треба їздити в офіси страхових компаній. Туристичну медичну страховку, або Зелену карту можна придбати на порталі HotlineFinance:
Що знадобиться у самостійній подорожі
У кожного свій список необхідного у дорозі. Але в ньому обов’язково мають бути такі пункти:
Авіаквитки, страховки та паспорти
- Перевірте перед від’їздом наявність квитків або посадкових талонів після онлайн-реєстрації на рейс.
- Зробіть пару ксерокопій паспортів – вони можуть стати в нагоді, наприклад для отримання візи в аеропорту.
- Ще раз переконайтеся, що у вас є страховка та телефони компанії, що її надала.
- Зробіть роздруківки всіх підтверджень або закачайте їх на телефон чи планшет, щоб пред’явити ресепшен в готелі і знати адресу, де плануєте зупинитися.
Гаджети та зарядні пристрої
- Перевірте наявність гаджетів та візьміть із собою перехідник – для цього заздалегідь уточніть який тип розеток у тій країні, куди ви прямуєте.
- Завантажте офлайн карту Google або встановіть безкоштовну програму Maps.me, яка також працює офлайн.
- Встановіть на карті важливі місця: готелі, аеропорт, автобусна або залізнична станція, визначні місця.
- Важливо, щоб смартфон був весь час заряджений – потрібна додаткова батарея живлення чи powerbank.
Аптечка
- Візьміть із собою мінімальний набір ліків: від застуди, діареї, болезаспокійливе, йод-олівець, полівітаміни.
- Додатково майте з собою всі ліки, що вам призначив ваш лікар (якщо є проблеми зі здоров’ям).
- Купівля медикаментів у чужій країні може бути проблематичною – багато медикаментів продають тільки за рецептом.
Гроші та банківські картки
- Бажано з собою мати гроші у різних валютах: у доларах чи євро. Не завжди і скрізь можна розплатитися карткою.
- На картці попередньо скасуйте заборону використання за кордоном.
- Встановіть на карті добовий ліміт використання – на випадок, якщо картку буде вкрадено, шахраї не зможуть зняти з неї всі гроші.
Корисні дрібниці
- Перевірте тип розеток в країні, яку ви прямуєте – може знадобитися перехідник, його краще купити заздалегідь.
- Завжди тримайте в рюкзаку пару снікерсів – вони не дадуть померти з голоду там, де немає можливості купити їжу.
- Возіть із собою порожню пластикову пляшку – у багатьох європейських аеропортах є можливість набрати питну воду.
- Візьміть маленький замок – може стати в нагоді в хостелі, щоб закрити свою шафку з речами.
Валіза чи рюкзак
Для самостійної подорожі більше підійде рюкзак:
- з ним зручно у громадському транспорті,
- рюкзак за спиною дає свободу рукам, прискорює переміщення вулицями з не дуже хорошим покриттям,
- не заважає ходити сходами,
- його легше втиснути у вузькі простори,
- він легший за валізу і навіть у порівняно невеликий рюкзак влазить багато речей.
Розміри рюкзака залежать від того, летить ви з багажем або ручною поклажею – перевірте на сайті авіакомпанії вимоги до габаритів та ваги.
Раджу почитати: Як я подорожую з маленькою ручною кладью
Не так важливо куди, як важливо – з ким

Від того, з ким ви поїдете в подорож, залежить майже все. Якщо це будуть близькі друзі або родичі, потрібно заздалегідь домовитися про правила в поїздки. Щоб у дорозі не сталося непорозуміння, краще заздалегідь розставити всі крапки над «і»:
- хто за що відповідає при підготовці подорожі та у дорозі – не беріть всі обов’язки на себе, інакше подорож не буде в радість.
- хто має і які переваги – можливо хтось не може їздити на задньому сидінні авто через нудьгу, або за домовленістю не платить за якісь витрати, а значить не ставить свої умови тощо.
- як кожен бачить поїздку і що хоче від неї отримати.
І не переборщіть з кількістю попутників – багато людей складніше організувати і під усіх майже неможливо підлаштуватися. Спробуйте вирушити в першу подорож з близькою перевіреною у звичайному житті людиною, але пам’ятайте, що подорожі – перевірка на міцність стосунків.
Як варіант розгляньте соло-подорожі – в них є своя особлива привабливість: не потрібно під когось підлаштовуватися, можна робити в поїздці тільки те, що вам подобається. Такий варіант підійде не кожному – потрібно самому відповідати за свою підготовку та дії.
Якщо ви плануєте подорожувати поодинці, то заздалегідь підстеліть соломку: повідомьте план-маршрут близьким людям, подбайте про зв’язок у дорозі і не губитеся надовго з поля зору. Важливо організувати зв’язок та доступ до Інтернету, щоб швидко отримати необхідну інформацію. Пам’ятайте, що від цього залежить ваша безпека та успіх задуманого заходу.
Якщо вам здається підготовка до самостійної подорожі занадто важкою, я з задоволенням допоможу розробити маршрут вашої мрії. Пишіть свій запрос на siv2203@gmail.com.
Тут написані варіанти – від підбору та покупки квитків на літак, до детальної проробки всього маршруту.
Корисні статті та посилання:
- Найкращі міста для стоповера – що встигнути за 24 години
- Найкращі напрямки для подорожей від Booking у 2023 році
- Країни світу, які надають довгострокові візи фрілансерам-мандрівникам
- Найкращі бюджетні напрямки Європи цієї зими
- Європейські аеропорти поблизу України – як дістатися, куди полетіти