Ціни на готелі у 2023 році зросли на 25%, а влітку це особливо чутливо б’є по гаманцю. Тому є сенс подивитися в бік відпочинку на природі.
Отже, можна купити намет і вирушити у європейську подорож на природі. Але для цього треба розібратися, де можна ставити намет де завгодно. І в яких європейських країнах дикий кемпінг суворо заборонений.
Але майже крізь є виключення, тому пропоную перед тим, як планувати таку подорож, уважно розібратися які існують легальні альтернативи дикому кемпінгу. Цей путівник по дикому кемпінгу в Європі допоможе вам спланувати подорож з наметом і насолодитися природою Європи.
Дикі табори та екологія
Перед тим, як розібратися з дозволом та заборонами на дикий кемпінг, давайте позначимо загально важливу річ – після вас не повинно нічого залишатися на природі.
Ось кілька речей, про які потрібно пам’ятати під час відпочинку на природі:
- Упакуйте все своє сміття та заберіть його з собою.
- Будьте уважні при виборі майданчику для намету, щоб не знищити рослинність.
- Використовуйте лише натуральне мило під час миття посуду та себе у річках або озерах. Найкраще набрати води в каструлю, помити її і вилити кудись на землю, щоб не забруднити проточну воду.
- Ваш туалет також повинен знаходитися на відстані не менше 30 метрів від джерел води. Найкраще викопати яму, а потім засипати її землею.
- Будьте тихі, щоб не турбувати тварин (чи інших людей).
- Будьте обережні з багаттями – в більшості місць воно суворо заборонено через пожари. Тому користуйтеся газом у балонах та газовою горілкою, щоб приготувати їжу. Або розводить багаття в дозволенних місцях.
- Поважайте дику природу.
- Не розташовуйте табір на приватній території без дозволу.
Правила дикого кемпінгу в різних країнах Європи
Дикий кемпінг – це усім нам знайомі походи природою, коли ми можемо поставити намет у горіх, або біля річки чи озера, у полі чи в лісу – де заманеться. Для українців це цілком нормально, бо в нашій країні дикий кемпінг цілком легальний (якщо ви не ставите намет на чийомусь дворі чи городі.
Але у Європі це зовсім інша історія – тут є закони та обмеження. Про них – які діють в кожній країні – читайте далі.
Австрія
Дикий кемпінг в Австрії заборонений, а штрафи високі. Місцеві частіше за все відмовляють на запитання поставити намет на приватній території, тому зупинятися тут можна тільки у кемпінгах.
Албанія
Дикі кемпінги в Албанії дозволені.
Бельгія
Дикі кемпінги в Бельгії заборонені. Тут, як і в Нідерландах, не так багато диких безлюдних територій. Категорично не намагайтеся поставити намет на узбережжі – на вас чекає великий штраф.
Альтернатива дикому кемпінгу в Бельгії:
- Бівачні зони — це невеликі місця для кемпінгу, як правило, без будь-яких зручностей (у деяких з них бувають душі й туалети). Зони бівуаків доступні лише для немоторизованих туристів і розташовані по всій країні, як у Фландрії, так і у Валлонії.
Важлива інформація:
– Деякі кемпінги відкриті лише влітку.
– Іноді потрібне бронювання заздалегідь (безкоштовне). - Welcome to my garden – цей бельгійський проект, в якому люди дозволяють вам поставити намет у їхньому саду на одну ніч безкоштовно. Користуватися ним можуть лише піші туристи та велосипедисти. Попередньо потрібно зв’язатися з господарем. Завдяки цій платформі ви можете розбити табір навіть у центрі Брюсселя. Сайт має більш ніж 2,3 тисяч господарів у Бельгії, тому буде дуже легко знайти місце для ночівлі та насолодитися спілкуванням з місцевими мешканцями.
Болгарія
Дикі кемпінги теоретично заборонені в Болгарії, але місцеві жителі роблять це постійно. Можуть виникнути проблеми з цим на узбережжі, а ось у болгарських горах навпаки – можна спокійно спостерігати з намета фантастичні пейзажі.
Боснія та Герцеговина
Дикі кемпінги в Боснії та Герцеговині дозволені, однак вам потрібно бути особливо обережними. Через 27 років після боснійської війни деякі райони цієї країни все ще забруднені мінами. До 2019 року країну планували звільнити від мін, але не вийшло. Згідно з новою оцінкою, усі наземні міни будуть ліквідовані до 2024 року.
Зараз більша частина країни безпечна. Зазвичай небезпечні зони позначаються червоними знаками із зображенням черепа та кісток. Також краще уточнити у місцевих жителів.
Велика Британія
Дикі кемпінги заборонені в Англії та Уельсі. Однак це допускається в незаселених гірських районах. У Шотландії дозволений безкоштовний кемпінг. У національному парку Дартмур навіть є території, де це дозволено. Перегляньте карту де можна ставити намети тут.
У віддалених районах Шотландії та Уельсу ви також можете використовувати притулки без будь-яких зручностей, таких як вода, ліжка та електрика. Але ви можете залишитися в них безкоштовно. Ви можете знайти карту цих притулків тут.
Греція
Дикий кемпінг у Греції є незаконним, але широко прийнятим. Однак не робіть цього на пляжах і в туристичних районах. Ніхто не буде проти, якщо ви поставите намет десь далеко в горах.
Данія
Дикі кемпінги в Данії заборонені законом.
Альтернатива дикому кемпінгу в Данії:
- Є кілька відкритих укриттів, де можна провести ніч. Ви можете знайти карту з їх розташуванням тут .
- Є кілька легальних безкоштовних кемпінгів (іноді з примітивними дерев’яними навісами). Ви можете знайти їх на udinaturen.dk – офіційному веб-сайті Данського агентства природи.
Естонія
Дикий кемпінг в Естонії законний. Якщо ви шукаєте чудові місця для кемпінгу та пішохідні стежки в Естонії, мобільний додаток RMK стане в нагоді.
Ірландія
Дикі кемпінги офіційно заборонені в Ірландії.
Ісландія
Для немоторизованих (піших або вело) туристів дикий кемпінг в Ісландії все ще законний вздовж громадських маршрутів, за умови, що землевласники не обмежують доступ до населених пунктів і поблизу немає офіційних кемпінгів. Ви можете залишитися лише на одну ніч. Не варто влаштовувати дикі табори в національних парках, якщо поблизу є офіційний кемпінг.
На практиці більшість земель навколо сіл є приватними. Якщо ви попросите у власника дозволу розбити намет на його території, він, швидше за все, вкаже вам де знаходиться офіційний кемпінг. У низький сезон (15 травня – 15 вересня) кемпінги або безкоштовні, або плату необхідно внести в спеціальну скарбничку. Більше інформації на офіційному веб-сайті Ісландського екологічного агентства.
Іспанія
Правовий статус дикого кемпінгу в Іспанії складний. На узбережжі та в національних парках це категорично заборонено. У регіонах Андалусія, Валенсія, Наварра, Галісія, Естремадура та Астурія категорично заборонено влаштовувати дикий кемпінг.
Дикий кемпінг в Іспанії може бути дещо складним, правила місцеві, а не національні. Поліція або «цивільна гвардія» в Іспанії без вагань оштрафують вас, якщо ви розмістили табір не в тому місці.
Національне законодавство говорить, що вам дозволено це робити, якщо ви дотримуєтесь певних правил; Вам заборонено розташовувати табір ближче ніж за 100 метрів від моря, національні та природні парки заборонені,
приватна власність заборонена, включаючи історичні пам’ятки,
військові зони та міські території заборонені.
Відповідно до статті 46.1 у наступних зонах застосовуються національні правила дикого кемпінгу.
Країна Басків, Каталонія, Мадрид, Кастилія-і-Леон і Кастилія-ла-Манча.
(пункт 46.1 наказу від 28 липня)
Не можна бути групою більше 10 осіб і трьох наметів. До цієї ж групи відносяться намети, розташовані ближче 500 метрів.
Ночівля в одному регіоні не може перевищувати трьох ночей, а намети та інші використані матеріали можна розбивати лише за 1 годину до заходу сонця та 1 годину після сходу сонця.
У всіх інших зонах Іспанії діють деякі місцеві правила, які певним чином забороняють дикі кемпінги.
Італія
В Італії дикий кемпінг суворо заборонений. Його допускають за межами туристичних зон, тому ви можете спробувати його у віддалених місцях.
Кіпр
Дикий кемпінг на Кіпрі є законним, за винятком деяких охоронних територій. Просто пам’ятайте про те, що неможна розводити багаття та ознайомтеся з чинними правилами, адже пожежа в найспекотніші місяці може завдати багато шкоди.
Косово
Юридичний статус дикого кемпінгу в Косово незрозумілий, але безкоштовне таборування в Косово широко допускається. Ми зупинялися виключно в кемпінгах, коли подорожували Доломітовими Альпами.
Латвія
Дикі кемпінги в Латвії дозволені. Винятком є лише національні парки та заповідні території.
Литва
Як і в інших країнах Балтії, також у Литві дозволено дикий кемпінг.
Люксембург
Дикий кемпінг в Люксембурзі заборонений, а країна настільки густонаселена, що для цього просто немає місця.
Мальта
Дикий кемпінг на Мальті офіційно заборонений. Однак на острові Коміно є офіційний безкоштовний кемпінг.
Молдова
Дикі кемпінги в Молдові легальні.
Нідерланди
Дикий кемпінг у Нідерландах є незаконним, і вам за це може загрожувати високий штраф. У цій густонаселеній країні майже неможливо знайти тихе місце на природі. До 2020 року тут існував спосіб легально розбити табір безкоштовно – Paalkamperen – прості кемпінги з базовими зручностями. На жаль, держлісгосп їх закрив через те, що туристи залишають сміття та не шанують природу.
Альтернатива дикому кемпінгу в Нідерландах:
- Welcome to my garden – цей бельгійський проект також має кількох членів у Нідерландах.
Німеччина
Дикі кемпінги в Німеччині заборонені законом. Вам може загрожувати штраф у 500 євро. Але бівак без намету (в бівуаку) на одну ніч допускається.
Альтернатива дикому кемпінгу в Німеччині:
- 1nitetent.com – платформа, на якій люди дозволяють вам залишитися у своєму саду чи на своїй землі. Зазвичай вам потрібно зателефонувати чи написати їм заздалегідь.
- Schutzhütten – дерев’яні притулки для мандрівників, розташовані в гірській місцевості. Вони призначені для надзвичайних ситуацій, і більшість із них є не мають ніяких зручностей. Їх вистачить якраз на одну ніч. Карта цих притулків знаходиться тут.
- Кемпінг в Ейфелі — прекрасна місцевість для походів у Німеччині. Тут за 10 євро дозволяють розбити табір на ніч. Однак ви не можете абсолютно вільно розташуватися в таборі де завгодно. У зоні є спеціальні майданчики, які оснащені дерев’яною платформою, столом і композитним туалетом. Інформація про дикий кемпінг на Ейфелі.
- Кемпінг в Шлезвіг-Гольштейні – у цьому районі Німеччини є багато різних сайтів на вибір. Тут є певні місця в різних трекінгових зонах, де можна розбити намет. Отже, знову ж таки, це не табір у дикій природі, але це також не табір у кемпінгу з іншими людьми. Інформація про дикий кемпінг у Шлезвіг-Гольштейні.
- Кемпінг у лісі Пфальц – ви можете за окрему плату в 10 євро розбити свій намет в одному з визначених місць у зоні трекінгу. Інформація про дикий кемпінг у лісі Пфальц.
- Кемпінг у Шварцвальді – у чорному лісі відбувається багато місць для відпочинку на свіжому повітрі. А ще тут дозволено ходити в походи та ставити намети. Але для цього в лісі є відведені місця, і вибирати вільно не можна. Інформація про дикий кемпінг у Шварцвальді.
Норвегія
Норвегія є однією з небагатьох країн Європи, де дикий кемпінг є законним. Завдяки allemannsretten (право кожної людини на кочування) ви можете поставити свій намет майже скрізь. Існує два правила, яких вам потрібно дотримуватися:
- Тримайтеся щонайменше 150 метрів від найближчого будинку чи інших будівель, також неможна ставити намет на оброблених сільськогосподарських угіддях.
- Ви не можете таборувати в одному місці більше двох ночей. Поважайте природу та дику природу, беріть із собою сміття та зберегайте тишу.
- З 15 квітня по 15 вересня відкритий вогонь на природі заборонений, тож користуйтеся тільки газовим балоном. Під час посухи можлива повна заборона кемпінгових печей (ви можете перевірити yr.no для попереджень).
У норвезьких горах також багато відкритих укриттів (гапахук). Деякі з них мають запас дров і продуктів (іноді ви знайдете банківський рахунок, куди можна переслати гроші, якщо ви берете дрова або продукти). Доступ до карти укриттів з притулками тут .
Перегляньте також цю карту притулків у Норвегії, Швеції та Фінляндії.
Північна Македонія
Теоретично дикий кемпінг заборонений у Північній Македонії. На практиці це широко прийнято місцевими жителями та владою.
Польща
Дикі кемпінги в Польщі дозволені біля озер і річок (якщо немає знаків, що забороняють це). А також у спеціально відведених місцях у лісах. Ви можете знайти карту цих територій тут.
У горах також можна знайти тимчасові дерев’яні укриття – відвідайте для цього цей веб-сайт (де також є деякі притулки в інших європейських країнах). Ще один сайт з інформацією про дикий кемпінг у Польщі .
Португалія
З 2021 року дикий кемпінг у Португалії легальний. Але це заборонено робити на узбережжі, в зонах Nature 2000 і в заповідних зонах.
Румунія
Немає законів, які забороняють дикі кемпінги в Румунії. Це широко прийнятий і популярний спосіб відпочинку. Більшість землевласників також погодяться, якщо ви попросите їх дозволу розбити намет на їхній землі.
Сербія
Дикі кемпінги в Сербії дозволені. Виняток: національні парки та заповідні території.
Словаччина
Дикий кемпінг у Словаччині є законним, за винятком національних парків, лісів і заповідних територій (хоча там іноді можна знайти спеціальні місця для бівуаків).
Словенія
Дикі кемпінги заборонені в Словенії, але багато місцевих жителів часто це роблять. Я б не рекомендував дикий кемпінг у популярних туристичних районах.
Туреччина
Дикі кемпінги в Туреччині цілком легальні, і тут майже немає жодних обмежень. Рада з туризму Туреччини також має багато інформації щодо дикого кемпінгу. Особиста рекомендація — пам’ятати про те, де ви ставите намет. Мені потрібно було розбити намет у Туреччині одного разу під час подорожі, у нас не було надто багато часу, щоб вибрати місце, і ми опинилися поблизу міста, і нас розбудили місцеві жителі.
Я ходила з наметом по Лікійській стежці – тут є навіть спеціальні майданчики з гарними видами на море. Але без жодних зручностей – максимум неподалік буде розташований колодезь з водою. Воду треба носити з собою, набираючи у криницях та вуличних красах у селах по дорозі.
Угорщина
Дикі кемпінги дозволені в Угорщині, за винятком природних парків. Тим не менш, іноді буває важко знайти гарне місце, яке не є приватною власністю чи природоохоронною територією.
Україна
Дикий кемпінг в Україні законний.
Франція
Дикі кемпінги у Франції заборонені законом – виключення, це коли є дозвіл землевласника. Однак у деяких природних зонах це дозволено, якщо ви зупинитесь на одну ніч із легким наметом чи бівуаком після 7 вечора, та приберете його до 9 ранку. Саме так ми зробили, коли ходили пішки в Долині Шамоні.
Можуть бути деякі місцеві обмеження. Найкраще перевірити закони регіону, який ви відвідуєте. Щоб дізнатися більше, відвідайте цей веб-сайт.
Фінляндія
Як і в інших країнах Скандинавського півострова, у Фінляндії кожен має право бродити. Якщо ви дотримуєтеся певної відстані від будинків і маєтків, ви можете розбити табір практично скрізь (на одну ніч).
Фінляндія має вражаючу мережу відкритих притулків (подивіться на карту тут і подивіться, як густо вони охоплюють всю країну). По суті, ви можете подорожувати Фінляндією без намету і щоночі знаходити місце для ночівлі.
Хорватія
Забудьте про дикий кемпінг, подорожуючи узбережжям Хорватії – це тут заборонено. На пляжах Адріатики ви ризикуєте отримати штраф до 400 євро. Тримайтеся подалі від пляжів і національних парків. У віддалених місцях ви легко знайдете місце для табору, нікого не турбуючи.
Чехія
Дикі кемпінги заборонені в Чехії. Однак дозволено залишатися на одну ніч з бивачним мішком.
Альтернатива дикому кемпінгу в Чехії:
- У чеських горах можна знайти дерев’яні укриття під назвою bouda або utulna. Ви можете знайти список цих хатин тут .
Чорногорія
Ситуація в Чорногорії схожа на Хорватію: дикий кемпінг офіційно заборонений. Але місця вистачає всім, і якщо розбити намет у віддалених регіонах і бути стриманим, ніхто не заперечить. Тільки не робіть цього в туристичних районах.
Дикий кемпінг у Швеції
Як і в Норвегії, шведське законодавство гарантує вам свободу бродити. Тобто ви можете законно розбити дикий табір на одну ніч практично скрізь. У багатьох диких районах також є безкоштовні притулки та прості халупи, де можна залишитися на ніч. Ви можете знайти карту на цьому сайті.
Дикий кемпінг у Швейцарії
Дикий кемпінг у Швейцарії більш-менш незаконний, і, як і за все в цій країні, штрафи жахливо високі. Однак ви можете розташуватися в горах над межею дерев (вище 1500 м) на одну ніч. Перевірено на собі – ми поставили намет на межі лісу, а також перестрахувалися і зробили це перед заходом сонця. А на сході – піднялися та зібрали намет, щоб ні в кого не було питань щодо нашого ночліга у горах.
Деякі кантони є більш ліберальними, інші більш обмежувальними, тому перед тим, як розбити табір, перевірте закони регіону, який ви відвідуєте.
Важливо: це заборонено робити в національних парках і заповідних територіях.
БІльше розвинутої інформації можна знайти тут.
Корисні статті та посилання:
- Найкращі пішохідні маршрути Португалії
- Парк Йосеміті в Каліфорнії – як підготуватися до візиту і що обов’язково побачити в долині
- Похід Чорногорським хребтом – найвищі вершини України
- Camino Podolico – український шлях святого Якова
- Віденські виноградники – пішохідний маршрут околицями австрійської столиці
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline
Зелена карта, Автоцивілка та Туристична медстраховка – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com