Величезний піщаний пляж Патара на Лікійському узбережжі – дике й красиве місце для відпочинку, де можна не тільки поплавати у морі, а й подивитися як черепахи відкладають яйца, побувати на древніх руїнах, покататися на конях і нfвіть полазити по скелям. Пляж Патара має дуже дрібний пісок медово-жовтого кольору, а його високі дюни чимось схожі на пустелю – таких місць в Туреччині більше немає.
Більшість туристів знають про південну частину пляжу Патара. Але є не менш гарна й цікава його північна частина, де набагато дешевше відпочивати.
Який він насправді – пляж Патара?

По-перше, це дійсно величезний 12- кілометровий майже дикий піщаний пляж, який простягнувся вздовж Долини Ксанф. Пляж Патара має величезні дюни, на ньому, на відміну від інших турецьких пляжів немає жодного готелю.
По-друге, на цьому пляжі практично немає інфраструктури, бо це заповідне узбережжя, на яке припливають черепахи каретта-каретта, щоб відкласти яйця, з яких у серпні вилуплюються маленькі черепашата.
По-третє, пляж складається з двох частин:
південно-західна й більш відома всім туристам – від міста Гелеміш до річки Ксанф (Eşen), що є природним кордоном між провінціями Мугла та Анталія.
північно- західна, що тягнеться від річки Карадере до річки Ксанф.
До речі, це та сама річка, що починається в горах та прорубала відому ущелину Сакликент. Дуже раджу побувати там та пройтися влітку каньйоном Сакликент, покупатися у водограях. Дуже класно!
Різниця в цих частин пляжа Патара є суттєвою – перший всім відомий пляж Патара є частиною природньо-історичного заповідника Патара, тому вхід до нього платний. А ось друга частина, вона абсолютно дика й безкоштовна – сюди можна навіть приїжджати з наметами на відпочинок.
Але далі я все розповім більш детально й по порядку.
Південно-західна частина пляжу Патара – відома туристична локація

Це можна сказати офіційна і всім відома частина – саме це і є всім відомий пляж Патара з дрібним золотим піском і високими дюнами.
Піщані дюни цього пляжу уходять вглибину аж на 500 метрів. Колись під цим піщаним шаром був захований древне-лікійський порт Патара. Згодом історики та археологи відкопали його від піску і тепер разом з пляжем ці руїни складають природо-архіологічний заповідник.
Інфраструктури на цьому пляжі майже немає. Єдине літне кафе – Patara beach Cafe, в якому не варто їсти, але можна орендувати шезлонги та парасольки. Більшість туристів приїжджають із власними парасольками та розкладними столами та стільцями, або загорають на рушниках. Є парковка, де влітку досить важко знайти місце в тіні дерев. Також є платний туалет і душ, де можна змити солону воду.
Головне – вхід на пляж Патара платний. Квіток коштує 60 турецьких лір (3 $)! (ціна 2022 року). Але в цей квиток входить візит до руїн древней Патари та парковка біля пляжу. Це дивно, бо пляж ніби то це інша локація, але ні – все по одному квитку.
Чим зайнятися на пляжі Патара

Ну звісно – плавати та засмагати. Тут дуже гарний пісок, пологий вхід у воду – тут дуже гарно купатися дітям. Але тіні на пляжі взагалі немає – беріть парасольки, якщо плануєте провести тут весь день.
Побувати на руїнах древнє-лікійського міста Патара. Тут дуже гарно зберігся амфітеатр та був відновлено античний театр. Взагалі територія археологічного парку дуже велика, плануйте візит до нього вранці, або увечері – бо вдень тут дуже жарко.
Якщо вам їх покажеться замало, можна додати сусіднє древнє місто – Ксантос, де також збереглися амфітеатр та багато колон, що є свідками древньої Лікійської. цивілізації.
Побачити гнізда черепах Каретта-Каретта – цій вид черепах вже 40 млн років припливає влітку (на початку червня) на цей пляж, щоб відкласти яйця в пісок. Кладки яєць маркують позначками та табличками, а після 8 вечора вхід на пляж влітку заборонено.
Сфотографувати захід сонця з великих дюн. Багато людей приходять, щоб побачити як сідає сонце у море, а дюни стають рожевого кольору.
Гуляти пішки вздовж прибою – пляж дуже довгий в цій частині, можна пройти біля 5 км в один бік – гарна вийде прогулянка.
Житло біля пляжу Патара
В цієї частині пляжу немає готелів. Але більшість туристів зупиняються в готелях містечка Гелеміш. Тут багато приватних апараментів, є кафе й ресторани, магазини їжі та сувенірів. Фактично – Гелеміш це курорт, що розташований не біля моря, але для тих туристів, що вирішили відпочивати на пляжі Патара.
Забронювати житло на Booking-Gelemiş≫
Як дістатися до пляжу Патара поблизу Каша?
Пляж Патара розташований між Кашем і Фетхіє в провінції Анталія. Він розташований у селі Гелеміш, приблизно за 42 км від Каша.
- Громадський транспорт. Ви можете легко дістатися до пляжу Патара на громадському транспорті. Наприклад, мікроавтобуси відправляються кожні 20 хвилин від автостанції Каш і їдуть на пляж.
- Автобусом: з центру Анталії також ходять автобуси до пляжу Патара.
- Автомобілем: оскільки центр Анталії знаходиться на відстані 220 км, дістатися туди на орендованому автомобілі є найкращим варіантом. На території є багато місць для паркування.
Що заборонено на пляжі Патара
- На пляж можна приходити з 8:00 до 20:00 – в нічний час тут знаходитися заборонено.
- На пляжі Патара неможна ставити намети і ночувати. А також розводити багаття, залишати мусор.
- Не можна торкатися гнізд черепах – взагалі треба уважно дивитися під ноги й обходити всі помітки, що вказують на те, що черепаха тут залишила яйця.
- Зонти й шезлонги можна ставити тільки біля прибою.
- Також на цей пляж неможна дістатися ніяким морським транспортом – це заборонено влітку також через черепах, які тут виводять потомство.
- Не можна приходити на пляж із собаками – вони також можуть руйнувати гнізда черепах Каретта-Каретта.
Північно-західна частина пляжу Патара – пляж, який знають не всі туристи

А ось цю частину знають не всі – тут частіше за все бувають туристи, що проходять пішки Лікійською стежкою. А ще, тут люблять відпочивати місцеві мешканці та туристи з наметами.
Ця частина пляжу Патара зветься Карадере – від назви містечка, яке прилягає до нього. До пляжу тут притулилися гори, за яки кожен вечір заходить сонце. А ще тут протікає неширока річка, вздовж якої побудовані кемпінги для рибаків.
В одному з таких кемпінгів на березі моря я ночувала під час самостійного походу по Лікійці. А вранці пройшлася пішки цією частиною пляжу Патара.
Пляж також піщаний та довгий – біля 5 км пішки від скелі до річки Ксанф. Вхід на пляж повністю безкоштовний, але й інфраструктури тут практично немає. Дуже гарне місце для дикого відпочинку.
На цієї частині пляжу немає великих дюн, але по краю росте очерет, біля якого можна сховатися від вітру. Взагалі ця частина пляжу Патара не така приголомшлива, але вона мені теж дуже сподобалася своєю дикістю й безмежністю. Гарне місце.
Чим зайнятися на пляжі Патара-Карадере

Плавати та засмагати на пляжі – тут дуже мілко, тому гарно відпочивати з дітьми. Шезлонгів та парасольок тут немає – місцеві привозять власні.
Пожити в наметі в кемпінгу на пляжі – тут це можна робити у порівнянні з іншою частиною. Альтернатива – дерев’яні домики у кемпінгу з власним душем та туалетом. В кемпінгу є приємна територія з пальмами, газон і невелике кафе з невисокими цінами.
Гуляти по пляжу, дивитися як за гору заходить сонце. На пляжі багато місцевих собачок – вони бігають та гуляють разом з людьми, весело й не нудно.

Покататися на конях – неподалік знаходиться кінна ферма, можна замовити поїздку на конях по пляжу. Або поганяти по пляжу на квадрациклах – тут теж таке є. Черепахи тут не роблять гнізда, тому тут можна де завгодно ходити і навіть не заборонено їздити на авто.
Ловити рибу у річці – є навіть пансіон з кімнатами над річкою, сюди приїжджають рибалки, що люблять посидіти з вудкою.
Побачити руїни древнього міста Летоон – тут теж залишилися амфітеатр, колони храмів та інші історичні артефакти.
Як дістатися до пляжу Патара поблизу Карадере?

Карадере розташовано в іншому боці Долини Ксанф, сюди можна дістатися з Кашу та Фетхіє по трасі D400 -у Кумлуова повернути у бік Карадере.
- Громадський транспорт. Ви можете легко дістатися до пляжу Патара-Карадере на долмушах – турецьких маршрутках, що йдуть з Калкана чи Кінік (Ксантос).
- Автомобілем: оскільки центр Анталії знаходиться на відстані 240 км, дістатися туди на орендованому автомобілі є найкращим варіантом. На території є багато місць для паркування.
Корисні статті та посилання:
- Відпочинок на узбережжі Анталії – власний досвід
- Аренда автомобіля в Туреччині
- Як дістатися Туреччини з України
- Безкоштовний Стамбул
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline