Овербукінг – як не залишитися “за бортом” літака

Овербукінг в літаку – як уникнути або отримати компенсацію. Що таке овербукінг, які відшкодування має отримати пасажир, погоджуватися чи ні на запропонування віддати своє крісло іншому пасажиру від авіакомпанії.


Уявіть собі ситуацію: ви прибули в аеропорт на три години раніше, зареєстрували свій багаж, витримали звивисті черги на авіаційній перевірці речей, щоб дістатися зони вильоту. Але, коли ваша поїздка настільки близька, що ви можете практично відчути запах сонцезахисного крему, стається неймовірне. Вас не саджають на рейс. Чому? Бо стався овербукінг – на ваше крісло продали два квитки.

Овербукінг – або “відмова в посадці», є відносно поширеним явищем під час авіаперельоту. Якщо це трапиться з вами, не панікуйте. Пасажир, який зіткнувся з овербукінгом, повинен знати свої права і що за законом йому винна авіакомпанія. Розбираємось як уникнути такої ситуації, і які дії вжити, щоб отримати компенсацію від авіакомпанії?

Що таке овербукінг?

Овербукінг у перекладі з англійської – надмірне бронювання. В авіації означає, що на рейс продано більше квитків, ніж може вмістити літак. Причини появлення овербукінгу сягають у 50-ті роки. В ті часи квитки коштували значно дорожче, але авіакомпанії надавали більш лояльні тарифи – будь-який пасажир, який не з’явився на рейс, мав право повернути повну вартість квитка.

За статистикою біля 10% крісел на кожному рейсі порожні, що завдає авіакомпанії збитків. Для того, щоб нівелювати втрати та не катати порожні крісла, перевізники вигадали стратегію овербукінгу – перепродаж більшої кількості квитків на рейс. Якщо всі з’являться на рейс, авіакомпанії доведеться відмовити декільком пасажирам в посадці.

Згодом правила та тарифи змінилися, але перепродаж квитків залишився. як не дивно, -це абсолютно законна практика, причому прописана у Повітряному кодексі Європейського Союзу №261 від 2004 року. Кількість перепроданих авіаквитків на тому чи іншому рейсі залежить від даних статистики no-show (пасажирів, що не прийшли на свій рейс), а також дня тижня, напряму та пори року.

Овербукінг найчастіше настає: у п’ятницю, святкові дні, у розпал туристичного сезону, коли кількість продажів авіаквитків збільшується.

Причини овербукінгу

Перша та головна причина: авіакомпанії вигідно продати більше квитків, ніж наявність місць у літаку. Тому що вигідніше надати зайвому пасажиру готель та харчування, ніж возити пусті (непродані) крісла.

Збій з технічних причин: у запланованого літака знаходять несправність та його замінюють іншим бортом, меншою місткістю. В результаті частина пасажирів залишається “за бортом” – в очікуванні наступного рейсу.

Один з найпоширеніших варіантів овербукінгу – в економ-класі продано більше квитків, ніж у бізнес-класі. При цьому загальна заповнюваність літака зберігається. У такому разі пасажиру з економ-класу запропонують політ у бізнес-класі – приємний момент овербукінгу.

Компанії потрібно терміново відправити цим рейсом VIP-пасажира чи співробітника авіакомпанії. Якщо всі квитки продані, хтось із пасажирів залишається без місця.

Хто – потенційна жертва овербукінгу?

Найчастіше під овербукінг потрапляють пасажири, які не поспішають на реєстрацію та останніми приходять до соійки або на гейт для посадки в літак. Також у зоні ризику самотні пасажири без багажу.

А ось у транзитників, які летять однією і тією ж авіакомпанією з пересадкою – шансів відлетіти набагато більше (лоукостери є виключенням, бо не надають послуги транзиту – всі рейси в них вважаються окремими).

У пасажирів, які наперед зареєструвалися онлайн, також мало шансів стати жертвами овербукінгу. Але це правило не застосовується, якщо овербукінг стався при заміні літака на борт, з меншою кількістю крісел. У цьому випадку електронна реєстрація змінює конфігурацію розсадки пасажирів і людина, яка заздалегідь зареєструвалася, також має шанс застрягти під час овербукінгу.

  • Найчастіше овербукінг не стосується VIP-пасажирів, які оплатили відповідні послуги аеропорту, а також пасажирів бізнес-класу та вище.
  • Далі йдуть пасажири зі спеціальним обслуговуванням, наприклад інваліди та діти без супроводу.
  • Власники карток лояльності авіакомпанії також поза зоною ризику, якщо вони вчасно пройшли реєстрацію та не спізнюються на рейс.
  • Менше ризику у пасажирів, які летять із зареєстрованим багажем: авіакомпанія, швидше за все, не захоче втрачати час через вивантаження валіз.

Чи варто погоджуватися на те, що вас не саджають на рейс?

Якщо ви зіткнулися з овербукінгом, законодавство ЄС і Великобританії дбає про захист прав споживачів і гарантує вам компенсацію. Відповідно до законодавства ЄС, зокрема Регламенту 261/2004, авіакомпанії повинні спочатку закликати пасажирів добровільно відмовитися від своїх місць, перш ніж відмовляти будь-кому в посадці на рейс. «Положення про відмову в посадці» Великобританії містить таке ж положення.

Якщо пасажир добровільно погоджується зійти з рейсу, він і авіакомпанія повинні домовитися про компенсацію, яка може мати форму готівки або ваучерів. Якщо не вистачає охочих, авіакомпанія за законом має право відмовити деяким пасажирам у праві на борт. Це відомо як “мимовільна відмова в посадці”. Окрім компенсації, ви маєте право на місце на пізнішому рейсі або повне повернення коштів за квиток. Також можуть надати підвищення класу польоту (економ на бізнес) – вирішувати вам.

Якщо ви хочете сісти на наступний доступний рейс, авіакомпанія повинна подбати про їжу та готель під час очікування наступного рейсу. Обіцянок компенсації достатньо, щоб переконати багатьох людей відмовитися від своїх місць. Фактично, дехто перетворив для себе овербукінг на своєрідну гру. Інтернет-форуми радять мандрівникам вибрати найкращі авіакомпанії, які варто бронювати, щоб навмисне зіткнутися з овербукінгом – і заробити на цьому трохи грошей.

Найчастіше є ті, хто не дуже поспішає і погоджуються зачекати за рахунок авіакомпанії. Добровольці – це ті, хто не поспішає на стикувальний рейс і готові полетіти трохи пізніше, але в зручніших умовах, або отримавши за це певну суму грошей. Але трапляються випадки примусового зняття з рейсу – у правилах більшості авіакомпаній це прописано, вони мають на це право. Інше питання як це відбувається (пригадаємо неприємний випадок, який стався 2017 року в авіакомпанії United Airlines).

Як уникнути овербукінгу

На жаль, 100% гарантії від овербукінгу не існує. Але є кілька поширених правил, дотримуючись яких можна постаратися його уникнути.

  • Зареєструватись на рейс онлайн за максимально можливий час – найчастіше безкоштовно авіакомпанія дає на це 24-48 годин.
  • Приходити до стійки реєстрації заздалегідь, а не в останній момент. У разі запізнення авіакомпанія може відмовитись виплачувати компенсацію.
  • Якщо переліт у гарячий сезон, обрати напрямки, на які літає по кілька рейсів на день. Навіть якщо певний перевізник не матиме власного борту на потрібному напрямку, пасажира можуть пересадити на наступний рейс іншої авіакомпанії.

Раджу заздалегідь розібратися: Як орієнтуватися в аеропорту: посібник для новачків

Дії пасажира, якщо трапився овербукінг

  • Уточнити, чи є місця у бізнес-класі та можливість пересадки на місця класом вище як компенсація овербукінгу. Якщо ні, то спитати про можливість відлетіти іншим рейсом цього ж дня.
  • У разі своєчасного прибуття в аеропорт та на реєстрацію, зафіксуйте час прибуття до аеропорту (наприклад, зробіть фото табло рейсів).
  • Пасажир, який не хоче добровільно погоджуватись на переліт наступним рейсом, повинен дочекатися, коли йому примусово відмовлять у польоті.
  • На стойці реєстрації або у спеціальній сервісній службі поставити позначку в авіаквитку про відмову в реєстрації та посадці на рейс (з фіксацією часу та дати, коли відбувся овербукінг). Якщо представник перевізника пропонує підійти пізніше — відмовляйтеся: найчастіше авіакомпанії потім буде простіше знайти причину не видати компенсацію. Не можна відходити від стійки, необхідно вимагати вирішення питання прямо на місці.
  • Вимагати компенсацію: отримати ваучер на харчування, готель та трансфер до готелю та назад на час очікування наступного рейсу, а також грошову компенсацію. Пасажирам надаються абсолютно ті ж бонуси, на які можна розраховувати у разі затримки рейсу: залежно від того, коли авіакомпанія планує посадити пасажира на наступний рейс, йому належать питна вода, харчування, готель, трансфер. Пасажиру можуть запропонувати вирушити наступним рейсом цієї авіакомпанії, або пересадити на найближчий рейс іншої авіакомпанії.
  • Зберігати всі документи, так чи інакше пов’язані з перельотом: авіаквитки, посадкові талони, чеки за всіма непередбаченими витратами через овербукінг, листування та телефонні розмови з представником авіакомпанії. Це допоможе компенсувати свої збитки згодом після пред’явлення претензії, в судовому порядку або через спеціалізовані компанії, які займаються відшкодуванням за овербукінг (за відсоток від суми компенсації).
  • У разі, якщо авіакомпанія відмовляється надавати відшкодування, знайти інших постраждалих та спільно скласти претензію до перевізника, підписавши її у представника авіакомпанії чи хендлінгової компанії. Якщо таких немає – зробити це самостійно. Якщо не вдалося скласти претензію в аеропорту, зробити це відразу після прибуття додому, відправити компанії-перевізнику та зберігати всі отримані відповіді.
  • Якщо запропонують квиток нижче за клас, необхідно вимагати повернути різницю у вартості. Потрібно також розуміти, що підвищення класу обслуговування автоматично замінює грошову компенсацію. Наприклад, підвищення тарифу квитка з економ, на бізнес-клас чи економ-преміум.

Потрібно розуміти, що овербукінг не є повним скасуванням польоту. Не варто панікувати — головне знати, яке за законом відшкодування і максимально використовувати вигоду від овербукінгу.

Розмір грошової компенсації

Грошові компенсації у різних країнах відрізняються. Згідно з європейським регламентом EC261 і правилами Великобританії про відмову в посадці на літак, авіакомпанія повинна запропонувати потерпілому пасажиру альтернативний рейс або повне відшкодування вартості квитка. Крім цього, ви також маєте право на компенсацію.

Правила ЄС застосовуються, коли:

  • Ваш рейс здійснюється в межах ЄС, незалежно від того, яка авіакомпанія його виконує
  • Ваш рейс прибуває в ЄС з-за межі країни та виконується авіакомпанією ЄС
  • Ваш рейс відправляється з ЄС незалежно від авіакомпанії

Сума компенсації, на яку ви маєте право, залежить від тривалості вашого рейсу та тривалості вашої затримки:

  • 250 євро для рейсів дальністю до 1500 км;
  • 400 євро для рейсів дальністю від 1500 км до 3500 км;
  • 600 євро для рейсів дальністю понад 3500 км.

Детальну інформацію про компенсацію можна знайти тут.

Авіакомпанія має право зменшити компенсацію на 50 %, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до його пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого:

  • на 2 години для рейсів дальністю до 1500 км;
  • на 3 години для рейсів дальністю від 1500 км до 3500 км;
  • на 4 години для рейсів дальністю понад 3500 км.

Пам’ятайте, якщо не вдалося уникнути овербукінгу — треба постаратися повернути ситуацію на свою користь. Давши добровільну згоду на овербукінг, можна отримати трохи більше, ніж стандартну компенсацію. Для цього потрібно жорстко торгуватися та вимагати все, що вам належить відповідно до законодавства.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *