Як орієнтуватися в аеропорту: посібник для новачків

Як орієнтуватися в аеропорту – реєстрація на рейс, багаж, авіаційна перевірка, процедура посадки, приліт та інші питання новачків.

Купуючи вперше переліт, та ще й з пересадкою, виникає питання – як навчитися орієнтуватися в аеропорту. Аеропорти по всьому світу організовані в принципі однаково: є зона прильоту, відльоту та реєстрації, зона авіаційної перевірки та паспортного контролю.

Але періодично в моєму житті з’являється людина, яка питає мене – чи не загублюся я, як зрозуміти що робити та куди йти в аеропорту? Тому написала цей гайд для новачків, який допоможе зорієнтуватися в будь-якому аеропорту, розповість на що звертати увагу, які дії необхідно виконувати, щоб якнайшвидше пройти до літака і улетіти в потрібному напрямку.

Які потрібні документи для польоту

Перед тим, як вирушити в аеропорт, перевірте, чи всі документи ви маєте. Для того, щоб посадка на літак пройшла успішно, вам знадобляться:

 • закордонний паспорт для кожного пасажира, в тому числі і на дітей
 • авіаквиток – паперовий/електронний
 • посадкові талони – паперові/електронні, якщо ви заздалегідь зареєструвалися на рейс. В деякіх аеропортах немає зчитувачів QR-коду (на паперовому або електронному посадковому талоні), треба отримати посадковий талон на стойці реєстрації (про це авіакомпанія напише вам, коли ви спробуєте зареєструватися за добу перед перельотом).
 • кредитна картка (або її ксерокопія) – деякі авіакомпанії просять показати, з якої карти здійснювалася оплата авіаквитків.
 • свідоцтво про народження та нотаріально завірений дозвіл на виїзд від другого/ обох батьків – якщо дитина летить лише з одним із батьків або з довіреною особою.
 • свідоцтво про народження може знадобитися для доказу спорідненості, якщо у дитини та батька різні прізвища.

Прибуття в аеропорт

Оптимальним вважається прибуття за 2 години до внутрішнього (в середині ЄС), та за 3 години до міжнародного рейсу. Не варто залишати свій приїзд в аеропорт на останні хвилини. Реєстрація на рейс у більшості авіакомпаній закінчується за 40 хвилин, а посадка за 15-25 хвилин до вильоту.

Але якщо аеропорт великий, як, наприклад, Міжнародний аеропорт Стамбул, то варто закласти на всі процедури трохи більше часу. Через такий аеропорт проходить великий потік пасажирів, можливі затримки на контролі, плюс величезна відстань між гейтами. Також у 2022 році виявилося, що після пандемії багато співробітників служб аеропорту було звільнено. Тому зараз спостерігаються великі черги на реєстрацію, перевірку багажу та на паспортному контролі. Через це багато пасажирів просто не змогли вчасно попасти на свій рейс.

Рекомендую почитати: Рейтинг аеропортів ЄС за скасуванням та затримкам рейсів влітку 2022 року

Якщо у вас є стикувальні рейси з короткою пересадкою, заздалегідь вивчіть розташування терміналів. Кожний аеропорт має свою інтернет-сторінку, на якій є докладний план терміналів. Необхідний вам термінал вказаний у квитку чи посадковому талоні. На сайті аеропорту у розділі Public transport та Airport location ви знайдете інформацію про те, де він розташований і як дістатися до/з міста.

Також на сайті авіакомпанії або на авіаційному сайті www.flightradar24.com можна дізнатися, до якого терміналу зазвичай прилітає ваш наступний рейс. Для цього в полі пошуку потрібно вказати номер рейсу, після чого висвітиться статистика прильотів та дані терміналу.

Термінал – зона відльоту та інформаційне табло

Прибувши вчасно в аеропорт, прямуйте в зону відльоту Departures. Тут розташовано Табло Вильотів (Departures), на якому вказано така інформація:

 • Реєстрація – напис Check-In означає, що реєстрація вже розпочалася (якщо поле не заповнене, потрібно чекати на початок реєстрації).
 • Місто напрямку та номер рейсу: наприклад, Париж – PS1155 (номер рейсі вказаний на вашому квитку).
 • Counter, Desk – номери стійок, на яких йде реєстрація, наприклад 65-68.
 • Якщо рейс затримується, на табло з’явиться напис – Delayed та час запланованого вильоту.
 • Якщо рейс скасовано – з’явиться Cancelled.
 • Після завершення посадки на табло висвічується напис – Boarding, при закінченні реєстрації – Check-in closed. Обидва написи означають, що, швидше за все, ви не встигли на свій літак.

Посадковий талон – що це і що з ним робити

Посадковий талон – це головний авіаційний документ, в якому є вся інформація:

 • Flight – номер рейсу,
 • Boarding time – час посадки (або/та вказується час закриття гейту – Gate closes),
 • Gate – номер виходу, у якого здійснюється посадка в літак,
 • Seat – місце в літаку та тарифний клас квитка.
 • Door – nакож авіакомпанії лоукостери вказують у своїх посадкових талонах – у які двері здійснює пасажир посадку: у передню – front, чи задню – back, залежно від номеру місця у салоні літака. Це запобігає утворюванню черг та затримки при посадці.

Реєстрація на рейс

Зареєструватися на рейс можна декількома способами:

 • на сайті або у додатку авіакомпанії – заздалегідь безкоштовно це від 48 до 2 годин перед часов відльоту.
 • в аеропорту – на стойці реєстрації або в спеціальних кіосках самостійної реєстрації.

Після електронної реєстрації на рейс ви отримаєте електронний посадковий талон (або сповіщення, що треба завчасно прибути до стойки реєстрації в аеропорту, щоб отримати безкоштовний посадковий талон там).Реєстрація в аеропорту (без попередньої реєстрації на сайті або в додатку) – частіше за все платна. Майте це на увазі – зараз майже всі авіакомпанії ввели оплату за реєстрацію в аеропорту і коштує це від 50 Євро за одного пасажира.

Якщо ви отримаєте посадковий талон, або проходите реєстрацію в аеропорту, або здаєте багаж, необхідно пред’явити свої паспорти та посадкові талони у паперовому/електронному вигляді. В вас перевірять документи на наявність візи, сертифікатів вакцинації, та інші документи для в’їзду в країну призначення. При необхідності (безплатно або платно) та випишуть посадковий талон.

Багаж та ручна поклажа

Якщо в тариф квитка входить багаж, що здається, його оформлять на стойці реєстрації, забезпечивши кожне місце багажу спеціальною биркою. Також на ваш посадковий, або на паспорт приліплять багажну квитанцію (відривний талон), з якою ви зможете отримати багаж в аеропорту прильоту.

Також в деяких аеропортах існують автоматичні стойки для прийняття багажу. Тут можна, маючи вже на руках посадковий талон, самостійно здати багаж, все оформити та отримати багажну бирку без участі співробітників авіакомпанії.

Якщо в вас є негабаритний багаж, наприклад, лижі, клітка з собакою тощо, його потрібно здати в окреме віконце – шукайте надпис Oversized baggage desk.

Якщо в вас є тільки ручні поклажа і вже маєте на руках посадковий талон (і якщо авіакомпанія не вимагає обов’язкової перевірки документів біля стійки), можна відразу вирушати на авіаційний контроль.

Авіаційний огляд та паспортний контроль

Після проходження реєстрації вирушайте на авіаційний контроль безпеки – Security check. Треба буде показати свої речі та пройти спеціальну рамку сканера. Поки стоїте у черзі на огляд, можна заздалегідь витягнути з ручної поклажі ноутбуки, планшети та смартфони – їх необхідно покласти в окремий контейнер. А також зняти з себе верхній одяг, годинник, окуляри, поясний ремінь, витягнути з кишень дрібниці та гаманець – усі речі, які задзвонять на рамці сканера треба покласти в окремий контейнер. Тож підготувавшись, ви швидше пройдете контроль і не створите зайву чергу.

Якщо у вас чи у ваших близьких металеві пластини-імпланти чи кардіостимулятори – про це необхідно попередити персонал аеропорту. Бажано мати при собі документ від лікаря або клініки, що засвідчує цю інформацію, перш ніж проходити через рамку. У цьому випадку пасажира пропустять в обхід металодетектора та додивляться особисто.

Після проходження авіаційного контролю збираємо всі речі назад у ручну поклажу, і йдемо на паспортний контроль, який проводиться за міжнародних перельотів. При собі потрібно мати паспорт та посадковий талон (паперовий чи електронний). Якщо вам неповнолітні діти, потрібно пред’явити їх документи – паспорт і нотаріально завірений дозвіл на вивезення дитини.

Пошук гейту в аеропорту

Після проходження авіаційного або/та паспортного контролю пасажири потрапляють до «стерильної» зони – терміналу вильоту та зони очікування посадки на рейс. Знайдіть у посадковому талоні або на табло відльотів інформацію про ваш гейт і прямуйте за вказівниками до свого виходу на посадку.

З різних причин номер гейту може змінитися – і неодноразово. Не у всіх аеропортах працює гучний зв’язок – можна не почути інформацію про зміну гейту. Але на табло інформація відображається досить актуально, тому якщо у вас достатньо часу до вильоту, перевіряйте через деякий час інформацію на табло.

Посадка на рейс

На виході на посадку співробітник авіакомпанії перевірить паспорт та посадковий талон, зчитавши QR-код на відповідному пристрої. Будьте уважні – не ігноруйте вказаний у посадковому талоні час закінчення посадки. Непоодинокі випадки, що пасажирів, які затрималися біля магазину Duty Free на п’ять хвилин, не пускали на посадку через запізнення.

Посадка на рейс здійснюється в залежності від класу квитка пасажира. Наприклад, на посадковому талоні пасажирів авіакомпаній лоукостерів – таких як Ryanair та Wizz Air зазначено – чи звичайний квиток, чи пасажир купив статус Priority. Від цього залежить чи проходитиме він першим в салон літака і скільки ручної поклажі він може пронести в салон.

Якщо пасажир летить регулярними рейсами, тарифна сітка відрізняється: економ, преміум-економ, бізнес-клас, перший клас. Залежно від тарифу змінюється пріоритет завантаження в літак та надання привілеїв пасажирам того чи іншого класу.

Потрапити на борт літака можна трьома способами:

 • пішки через телескопічний рукав – одразу з гейту до салону літака,
 • проїхавши автобусом до місця паркування літака,
 • або пішки від гейту до літака – таке часто відбувається при перельоті лоукостерами.

Звертайте увагу на те, в які двері необхідно здійснювати посадку – часто вони вказані на посадковому талоні: Front – передня, Back – задня.

Після прибуття

Після приземлення та виходу з літака, пасажир прямує в термінал. На паспортний контроль – якщо міжнародний рейс і пасажир прилетів у кінцеву точку прибуття. Або, якщо це рейс в середині зони Шенгенської угоди, можна прямувати на вихід або до місця отримання багажу.

На паспортному контролі знадобиться паспорт, сертифікати вакцинації, також прикордонник може запитати, куди ви прямуєте і причину поїздки.

Якщо передбачається транзитна пересадка – одразу вирушайте в термінал, з якого вилітає наступний рейс, дотримуючись вказівників в аеропорту. Якщо ви не знаєте звідки наступний рейс, її можна отримати на табло, яке як правило є в переходах транзитної зони між терміналами та гейтами. На табло ви зможете дізнатися з якого терміналу та від якого гейту відправляється ваш наступний рейс.

У випадку, якщо у вас пересадка по єдиному квитку, вам не доведеться отримувати багаж і здавати його знову на наступний рейс. Якщо ж ви летите лоукостерами – потрібно йти на паспортний контроль, після цього отримати свій багаж (якщо він передбачений), а далі знову на оформлення та огляд перед наступним рейсом. А далі все знов за раніше описаною процедурою.

Рекомендую прочитати: Загубили багаж в аеропорту – що робити?

Корисні статті та посилання:

Як я купую дешеві квитки на літак
10 лоукост-аеропортів Європи – як дістатися найдешевше
Ясси – румунське місто-хаб, з якого можна полетіти до інших країн Європи
Скасування рейсів та страйки аеропортів у 2022-2023 роках (інформація оновлюється)

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner 
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *