Загубили багаж в аеропорту – що робити?

Загубився багаж – що робити: до кого звертатися в аеропорту, як написати заяву на повернення, які тарифи щодо компенсації, поради пасажирам.

За статистикою, 85% загублених валіз повертають їх власникам протягом 48 годин. А що робити, якщо ваш багаж потрапив до решти 15%? У цьому випадку необхідно знати порядок дій щодо повернення багажу. Та свої права на компенсацію загублених речей.

Є кілька основних проблем, пов’язані з багажем:

  • багаж з якоїсь причини відсутній на багажній стрічці,
  • чемодан зіпсований під час навантаження/розвантаження,
  • вкрадені речі з багажу,
  • пасажири переплутали свою валізу з чужою.

Пропоную розбиратися, що робити в кожному конкретному випадку, куди писати скарги, щоб повернути втрачений багаж і які документи необхідні, щоб отримати компенсацію.

Втрата багажу – яки причини того, що багаж не прилетів

Авіакомпанія може з кількох причин невчасно видати багаж пасажиру:

  • помилки при сортуванні через наявність бирки на валізі з попереднього рейсу – багаж відлетів до іншої країни;
  • не встигли перевантажити з рейсу на рейс за короткої стиковки;
  • багаж з якихось причин повністю втрачено.

Що робити, якщо багаж не прилетів?

У будь-якому випадку, за відсутності багажу на багажній стрічці, необхідно одразу ж звернутися до служби аеропорту – Lost & Found та подати заяву про відсутність багажу, не виходячи за межі аеропорту. Також після виявлення зникнення, звернутися до представництва авіакомпанії в аеропорту, або зв’язатися з її представниками телефоном, месенджером або електронною поштою.

Що мають робити працівники аеропорту?

Представники служб аеропорту спочатку здійснюють місцевий огляд у багажній зоні – на випадок, якщо багаж кудись завалився під час вивантаження. Якщо багаж не знайдено в аеропорту, службовці зобов’язані у будь-який час доби прийняти заяву та допомогти заповнити пасажиру необхідні документи.

Як скласти заяву про відсутність багажу

Для складання претензії необхідно пред’явити квиток із багажною наклейкою, що містить дані про багаж. Співробітники аеропорту розпитають вас про те, як виглядала валіза, поцікавляться її вмістом. Після чого складуть акт про втрату – Property Irregularity Report – PIR. В акті вказуються наступні дані:

  • ПІБ та контактна інформація пасажира
  • маршрут перельоту (звідки й куди був відправлений багаж)
  • адреса доставки багажу
  • кількість, вага, розмір, упаковка та колір втрачених валіз
  • номер багажної бирки

Ще один важливий документ для заповнення – митна декларація. Її треба заповнити та зробити повний опис вмісту багажу: кількість та вартість загублених речей.

Увага: акти про втрату – PIR, складені після виходу з контрольної зони аеропорту прибуття, юридичної сили не мають.

Що робиться після оформлення акту загубленного багажу?

Після складання акта багаж шукатимуть за допомогою міжнародної автоматизованої системи пошуку багажу – World Tracer. На пошуки виділяється від 14 до 21 дня – залежно від правил конкретної авіакомпанії. Після того, як багаж знайдеться, авіакомпанія зобов’язана доставити його за адресою, вказаною в заяві. Або, якщо авіакомпанія не має служби доставки багажу, вона зобов’язана сплатити витрати пасажира, який самотужки забере свій багаж з аеропорту. Для цього необхідно надати квитки чи чеки із зазначенням витрат на проїзд.

Як відстежити свій багаж

Допоки авіакомпанія займається пошуками багажу, пасажир може стежити за станом пошуків, використовуючи систему World Tracer. Для того, щоб скористатися цією послугою, потрібен лише десятизначний код (наприклад: KBPPS45329), який пасажир може отримати у відділі роботи з багажем разом із копією заповненої форми Passenger Irregularity Report.

Компенсації за втрату чи нестачу багажу

Відповідальність за багаж пасажирів несе лише авіакомпанія. Попри те, що спілкування про відсутність багажу йдеться зі службами аеропортів.

Якщо багаж не знайдено протягом трьох тижнів – його вважають загубленим. У такому разі пасажиру виплачують компенсацію, яка розраховується відповідно до Варшавської конвенції від 1929 року та її сучаснішої версії — Монреальської конвенції від 1999 року.

У перерахунку на вагу обов’язкова мінімальна сума відшкодування становить 20 доларів США за кілограм. Українські авіакомпанії спираються на Монреальську конвенцію і, згідно з її вимогами, максимальна сума компенсації становить 1131 SDR (штучний резервний і платіжний засіб, що емітується МВФ) – за сучасним курсом компенсація становить 1567 $ США. Якщо в багажі були коштовності та особливо цінні речі, все одно компенсують лише зазначену вартість.

Також за затримки багажу деякі авіакомпанії компенсують вартість речей першої необхідності. Найчастіше вона не перевищує 50 доларів США – тут все залежить від правил конкретної авіакомпанії. У будь-якому випадку варто зберегти чеки на купівлю таких речей, щоб надати їх як доказ додаткових витрат з вини авіакомпанії.

Багаж відкрито – є нестача

Якщо багаж після перельоту розкрито або зникли цінні речі, для початку варто зробити фото – тим самим зафіксувати сліди відкриття багажу. Потім треба офіційно звернутися до авіакомпанії-перевізника – перебуваючи на території аеропорту написати заяву про зникнення речей з багажу та вручити її представнику авіакомпанії або уповноваженому представнику аеропорту. Також необхідно написати заяву в поліцію аеропорту та продублювати її в поліції за місцем проживання. Таким чином, ви зафіксуєте факт зникнення ваших речей.

У заяві до авіакомпанії та поліції необхідно вказати наступні пункти:

  • дата та час виявлення нестачі
  • номер рейсу
  • напрямок – звідки та куди ви летіли

Бажано вказати свідків, які були присутні при упаковці багажу. Вони зможуть довести, що речі, які зникли, там дійсно були. Копію заяви у поліцію зберегти для подальших розглядів з авіакомпанією і, якщо буде потрібно в суді. Потрібно бути готовим до того, що багаж, що залишився в валізі, буде ретельно перевірений з боку поліції та представників авіакомпанії. Після проведення розслідування спеціальна комісія вирішує питання суми відшкодування. Претензії можуть розглядатися від трьох до шести місяців, але, як правило, авіакомпанії намагаються якнайшвидше врегулювати всі питання.

Зламана валіза, порвана сумка

У процесі транспортування багаж можуть зіпсувати: порвати або поламати валізу, зламати замки, відірвати ручку, завдати шкоди вмісту внаслідок неакуратного транспортування. В такому випадку також необхідно звернутися до адміністрації аеропорту та скласти заяву про псування багажу на ім’я авіакомпанії. Претензії щодо зіпсованого багажу на міжнародних рейсах можна пред’являти протягом 7 днів після перельоту. Компенсація аналогічна втрати багажу – становить 20 $ США за кілограм.

Пасажири переплутали валізи

На одному рейсі можуть бути схожі валізи. Помилково хтось з пасажирів може взяти не свій багаж. Необхідно повідомити про випадкову заміну в авіакомпанію. Після цього здати чужу валізу в бюро знахідок аеропорту. Представник авіакомпанії зв’яжеться з пасажиром, який забрав не свій багаж. Після цього можна здійснити обмін в офісі перевізника. У зоні отримання багажу аеропорту завжди стоять камери спостереження. Це допомагає швидко вирішити питання.

Список документів для отримання компенсації за затримку, псування та втрату багажу

  • Письмова заява на ім’я авіакомпанії, яка втратила багаж.
  • Посадковий талон.
  • Багажна квитанція (відривний талон – наклейка).
  • Акт Property Irregularity Report, в якому вказані дані пасажира, рейсу, а також детально описаний багаж.
  • Заява в поліцію з перерахованим втраченим вмістом із зазначенням приблизної дати покупки та вартості речей.

Багажні поради

Щоб зменшити ймовірність втрати багажу, радимо слідувати наступним простим порадам:

  • Прикріпіть на валізу іменну бирку з вашим ім’ям, адресою та контактними даними. Це допоможе уникнути плутанини та втрати багажу.
  • Видаляйте бирки з попередніх рейсів – не залишайте шансу вашій валізі відлетіти в іншому напрямку.
  • Зберігайте до кінця польоту багажну квитанцію (відривний талон). Якщо вона на липучці, краще прикріпити його до обкладинки паспорта. У разі втрати багажу без відривного талона складніше організувати пошуки та правильно заповнити документи.
  • У короткі поїздки краще літати без багажу. Обирайте лише ручну поклажу – це заощаджує час та мінімізує риски втрати.
  • Ніколи не здавайте у багаж цінності, документи, гроші – перевозіть їх у ручній поклажі.
  • Якщо побоюєтесь втрати багажу – можна заздалегідь його застрахувати від втрати та крадіжки.

Тільки чітке дотримання всіх формальностей допоможе вам швидко знайти валізу. Або отримати компенсацію у разі її втрати.

Корисні статті та посилання:

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *