Автомобільна подорож в Доломіти: житло – кемпінги та рефюджі, платні та безплатні дороги, особливості керування по серпантинам.
Де саме знаходяться Доломіти?

Доломіти — це великий гірський регіон у Північній Італії, що простягається через три італійські регіони: Венето, Трентіно-Альто-Адідже (Південний Тіроль) і Фріулі-Венеція-Джулія. Доломіти регіон знаходиться приблизно в 2 годинах їзди на північ від Венеції або від озера Гарда та приблизно в 1,5 години на південь
м. Інсбрук (Австрія).
Як дістатися до Доломітових Альп в Італії?

Дістатися до Доломітових Альп найпростіше на автомобілі. Деякі райони також мають гарне сполучення громадським транспортом, але це дійсно залежить від того, який саме ви оберете. Ви також можете відвідати Доломіти, об’єднавши їх з відпочинком до Венеції або на озері Гарда.
Найближчі аеропорти: Венеція Марко Поло, Тревізо, Мілан або лоукост-аеропорт Бергамо. Також аеропорт Інсбрука (Австрія) є хорошим варіантом для початку подорожі в Доломітах.
Де взяти автомобіль для подорожі в Доломітових Альпах?

Щоб отримати максимальну віддачу від поїздки в Доломіти, вам обов’язково знадобиться автомобіль. Можна легко орендувати автомобіль у будь-якому великому місті чи аеропорту. Ціни на прокат автомобілів в Італії не дуже високі. Тож якщо ви хочете дослідити Доломіти на повну, найкраще приїжджати сюди на автомобілі.
На власному авто в Доломіти
Для того, щоб поїхати на власному авто з України, треба підготувати наступні документи:
- Технічний паспорт на автомобіль.
- Посвідчення водія, який керує автомобілем. Його не перевіряють на кордоні. Але якщо вас зупинить поліція вас його обов’язково спитають.
- Зелена карта – страховка для автомобіля, яку тепер можна купити онлайн. Раніше обов’язково було мати на руках бланк Зеленої карти, тепер її можна показати в електронній формі з телефону. Купую її традиційно на сервісі Hotline.Finance.
Доведеться оплатити дороги в країнах, якими ви поїдете у Доломіти. Ми подорожували на власному авто, прямуючи з заходу України, потім до Чехії, далі через Німеччину та Австрію прямували до Італії. Перевіряйте, в яких країнах для українців безкоштовні дороги. Станом на літо 2022 – це була Австрія, Словенія, Німеччина.
Особливості автомобільної подорожі

- В Італії одні з найкращих доріг у Європі. Якість просто відмінна.
- Тут дуже просто платити за платні дороги. Оплата береться за конкретну відстань – від одного шлагбауму до іншого. На в’їзді платну автостраду ви отримаєте талон за яким оплачуєте певні кілометри на виїзді. Платні траси в більшості між великими містами, між селами дорогі безплатні.
- В Доломітах між селами суцільні серпантини. Вони доволі вузькі, тому дотримуйтеся швидкісного режиму, вказаному на знаках.
- Також будьте обережні – по серпантинам їздять не тільки авто, а й велосипедисти. Їх треба обережно об’їжджати. Іноді завдяки ним можуть бути корки на підйомах.
- Обережно, якщо вам на зустріч їде вантажівка або великий автобудинок. Для повороту їм потрібно виїжджати на зустрічну полосу. Краще пригальмувати і пропустити габаритний транспорт.
- Високогірні дороги відкриті тільки влітку. Тому перед тим, як планувати маршрут, треба подивитися місяці, коли саме та дорога, яка вас цікавить відкрита.
- У Доломітах небагато заправок. Більшість у крупних селищах. То ж слідкуйте за кількістю палива і вчасно заправляйте авто.
- Робить зупинки, щоб автомобільні гальма змогли охолонути. Це варто робити раз на годину заради безпеки. Пів години відпочинку дадуть вам можливість насолодитися краєвидами на перевалах.
- Паркінги у горах переважно безкоштовні.
- Більшість людей (місцевих та туристів) тут розмовляють німецькою. Хоча це вже Італія. Але в готелях, кемпінгах та магазинах знають англійську.
- Для подорожі Доломітами обирайте літо та початок осені, щоб насолоджуватися карколомними видами з перевалів. В тумана та хмари ефект буде протилежним – нічого не побачите і досить важко їздити серпантинами.
- Якщо їдете в Доломіти взимку, обов’язково майте автомобільні ланцюги, щоб вибиратися за їх допомогою зі снігових заторів.
Скільки часу закладати на подорож в Доломітових Альпах?

Все за бажанням та можливостями. Ми подорожували тут неповний тиждень і в принципі були задоволені, тому що встигли побачити декілька найкрасивіших локацій, пройти три трекінгових маршрути горами. Заплануйте як мінімум 5-6 днів, якщо ви хочете дослідити обраний регіон трохи глибше.

Якщо ви хочете проїхати всіма мальовничими дорогами та перевалами, побачити знакові місця та пройтися популярними трекінговими маршрутами, вам знадобиться принаймні 2 тижні. Але це буде дуже насичена програма – майже галопом. Тому раджу ділити Доломіти на декілька поїздок. Моя порада: не намагайтеся побачити «все», а обирайте кілька місць і не поспішати, щоб насолодитися ними.
Коли найкращий час для відвідування Доломітових Альп в Італії?

Найкращий час для відвідування Доломітових Альп залежить від ваших інтересів. Літні місяці найкраще підходять для трекінгу, під час якого можна побачити дивовижні краєвиди та отримати доступ до всіх найкращих місць у горах. Тоді як зима – чудова пора для катання на лижах та інших зимових розваг.
Сезон, коли в Доломітах йдуть дощі – це жовтень-листопад та квітень-початок травня. Це, мабуть, найменш сприятливий час для відвідування італійських Доломітів.
Чим зайнятися в Доломітах влітку

Звичайно сюди треба їхати за трекінгом та приголомшливими видами на Доломітові Альпи. Маршрутів – дуже багато! Треба обирати ті, що недалеко від вашого готелю, або кемпінгу. Тому що якщо ви оберете житло в одному місці, а будете кожен день витрачати по 1,5-2 години на те, щоб дістатися початку трекінгу, ви марно витратите час.
Рекомендую почитати про Три найкрасивіші маршрути в Доломітах, які ми пройшли у червні 2022 року.
Де найкраще зупинитися в Доломітових Альпах?
Взимку, звичайно варто обирати готелі та апартаменти. А влітку є трошки більший вибір для активних мандрівників.
Намет у кемпінгу:

Якщо у вас є намет і бажання пожити на природі – треба зупинятися у кемпінгах. На жаль, в Доломітових Альпах неможна ставити намет де завгодно, особливо в лісової зоні до 2500 м. Також в лісах категорично не можна розпалювати багаття. Те саме не рекомендується робити на великих паркінгах, де зупиняються автобудинки та кемпервани.
У кемпінгу доведеться платити за місце для палатки, користування електрикою, місцеві податки. Також в ціну входить користування душем та туалетом, паркінг для авто. Ми зупинилися в одному кемпінгу Camping Toblacher See в Доломітах на березі озера Lago di Dobbiaco. За одну ніч вийшло 48 Євро за намет, 2 людей та 1 собаку. Доволі недешево.
Але, є хитрощі, якими користуються туристи, які йдуть у багатоденний похід у горах. Якщо поставити в лісі намет на заході сонця і знятися з табору на світанку, то великих проблем не буде. Головне – не залишати по собі сміття і не палити багаття! Понад 2500 м ночівля з наметом не заборонена.
Хатки та мобільні дома:

Через те, що перші дні йшли сильні дощі, наш намет дуже сильно намок. Тому ми вирішили переїхати в інше місце та поселилися в кемпінгу Camping Sass Dlacia, де за ті самі гроші можна було пожити у дерев’яній хатці – Utah.

Хатка виявилися дуже зручною: тут було два двомісних ліжка у двух маленьких кімнатках. міні-кухня з електро-плиткою та посудою для приготування їжі. І навіть електрообігрівач, якщо вночі стане прохолодно.

Душі та туалети в кемпінгу були дуже класні – вода гаряча, а крани нормальні без обмеження часу. Також була кімната для прання та миття посуду, окреме місце для барбекю. А ще в цьому кемпінгу був свій ресторан італійської кухні і велнесс-центр за СПА та саунами.

Коштувало проживання в кемпінгу Camping Sass Dlacia – 47 Євро за ніч у 4-місній хатці разом з собакою.
Рефюджі та гірські притулки:

Ще одна альтернатива, якщо ви плануєте провести декілька днів у горах, не спускаючись у долину. Це гірські притулки – рефьюджі, які стають рятівним острівцем у погану погоду. Якщо заздалегідь прокласти маршрут гірського походу, то зупиняючись у притулках, можна не носити намет.
Що таке рефюджі? Це будинки-притулки, спеціально збудовані у горах для ночівлі туристів. В них можуть бути як окремі кімнати, так і дорміторі (кімнати гуртожитки) з ліжками на 10 и більше людей. В рефюджі також є загальний туалет, не у всіх є гарячий душ. Постіль у таких прихистках не завжди передбачена, тому з собою необхідно мати спальний мішок. Часто в рефюджі є їдальня або ресторан, в якому пропонують місцеві страви.
Працюють рефюджі частіше влітку та на початку осені. Починають вони працювати в червні і закінчують у жовтні – коли випадає перший сніг. Хоча є й рефюджі, які працюють взимку, але здебільшого їх дуже мало. Ще вони діляться на притулки з обслуговуванням та самообслуговування. У притулок самообслуговування необхідно заздалегідь дзвонити та дізнаватися, де лежить ключ і як зробити оплату за проживання.
У піковий літній сезон – у липні-серпні, притулки частіш за все переповнені туристами. Тому доведеться заздалегідь планувати свій маршрут і бронювати місця. Іноді через брак місць туристи, які спонтанно прийшли на ночівлю, можуть заночувати на підлозі в їдальні, коридорах і навіть на столах.
Ночівля в рефюджі коштує дорожче ніж кемпінг, тому що часто включає харчування. Але якщо у вас все з собою і ви на автономці, то можна домовитися з господарями просто про нічліг. Якщо планувати гірський похід без намету, то рекомендую шукати притулки окремо по країнах.
- Швейцарія – www.sac-cas.ch
- Франція – www.montourdumontblanc.com
- Австрія – www.salzburgerland.com
- Непоганий міжнародний сайт для активних мандрівників www.tiscover.com
Корисні статті та посилання:
Як побачити Маттерхорн – трекінг у швейцарських Альпах
Lас D’Emosson – озеро на стежці динозаврів
Доломітові Альпи – трекінг найкрасивішими маршрутами
Похід Чорногорським хребтом – найвищі вершини України
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com