Куско – столиця долини інків. Що подивитися та маршрути з Куско: Мачу-Пікчу, Ольянтантамбо, Саксайуаман, Тамбомачай та соляні копальні Марас.
Високогірний Куско – столиця найдавнішої цивілізації Інків – «Місто вище гір», де кожен камінь дихає історією. Сюди їдуть, щоб подивитися на знамените Мачу-Пікчу – загублене місто Інків, яке перебувало у запустінні цілих 400 років, поринути у культуру народу кечуа, торкнутися колоніальної історії.
Від імперії тут практично нічого не залишилося – старе місто зруйнував Пісарро у 1534 році. А на його потужному фундаменті збудували новий, іспанський Куско, в якому тепер змішалися древні племена кечуа і нащадки перших конкістадорів.
Але сусідні міста долини Інків – Пісак, Калка, Ольянтайтамбо не настільки сильно постраждали від підступного іспанця. Тому тут ще можна побачити сліди імперської кладки в основах будинків місцевих жителів, стародавні сходи, що ведуть до оборонних стін, що залишилися на схилах гір.
Де знаходиться Куско

Куско – це місто знаходиться в Перу, на високогірному плато на південному сході країни біля долини Урубамба (Священна долина) в Андах, на висоті близько 3400 м. Така висота досить тяжка для людей, які звикли жити в місцевості біля моря. Я дуже важко перенесла приліт до Куско на літаку – одразу почалася гірська хвороба, боліла голова.
Сезон – коли краще відвідувати Куско

Я була в Куско в серпні – це перуанська зима. Було дуже комфортно – вдень десь +20-22, вночі прохолодно +15 – достатньо було фліски, куртка не знадобилася. Перуанська зима має сухий клімат, тому тут в принципі комфортно.
Влітку (тобто січень-лютий) тут може бути дуже спекотно вдень і досить холодно вранці та вночі. Тому що місто розташоване на високогір’ї – тут різко континентальний гірській клімат.
Як дістатися Куско

В Куско можна дістатися по землі – автобусом, та літаком. Перший варіант довгий та дешевий, другий – швидкий, та трохи дорожчий.
Автобуси до Куско:
На автобусі прийдеться їхати 21 годину через гори. Квитки – від 24$.
Перевізники: civa.com.pe, grupopalomino.com.pe, redbus.pe.
Літаком:

З Ліми до Куско літають LATAM, Sky Airline, Viva Airlines, JetSMART Airlines – щоденно у кожній авіакомпанії по декілька рейсів. Квитки можна шукати як на сайті авіаперевізника, так і на агрегаторі Kiwi, кий підбере найкращі ціни на ваши дати.

Час в польоті – 1,5 години, весь переліт проходить над Андами – в ілюмінаторах літака можна спостерігати засніжені гори. Квиток коштує від 65$.
Приліт у аеропорт Куско – аеропорт на честь Алехандро Веласко Астете, з якого можна дістатися міста на таксі (10-15$).
Як пересуватися Куско та околицями?

Ми користувалися такси – до речі, тут працює Uber. Але э міські автобуси, на яких написаний номер (треба розбиратися куди який маршрут йде).
Для завзятих туристів є місцевий аналог червоних туристичних автобусів – OPEN BUS TOUR Коштує не дуже дорого – 35 перуанських солей (9$). Але цім автобусом можна попасти до головних памяток Куско, послухати аудіо-гід англійською мовою.
Скільки днів потрібно для відвідування Куско
Якщо ви плануєте тільки візит до Мачу-Пікчу, тоді потрібно закласти два дні та дві ночи. Один день на місто та найближчі руїни, один день – на поїздку до Мачу-Пікчу на поїзді.
Якщо ви плануєте відвідати всі інші місця на околицях Куско – закладайте 3-4 дні і відповідну кількість ночей.
Де зупинитися в Куско?

Куско – це туристичне місто, яке відвідують мільйони туристів щороку. Звідси починаються тури на Мачу-Пікчу, на озеро Тітікака. З Куско можна полетіти в Ла-Пас – столицю Болівії, сусідню країну з Перу.
Тому тут є великий вибір готелів – як дорогих, так і не дуже. Можна спокійно знайти нормальний готель з двомісними номером за 50$ на добу.
Забронювати готель в Куско на Booking⋙
- Hotel Rumi Punku – стильний бутік-готель в самісінькому центрі міста.
- La Morada Suites – затишні номери в самому центрі Куско
- El Mariscal Cusco – жили тут, трохи в стороні від центра міста, хороші сніданки входять в ціну номера.
Що можна побачити в Куско та на околицях?

Перу – країна на протилежному краю землі. А Куско – серце Перу, колишня столиця Інків, місто, розташоване серед Анд і зберегло культурні спадщини. Тут дуже цікаво, і не тільки в музеях і на руїнах. Насамперед колорит створюють люди, які живуть у Куско.

Тут все не так, як у нас: жінки носять чоловічі капелюхи, грають у футбол у пухнастих спідницях. Морських свинок вирощують не на забаву дітям, а щоб приготувати святковий обід, авантюристи в горах досі шукають загублене місто Ельдорадо.
Спостерігання за місцевими мешканцями

Гуляючи Куско, погляд натикається на храми колоніальної епохи, невисокі будиночки, що щільно забудували дно долини. А також квартали стихійної забудови, що йдуть вгору по пагорбах, викладені камінням мостові і сходи, що біжать то вгору, то вниз.

Скрізь снують тітоньки в пухнастих спідницях, на головах цікаві циліндри або капелюхи-котелки з-під яких звисають милі чорні коси. Вони носять такий одяг сотні років, у них свої поняття про красу та моду.

Ці милі дами до всього ще й класні футболістки. Жінки у спідницях грають у футбол – гру, яка не знає рас та кордонів, і таке видовище не зустрінеш в іншому місці земної кулі. А уявіть все те саме, але на висоті 3400 метрів, де кисню і так не вистачає. А вони бігають як скажені, в той самий час, коли я ледь стояла на ногах з нестерпним болем у голові.

Я розглядала їх, підтримуючи щелепу, стріляючи фотоапаратом і, можливо, викликаючи невдоволення своєю нахабністю.

Але в Куско є і навмисно ряжені – жінки, яки вдягають святкове вбрання, на руках тримають маленьких лам. Вони за пару сіль із задоволенням позують перед приїжджими.
Руїни інкських поселень

Відвідати руїни Саксайуаман. Ця екскурсія відмінно підійде для акліматизації, тому що стародавнє місто Саксайуаман знаходиться на 300 метрів вище сучасного Куско. Величезні мегаліти приголомшують уяву – досі не зрозуміло, як древні Інки примудрилися побудувати з такою точністю викладаючи валун вагою 200 тонн.

У деяких джерелах написано, що Саксайуаман був воєнним укріпленням, яке захищало столицю Інків. Але останнім часом вчені схиляються до версії, що це був житловий район із багатими будинками знаті, храмами та майданами, на яких проводилися релігійні церемонії.

Відвідати стародавнє місто Ольянтайтамбо. Це одна з найдавніших споруд інків, що збериглася, яка була частково зруйнована потужним потоком води, що прийшов з-за гір – ймовірно місто стало свідком того самого Всесвітнього потопу. Знову ж таки, мегаліти – основна загадка будівництва Інків, існують навіть версії, що величезні камені, підігнані один одному з точністю до міліметра.

Подивитися на Куско, стоячи біля ніг статуї Христа. Статуя Христа є у багатьох містах, є своя і в Куско – Христос підноситься над містом, традиційно у благословенні розправивши руки. Статуя Христа знаходиться поруч із руїнами Саксайуаман – зручно поєднати поїздку.

Побачити руїни Мачу Пікчу. З Куско можна потрапити на Мачу Пічку – автобусом, поїздом або пішки, пройшовши знаменитий Шлях інків – Інка Трейл.
Раджу почитати: Дорога до мрії – як я побачила Мачу-Пікчу

Відвідати водний курорт Тамбомачай. За п’ять кілометрів від Куско знаходяться руїни «водного курорту» головного Інки – Тамбомачай (перекладається як місце для відпочинку). У цьому місці було збудовано храми води, канали, каскади, в яких верховні інки приймали лікувальні очисні ванни, які з лишком замінювали сучасні аквапарки. Тепер можна тільки бути схожим з екскурсоводом серед стародавніх джерел і послухати розповіді про минуле.
Соляні копальні Марас. Вони розташовані на терасах і не схожі на інші соляні копальні, які частіше за все бувають під землею. Як, наприклад, копальні Румунії – Саліна Прайд та Саліна Турда. Тут видобування солі ведеться зовні, а копальня більш схожа на соляні соти.
Прогулянки містом та ярмарки Куско

Провести день і вечір на майдані Пласа де Армас (традиційна назва для центральних майданів в Перу). Це центральний майдан в Куско з класичною колоніальною забудовою. Він був закладений ще за часів імперії Інків, а потім перебудований конкістадорами. Іспанці збудували на майдані храми та адміністративні будівлі, частина з яких перетворилася на туристичні ресторани.

Сходити до Музею Кокі, де можна дізнатися про користь Кокі, її історію та застосування. Незважаючи на те, що вивезення Кокі з Перу заборонено, ця рослина досі залишається частиною культури мешканців Анд. До речі, кажуть, що листя Кокі допомагають від гірської хвороби. Їх кладуть під щіку, або жують, щоб виділявся сік. Чесно кажучи – мені то не допомогло (спрацювала таблетка спазмалгону).

Відвідати ярмарок у Куско. Перуанці – затяті католики, хоч і історично вони є сумішшю племен кечуа та іспанців. Релігійні свята шанують у Перу, причому великі і не дуже супроводжуються ходами, карнавалами та ярмарковим гулянням.

Жодний ресторан не зможе порадувати колоритом місцевого ярмарку. Обов’язково подивитися заздалегідь список святих, яких вшановують у дні вашого приїзд. Та обовязково сходить на фієсту – ви її почуєте по звукам орекстру з барабанами.

На ярмарки приходять місцеві – п’ють пиво, танцюють під музику, розважаються, поїдаючи незвичайні для європейців перуанські страви. Біля ярмарку чергують поліцейські – струнки чарівні жінки в класній та стільній формі.

Спробуйте на ярмарці або в ресторані – найдивовижніше блюдо Куй. Куй – це смажена морська свинка. Цих тварин тут вирощують для їжі і вони досить великі за розміром. У куя досить смачне м’ясо, приправлене м’ятою та спеціями. За смаком щось середнє між качкою та кроликом. З пивом просто чудово (головне не дивитися йому в очі).

До чого бути готовим, приїжджаючи в Куско
Для тих, хто планує летіти з Ліми у Куско літаком – треба бути готовим, що може сразу стати зле. Головний біль, тошнота, головокружіння – це ознаки гірської хвороби. Причина – різкий набор висоти. Ви з рівня океану прилітаєте одразу на 3400 метрів. Це дуже багато для людського організму. Тому, якщо в вас є проблеми із здоровьям, може краще обрати автобус, який буде поступово набирати висоту за 21 годину пересування по гірським дорогам. Або візьміть з собою ліки, обов’язково ті, що знімають головний біль та спазм. Будьте обережні і здорові.
Корисні статті та посилання:
- Сванетія – гірська Грузія
- Катманду за три дні – що обов’язково подивитися в столиці Непалу
- Доломітові Альпи – трекінг найкрасивішими маршрутами
- Самостійний трекінг до Евересту – як організувати поход Гималаями
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки шукайте на Skyscanner
Залізничні квитки у Європі зручно шукати на Trainline
Зелена карта та Туристична медстраховка – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com