Шефшауен – невелике місто в горах Ріф на північному заході Марокко. Це химерне місто, мабуть, одне з найкрасивіших, які я бачила у Марокко, завдяки його блакитним вулицям і будівлям. Тому його прозвали «блакитною перлиною Марокко».
Це настільки популярне місто в Марокко, що його часто додають у різні рейтинги з найкращих місць для відвідування в країні. Я чесно кажучи згодна з тим, що подорожуючи Марокко, треба обов’язково відвідати Шефшауен (або Шавен). Мене це місто дуже вразило і не тільки кольором. Воно стало найгарнішою родзинкою всієї подорожі – тому що саме там ми познайомилися з нашими французькими друзями, але про це трохи нижче.
Чому Шефшауен блакитний?

Є різні версії звідки прийшла звичка красити стіни домівок в блакитний колір. Одні кажуть, що відтінки синього на стінах відлякують комарів, інші вважають, що блакитний колір допомагає зберігати прохолоду в будинках у теплі літні місяці.
Є також відповіді на це питання у історії Шефшауена. У 1400-х роках Шефшауен став домом для іспанських євреїв (сефардів), що втекли у 15 столітті від переслідувань іспанської корони. Королева Ізабелла І та король Фердінанд ІІ підписали так званий Альгамбрський едикт та прогнали всіх іудеїв та іспанських мусульман з теріторіх Іберійського півострова.


Частина їх, що перепливли через Середземне море осіла в Марокко. Саме вони почали фарбувати двері в синій колір. І причина цього? Так кажуть, синій колір представляв колір неба і, отже, ближчу присутність до Бога. А потім стали фарбувати стіни – так, щоб бути ще ближче до всевишнього.
Якою б не була справжня причина синього кольору, місцеві жителі досі наносять свіжий шар фарби на свої будинки приблизно двічі на рік. І виявилося, що їхні старання того варті – туристи натовпами їдуть побачити це блакитне чудо, а місцеві заробляють на них собі на життя.
Коли краще їхати в Шефшауен?

Взагалі для поїздки в Марокко немає суттєвих обмежень – в залежності від того, куди ви плануєте. На узбережжі Атлантичного океану навіть взимку дуже гарно і доволі тепло. А в пустелі вдень дуже гарно (вночі знадобляться теплі ковдри).
Щодо Шефшауену – сюди можна приїхати навіть влітку, тому що місто розташоване у Ріфських горах. Тут набагато прохолодніше, ніж в інших частинах Марокко. Але починаючи з квітня до жовтня тут дуже багато туристів – ви відчуєте як це побувати у місці, що є дуже популярним в Інстаграм.

Ми були в Шавені наприкінці травня – людей було не дуже багато через Рамадан. Але все одно достатньо. Хоча я не дуже люблю відвідувати супр-туристичні місця в високий сезон, треба чесно зізнатися, що мені дуже сподобалося це місто. Окрім того, Шефшауен – це унікальне місце і рай для фотографа.
Скільки часу треба закласти для візиту в Шефшауен?

Кількість часу, який можна провести в Шефшауені, залежить від того, що ви хочете побачити та чим зайнятися в місті та його околицях. Ми заклали на Шавен 2 ночі та 2 повних дня – встигли побачити місто, а також сходити на трекінг, щоб побачити Міст Бога.
Один день та одна ніч – для того, щоб побачити тільки місто Шефшауен, побувати на ринках, зробити 1000 світлин, скуштувати смачні блюда в його кафе та ресторанах.
Як дістатися Шефшауена?
Є різні варіанти для подорожі по Марокко – орендований автомобіль, автобуси або одноденний тур з найближчих міст – Танжера або Феса.
Як на мене – оренда авто це найкращий варіант. Особливо, якщо у вас 7-10 денний маршрут, який включає більшість цікавих місць Марокко.
Раджу прочитати: 5 наймальовничих доріг в Марокко, які обов’язково треба додати в свій маршрут
Автобуси – теж популярний вид транспорта в Марокко. Основним автобусним оператором, який подорожує до Шефшауена, є компанія CTM, і квитки можна придбати онлайн на їх офіційному сайті. Nejme Chamal – друга найкраща автобусна компанія. Їхні автобуси також досить комфортабельні, але ви можете купити квиток лише на автостанції.
Щоб дістатися від автобусної зупинки до старого міста – Медіни Шефшауена, треба пройтися пішки 20-30 хвилин. Також можна взяти таксі від автостанції до Медіни (її головної брами Баб-Ель-Айн). Це коштуватиме не більше 20 MAD, але завжди домовляйтеся про ціну заздалегідь.
Також, якщо у вас щільний графік подорожі, можна купити одноденну поїздку до Шефшауена з Танжера або з Феса.
Чим зайнятися та що побачити в Шефшауені
1. Блукати лабиринтами Старого міста


Це може здатися дуже звичайним, але стара Медина Шефшауена справді є місцем, де можна загубитися. Вулиці та сходи прокладені як бог поклав на душу – справді тут будували дома на схилі гори, а між ними з’являлися проходи, які стали вулицями та провулками.
Почніть своє дослідження Медини з головної площі Plaza Uta el Hamman. Саме тут розташована Тут ви також знайдете Касбу та Велику мечеть. А велике дерево в центрі площі є чудовим місцем зустрічі з гідом (якщо він вам потрібний) перед оглядом Медини.

Це також цікавий спосіб побачити, як живуть місцеві жителі, дізнатися трохи більше про їхній спосіб життя. Якщо ви трохи говорите французькою – можна поспілкуватися з людьми, мені принаймні цього дуже не вистачало.
2. Подивитися Касбу в Шефшауені
Якщо ви втомилися від синього кольору – зайдіть в глиняно-коричневу Касбу 15-го століття. Всередині вона містить чудовий сад в андалузькому стилі, колишню в’язницю, невеликий Центр досліджень Андалузії та навіть невеличку художню галерею, яка відкрита лише під час виставок. Один із 13 шпилів фортеці – це Португальська вежа, має меморіальні дошки, що розповідають про історію цих місць, і відкриває чудові краєвиди на Медину.
3. Шопінг на східних базарах


Багато маленьких вулиць Шефшауена зайняті невеликими базарчиками, де продаються вироби місцевих ремесел, мистецтво, одяг і традиційні сувеніри. Дивитися на всі барвисті вироби, виставлені на блакитних стінах, приємно для очей. Ви також зустрінете багато майстерень, де ви зможете побачити, як місцеві жителі виготовляють свої вироби.
По понеділках та четвергах в Шефшауені працює «сук» – це марокканський ринок. У ці дні фермери долини Ріф спускаються на вулиці старої Медини Шефшауена, щоб продати свою продукцію. Це можуть бути як фрукти та овочі, так і вироби ручної роботи та гірські трави. До речі, на околицях Шавена вирощують маріхуану – тому не дивуйтеся, що до вас можуть підходити якісь люди та пропонувати покурити цю траву.
4. Насолоджуйтеся марокканською кухнею в кафе та ресторанах Шефшауена

В Медіні Шефшауена є багато чудових ресторанів, де можна добре та смачно поїсти. На головній площі Plaza Uta el Hamman є багато невеликих ресторанів, які відкриті на сніданок і на вечерю. Тут я раджу невеличкий, але смачний ресторан Hajji – мені сподобався шашлик, смачні салати, а ціни доступні.
Але, якщо ви хочете смачно поїсти в гарному місці в компанії місцевих мешканців – йдіть на площу Аль-Хаута. Тут можна вранці попити каву – її можна замовити у Snack Fatima, біля неї є невеличка булочна, де можна купити печиво, смачні булки. А на протилежному боці цієї ж самої площі є кафе без назви, де годують офігенно смачним и дуже дешевим тажіном.
5. Попити апельсиновий сік андалузькій пральні

Водоспад Рас Ель Маа знаходиться за північно-східними воротами Медини Шефшауен. Саме сюди, де вода б’є з-за гори, місцеві жінки приходять прати речі та килими. Тут навіть побудовані традиційна іспанська пральня – Lavadero de la ciudad, спеціальна споруда з дахом та камяними коритами, через які тече річкова вода. Шум води та зелені пагорби за стіною Медіни створюють затишний куточок природи.
Якщо ви приїдете до Шефшауену влітку, під мостом, ща розташований над річкою біля водоспаду, організують кафе. А в пральнях замість одягу охолоджують апельсини, з яких роблять апельсиновий фреш. На невеличкому бетонному майданчику під мостом, яким протікає річка, ставлять пластикові стільці та столи і продають відвідувачам свіжий апельсиновий фреш.

Просто повірте – як ще круто випити холодний фреш під час денної спеки, засунувши ноги в прохолодну воду. Це настільки класна ідея, що ми приходили сюди два дні поспіль. Фреш дешевий, вода прохолодна – навкруги гори і блакитне місто – нереально круто!
6. Відвідати ферму марихуани
Біля Шефшауену, особливо якщо ви вирішите піднятися стежками у гори, можна побачити як вирощують цілі плантації марихуани. Шавен – це відомий гашишний центр Марокко, саме тут його виробляють в промислових масштабах. Якщо вас цікавить, як виробляють гашиш, ви можете відвідати одну з цих ферм. Однак спершу питайте дозволу, оскільки не всі фермери раді відвідувачам.
Вони, як правило, дуже доброзичливі та, швидше за все, покажуть вам процес приготування гашишу. Але фотографувати заборонено, щоб захистити їх конфіденційність. Невеликі чайові або внесок (від 50 до 100 дирхамів) відкриє вам можливість подивитися на процес виробництва (це можна побачити у листопаді після збору врожаю).
7. Насолодитися заходом сонця біля Іспанської мечеті

Наприкінці дня я раджу прийти до Іспанської мечеті – це найкраще місце, щоб насолодитися прекрасним панорамним видом та заходом сонця над Шефшауеном. Ця мечеть розташована на пагорбі на схід від міста, і до неї можна дійти пішки за 30-45 хвилин від центру старої Медини.
Стежка починається від Баб-аль-Ансае (Bab El Onsar) – східної брами Медини, і проходить через міст та річку. Найкращий час для походу туди до заходу сонця, коли ви матимете вражаючий вид на блакитне місто та вершини гір Ріф. Мечеть була побудована іспанцями в 1920-х роках, але ніколи не використовувалася. Вона й досі залишається закритою, але територія перед нею є ідеальним місцем, щоб спостерігати, як сонце сідає за гори, як ліхтарі загоряються над блакитним містом зі свіжовичавленим апельсиновим соком у руці.

Якщо вам не хочеться здійснювати цей похід, ви завжди можете знайти терасу на даху (у багатьох хостелах і готелях є саме така), з якої можна насолодитися сходом або заходом сонця над Старим містом.
8. Поселиться у синьому готелі в Шефшауені


У блакитному місті звичайно є безліч блакитних готелів. Пожити у блакітної кімнаті з видом на блакитне місто – це ще одна фішка Шефшауена. Ми обрали як мені тоді здавалося найблакітніший готель – Hotel Molino Garden. В ньому все було синього кольору: стіни, стелі, постіль на ліжку. Тільки місцевий кіт був рудим, але це гарно підкреслювало синій. В цьому готелі є власний сад зі ставком, у якому живуть золоті рибки. Сніданки входять у вартість – дуже смачні та ситні.
Забронювати блакитний готель в Шефшауаені – Booking-Chefchauaen≫
9. Зробіть тисячу фотографій в Старой Медині Шефшауена

Гуляючи Мединою ви відкриєте для себе багато чарівних площ, дверей і тупиків, які дуже фотогенічні. І всі вони синього кольору різних відтінків – безліч місць для гарних фотографій.
Порада: йдіть фотографувати Синю Медину як тільки підніметься сонце. О шостій ранку там не було нікого, але вдень можуть бути навіть черги, щоб сфотографувати красивий провулок з блакитними стінами та квітковими горщиками.
Я навіть зробила позначки для тих, хто хоче побачити всі фотозони якомога швидше.
10. Сходіть у невеличкий похід біля Акчура, щоб побачити Божий міст та водоспади


Якщо ви залишилися в Шефшауені на два дні, я дуже раджу запланувати на другий день або принаймні половину, щоб відвідати Акчур (Akchour). Саме тут розташований Божий міст, до якого веде дуже живописна тропа з елементами каньйонінга та хайкінга.
Ми поїхали в Акчур на автомобілі, але ви можете взяти колективне таксі біля центральної околиці Шефшауена, недалеко від Медіни. Машину залишали на паркінгу тут – 35°14’20.1″N 5°10’52.6″W.


Є два маршрути в Акчурі, і ви можете пройти обидві, якщо у вас є цілий день на цю прогулянку. На одній трасі є нижні невеликі водоспади, а далі вгору по стежці великий водоспад, також відомий як Великий каскад. До них досить близько і стежка там дуже проста – можна пройтися, подивитися на водоспади, а влітку навіть викупатися у прохолодній воді.
А на другій стежці розташований Божий міст, мальовничий природний міст, який височіє над річкою на кілька сотень метрів нижче. На початку маршрута це неважка тропа, що веде понад річкою. Але далі доведеться лазити по великим камінням, йти пішки по воді – для цього раджу взутися в кросівки або сандалії, які будут добре тримати ногу.
Наприкінці маршруту ви побачите дивовижну скелю – вона дійсно виглядає як природний міст, що єднає края величезного каньйону, яким тече річка. Поїздка до Акчура займає приблизно 45 хвилин. А прогулянка до Божого мосту займає від 45 хвилин до години в одну сторону. Річка холодна, тому найкраща пора року для купання – розпал літа.

Я запам’ятаю цей похід на все життя – саме тут ми зустріли наших майбутніх друзів – двох братів зі Франції, що подорожували в Марокко автостопом абсолютно без грошей. Ми підвезли їх в Акчур, разом провели час, а потім наступного року поїхали до них у гості у Францію. Незабутні часи та емоції, коли зустрічаєш чудових людей на своєму шляху.
Корисні статті та посилання:
- 8 речей, які треба зробити в Ес-Сувейра, Марокко
- 5 наймальовничих доріг в Марокко, які обов’язково треба додати в свій маршрут
- Де жити та що подивитися в Марокко
- Ідеальний маршрут по Марокко
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com