Кращі гірськолижні курорти Туреччини – Улудаг, Ерджієс, Паландокен. Повний гід – як дістатися, гірськолижні схили, проживання, транспорт.
Туреччина і гірськолижні схили – це те, що десять років тому було для нас щось несумісне. Але зараз, вважаю, що кожен український лижник чи бордер знає про турецькі зимові курорти. Принйамні точно знає про Кайсері і вулкан Ерджієс, на схилах якого встигли покататися якщо не всі, то багато людей.

Але, якщо говорити про гірськолижний відпочинок у Туреччині всерйоз, потрібно розуміти, що насправді хочеться отримати від такого проведення часу. Тут є різні курорти, розраховані на сімейний відпочинок – це Улудаг, де для новачків та сімейних пар з дітьми є всі ідеальні умови катання та відпочинку. А для впевнених катальників – вже треба дивитися в бік інших схилів – Ерджієс та Паландокен, де більш червоних та чорних трас, а також є дуже цікаві місця, що обвязково треба подивитися під час гірськолижного відпочинку.
Про все це й написала нижче – максимум інформації для тих, хто планує поїхати кататися на Улудаг, Ерджієс та Паландокен.
Ерджієс (Erciyes) – Кайсері
Гірськолижний курорт Ерджіес знаходиться в центральній Туреччині, провінція Кайсері, за 23 км на південь від міста Кайсері. Гірськолижний курорт розташований недалеко від Каппадокії в сусідній провінції Невшехір.
Гірськолижний курорт Ерджієс (Erciyes) – Kayseri є одним із найбільших і він лідирує у списку найкращих гірськолижних курортів Туреччини, пропонуючи 55 кілометрів гірськолижних схилів, які стартують з 3346 метрів. Тут є сучасні гірськолижні підйомники та великий альпійський рельєф на 1258-метровій вертикалі. Розташоване в центральній Туреччині, недалеко від міста Кайсері, лижний відпочинок тут можна легко поєднати з відвідуванням дивовижних пам’яток Каппадокії, включаючи села Гереме та Учхісар, що розташовані за 72 км (1 годину на авто дорогою на захід) від Кайсері та лише за 87 км (1½ години їзди в зимових умовах) від гірськолижного курорту Ерджієс.
Сезон та сніговий рівень на курорті

Сезон на Ерджієсі починається наприкінці грудня, триває до середини березня. Але, кількість снігу дуже залежить від вітру, який тут буває дуже сильним. Якщо снігу мало, а вітер дує декілька днів не зупиняючись – очікуйте на лисі схили.
Також, при сильному вітрі вимикають підйомники – тож в ці дні тим, хто приїхав кататися і зупинився в готелі на горі буде трохи нудно, бо нічим зайнятися. Але всі проблеми вирішує орендне авто – можна в дні, котли не дуже гарна погода, поїхати в Каппадокію – кататися на повітряних кулях.
Траси та підйомники курорту Ержієс
Територія для катання на лижах і сноубордах Ерджієс включає 55 км трас, які прокладені у безлісій альпійській місцевості на схилах згаслого вулкана – гори Ерджієс (або Ерджієс Дагі) висотою 3917 м. Найвища точка підйомнику розташована на висоті 3346 метрів. Це на 600 метрів нижче вершини, яка височіє над нею своїми скелястими шпилями, вкритими льодом.
Гірські схили варіюються від відносно пологих у нижній частині (ідеально підходить для новачків і початківців), піднімаючись до крутих просунутих місцевостей у верхньому секторі.

На курорті є 18 синіх, 17 красних та 6 чорних трас, які обслуговують сучасні підйомники, більшості яких менше 10 років. Це два гондольних та 11 крісельних підйомника – 8 чотиримісних і 3 шестимісних.
Дві гондоли пересувають лижників і сноубордистів від двох базових зон – Текір-Капі та Хачілар-Капі. Тоді як центральна база в Гісарджик-Капі має тільки кілька крісельних підйомників. Також на курорті є 6 бугельних і декілька конвеєрних підйомника, які обслуговують траси для новачків та дітей у зонах катання Текір і Гісарджик.
Як дістатися з Кайсері до гірськолижних схилів
На жаль, тут немає спеціальних Ski-buses як в Альпах – автобусів, які возять відпочиваючих по різним зонам курорта та до Кайсері. Тому, якщо ви плануєте жити в готелі Кайсері, вам знадобиться авто. Або можна їздити кожен день на таксі.
Або – наприкінці грудня влада Кайсері запускає автобуси з аеропорту Кайтері на Ерджиєс, які їздять за розкладом і заїжджають до міста. Тобто вони проходитимуть через торговий центр İpeksaray. Отже – питайте в готелі розклад цього автобусу. Або, можливо, ваш чи сусідній готель організують трансфер для своїх клієнтів – це теж залежить від того, де ви плануєте жити. Краще це спитати заздалегідь, перед тим, як бронювати житло.
Для тих, хто взяв в оренду автомобіль інформація по відстаням та парковкам.
Гірськолижна зона має три базові зони – на всіх є денна парковка. Центральна зона – Хісарджик Капі, та дві додаткові – Хачілар Капі (6 км по прямій на північ від неї) і Текір Капі (2 км на південний схід). Від центру Кайсері Хачілар Капі розташована ближче (19 км), наступна зона – Хісарджик Капі (23 км), а Текір Капі розташована дальше всіх (24 км). До кожної зони катання можна дістатися приблизно за 30 хвилин на автомобілі взимку. Дорога від Кайсері до Текір-Капі є дво-смуговою.
Скі-паси
Ціни на скі-паси залежать від кількості підйомів – що більше підйомів ви оплачуєте, то дешевше коштує кожний. Наприклад, якщо купляти оптом 200 підйомів – ціна за кожний складає 5,5 TL (0,3 $). Якщо ви купите абонемент на 50 підйомів – кожна поїздка на підйомнику коштує вже 8 TL (0,45 $). Тому враховуйте – наскільки інтенсивно ви плануєте кататися кожен день, і виходячи з цього – купляйте відповідний абонемент на 7,14,30, 50, 100, 200 або 400 підйомів.
Ціни на новий гірськолижний сезон дивиться на сайті курорту Ерджієс – www.kayserierciyes.com.tr.
Проживання на курорті Ерджієс

Є два варіанти готелів та їхнього розташування на курорті. Першій – готелі all-inclusive на схилах вулкану, біля гірськолижного курорту. Другий – в Кайсері, за 30 хвилин їзди від підйомників.
Готелі на курорті Ерджієс:
- Radisson Blu Hotel, Mount Erciyes – розташований біля зони Текір-Капі, близько до підйомників. Харчування на базі сніданків. З номерів відкривається гарний вид на гору Ерджієс.
- Zümrüt Palas Otel – в вартість входять сніданки та вечері, дуже гарне розташування біля підйомника зони Текір-Капі.
- X Mountain Lodge Erciyes – працює за системою “все включено”, розташований високо у горах біля станції підйомнику Хачілар-Капі. У готелі Amalia є загальна сауна та турецька лазня. Щоденний сніданок, обід і вечеря подаються у формі “шведського столу”.
Готелі в Кайсері:
- Radisson Blu Hotel, Kayseri – ритий басейн, оздоровчий спа-центр, є приміщення для зберігання лиж і пункт продажу абонементів на підйомник.
- Divan City Kayseri – у готелі є пункт продажу абонементів на підйомник, приміщення для зберігання лиж, спільний лаунж і оздоровчий спа-центр, годування – сніданок “шведський стіл”.
- Buyuk Hotel – Щоранку для гостей сервірують багатий сніданок “шведський стіл”. У ресторані a la carte подають страви місцевої кухні.
Чим зайнятися і що подивитися навкруги

Відвідуючи цей регіон заради лиж, обов’язково заплануйте відвідування сусідньої Каппадокії. Для цього, навіть варто забронювати готель в селищі Геріме, або в сусідньому Учхісарі.
Рекомендую: Готелі Каппадокії – з кращим видом на повітряні кулі
Повітряні кулі в Каппадокії літають в будь-який сезон – навіть взимку. Але все залежить від вітру та опадів – вранці повинна бути тиха та суха погода.
Отже, плануйте свій політ на повітряної кулі і бронюйте готель на Booking-Cappadocia у останню мить, щоб не було розчарувань.

Самі готелі в Каппадокії – це щось особливе! Вони розташовані у печерах, але мають всі необхідні (і навіть більше) зручності. Заночуйте в найрозкішнішому печерному готелі, який буквально висічені в м’якому каменю. Ціни взимку тут більш ніж доступні. Ви точно це можете собі дозволити – бо це варте кожної витраченої ліри.

Окрім польотів, треба побувати у марсіанських та місячних долинах Каппадокії. Вони розташовані навкруги Геріме – сюди можна дістатися пішки, або під’їхавши до початку пішохідних маршрутів на авто. Мандрівка казковими трубами, пейзажами та печерними будинками Гереме – це те, що дійсно треба зробити в Каппадокії.
Ще не забудьте побувати у підземному місті Каймаклі – тут жили прадавні християни, які ховалися у печерах від набіжчиків. Відвідування Каппадокії – це один з найкращих и вразливіших куточків світу, яки не можна пропустити в своїй подорожі.
Плюси і мінуси гірськолижного курорту Erciyes
плюси
- Тут може бути багато снігу за правильних погодних умов.
- Довге катання на лижах – біля 100 км трас на висоті понад 1250 м.
- Сучасні підйомники та доглянуті лижні траси.
- Багато кафе з турецьким смачним фаст-іудом з дуже приємною ціною.
- Поруч одне з найкращих туристичних напрямків світу – Каппадокія.
- Доступний за бюджетом гірськолижний курорт для невибагливих лижників.
мінуси
- Через особливості погоди та вітру, сніг на чорних трасах може перетворитися на льод. Це дуже небезпечно для новачків, і не сподобається профі, особливо тим, хто приїхав зі своїми дошками та лижами – дуже псується гірськолижне обладнання.
- Якість орендного обладнання дуже сумнівна – перевіряйте як налаштовані кріплення (під вашу вагу, як наточені канти. Недорога оренда – це не найголовніше для тих, хто хоче кататися із задоволенням і не хоче впасти на швидкості, ідучи по схилу.
- Позатрасовий рельєф і якість снігу постійно залежать від вітру, який тут буває дуже потужним.
- До курорту не ходить громадський транспорт – тільки таксі, або орендоване авто.
- Безліса високогірна місцевість, де ніде сховатися в погану погоду.
Як дістатися курорту Ерджієс
Найближчий аеропорт Кайсері Еркілет (ASR) розташований лише за 28 км на північ від гірськолижної зони та за 5 км на північ від центру міста Кайсері. В аеропорт Кайсері Еркілет літають прямі рейси зі Стамбулу та Анкари. А також літаки чартерних компаній з європейських міст: Мюнхен, Франкфурт, Дюссельдорф (DUS) та інших. Більшість міжнародних мандрівників літатимуть до Кайсері через новий міжнародний аеропорт Стамбула (IST) або аеропорт Стамбул Сабіха (SAW).
З аеропорту найкращий спосіб дістатися до гірськолижного курорту (і пересуватися захоплюючим регіоном) — взяти напрокат автомобіль. Перегляньте найвигідніші пропозиції різних турецьких або європейських прокатників на агрегаторі Rentalcars.com.
Якщо не плануєте орендувати автомобіль – напишіть в обраний вами готель, щоб вони організували вам трансфер з аеропорту до готелю.
Або скористуйтеся муніципальним автобусом, що їде з аеропорту в Кайсері, і далі на курорт Ерджієс.
Улудаг (Uludağ) – Бурса

Улудаг – це курорт для початківців, аніж для лижників-професіоналів. Невисокі гори та пологі траси – це скоріше додаток до розважальної програми, ніж справжня каталка. Але спробувати турецький all-inclusive в горах все ж таки варто. Тому що це ідеальна можливість відпочити з сім’єю і спробувати вперше стати на лижі. А для тих, хто звик до турецького «все включно» не доведеться переключатися на самостійні пошуки харчування в горах.
Сезон та сніговий рівень на курорті
Сезон триває з 20 грудня по 30 березня. За звичайних погодних умов у розпал зими рівень снігового покриву тут може досягати 2-3 м.
Снігових гармат на курорті немає – снігу вистачає. Але як для будь-якого південного лижного курорту на Улудазі – тут є проблема: то густо, то порожньо.
Тривалість сезону: з кінця грудня до початку березня.
Траси та особливості зон катання Улудага

Улудаг – курорт для сімейного спокійного відпочинку. Початківцям сподобаються пологі спуски – ними не так страшно котитися плугом. А професіоналам тут робити особливо нічого – для них є інші курорти Туреччини, наприклад схили згаслого вулкана Ерджієс в Кайсері.
Усього на Улудазі є 16 витягів: 9 крісельних, 13 бугельних та 2 гондольних, розташованих на висотах від 1765 до 2543 м.
Прості схили, багато викатів безпосередньо до готелів: 10 синіх трас, 15 червоних середньої складності 3 чорних – для профі.
Скі-паси
Єдиний скі-пас на всі витяги Улудагу у сезоні 2022-2023 коштує – 1 день – 390 TRY (21$), 3 дня – 950 TRY (51$), 6 днів – 1300 TRY (70$)Також є абонементи на сезон (ціни онлайн дешевше, ніж у касах). Цей квиток надає його власнику необмежену кількість підйомників. Подробиці та покупка скі-пасів на сайті uludag.axess.shop
Проживання на курорті Улудаг

Особливість гірськолижного відпочинку на курорті Улудаг – це мікс каталки та турецького all inclusive. Майже всі готелі у вартість проживання включають сніданки, ланч та вечері, а також абонемент на витяг, що належить готелю або мережі готелів.
Для тих, хто хоче тиждень жити та кататися на курорті сподобається відпочинок в таких готелях. Дуже зручно вийти і одразу на лижах поїхати кататися, не витрачаючи час на те, щоб діставатися курорту.
Готелі на курорті Улудаг:
- Ağaoğlu My Mountain – дуже гарний готель з викатом на лижну трасу.
- Jura Hotels Kervansaray Uludag – тут протягом дня сервірують щедрий “шведський стіл”. Також є лобі-бар, бар на даху та салон з відкритим каміном.
- Oksijen Zone Luxury Uludag – з хамамом, стильними номерами та зручним розташуванням біля підйомниками.
- Monte Baia Uludag – найкраще розташування готелю в самому центрі гірськолижного курорту, вартість проживання складається також з харчування та безлімітних алкогольних напоїв.
Альтернативний і більш дешевий варіант – готелі в Бурсі, куди можна кожен день їздити машиною, або на фунікулері. В Бурсі на відміну від готелів Улудага, можна поселитися в апарт-гетелі з власною кухнею, щоб самостійно готувати їжу. Або в стандартному готелі зі сніданками.
Готелі в місті Бурса:
- Mövenpick Hotel & Thermal Spa Bursa – готель з власним СПА-центром
- Bursa Park Apart Hotel – дуже зручні сучасні апартаменти з власною кухнею
- Almira Hotel Thermal Spa & Convention Center – п’ятизірковий готель з термальним басейном та СПА-центром
- B LOFT HOTEL – дуже затишний бутік-готель в центрі Бурси
Чим зайнятися на курорті Улудаг:
Якщо з погодних причин сніг обійде Улудаг стороною, це не проблема. Можливість розважити себе завжди знайдеться – вдале розташування курорту підвищує його популярність серед приїжджих туристів та місцевих мешканців.

Ще простіше спуститися з Улудагу в старовинну Бурсу – колишню столицю Османської імперії. Тут шопінг нічим не гірший за стамбульський, а за ціною часом навіть дешевше. Чудова можливість побродити вуличками історичної Бурси, поглянути на єдину в Туреччині двадцятикупольну мечеть Ulu Cami у старому торговому кварталі міста недалеко від Критого ринку та Ринку шовководів. Побачити Зелену мечеть Yeşil Cami та Зелений мавзолей султана Мехмеда I у місті – Орхана Газі, та усипальниці Muradiye із похованнями османських султанів.

Дістатися Бурси можна наземним транспортом або ж спуститися в місто на фунікулері. Ціни на проїзд на фунікулері – на сайті bursateleferik.com.tr.
В Улудазі – безліч барів, кафе, ресторанів. Нічне життя тут не затихає до самого ранку – молодь весело проводить час на дискотеках та в барах. Літнім людям підійдуть повільні прогулянки лісом, або оздоровчі процедури на лікувальних термальних джерелах у Бурсі. Санаторні комплекси, оточені ботанічним садом, з турецькими лазнями, відкритим басейном та водою 38 градусів працюють цілий рік.
За 80 км від Бурси розташовані гарячі термальні джерела Ялова Термаль з температурою води, що досягає 57-60 градусів. Терми розташовані в приголомшливому місці, серед гір, найкрасивіших пейзажів та густої середземноморської рослинності, і не поступаються якістю альпійським термальним джерелам.
Всього в 140 км знаходиться Стамбул – незабутній багатоликий мурашник, справжнє місто контрастів, де має побувати абсолютно кожен, хто любить Туреччину і схід. Тут можна пройтися музеями та мечетями, прогулятися на кораблику Босфором, вирушити на шопінг, гуркотіти на старовинному трамваї вулицею Істікляль і поринути в атмосферу східного мегаполісу.
Плюси та мінуси курорту Улудаг
плюси:
- Гарне місце для сімейного відпочинку – діти будуть доглянуті та не нудьгують без розваг.
- Дуже красиві склони, вкриті хвойними лісами.
- Завдяки невисоким горам тут не часто бувають сильні вітри.
- Новачки тут легко стануть на лижі під наглядом досвідчених інструкторів.
- Великій вибір готелів за різною системою харчування.
- Цікаві околиці – є що подивитися і чим зайнятися окрім катання на лижах.
мінуси:
- Через глобальне потепління, останні роки снігу буває не дуже багато.
- Треба шукати альтернативний відпочинок, якщо не буде достатньо снігу.
Як дістатися Улудага
Найближчі аеропорти розташовані в Стамбулі – Аеропорт Стамбул та Сабіха Гекчен.
Зі Стамбула до Бурси курсують автобуси. Підібрати зручний рейс можна на сайті Busbud.com.
Оренда автомобіля буде зручною, якщо ви плануєте подивитися цікави місця навкруги Бурси та Улудагу. Зручно шукати на пошуковику Rentalcars.com.
Паландокен (Palandöken) – Ерзурум

Зовсім інший курорт по висотах та організації дозвілля знаходиться на сході Туреччини – за 5 км від старовинного міста Ерзурум. Паландокен – це офіційна база для тренувань збірної Туреччини з гірських лиж. І цей гірськолижний курорт відрізняється від Улудага важкістю та різноманітністю трас.
Відносно молодий і новий Паландокен, де витягів удвічі менше, ніж в Улудазі, завдяки кліматичним умовам, різноманітності рельєфу і досить великій висоті розташування буде цікавий не тільки новачкам, а й підходить для тих, хто упевнено катається.
Сезон та сніговий рівень на курорті

Гірськолижний сезон тут триває 150-180 днів на рік. Найбільш сприятливий період для відпочинку з середини грудня до середини травня. Тобто, коли в Альпах сніг вже починає танути, на Паландокені його багато і він відмінної якості.
Не зайвим, втім, заздалегідь з’ясувати стан снігу і в січні. Іноді буває вітряна погода і просто здуває його з деяких схилів. Але в нормальну снігову погоду для того, щоб не було оголених ділянок – на викаті і вздовж нижніх ліній витягів, завжди напоготові снігові гармати.
Проживання на курорті Паландокен

Тут також у деяких готелях діє система all inclusive, включаючи ski-pass. Особливо зручно жити в тих, що вище за відмітки 2400 метрів – практично всі підйомники будуть включені в абонемент. Але можна забронювати звичайний міській готель в Ерзумі і купити скі-паси окремо.
- Готель Dedeman Palandoken Ski Lodge – котеджний готель розташований високо у горах біля гірськолижних схилів Паландокену.
- The Erzurum Hotel – готель розташований в Ерзурумі, але неподалік від зони катання.
- Sway Hotels – сучасний готель біля схилів Паландокену, з власним басейном та спа-центром.
Скі-паси
Абонемент на підйомник коштує менше ніж 6 євро на день — неймовірно вигідна ціна при таких умовах катання. Є абонементи від кількох годин катання до всесезонних ski-pass http://www.granderzurum.com/en/ski-pass.html).
Траси та особливості зон катання Паландокена

Паландокен – один із найбільших турецьких курортів, тут збудовано понад 30 км лижних трас. Гірськолижна зона катання на курорті знаходиться на висотах 2150 – 3100 м.
Різноманітні траси для новачків та просунутих катальників: Окрім гондольного підйомника, який дозволяє лижникам піднятися на вершину 9 синіх, 6 – червоних та 13 чорних трас. З перепадом висот між стартом і фінішом в 1000 метрів, Паландокен має дві зареєстровані траси для проведення змагань зі слалому і великого слалому (Траса Ейдер і Траса Капікая). Для тих, хто полюбляє пухляк – є можливість для позатрасового катання.

Окрім двох гондольних підйомників, які дозволяють лижникам піднятися на вершину, є п’ять крісельних підйомників, один Т-подібний бугельний, а також працює два бебі-ліфти. Також є система снігових пушок, які додають снігу у теплу погоду. А нічне освітлення допомагає лижникам кататися в вечірній час.
Якщо вам і цього не вистачить – їдьте на сусідній схил Конаклі (Konakli), де є одна червона, дві синіх, та 5 чорних додаткових трас.
Чим зайнятися на курорті Паландокен

Розваги та аpress-ski у Паландокені не настільки різноманітні, як в Улудазі. Тут є парочка дискотек, спортивні та спа-центри при готелях – загалом це і все. Але замість того, щоб кожен вечір проводити в готелі, краще побачити Ерзурум і цікаві місця навкруги цього міста.

Ерзурум – старовинне місто, якому понад півтори тисячі років. Його потрібно подивитися поблизу, побродивши вуличками, а не кинути погляд з вікна автобуса по дорозі з аеропорту в готель. Готелі пропонують екскурсії, яких за великим рахунком немає потреби. Але таксисти із задоволенням підвезуть вас куди завгодно і недорого. Там можна самостійно зануритися в стародавній Ерзурум, який напрочуд контрастує східним укладом та засніженими мінаретами, створюючи зовсім несподіване враження східної зимової казки.

За 87 км від Ерзуруму є дуже мальовничий Водоспад Тортум, в якому вода зривається з висоти майже 50 метрів. До водоспаду ведуть кам’яні сходи, які увечері підсвічуються ліхтарями з жовтим ламповим світлом. Водоспад утворився через землетрус, в той самий час з’явилося величезне озеро Тортум з блакитною прозорою водою. Біля озера є альтанки для відпочинку, по озеру можна покататися на плоту.

Побачити старовинний Чобандеде (тур . Çobandede Köprüsü) — історичний міст у провінції Ерзурум , який знаходиться на 39°58′13″N 41°53′18″E на дорозі з Ерзурума в Муш. Арковий міст був збудований у 13 столітті вірменами – тоді ця територія Туреччини належала Вірменському царству. Міст дуже красивий: для його будівництва використали три види різнокольорового каменю – чорного, червоного та сірого кольору. Загальна довжина мосту становить 130 метрів і 7 арок, під якими тече річка Арас.
Як дістатися курорту Паландокен
В аеропорт Ерзурума літають щоденні рейси з Анкари та Стамбула до Ерзурума – авіакомпанії Pegasus та Turkish Airlines. Гірськолижний курорт знаходиться в 5 км від центру міста та в 10 хвилинах від аеропорту. У зимовий сезон від гірськолижного курорту до центру міста курсують громадські автобуси.
Плюси та мінуси курорту Паландокен
плюси:
- Довгі траси з великою кількістю снігу в сезон.
- Тут найхолодніша зима у Туреччині, тому снігу завжди достатньо, а лижний сезон тягнеться до середини травня.
- Якщо стане нудно кататися на схилах Паландакену, або будут велики черги на підйомнику – завжди можна переїхати на сусідній курорт Конаклі (Konakli), де не так багато людей.
- Недорогі скі-паси.
мінуси:
- Небагатий вибір готелів в зоні катання
Корисні статті та посилання:
- Гірськолижні курорти України
- На лижі до Болгарії – гірськолижний курорт Банско
- Гірськолижний курорт Гудаурі
- Гірськолижний відпочинок в Чорногорії
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com