Європейські винні шляхи – Франция, Іспанія, Італія та Португалія. Саме в ціх країнах можна спробувати найкращі вина Європи.
Осінь – найкращий час для подорожі винними країнами та регіонами. Існують навіть винні маршрути, якими я трохи встигла трохи походити пішки та поїздити на авто. Пропоную в якості ідеї для подорожі – покататися винними шляхами Франції, Іспанії, Португалії та Італії. Країнами, де роблять найкраще європейське вино.
Бургундія – дорога великих вин

Якщо вам захочеться продовжити знайомство з винними традиціями Бургундії, вирушайте на північ, в подорож La Route des Grands Crus – винною дорогою, яка простяглася з Діжона в село Сантане. Це один із найпопулярніших у Франції винних маршрутів, до якого входять 37 комун із іменитими виноробнями. Недарма її назвали «Дорогою великих вин» та «Єлисейськими полями Бургундії».

Тут можна дегустувати найвеличніші вина на тлі надзвичайно красивої природи. Пагорби, засаджені виноградниками, простягаються вздовж річки Сона. Ще в XII столітті тутешні ченці-цистерціанці посадили першу виноградну лозу поряд зі своєю обителью, а на початок XIV століття загальна площа виноградників уже досягла нинішніх обсягів – понад 22 тис. га. У 1937 році Рада департаменту Кот-д’Ор створила цей маршрут для прогулянок та дегустації вина. Бургундській дорозі «Гран Крю» вже понад 80 років, її занесли до списку спадщини ЮНЕСКО.

«Винною дорогою» можна подорожувати автомобілем – ми проїхали весь маршрут за два дні. Це всього близько 50 км, протягом яких ми робили зупинки на виноробнях, влаштовували пікніки у виноградних полях, фотосесії і просто милувалися околицями. Можна приїхати і оселитися в одному з сіл, щоб щодня ходити пішки уздовж виноградників або крутити педалі велосипеда – кому що до вподоби.

У кожному селі знаходиться по кілька винних господарств і часто при них є невеликі готелі. Тільки уявіть, як вранці у відчинені вікна будуть доноситися аромати свіжої мезги (вичавками винограду, що перебродив). А ввечері, забронювати столик у ресторані, щоб насолоджуючись смаком равликів та півня у вині, порівнювати смаки вінтажів із різних схилів Бургундії.
Ла Ріоха – винні бійні та фонтан вина

Культура виноробства та споживання вина в Іспанії зародилася сотні років тому. І незважаючи на те, що молодь частіше замовляє у барах пиво, вино залишається важливим пунктом культурного коду сучасних іспанців. Червона Ріоха відома на весь світ – смак місцевого вина відомий далеко за межами Іспанії.
Напевно, багато хто бачив фотографії з фестивалю «винна битва», який щороку наприкінці червня проходить у маленькому містечку Аро. Щороку «війська» селища Міранда де Ебро з провінції Бургос борються з «військами» селища Аро з провінції Ріоха. Вони поливають один одного з пляшок та водяних пістолетів вином, а заводила на цьому святі величезний брандспойт, який поливає всіх вином із величезної бочки.

Восени битви стихають, проходить збирання врожаю і настає час, коли у спокійній тиші підвалів можна куштувати вино. Ідеальний час, щоб вирушити винним маршрутом Ла Ріохі. Загалом на її території розкидано 15 пішохідних маршрутів, з яких відкривається захоплюючий краєвид, на виноградники у передгір’ях Горбеа.

Але найпопулярніший – це винний шлях з Логроньо, столиці Ла Ріохі, вздовж річки Ебро. Села та міста вздовж маршруту пропонують всілякі сорти вин: як від дрібних виробників до великих старовинних виноробень, яким налічується понад 100 років. Деякі спеціалізуються на певних сортах вина. Наприклад, Сан-Асенсіо – колиска кларету. При цьому скрізь можна скуштувати вино з сорту Темпранільйо: молоде – «кріанця», його витримують щонайменше рік у бочках та кілька місяців у пляшках, та «гранд резерву» – добірні вина виняткових урожаїв, витриманих не менше 2 років у дубових бочках та 3 роки у пляшках.
Сицилія, Італія

В Італії понад 500 сортів вина! І величезна кількість винних маршрутів, наприклад, South Tyrolean Wine Road – це відома 70-кілометрова дорога, що йде вздовж долини річки Адідже в Північній Італії через 15 комун. Знакові винні регіони – П’ємонт і Тоскана: приголомшливі краєвиди на пагорби з виноградниками і кипарисами будь-кого зведуть з розуму. Дорога в Тоскані Nobile di Montepulciano починається в місті Монтепульчано і 165 км. тягнеться через долину з мальовничими виноградниками. Але якщо ви наважитеся спробувати щось дійсно особливе – вирушайте у винний тур Сицилією.
За даними Італійської ради з туризму, Сицилія – це третій за значимістю виноробний та гастрономічний напрямок Італії після Тоскани та П’ємонту. Енотуризм на Сицилії зосереджений біля однієї знакової точки – навколо вулкана Етна. Цей нескінченно тліючий вулкан, який височіє на 3357 метрів над рівнем моря. Шлейфи пару та диму регулярно піднімаються з його кратерів і нагадують усім про його руйнівну силу. Красуня Етна своїми розплавленими потоками здатна стерти з лиця землі десятки міст. І в той же час сотні років сицилійці вирощують виноград на родючих вулканічних ґрунтах, причому смак вина з того самого сорту змінюється від висот, на яких виростає виноград.

На нижніх схилах Етни народжуються насичені вина з яскравими смаками, але чим вище, тим вино стає більш мінеральним тонкими смаковими нотами. Вино з автохтонних сортів Нерелло Маскалезе та Нерелло Капуччо змагається з класикою Піно Нуар. Відмітна фішка винних маршрутів навколо Етни – їх можна досліджувати не лише автомобілем, а й потягом. Навколо вулкана була побудована залізниця Circumetnea довжиною 111 км, якою їздять електрички. Є навіть «Винні потяги», які курсують маршрутом, до якого включили одні з найкращих виноробень регіону. У ціну квитка включений проїзд поїздом та дегустаційні сети, які можна спробувати сидячи на вулкані з видом на схили та бірюзове море.
Портвейн з долини річки Дору

Батьківщина портвейну – колоритне португальське місто Порту, яке розкинулося по обидва боки річки Дору. Уздовж її звивистих і високих берегів розсипалися різнокольорові будиночки Рібейри – старого району міста з пошарпаними черепичними дахами та маленькими балконами. А з мосту Понті-ді-Дон-Луїш I відкривається чарівний краєвид на річку та човники рабера, на яких раніше перевозили бочки з портвейном. На протилежному боці в районі Віла-Нова-ді-Гая розкинулися нескінченні склади та погреби, в яких зберігаються незліченні скарби та кров Португалії. Це портвейн Taylor’s, Graham’s, Ferreira, Sandeman, Kopka – і це лише найвідоміші назви торгових марок.

Портвейном може називатися тільки вино, що зроблено з винограду долини Дору і витримане в бочках в Вілла-Нова-де-Гайя. Його історія йде в XI століття, коли Генріх II Бургундський, одружившись з дочкою останнього короля Кастилії і Леон, отримав у посаг території вздовж річки Дору. Тут він розвинув виноробство, португальські вина стали продаватися в Англію, яка в ті часи страждала від ембарго вин із Бордо.
Вина з Дору погано переносили тривале морське транспортування, і комусь спало на думку додавати в бочки з вином невелику кількість бренді. Завдяки цій ідеї народився зовсім новий напій – портвейн. Якщо спробувати портвейн 10-річної і старшої витримки, насолода в ньому зникає, а смак вина прагне міцного бренді. Саме цей запах витає вздовж складів Віла-Нова-ді-Гая, куди не глянь – скрізь дегустаційні зали приваблюють прохолодою льохів.

Звідки ж привозять у ці підвали портвейн? Це вино роблять неподалік – у долині річки Дору. Вище за течією на пагорбах та терасах розкинулися нескінченні виноградники. Річка Дору протікає глибокими долинами від кордону з Іспанією до Порто, уздовж схилів зі сланцевих гір. Ці бідні суворі ґрунти були окультурені місцевими жителями, які рік у рік тут садили виноградники.
Зелені влітку та вогненно-червоні восени виноградники створили унікальний ландшафт, внесений до списку ЮНЕСКО. Район славиться своїми прекрасними краєвидами, знаменитими портвейнами, які тут вже не одне століття. А ще тут роблять сухі столові вина Дору, які в останні десятиліття стали популярними та здобули визнання за кордоном завдяки якості як червоних, так і білих і навіть рожевих вин.

Цікава особливість винного маршруту вздовж долини річки Дору: ним можна подорожувати автомобілем, поїздом і круїзним корабликом, оскільки річка судноплавна від Порту до Барка-де-Альва, на кордоні з Іспанією. Ідеально розпочато ь біля пірса Віла-Нова-ді-Гайя і прямувати річкою до Регуа – тут знаходиться залізнична станція, від якої курсує старовинний потяг.
На ньому можна вирушити в історично-гастрономічну подорож звивистою залізницею, що біжить хвилями виноградних лоз. І обов’язково заплануйте одну-дві ночівлі на винних маєтках, які століттями виробляють вино та портвейн Дору. Зрештою, що може бути краще, ніж спробувати келих портвейну, насолоджуючись прекрасним вином червоних лоз долини Дору? Особливо якщо це робити на землі, яка виробляє це найбільше вино.
Стаття написана для RBK-Україна.
Корисні статті та посилання:
- Прага – кава та вино
- Винно-гастрономичний маршрут по Бургундії
- Гастротуризм в Україні – де скуштувати сир, мед, устриці та вино
- Маршрут гастро-подорожі по Бессарабії
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com