Чеський Крумлов – що подивитися за один-два дні: Крумлівський замок, собор святого Віта, монастирі, музеї, ресторани, як дістатися та де зупинитися у місті.
Чеський Крумлов – лялькове містечко, мов ілюстрація до казкових книжок про принців та принцес, розташоване на півдні Чехії недалеко від кордону з Австрією. Місто оточене річкою Влтава – так, це та сама Влтава, що тече у Празі. Але тут вона вихляста та вузенька, в невеличкому Крумлові вона робить три круті повороти, якими ділить місто на три меандра – півострова.
Якщо ви ще не були в Чеському Крумлові – я щиро раджу це зробити. Навіть якщо буде багато туристів, ви все одно не пошкодуєте.
Найкраще час для відвідування Чеського Крумлова

Чеський-Крумлов – ідеальне місто для відвідування в будь-який час року! Летом ви можете тут не тільки гуляти середньовічними вулицями з мороженим в руці, а й займатися водними видами спорту на річці Влтава. Крумлов. Восени стає казковим від різноманіття фарб дерев, що ростуть на схилах сусідніх пагорбів. А зимо. тут взагалі починається казка, коли місто вкривається тонкою сніговою ковдрою та прикрашається різдвяними прикрасами.
Крумлівський замок

На одному з таких меандра височіє Крумлівський замок – другий за величиною у Чехії, після Празького граду. Він неймовірно красивий – із величезним парком, фонтанами, старовинним театром, галереями на товстих та високих розписаних стінах. На вході в замок у рву вас зустріне живий ведмідь – це традиция, якій вже 400 років.

Класний вид на місто відкривається з Плащового моста. Це гарна альтернатива небезплатному підйому на Замкову вежу. Цей триярусний арковий міст з’єднує 4-й та 5-й двори замку. Спробуйте подивитися на Плащевий міст, прогулюючись ним, або спустіться до підніжжя замку, та подивитесь угору.

У замковому музеї внизу представлено безліч гарних історичних експонатів із замку. У ньому також є докладна інформація, тому можна дізнатися про замок, не приєднуючись до офіційної екскурсії.

Порада: Вночі замок гарно підсвічується та освітлює все місто. До речі, вночі ворота у замковий двір відчинені. Тут теж можна гуляти, розглядаючи розписи стін, дивлячись на те, як виглядає Чеський Крумлов під світлом ліхтарів.

Час роботи та вхідні квитки:
Залежно від пори року час роботи замку та екскурсії можуть змінюватися.
Як правило, музей та вежа доступні щодня з 9:00 до 16:00. Тим не менш, не забудьте перевірити офіційний сайт де можна отримати більш детальну інформацію та подивитися вартість квитків.
Замкова вежа

Замкова вежа — одна з головних пам’яток замку Чески-Крумлів. Багато туристів щоденно підіймаються на неї, щоб побачити панорамний вид на місто та його околиці. В різні часи вежа була побудована з окремих секцій. Нижня частина сходить до 13 століття, шар вище був доданий 100 років по тому, а верхня частина була завершена приблизно наприкінці 1500-х років.

Майте на увазі, що для того, щоб піднятися на башню, доведеться подолати 150 сходинок. Але схоже, що це нікому не заважає – бажаючих піднятися на вежу дуже багато. Якщо ви заплануєте візит у Чеський Крумлов в будній день, то черги скоріш за все не буде. Квиток на вежу коштує 180 крон (8,5 Євро). Або туди можна потрапити з туристичною картою Чеського Крумлова.
Старе місто Чеський Крумлов

На другому півострові розташовано Старе місто з вузенькими вуличками, ресторанами, кав’ярнями та магазинами одягу та сувенірів. Весь історичний центр міста є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Невелике середньовічне містечко дуже гарно зберіглося. І зараз тут можна побачити яким було життя кілька століть тому у Центральній Європі. Від ренесансних і барокових фасадів будівель до менш помітних деталей, таких як розташування вулиць по відношенню до замку, все більш-менш оригінальне.

В самому центрі старого міста ви помітите вражаючу церкву Св. Віта. Вона розташована на другому меандрі Чеського Крумлова, що трохи піднімається над центром міста. Цей красивий шедевр церкви був побудований у 1400-х роках і має високі арочні вікна з обох боків. Ще більше рожевих та блакитних деталей можна знайти тут, на церковній вежі. Вхід до церкви – безкоштовний.

Не оминайте площу Сворності, головну центральну площу. Тут ви знайдете ратушу 14-го століття та чумну колону; побудовану на честь багатьох жертв чуми у Чеському Крумлові. Також зайдіть у Монастир міноритів, який знаходиться у районі Латран. Він дуже гарний і незвичайний – тут затишний сад та цікаві внутрішні фрески. А історія цього монастиря взагалі незвичайна: колись тут разом жили і ченці, і черниці. Вхід в монастир платний – 150 крон (5,70 євро). Однак, якщо у вас є карта Чеський-Крумлова, монастир включений у її вартість.
Музеї та галереї Чеського Крумлова

Завітайте у Садовий будинок, в якому розташована галерея австрійського художника Егона Шиле. Він тут мешкав та працював у 1911 році. Чарівна атмосфера місця, де написані знамениті картини художника «Місто на Блакитній річці», «Крумлов уночі» та «Вигляд будинків». Ще один цікавий музей – будинок-музей Фотоательє Зайделя. Цей будинок 19 століття був фотостудією Йозефа Зайделя та сина Франтішека. В ньому залишився оригінальний домашній декор та фотообладнання того періоду. Наприклад, оригінальна темна кімната та тисячі скляних пластин, які вони використовували для зберігання своїх негативів.
Туристична картка Чеського Крумлова

Якщо ви плануєте поїздку в Чеський Крумлов на два дні, і бажаєте відвідати всі його музеї, тоді є сенс купити музейну картку –Český Krumlov Card. Ця туристична карта дає доступ до п’яти основних музеїв міста:
- Фотоательє Зайдель
- Замковий музей та вежа (не включає екскурсію замком)
- Краєзнавчий музей
- Центр мистецтв Егона Шіле
- Монастирі
Вона коштує: 400 крон (15,25 євро) – для дорослих, сімейна карта (2 дорослих і макс. 3 дитини до 15 років) – 800 крон (30 Євро), пільгові категорії (діти до 15 років, пенсіонери старше 65 років, студенти до 26 років та інваліди з обмеженими можливостями) – 200 крон (8 Євро).
- Переваги Český Krumlov Card:
- Один квиток = вхід до 5 унікальних атракцій
- Економія 50% від звичайної ціни
- Термін дії 12 місяців
- Продається в туристичному інформаційному центрі Чеського Крумлова та на всіх визначних пам’ятках, що беруть участь (крім музею замку)
- Можливо передавати карту іншій особі тієї ж категорії
- Пошкоджені картки можна обміняти на нові в Центрі туристичної інформації Чеського Крумлова
Де поїсти в Чеському Крумлові

Поснідати можна з кавою та випічкою у Deli 99, або скоштувати малиновий круасан в кафе, розташованому у Сінагогі. Послухати автентичну циганську музику можна у барі Cikánská Jizba. Рекомендую чеське пиво у пивоварні Eggenberg, Depo або Svejk, а випити коктейль в баре Apotheka.
Багато закладів є біля ріки, з терасами, з яких видно замок або гарні старовинні домики Крумлова. Якщо потрапите у це місто в теплий час, не дивуйтеся великої кількості людей, які сплавляються по річці. Влтава у цій частині Чехії – є дуже привабливою для тих, хто займається водними видами спорту. Чехи приїжджають компаніями та сім’ями, сплавляються річкою у вихідні, ночують у кемпінгах на березі. Сидячи у кафе не терасі тільки і встигаєш махати рукою пропливаючим, які голосно кричать вітальне «Агооой!».
Де зупинитися в Чеському Крумлові

Чеський Крумлов ідеально підходить для одноденної подорожі на вихідні. Але за бажанням можна зупинитися в одному з готелів Крумлова, чи в апартаментах, яких багато в старовинних будівлях міста.
- Krumlovská pohádka – розташований в центрі міста, з хорошими сніданками.
- Pension Galko – затишні апартаменти навколо замка.
- Pension U Pavla – великі чисті номери за невисокою ціною в центрі міста.
- Amadeus Pension & Apartments – гарний варіант для тих, хто приїжджає на авто (є власний паркінг).
Як дістатися Чеського Крумлова з Праги
На автомобілі з Праги 180 км по трасі А4 – приблизно 2 години у дорозі. Якщо немає власного авто – раджу орендувати у Rentalcars.
Потягами Чеської залізниці – www.cd.cz – їздять кожні дві години, в дорозі 2 години.
Автобусами Flixbus – їздять щоденно кожну годину, в дорозі 3 години.
Автобусами RegioJet з Праги – так само їздять дуже часто, в дорозі 3 години.
Якщо ви плануєте подорож в Чеський Крумлов з інших міст Чехії, або з сусідніх європейських країн, раджу шукати автобус на пошуковому порталі InfoBus.
Корисні статті та посилання:
В Чехію на автомобілі з України – як дістатися, необхідні документи та маршрути
Що подивится в Празі, якщо вже не вперше
Прага – кава та вино
Безкоштовна Прага
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна придбати на Skyscanner
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com