Безкоштовний Дубровник

Дубровник – дуже популярне місто в Хорватії, у тому числі завдяки відомому серіалу «Ігри престолів». Місце не потребує реклами, навіть можна сказати, що навпаки. До пандемії сюди приїжджали мільйони туристів на рік. Вважаю, що влітку 2023 року ця кількість туристів повториться. Тому ціни в Дубровнику якісь неадекватні – все коштує набагато дорожче, ніж у середньому по країні.

Під час нашей подорожі по Хорватії у 2021 році ми вирішили поїхати до Дубровника. Це був гарний шанс побачити місто без натовпу – коли це можна зробити, як не в пандемію? У вересні туристів було все одно немало, але ми встигли бесплатно побачити найцікавіші місця за один день. Тому пропоную свої поради щодо того, як провести один день в Дубровнику, та не віддавати за це шалені гроші.

Трохи історії Дубровника

<img decoding=

Дубровник був столицею аристократичної морської республіки протягом 450 років із середини 12 століття до початку 19 століття. Колись тут був центр торговельної мережі, яка простягалася від Адріатичного до Чорного моря. Його набережні та палаци, відбудовані після землетрусу 1667 року, ніби майже не змінилися за століття. Але насправді багато архітектурних об’єктів поновлені після катастрофічного землетрусу 1667 року, що знищив місто разом із великою кількістю його ренесансного мистецтва та архітектури. А ще місто значно постраждало від розпаду Югославії – на початку 90-хтут йшли запеклі бої. Понад дві третини історичних будівель міста було вражено артилерією. Навіть зараз якщо уважно приглядатися до стін можна побачити сліди від пуль.

Як дістатися Старого місця Дубровника

В Дубровник ми приїхали на машині, але сюди можна дістатися на автобусі з інших міст Хорватії. Дивиться розклад на сторінці автовокзалу Спліта або на сайті Busbud.com.

В місті треба ходити пішки, або якщо ви на авто – залишайте на дальних від Старого міста парковках та сідайте на автобус, щоб доїхати до центра – 12 Кун або 1.8 Євро за квиток).

Місцеві автобусні лінії Дубровника:

 • Автобусна лінія 1 – від Мокошиці через Груз і Боніново до станції Піле (Старе місто)
 • Автобусна лінія 2 – від Gospino Polje через Hospital, Lapad, Batala, Boninovo до Pile (Старе місто)
 • Автобусна лінія 2а – від Glavica Lapad через Boninovo до Pile (Старе місто) і назад через Lapadska Obala, Orsan та Solitudo
 • Автобусна лінія 3 – від Нунціяти через Gruž, Boninovo до Pile (Старе місто) і назад через Vukovarska, Hebranaga та Magistrala.
 • Автобусна лінія 4  – від готелю Palace, Lapad через Uvala Lapad, Iva Vojnovica, Boninovo до Pile (Старе місто)
 • Автобусна лінія 5 – від Бабин Кук, Лапад через лікарню, Іва Войновича, Боніново до Піле (Старе місто) і далі через Плоче до Златного Потоку, Святого Якова та Вікторії.
 • Автобусна лінія 6 – з Бабиного Кука, Лапада через Баталу, Боніново до Піле (Старе місто) і назад через Лападську Обалу та Орсан
 • Автобусна лінія 7 – з Бабиного Кука, Лапада через Войновіцу, Боніново, Баталу до порту Груж і Кантафіга і назад через лікарню та Лапад
 • Автобусна лінія 8  – від Вікторії, Златного Потоку, Святого Якова через пляж Банє , ворота Плоче та Піле до Груж і назад.
 • Автобусна лінія 9  – від Старого міста Дубровника до місцевої лікарні.

Ніколи не паркуйте автомобіль у Старому місті. З автостради Адріатичне шосе в місто веде одна односмугова дорога, і наприкінці на вас чекає мізерна та дуже парковка. Тож замініть поїздку на прогулянку або автобус: компактний і мальовничий Дубровник дуже зручний для піших прогулянок, а мережа громадських автобусів дуже добре охоплює всі райони міста. 

Порада: якщо ви приїхали в Дубровник на авто, шукайте парковку подалі від старого міста. Краще за все залишити машину десь біля траси, або знайти паркінг в нетуристичному районі. Або шукайте на карті dubrovnik central parking, що розташовані біля порту – тут адекватні ціни на паркування (від 2 Євро за годину). Найдорожча парковка під стінами Старого міста коштує (50 Кун за годину – 7 Євро) – це дуже дорого і часто там немає місць.
Тому замість того, щоб кружляти біля Старого міста у пошуках бесплатного паркінгу, одразу залишайте машину на дальніх і насолоджуйтеся пішою прогулянкою по сучасному Дубровнику.

Замість стін Старого Дубровника – подивиться на місто з гори Срдж

<img decoding=

Якщо зайти до Старого міста через ворота Піле, є два варіанти куди піти. Перший – одразу почати з прогулянки по міських стінах, другий – здійснити власну пішохідну екскурсію. Коли ми дізналися скільки коштує вхід на стіни Дубровника (200 кун – на той момент це було майже 30 Євро), тобто за 3-х людей треба було викласти 90 Євро!, вирішили, що подивимося на місто трошки з іншого ракурсу.

Замість того, щоб штовхатися на стінах серед туристів, раджу піднятися на пагорб, що височіє над Дубровником – Срдж. Найкращі види на Дубровник і околиці відкриваються саме з цього пагорба, висотою 412 метрів. У ясний день ви можете бачити до 60 км навкруги. Наполеон Бонапарт на початку 19 століття наказав побудувати форт Імперіал на вершині пагорба Срдж. Згодом австрійці зміцнили мури та фортецю. Важливим моментом Імперського форту стала війна 1991 року. Про це можна дізнатися в Музеї вітчизняної війни (Muzej Domovinskog rata Dubrovnik), що розташований на горішній станції фунікулера, що підіймає на гору Срдж.

Окрім музею, на вершині Срдж є ресторан-бар Panorama, який пропонує вишукані страви в незабутній обстановці. Ресторан відкритий щодня протягом усього року на обід і з травня по вересень на вечерю. Бажано попереднє бронювання.

Як дістатися пагорбу Срдж

<img decoding=

Сюди можна дістатися трьома способами: на фунікулері, на машині (чи таксі) або власними ногами пішки.

Фунікулер коштує трохи дешевше, ніж прогулянка по стінам – 27€ / 203,43 Кун за поїздку вверх та вниз. Uber довезе вас наверх за 12-15 Євро – якщо вас троє, то це вже дуже дешево, навіть якщо ви будете спускатися теж на таксі.

Власною, або орендованою машиною піднятися на гору Срдж коштує тільки вартість оренди та бензину. Наверху навіть за парковку платити не треба – тут є багато місць, де можна залишити автомобіль, не порушуючи правил. Фактично – паркинги та місця для стоянок на горі Срдж безкоштовні.

<img decoding=

Найдешевший спосіб піднятися на пагорб Срдж – звичайно пішки. Це не для всіх, але якщо є бажання – уперед! Але майте на увазі, що стежка на гору не має дерев, тому дуже освітлена сонцем. Не рекомендується підніматися нею в спекотний літній день. Стежка кам’яниста – гарне взуття обов’язкове. Йдучи вгору зигзагоподібною дорогою, ви пройдете повз «Станцій хреста», на яких зображено шлях Христа до розп’яття. 

Старе місто Дубровника – безкоштовний музей просто неба

Музеї Дубровника нажаль всі платні і ціни на квитки не можна назвати низькими. Але, Старе місто Дубровника – саме по собі вже є музеєм просто неба, що занесений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ним можна насолоджуватися під час самостійної прогулянки містом. Коли ви досліджуєте Старе місто Дубровника, кожна площа стає сценою, а кожен краєвид — листівкою. 

<img decoding=

Одна з перших речей, яку ви побачите після входу в місто через ворота Піле – це великий колодязь Онофріо. Він колись був частиною міської водопровідної магістралі, побудованої в 15 столітті, яка доставляла воду з річки Дубровка, що тече за 12 км від міста. До речі, в Дубровнику можна заощадити на купівлі води у пляшках. Водопровідну воду в Дубровнику можна пити, а в Старому місті у фонтанах, як-от фонтан Онофрао, вона найхолодніша.

Ви можете спостерігати за туристами та місцевими жителями зі сходів церкви Святого Власія, сидіти на лавці в мальовничій гавані або дивитися вниз на плавців біля хвилерізу Порпорела.

<img decoding=

Пройдіть вулицею Страдун до Дзвіниці. Вулиця зроблена з білого мармуру і має красиві будинки пізнього ренесансу з обох боків. Дубровницький Страдун перетинає місто від воріт Піле на західній стороні до Палацу ректора, дзвіниці та колони Орландо на східній стороні, безпосередньо біля порту. 

Побачити великий комплекс Францисканського монастиря розташований ліворуч від внутрішньої Пільської брами, поруч із церквою Святого Спаса. Монастир був побудований у 14 столітті, але був зруйнований під час великого землетрусу 1667 року. Частиною монастирі є Аптека Менших братів, яка є третьою найстарішою діючою аптекою в усьому світі. Вхід платний (60 Кун), але ці гроші варти того, щоб їх витратити.

Знакова міська дзвіниця була побудована в Дубровнику на початку 15 століття. Двоє «зелених чоловічків», яких місцеві жителі з любов’ю називають Маро та Баро, кожні півгодини б’ють молотками по дзвону. Годинник показує не тільки час, а й фазу місяця. 

“Гра престолів” замість екскурсії

<img decoding=

Якщо ви фанат “Ігор престолів”, ви точно помітите, що Дубровник виглядає знайомим. Відправляйтеся на знімальні майданчики:

 • Червоної фортеці (Форт Святого Лаврентія (Ловрієнац));
 • Або пройдіться сходами сумнозвісної «Алеї ганьби» Серсеї (Єзуїтські сходи);
 • Подивіться на затоку Блеквотер (Пайл) і Будинок Невмираючих (Вежа Мінчета). 
 • Деякі туристи навіть знімають гарні фото на цих місцях, а хтось ходить по сходах, а їхні друзі дзвонять у дзвін та кричать “Shame! shame! shame!”.

Відвідайте візантійські церкви Дубровника

Вулиці Дубровника гудять від дзвонів, настільки численні його церкви. 

Дубровницький собор існує з 12 століття. Він розсипався на порох під час Великого землетрусу 1667 року. Нинішній собор був побудований на початку 18 століття. Помилуйтеся красою мармурового вівтаря Святого Іоанна та вивчіть картину Тициана «Успіння Богородиці» над головним вівтарем. Зупиніться біля бічних вівтарів і каплиць собору, щоб переглянути картини, створені між 16 і 18 століттями.

Церква Святого Власія теж безкоштовна для відвідування – тому, посидівши на її сходах можна зайти всередину, подивитися на внутрішнє вбрання та трохи прохолонути після літньої спеки.

<img decoding=

Вишукана церква Святого Ігнатія усіяна візантійськими іконами, прикрашена чудовими фресками в стилі бароко зі сценами з життя Святого Ігнатія де Лойоли, написаними Гаетано Гарсіа До неї ведуть монументальні барокові сходи. На дзвіниці церкви знаходиться найстаріший дзвін Дубровника, відлитий у 1355 році. 

Подивіться на море з порту Дубровника

<img decoding=

Згідно з історією цього дивовижного міста, Дубровник був для цієї частини Адріатики справжніми морськими воротами у світ. В його порту досі щодня причалюють і відходять сотні кораблів. Сідайте на край набережної та дозвольте себе загіпнотизувати ритмом затоки. Спостерігайте за туристами та молодью, що співає пісні біля води, як схвильовані натовпи спішуються та розходяться, як човни припливають і відпливають. Дивовижне місце, де варто закінчити бурхливий день у кам’яному архітектурному музеї просто неба.

Засмагайте на пляжах і скелях разом з місцевими жителями

Пляжі навколо Дубровника майже неможливо приватизувати. Тому навіть на найпопулярніших, таких як Баньє або СветіЯков, є місце для пляжників, що відпочивають на власних рушниках. Щоб прийняти сонячні ванни, як це роблять місцеві жителі, вирушайте до суворого скельного пляжу Данче, або мальовничого Шулича, що притулився під стінами Форту Лоуренс. Більше місця на пляжі в лагуні Лапад – тут приємний гальковий берег та вражаючі заходи сонця.

Де зупинитися в Дубровнику не за всі гроші світу

<img decoding=

Якщо бажаєте залишитися на день-два у Дубровнику – шукайте житло подалі від Старого міста. Це традиційно спрацьовує, коли приїжджаєш у дуже популярні місця.
Шукайте апартаменти та невеличкі готелі в районах: Лапад (Lapad) та Плоче (Ploce), а в центр можна дійти пішки, або скористатися автобусами (про це я написала вище).

Знайти недороге житло в Дубровнику на Booking-Dubrovnik≫

Практична інформація для візиту в Дубровник

Так, Дубровник дорогий, але є декілька порад щодо заощадження грошей в цьому місті.

Щоб уникнути натовпу, вирушайте в Дубровник у квітні, травні або вересні, жовтні. Так ви зможете заощадити на проживанні до 30% – найвищі ціни на житло у липні та серпні. До того ж у високий сезон дуже спекотно – гуляти зовсім не хочется, тільки сидіти у морі.

Один із способів заощадити гроші в самому Дубровнику – придбати картку Dubrovnik Card, навіть якщо ви зазвичай не купуєте картки міста під час подорожі. Картка Dubrovnik Card надає доступ до головних пам’яток, а також надає безкоштовні квитки на автобус і знижки в магазинах і ресторанах. Залежно від того, чи купуєте ви одноденну, триденну чи семиденну картку, вона включатиме вхід до міських стін і музеїв, як-от Ректорський палац чи Францисканська аптека (найстаріша, що збереглася в світі аптека), а також надає знижки на візит у Форт Локрум на острові Млет

Ціна одноденної міської картки може становити 225 кун (приблизно 30 євро або 34 USD), а на три дні – 270 (приблизно 37 євро або 41 USD) при покупці в Інтернеті. Для порівняння, ціна одного квитка на City walls становить 200 кун. Купуючи триденну картку Dubrovnik Card, ви також отримуєте автобусну картку, яка дозволить вам шість безкоштовних поїздок у громадському транспорті по всьому місту Дубровник. А також купони на дві приміські поїздки на автобусі № 10 до Цавтата. У Цавтаті точно дешевша їжа та чудові ресторани. 

Не бійтеся пити воду з-під крану. Водопровідна вода в Хорватії цілком придатна для пиття, і ви можете заощадити гроші, а також допомогти зменшити відходи, не замовляючи пляшку з водою. Достатньо спитати склянку звичайної води.

Знайти дешеві квитки в Дубровник:

Корисні статті та посилання:

Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner 
Туристична медстраховка та Зелена карта для подорожі на за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у мій Телеграм – тут завжди свіжі новини про подорожі

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *