Ужгород – чим зайнятися в вихідні, що подивитися та спробувати у столиці Закарпаття, куди поїхати за місто.
Весну 2022 року я прожила в Закарпатті в маленькому місті Чоп. Але Ужгород став моєю персональною терапією від війни. Хоча б раз на тиждень я їхала по справах, або просто випити доброї кави в затишних кафе столиці Закарпаття.
Тому з задоволенням поділюся своїми улюбленими місцями і закладами в Ужгороді.
Прогулянки містом та архітектура

Липова алея – найдовша в Європі, а фактично це набережна над річкою Уж, якою дуже приємно прогулюватися в будь яку погоду. Навесні тут з’являється листя на деревах, а напроти біля будівель розквітають перші сакури. Восени з річки йде туман, падає жовте листя, яким приємно шубуршати. Влітку від річки йде приємна прохолода, а взимку підіймається пар, в якому плавають качки.

На протилежному березі річки Уж – ще одна прогулянкова зона, Київська набережна. Вона тягнеться від Транспортного до Пішохідного мосту.

Якщо піти від моста вправо – побачиш Ужгородську філармонію. Вона знаходиться в будівлі колишньої синагоги, яка добре зберіглася в ідеальному гарному стані. Дуже красива будівля з вітражами та різними вікнами. Якщо буде концерт чи якась інша вистава – раджу попасти всередину. Тут не менш красиво ніж зовні.
Біля Філармонії знаходиться станція Дитячої залізниці. Зараз через війну вона не працює, але якщо відновить свою роботу, раджу покататися у маленьких вагончиках з дітьми вздовж берега річки Уж.

Вулиця Капітульна – це ще один напрямок для прогулянок між старовинними віллами, повз греко-католицький собор, в який теж варто зайти й подивитися. До речі, біля собору є маленький та чудовий сад, а позад нього можна побачити заховані від туристів Замкові сходи, яки ведуть з гори на вулицю Фединця. Також на цієї вулиці розташований замок та скансен, про який інформація трошки нижче.
Архітектурні родзинки та пам’ятники Ужгорода

Пішохідний мост – це одна з візитівок Ужгорода, на ньому туристи фотографуються, з нього відкривається чудовий вид на річку Уж. З одного боку моста дуже красива площа Шандора Петефі, з іншого – Чеський квартал та Липова алея, яка починається саме від нього.

Щоб відчути архитектурно-історичну особливість міста, прогуляйтеся Чеським кварталом Ужгорода. Це вулиці Довженка та Народна, Набережна незалежності та площа Пушкіна. Тут збереглися будівлі ще з часів Чехословаччини, збудовані в стилі конструктивізма початку 20 століття.

Самий центр міста – це вулиця Волошина та вулиця Корзо. Тут багато кафе та ресторанів, магазинів та всім відомий пам’ятник вуличному ліхтарнику. Це була реальна людина – Дядя Коля, який 40 років працював ліхтарником в Ужгороді. На бруківці стоїть його портфель з книгами та газетами – це теж частина памятника начитаному майстеру.

Про ужгородські міні-скульптурки знають мабуть всі. Кожного року їх стає все більше. Можна навіть ходити маршрутами, в пошуках міні-скульптурок.
Раджу почитати: Сакури та маршрути маленькими скульптурками в Ужгороді

З вулиці Корятовича можна попасти в один з ужгородських пасажів, на який перетворився один з провулків. Це пасаж – Гірчичне зерно, в якому є кав’ярні, магазини та кафе. Дуже симпатичне та фотогенічне місце – у кав’ярні Simple Cafe Store дуже смачна кава та макаруни.
Музеї, галереї та скансен

Центральна точка туристичного тяжіння – Ужгородський замок. Дуже добро збережений не тільки зовні, а й всередині. Можна самостійно подивитися на стіни та замковий двір, експозицію всередині замку. А можна приєднатися до цікавої екскурсії та зануритися в історію замку, яка веде аж з Х віку.
Вхідний квиток для дорослих – 100 грн, дітей – 40 грн. Екскурсії – на сайті замку.

Поруч з замком знаходиться Музей народного побуту та архітектури, в який звезені старовини хати з різних куточків України. Є тут і унікальна церква, побудована без єдиного цвяха.
Вартість квитка – 40 грн.
Якщо цікавитеся мистецтвом, в Ужгороді є Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая з колекціями живопису та графіки 17-18 століття. А якщо є бажання побачити роботи українських художників, загляніть у Галерею “Коридор” – Майстерню-музей Павла Бедзіра (Пархоменка,7).
Ботанічний сад та парки

Біля замку є цікавий, але трохи непримітний Ботанічний сад УжНУ. Я дуже рекомендую побувати в ботанічному саду в квітні-травні. В цей час тут квітнуть рододендрони, гліцинія, магнолії та інші рослини. Додайте обов’язково сад до прогулянки сакурами – не пошкодуєте. Сторінка ботсаду на сайті УжНУ.
Якщо і цього замало – зазирніть у Дендропарк Лаудона, який як маленький острівець з диковинними деревами заховався у центрі міста. Неподалік є чудовий Альпінарій – із скелями, ставом та лавками, де приємно відпочити під час прогулянки містом.
Боздоський парк з велодоріжками, підвісним мостиком, озером – великий та іноді схожий на справжній ліс. Сюди можна прийти на прогулянку, або організувати пікнік.
Ресторани, кав’ярні та бари

Поки перебувала на Закарпатті, намагалася хоча б раз на тиждень зробити собі щось приємне: випити смачну каву, або скоштувати щось зі страв закарпатської кухні. Тому зібрала свій список улюблених закладів Ужгорода.
Кофе та сніданки

- RIVERSIDE. Кав’ярня, ростерія і брю бар (пл. Фенцика, 13) – біля пішохідного моста є дуже класна кав’ярня із спешаліті-кавою власної обжарки, смачними сніданками та бургерами.
- Кафе Eat Me! (Волошина,22) – добра кава, смачні сніданки, салати, відчиняються о 8:00
- Кав’ярня Valentin & Valentina Shtefanyo – їх є дві у місті на вул. Духновича, 16 та вул. Шандора Петефи, 18. Перша більш затишна, як на мене, тому що вуличка вузька і немає постійного потоку машин, якщо сидіти на вулиці. Дуже смачна випічка – скоштуйте тут ужгородську солодку візитівку Торт Ужгород. А ще тут печуть дуже смачний хліб, а на Великдень – паски.
- Korzo Family. Перша сімейна кондитерська
- Simple Cafe Store – дуже добра кава та макаруни у провулку Гірчичне зерно.
- Muffin Espresso&brew bar ( Свободи, 36) – гарна кава та сніданки, дуже сподобалися сирники.
Ресторани

- Хінкальня – у провулку Гірчичне зерно. Смачні хінкалі, добра атмосфера.
- Ресторан Угорський Двір (Капітульна, 24) – недешевий заклад, але інтер’єр і закарпатська кухня варті того, щоб побувати саме тут. Уха по-закарпатьські, бограч з оленини та смачні салати з цікавою подачею. До того ж ресторан оформлений в дусі вілли 18 сторіччя, прибори теж з тих часів.
- PLAN B. Гастробар (Л. Толстого, 3Б) – сучасний заклад з італійською та азійською кухнею. Піца тут дуже смачна.
Пиво та вино

- Дегустаційний зал «СироВина» (Духновича, 23) – дуже класне місце, щоб спробувати нове вино та смачні закарпатські сири. Якщо не розумієтеся в винах, просто розкажіть офіціанту про свої уподобання та смаки, він запропонує цікаве вино і закуску, яка відтініть його найкращі ноти.
- Пиво можна випити у Egan Irish Pub (Волошина, 38).
Що подивитися за містом

Я писала окремі поради про цікаві місця Закарпаття. Раджу подивитися, якщо плануєте перебування в Ужгороді довше, ніж два-три дні вихідних.
Окрема тема – це термальні джерела та чани Закарпаття. Я встигла побувати в декількох – тож читайте мої відгуки та поради.
Де жити в Ужгороді – готелі та апартаменти

Житло в Ужгороді – в центрі міста є готелі та хостели, а також великий вибір зручних апартаментів для тих, хто приїжджає сюди на більш довгий час.
- Villa P – дуже стильний бутік-готель біля Ужгородського замку. Для тих, хто хоче відчути атмосферу старовинного Ужгорода.
- Gogol 14 – Апартаменти в історичному центрі міста.
- Готель Ужгород – класичні стандартні номери з видом на річку Уж, набережну та Липову алею.
- Hotel Antonio – сучасний готель з якісними меблями, сантехнікою, добре розташування.
Скористуйтеся знижкою 15% від Booking.com – пропозиція діє з 1 січня до 31 березня 2023
Корисні посилання для організації подорожі:
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Рекомендую почитати:
Самостійна подорож до Кам’янця-Подільського – старовинна фортеця, костели та водосховище
Безкоштовна Одеса – що подивитися в місті, не витрачаючи гроші
Тернопіль – як провести активні вихідні
Заліщики – маленький рай на Дністрі