Три маршрути по Закарпаттю – де шукати чайну плантацію, виноробні та сироварні, замки Закарпаття та ландшафтні парки, що подивитися у горах, де знайти ведмедів та оленів.
Маршрут навколо Ужгорода

Ужгород – столиця Закарпаття і дуже симпатичне місто, розташоване на словацькому кордоні. Тут багато приємних кафе, в їх числі знаменита кондитерська Штефаньо. Щоб спробувати в неї десерти приходьте з раннього ранку, а на келих вина – краще ближче до вечора, бо вдень тут панують туристичні групи.

Що подивитися в Ужгороді? Звичайно, це Ужгородський замок, який відмінно зберігся, плюс в ньому цікава музейна експозиція: зброя, музичні інструменти і монети, збережені з 13 століття.
Вартість квитка – 75 грн. Докладніше на сайті замку.

Поруч з замком знаходиться Музей народного побуту та архітектури, в який звезені старовини хати з різних куточків України. Є тут і унікальна церква, побудована без єдиного цвяха.
Вартість квитка – 40 грн.
А ще можна прогулятися маршрутом ужгородських міні-скульптур – про це я писала окремо, пропоную почитати тут.
Помилувавшись красою Ужгорода, вирушайте досліджувати навколишні природні та історичні пам’ятки, яких безліч розкидано навколо столиці Закарпаття.
Лумшорськи водоспади

У 45 кілометрах від Ужгорода знаходиться село Лумшори. Воно розташоване в високогірної ущелині, по дну якої тече мінеральна річка Туричка. Дійсно мінеральна – має запах сірки, коли в неї стрибаеш після гарячого чану. Саме в Лумшорах зародилася традиція приймати чани в підігрітої мінеральної води.
Про термальні джерела та чани в Закарпатті можна почитати тут.

Окрім чанів в Лумшорах є мальовничі водоспади. Давір – водоспад, навколо якого зробили оглядовий майданчик. Наступний не надто помітний – водоспад Буркач. А нижче за течією річки є водоспад Переступень – він найбільший, тому що велика скеля перекриває шлях річки й вода зривається з неї з усією силою і міццю.
По дорозі можна заглянути в Невицький замок, розташований в 15 км від Ужгорода. Замок потихеньку реставрують – з’явився дах і оглядовий майданчик на вежі. З неї відкривається гарна панорама долини річки Уж та навколишніх сіл.
Парк Шенборна у Воєводино

Якщо поїхати з Лумшор в сторону села Тур’я Пасіка (15 км), можна потрапити в дивовижний ландшафтний парк курорту Воєводино. Восени тут фантастично красиво! У ньому варто провести декілька годин: погуляти по красивою території уздовж невеликого озера Тур, над яким побудована невеликий млин Святого Яна з дерев’яними жорнами і водним колесом.

Трохи осторонь побудований красивий кам’яний міст Чотирьох євангелістів, прикрашений скульптурами святих: Луки, Іоанна, Марка і Матвія. Міст з’єднує доріжку від озера і стежку, що веде до церкви, побудованої на курорті. Уздовж озера розташувалося 22 лавки з гербами держав, яким належало Закарпаття за всю його довгу історію існування.

А через невеличкий струмок перекинуті 12 містків з позначенням дванадцяти знаків зодіаку. На території курорту можна покататися на конях, при бажанні зловити форель в невеликому форелевому господарстві. Свіжу тільки що пійману рибу можна забрати з собою, або приготувати на мангалі в ресторані Голодна Форель.
Вартість квитка у парк – 75 грн. у вихідні, в будні – безкоштовно. Ловля форелі – 250 грн. за 1 кг, приготування – 25 грн. за 100 гр.
Маршрут у горах Закарпаття

Цей маршрут по Закарпатських горах і пам’ятках, яких чимало в цій частині регіону. Такий маршрут можна не поспішаючи проїхати за три дні, тому що в багатьох гірських ділянках нарешті полагодили дороги – вони зараз практично ідеальні.
Пилипець – Водоспад та канатна дорога

У селі Пилипець знаходиться один з найпотужніших водоспадів Карпат – Шипіт, який не пересихає навіть влітку. На підході до водоспаду прокладені перила і зроблені сходинки – підйом нескладний і безпечний. Днем біля водоспаду багато людей, але вранці та ввечері тут нікого немає – можна спокійно гуляти, чи не штовхаючись на вузьких стежках.

Якщо будуть сили і бажання, можна прогулятися сусідніми більш дикими стежками, які ведуть уздовж невеликих паралельних струмків. Тут теж є невеликі каскади, і практично немає людей.
Вхід на водоспад платний: дорослий – 20 грн., Дитячий – 10 грн .; діти до 7 років. – безкоштовно.

Після водоспаду можна піднятися на верхню станцію підйомника. Канатка веде на гору Маковиця, з якої відкривається чудовий вид на вершини Закарпаття і масив Боржава. На верхній станції канатної дороги є затишна чайна з панорамними вікнами – відмінне місце, щоб зігрітися в холодну погоду.

А ще в центрі Пилипця можна побачити дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яка була побудована в середині XVIII століття. У храмі зберігся старовинний іконостас, поруч з ним дерев’яна двоярусна дзвіниця 1758 року. Всередину церкви можна потрапити безкоштовно, але тільки під час служби – в неділю або на свята.
Синевірська поляна – озеро і ведмеді

Далі маршрут пролягає через село Келечин, на околиці якого можна зупинитися попити мінеральної води з джерела «Кваснівскій квас». За дослідженнями, вода в джерелі вуглекисла, гідрокарбонатно-кальцієва, містить мікроелементи – залізо, кобальт. Підходить для лікування захворювань органів травлення. Потім проїхати через Межигір’я і піднятися на Синевирський перевал. З нього відкривається гарна панорама на гори, вкриті віковими смереками.
З перевалу шлях веде в сторону села Синевирська Поляна, в якому знаходиться одне з найкрасивіших високогірних озер України – Синевир. Озеро, на висоті майже 1000 метрів, харчується гірськими струмками – вода в ньому чиста, в ній водиться річкова форель і блакитні раки (ловити заборонено).

Синевир називають «морським оком» за те, що посеред озера височіє невеликий острівець. Навесні острівець не видно, він з’являється тільки влітку в спеку, коли струмки стають менш повноводними. Навколо озера прокладено пішохідна стежка, є місця для пікніка та відпочинку.
Вартість відвідування озера: дорослий – 25 грн. дитячий – 10 грн., 75 грн. – проїзд автомобіля на стоянку біля озера.
Побувайте в Реабілітаційному центрі бурого ведмедя, який розташований неподалік від Синевирської Поляни. На площі понад 12 гектарів, живе понад тридцять ведмедів, яких привозять сюди з приватних зоопарків, де господарі знущалися над дикими тваринами. Співробітники центру називають це місце – «Будинок пристарілих для ведмедів».

За ведмедиками доглядають, їх лікують від фізичних і психологічних травм, завданих людиною. У реабілітаційному центрі ведмеді живуть практично як на волі, тільки приходять поїсти в призначений час до високої огорожі, через яку за ними цікаво спостерігати.
Ціна за вхід – 30 грн. дорослий, 15 грн. – дитячий квиток.
Ще один цікавий об’єкт – «Музей лісу та сплаву» і невелике гірське озеро, розташоване поруч з ним. Музей знаходиться трохи в стороні від траси, що веде до Синевиру. Дорога до музею розрахована на позашляховики, але це місце, куди не їздять натовпи туристів, тут справжня природа Закарпаття. Від музею є лісова стежка, що веде до озера через красивий ліс повз гірського струмка з мальовничими порогами.
Хуст – сироварні та оленяча ферма

Далі шлях лежить в сторону невеликого закарпатського міста Хуст, біля якого є що подивитися дітям і дорослим. По-перше, це буйволяча ферма, в якій живуть круторогі буйволи. Незважаючи на те, що буйволи – великі тварини і вселяють побоювання, на фермі їх можна годувати прямо з рук. Тут же можна купити і спробувати буйволове молоко, йогурти і сири.
Знаходиться на Току, с. Горінчово, Хустський р-н, Закарпатська область.
Вартість екскурсії – 30 грн., Діти до 6 років безкоштовно. На фермі є невеликий ресторан, де за 60 грн. можна спробувати продукцію з буйволячого молока.
У селі Іза знаходиться ферма оленів: на великій огородженій території вирощують оленів для заготовки рогів. Тварини живуть практично як в дикій природі, але із задоволенням підходять до огорожі, щоб поласувати смаколиками. На фермі можна подивитися на тварин і погодувати їх спеціальним кормом.
Вартість квитків: дорослим – 30 грн., Дітям – 20 грн.

Тут же у селі Іза знаходиться сироварня «Баранове», на якій роблять сири за традиційними закарпатськими рецептами. Можна скуштувати ніжну вурду, м’яку овечу і козячу бринзу, а також витримані сири. Програма екскурсії включає знайомство зі світом сироваріння: можна зайти і подивитися виробництво і камери дозрівання сиру.
У дегустаційному залі, який до того ж є музеєм, зібрані предмети, за допомогою яких ще в минулому столітті робили традиційний закарпатський сир. Поза рамками дегустації можна скуштувати морозиво на козячому молоці.
Вартість дегустації – 120 грн. з людини. Докладніше на сайті Баранове
Маршрут навколо Мукачева – замки та виноробні

Мукачево – ще один центр тяжіння і місце для старту маршруту по Закарпаттю. У самому місті та навколо нього є багато відомих і абсолютно не розкручених місць, які зможуть здивувати досвідчених мандрівників.

У Мукачеві – за класикою почати з екскурсії в замок Паланок, цитадель, побудовану на вершині пагорба, який насправді є вимерлим вулканом. І це не легенда – доказом вулканічних процесів служать гарячі джерела, розташованих неподалік від Мукачева.
www.facebook.com/Palanokmuseum/

Потім прогулятися центром міста – знайти статуетки гусей, туристичних символів Мукачева. Завітати у гості до сажотруса – в центрі міста встановлено пам’ятник останньому сажотруса України, Барті Бачі, який до цих пір чистить каміни в старому місті. Потім попити кави у кав’ярні і вже поїхати досліджувати вивчати околиці.

Замки навколо Мукачева

По-перше, побувайте біля палацу графів Шенборнів, який знаходиться на території санаторію «Карпати». Мисливський замок з яскравою черепицею, вежами і кольоровими вітражами колись належав династії німецьких графів Шенборнів.
Дивно красиву будівлю замку оточує старовинний парк, в якому ростуть вікові дуби та липи, є прогулянкова стежка навколо симпатичного ставка. Нажаль, потрапити всередину замку не можна – там знаходиться адміністративний корпус санаторію. Але територія навколо і вид на замок варті того, щоб побувати в цьому місці.
Парк відкритий щодня з 9:00 до 17:00, вартість відвідування парку – 20 грн. з людини.
Наступний пункт – замок Сент-Міклош в селі Чинадійово, в якому живе художник Йосип Бартош. Завдяки старанням цієї людини замок отримав нове життя: він його частково реставрував і проводить тут цікаві екскурсії, розповідаючи історії і любовні легенди, які оточили ореолом «Замок Любові».
Потрапити до замку можна щодня з 9:00 до 18:00. Відвідування – тільки за попереднім записом за телефонами +38 (050) 973-94-49. Вхід безкоштовний, але заохочуються чайові для відновлення замку.
Закарпатська плантація чаю

Ще одне цікаве місце – колишня експериментальна чайна плантація в Закарпатті. А вірніше те, що від неї залишилося, знаходиться на Червоній Горі, неподалік від Мукачева. У 50-ті роки минулого століття тут вирощували сорти грузинського, кубанського, індійського, яванского і цейлонського чаю. Виробництво Закарпатського чаю буквально через п’ять років визнали нерентабельним, але до сих пір серед дубового проліска ростуть чайні кущі. Якщо ви цікавитеся історією і хочете своїми очима побачити, як росте чай. Знаходиться над Мукачевом на Червоної Гігці ще росте те, що залишилося від плантації закарпатського чаю.
Берегово – винні шато і підвали

У Закарпатті традиційно вирощують виноград і роблять відмінне вино. Цьому сприяє унікальний клімат: гори захищають від холодних вітрів долину, в якій навіть взимку майже не буває заморозків. Навколо Мукачево є багато виноробних господарств, але найбільш вражаючі розмахом виноградники належать торговій марці «Чизай». Можна побувати на екскурсії в супроводі екскурсовода по території виноробні, відвідати «Музей винороба» і спуститися в сховища вина.

Побувати на дегустації, дізнатися багато цікавого про культуру споживання вина від професійного сомельє. А потім прогулятися територією виноградників, побачити, де і як вирощують виноград або провести фотосесію на засаджених виноградниками схилах.
Вартість екскурсії по виноробні і музею – 45 грн., Екскурсія з дегустацією – 145 грн., Екскурсія з дегустацією, обідом і прогулянка по виноградниках – 360 грн. Докладніше на сайті Чизай.
Матеріал для Весті Україна
Корисні посилання для організації подорожі:
Квитки на поїзди можна придбати у Tickets.ua
Розклад та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com
Рекомендую почитати:
Термальні курорти Закарпаття
Пошуки санаторію в Закарпатті – власний досвід
Стильні готелі в Карпатах