Очеретяний трамвай до козацького цвинтаря – найбільшого поховання козаків в Одесі. Маршрут трамваю, розташування козацького цвинтаря.
Очеретяний трамвай

Звичайний трамвай №20, який їздить дуже незвичним маршрутом. А саме – через зарості очерету.

Раджу всім покататися цім трамваєм. Навіщо? Щоб побачити, як це, коли трамвай посеред очерету. Щоб побачити зовсім іншу (занедбану) Одесу. Щоб зробити нетипові фотографії. І щоб дістатися Старовинного козацького цвинтаря, який розташований саме на цьому маршруті.
Маршрут очеретяного трамваю

Починається біля Херсонського скверу (Пересипський міст), закінчується на Хаджибейському лимані (біля об’їзної траси). Квиток: 8 грн – нал, 7 грн – через додаток Приватбанку.
Старовинний козацький цвинтар в Одесі

В Одесі на Хаджибєївський дорозі біля Шкодової гори розташований один з найбільших козацьких цвинтарів, який вважають найстарішим в Одесі. Його заснували наприкінці XVIII століття неподалік Хаджибейського лиману. Це поховання козаків-нерубаїв Сотниківської Січі. Найстаріший хрест датується 1771 роком, і, згідно з написом, поховане під ним немовля. Багато могил з позначками 1899 року.

Цвинтар займає 16 гектарів на схилі Шкодової гори. На початку XIX століття поряд побудували молитовний будинок, а згодом — Вознесенську церкву. Наразі від будівлі не залишилося навіть фундаменту, як і старих фотографій. Церкву знищили за радянських часів, однак записи метричних книг збереглися. Документи частково допомогли історикам зрозуміти, хто населяв цю територію та звідки вони прибули.

Надгробки Куяльницького цвинтаря є унікальними пам’ятками історії та народної культури, які вражають різноманітністю форм. Тут їх понад три десятки: мальтійські, грецькі, заокруглені, з півмісяцем, чотириконечні, шестиконечні та восьмиконечні. Найпопулярнішим є “лапчатий хрест”, який завжди був на козацьких знаменах.
Чому козаки-нерубаї?

У 1775 році, ліквідовуючи Запорізьку Січ, Катерина примусила козаків, що селились тут на схилах Шкодової гори, підписати документ, в якому вони обіцяють ніколи не брати до рук зброю. А імператриця в свою чергу пообіцяла залишити їх у спокої та не переселяти на Кубань.

Склавши зброю, козаки зайнялися видобутком вапняка (черепашника) – будівничого матеріалу, з якого була побудована Одеса. Тому відомі Одеські катакомби – це робота нерубайських козаків. А видобували вапняк заради того, щоб побудувати Одесу, яку ми вже бачимо зараз (принаймні її історичний центр). Серед похованих на цвинтарі є ті, хто у 1837 році постачали каміння для будівництва сучасного символу Одеси — Потьомкінських сходів. Саме на цьому цвинтарі поховані власники найбільших копалень – козаки Шмигора та Гетьманенко.
Де знаходиться козацький цвинтар в Одесі?
Точна адреса: Хаджибєйська дорога, 143. Якщо їхати 20-м трамваєм, зупинка провулок Хаджибейський
Чи є ще козацьки цвинтарі в Одеській області?
Так, і доволі багато. Могили козаків є на Шкодовій горі біля Усатово. Також козацьки могили є на цвинтарі в Нерубайському. Невелички кургани з хрестами я бачила по дорозі з Грибовки до Короліно-Бугазу. Координати 46°11’05.7″N 30°34’15.5″E
Корисні статті та посилання:
Безкоштовна Одеса – що подивитися в місті, не витрачаючи гроші
Вихідні за містом – ідеї для відпочинку в 100 км від Одеси
Маршрут подорожі Бессарабією – этно-гастро-тур
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com