Туристичне спорядження для виживання під час зими та блекауту: одяг, спальники, пальники, та прилади для енергонезалежності.
Я багато подорожую у горах, кожен рік хожу в Каміно та іншими пішими маршрутами. Такі подорожі навчили мене деякім важливим речам. Як то: швидко збирати в наплічник найнеобхідніші речі, користуватися наметом та пальником, купляти для повсякденного життя комфортні речи з сучасних матеріалів, які не брудняться, та швидко сохнуть після прання навіть у погану погоду.
Моя любов до піших походів навчила мене різним необхідним навичкам, які тепер можуть стати на нагоді. То ж ділюся знаннями та лайфхаками з вами.
Зверніть увагу, що всі речі, про які я пишу – я вже давно користуюся. Якщо ви теж маєте різні штуки для походів (інших марок та конфігурацій), вони теж можуть знадобитися в критичні моменти.
Туристичний одяг

Коли я збираюся у похід, я обираю легкі, теплі речі, які не займають багато місця, не важки. А ще їх можна швидко сохнуть після прання навіть у погану погоду. Це сучасні спортивні речі – штани, футболки, термобілизна, фліски, які зроблені з синтетичних матеріалів, що легко відіпрати. Сушити їх теж набагато легче, ніж звичайні товсті джинси або вовняні речі.
Отже, в мене є дві пари трекінгових штанів – тонкі синтетичні, розраховані на прогулянки в плюсову температуру, та з плащової тканини з флісовою підкладкою, розраховані на мороз. Ці штани легко почистити від бруду і немає необхідності весь час прати після бруду та дощу. Обидві пари штанів можна почистити вологою серветкою, а попередньо зчистити бруд, що наліп на штанини. Навіщо я про них розповідаю? Бо якщо немає води, а вам треба йти на вулицю (в мене є собака, його треба двічі на день гуляти), я моду ці штани прати не дуже часто, бо їх легко відчистити.
Пухова куртка, яка мало займає місця, майже нічого не важить, але добре зігріває на відміну від звичайних курток з синтепону. А ще в цій куртці легко вільно рухатися, швидко пересуватися. В комплекті з дощовиком, який захистить пуховик від дощу, або мокрого снігу – цей одяг просто ідеальний для того, щоб активно рухатися на вулиці. А вдома якщо змерзли, пуховик теж можна вдягти за необхідністю – швидко зігріває.
Замість товстих светрів я частіше ношу фліску – в мене їх декілька різних, а ще я їх можу міняти, пока одна з них сохне після прання. Фліс – це штучний матеріал, який гріє не гірше ніж вовна. Але відводить вологу та сохне набагато швидше. Якщо немає грошей на нову фліску, купить у секонді – там їх завжди багато, можна знайти одну-дві щоб вистачило на зиму.
Термобілизна
Термобілизна – це те, що вам точно знадобиться під час відключення теплопостачання. Свою я купила 10 років тому в Катманду, бо на той час в нас не було з чого обирати в магазинах. Зараз цей вибір є – різні марки та якість. Тут важко порадити яку саме марку обрати. Але щодо матеріалів, є три типи: синтетика (бажано обирати polartech), бавовна або бамбук та вовна (бажано мериносів – тепла, тонка та гарно виводить вологу).
Я використовую синтетичну polartech з невеликим начесом. Бо в ній я багато рухаюся і сплю – важливо відводити вологу. На відміну від синтетики, термобілизна з бавовни або вовни не виводить вологу (виняток – вовна мериносів, але ціна на таку термобілизну дуже висока). Бавовна досить швидко розтягується, а якщо спітнієте – буде довго тримати вологу.
Важливе правило: якщо ви плануєте щось робити активне в хаті, де немає опалення – прибиратися, щось добудовувати, танцювати то що – не вдягайте багато одягу на себе, щоб не спітніти та швидко просохнути. Але, якщо ви плануєте сидіти без рухів – працювати за компьютером, читати книжку – вдягайте декілька шарів одягу, який збереже ваше тепло.
Шкарпетки та взуття
Шкарпетки – я маю в’язані з вовни, але вони дуже товсті і не підходять для того, щоб ходити в них на вулицю Частіше за все я взимку ношу трекінгові шкарпетки з начесом – вони тонки та теплі. В них краще спати, бо вовна трохи колюча і гарно розігріває шкіру. І ще, якщо купляєте вовняні в’язані шкарпетки, або замовляєте бабусі – беріть на розмір більше. Нога не повинна бути зжатою – так вона скоріше змерзне. Краще, щоб був простір між ступнею та шкарпеткою – як в шубі, ваше тепло вас буде гріти, а вовна не відпускати його назовні. Взагалі, намагайтеся не вдягати 2-3 шкарпетки одночасно – вони стягнуть вам судини і ноги все одно змерзнуть.
Щодо взуття, то взимку я завжди ношу трекінгові черевики (в мене вже більш 10 років одна та сама марка – Merrell). Також маю дві пари: на підкладці polartech, розраховані на невеликий мінус температури, і з вовняною підкладкою, які я ношу тільки після -15 градусів морозу, бо інакше в них пітніють ноги. До речі, важливо, щоб ваши ступні були завжди сухі. Тому що сушити взуття та шкарпетки без опалення дуже важко. Якщо в вас ступні від природи пітніють – покладіть у взуття стільки з газети, вона поглинає вологу, а викинути її не жалко.
Косметика та гігієна
Раджу купити велику упаковку вологих серветок. Якщо в вас не буде довго води – за їх допомогою можна “помитися”. Ми так робили в Гімалаях, коли тиждень не могли прийняти душ. Навіть в холодній квартирі можна швидко роздягнутися та протерти все тіло вологими серветками. На це знадобиться пять хвилин – ви не встигнете змерзти, якщо будете рухатися швидко. Але так можна зняти бруд зі шкіри, відкриєте пори і відчуєте як зникне запах та свербіння. Вологі серветки значно покращують гігієнічний стан – перевірено!
На жаль, серветки не допоможуть помити голову. Але для цього можна придбати сухий шампунь. Чесно кажучи, для тих в кого довге волосся ця процедура не найприємніша. Але сухий шампунь допомагає впоратися з жирним корінням. Звісно краще голову помити – для цього вистачить каструлі окропу (навіть менше). Але це якщо в вас є доступ до чистої води.
Пальник, газ та посуд

Якщо немає світла і газу, можна скористуватися газовим пальником, який надівається на балон з сумішшю пропану та бутану. В мене є пальник, яким ми користувалися у горах та в кемпингах – готували та розігрівали їжу.
Зверніть увагу: підбираючи балон з газом після того, як купили газовий пальник. Різьба повинна підходити один до одного, бо є різні стандарти. Частіш за все туристичний пальник надягається на балон з клапаном. Для інакших треба купляти перехідник, то ж краще підібрати пальник та балон з однаковою різьбою.
Суміш газу – пропан + бутан в різних співвідношеннях відсотків: що більше пропану, то дороже балон, але ти довше можна готувати на одному балоні. Одного балону вистачить на 1-2 тижні інтенсивного приготування простої їжі на 2 людей. Користуватися такими туристичними балонами в квартирі – безпечно.
Посуд – можна купити туристичний, який за розмірами більш підходить для приготування на пальнику. А можна користуватися домашнім посудом. Але краще на туристичний пальник не ставити великі каструлі та пательні. Маленька каструлька, чайник чи пательня – все підходить для того, щоб швидко приготувати їжу.

Ми користуємося пальником Jet Boil, він одразу йде з кружкою, в якій дуже швидко закипає вода. Цей пальник досить дорогий, можна придбати і більш дешевший.
Термос – звичайний термос, який тримає температуру до 10 годин. Один раз скип’ятити воду, а потім мати під рукою теплі напої. В мене звичайний металевий термос, який ми купили багато років тому – брали із собою на ранкові виходи на фотозйомки у моря, на світанок у гори.
Про їжу поради давати немає сенсу – кожен їсть те, що зміг купити. Але туристична їжа – це дуже класна тема, коли немає можливості готувати, чи треба заощадити газ у балоні. Покласти у шухлядку на всяк випадок декілька пачок супу, каші чи макарон, які майже готові – тільки додати окропу, це класна ідея. Українські виробники туристичної сублімованої їжі, які я раджу: ЇDLO та Харчі, бо я пробувала їхні страви і мені вони дійсно сподобалися.
Спальник та намет

Спальник – дуже класна штука, коли в квартирі немає опалення. В принципі, можна скористатися теплою ковдрою, але мій спальник мало займає місця, важить взагалі 800 грамм – на відміну від ковдри я можу його кинути в наплічник и завжди мати з собою.
В мене спальник з гусиного пуху Marmot, температура комфорту від 0 до -10 градусів. Тобто в ньому тепло навіть у холодній кімнаті. А ще в чоловіка такий самий спальник, тільки з дзеркальним розташуванням змійки. Тобто ми можемо з’єднати наші два спальники та спати в єдиному коконі – так набагато тепліше, хоча трохи тісно. Але коли холодно, то в тісноті, зато не холодно.

Звичайно, можна купити спальник трохи простіше – з синтетичного матеріалу. Дивиться, щоб на ньому були температури комфорту, які дозволять спати в холодній квартирі. Тобто – краще, щоб була температура комфорту від +5 до -5 градусів.

Що до намету – він може знадобиться тільки в якості балдахіну над ліжком. Справа в тому, що під тентом намета краще зберігається тепле повітря, яке виділяє тіло людини. Важко обігріти цілу кімнату, і дуже швидко зігріти повітря в наметі, яке нагрівається від власних тіл. То ж можна поставити в кімнаті намет, покласти в нього матрас, і спати там, щоб було тепліше. Я так ще не робила, але ідея мені дуже сподобалася, бо вона має сенс. Або, якщо є можливість зробити над ліжком балдахін з тканини – ефект буде такий самий: тепле повітря буде залишатися під тканиною і вам буде набагато тепліше уві сні.
Не раджу користуватися надувним матрасом: повітря в ньому дуже швидко охолоджується і ви змерзнете. Краще звичайний матрас покласти на підлогу, на нього покласти килимки – каремати. А поверх них вже поставити палатку – достатньо становити її на дуги, кілочки в хаті звичайно не знадобляться.
Електрика та енергонезалежність

Налобний ліхтарик – знадобиться вам для того, щоб мати світло та вільні руки. Це дійсно класна річ, яка не коштує багато, але додаст вам зручності.
Ще прикольна штука – механічний динамо-ліхтарик, який працює як дінамо-машина. Тобто ви постійно рухаєте його пружиною, він виробляє світло. Для такого ліхтарика не потрібні батарейки.
Повербанк – це те, що знадобиться і в поході, і в часи блекауту. Беріть повербанк від 10 000 мАг, щоб можна було зарядити телефони як вдома, так і на вулиці – де б ви не були, щоб бути на зв’язку. Бо зв’язок – це дуже важлива річ для безпеки.
Можна довго писати про генератори, та акумуляторні станції, які дуже знадобляться для того, щоб мати електрику в домі. Але це не про туристичні штуки, тому тут про це я писати не стану.
Корисні статті та посилання:
- Що знадобиться для кемпінгу влітку
- Як я подорожую з маленькою ручною поклажею
- Як обрати валізу для подорожі
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Tickets.ua
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта для подорожі на автомобілі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com