Нюрнберг – що побачити в місті та скоштувати на Різдвяному ярмарку: замок, дом Дюрера, фонтани та скульптури, фахверкові вулиці Нюрнберга.
Я поїхала в грудні до доньки в Прагу, побачитися та побути разом. Але ж хотілося трохи відчути різдвяного настрою, бо в Празі ми вже були на свята багато разів і треба було змінити звичну картинку. Тому ми взяли квитки на Flixbus та поїхали в Нюрнберг, про що жодного разу не пошкодували.
Як дістатися Нюрнберга
Літаком
В аеропорт Нюрнберга літають:
- Ryanair – з Кракова, Таллінна, Вільнюса, Лондона, Будапешта, багатьох аеропортів Італії та Іспанії.
- Wizz Air – з Бухареста, Клуж-Напоки, Сібіу, Тірани та Варни
- Pegasus – з Стамбула
- На крилах KLM можна дістатися Нюрнберга з Амстердама.
- З Парижа літає Air France.
З аеропорту Нюрнберга до міста дуже швидко та просто дістатися на метро (гілка U2) – час в дорозі 10-15 хвилин.
Квитки на літак зручніше за все шукати на Skyskanner:
Поїздом та автобусом
Є альтернативний варіант – долетіти до Мюнхена, Франкфурта чи Праги. Це великі міста з аеропортами, які розташовані в 2-4 годинах їзди від Нюрнберга. А звідси можна доїхати на автобусах FlixBus, на поїзді або орендувати автомобіль.
Якщо ви прилітаєте до Мюнхена або Франкфурта – зручно скористатися єдиним квитком 49 Євро на місяц, яким можна пересуватися по всій Німеччині на приміських поїздах. Влада Німеччини впроваджує це єдиний квиток з 1 січня 2023 року. Подробиці раджу прочитати в окремій статті – 49€-Ticket – новий проїзний у Німеччині.
З Праги трохи довше – на автобусі FlixBus – час в дорозі трохи більший – 4 години. Квитки від 15 Євро в один бік.
Або на орендному автомобілі, який можна забронювати через Rentalcars.com, обравши найвигіднішу орендну контору в аеропорту.
Де поселитися в Нюрнберзі

Коли я шукала готель перед Різдвом – ціни на житло були дуже високі через те, що різдвяний ярмарок в Нюрнберзі дуже відомий на весь світ. Тому я обирала готелі за межами Старого міста, але якщо в вас необмежений бюджет – звичайно краще поселитися саме в старій частині, щоб бути в епіцентрі подій.
Готелі в центрі Нюрнберга:
- Hotel Central – в самому центрі за 2 хвилини від площі Хауптмаркт.
- Melter Hotel & Apartments – дуже стильний і не дуже дорогий готель у центрі міста.
- Oldtown Studios by dasPaul – апартаменти-студіо з міні-кухнею, для тих, хто планує побути в Нюрнберзі декілька днів.
- Hotel Elch – невеликий бутік-готель для тих, хто цінує приємний сервис і відчуття як вдома.
Я обирала готель трохи за межами Старого міста. Перечитала багато відгуків і раджу поселитися біля залізничного вокзалу в районі Марієнфорштадт. Тут є багато мережевих готелів, які розташовані близько до центра, станції та зупинки автобусів Flіxbus.
Готелі поблизу центра:
- Hotel Central City Hbf Nürnberg – чисті нові номери, гарне розташування біля залізничної станції та центра.
- Novina Hotel Wöhrdersee Nürnberg City – ми тут жили одну ніч, забронювавши номер зі знижкою в будній день. Сніданок не брали, бо хотіли скоштувати смачний сніданок в турецькому бранч-кафе Hane.
- Leonardo Royal Hotel Nürnberg – дуже гарно розташований готель в двох кроках від Старого Нюрнберга.
Що подивитися та відвідати у Нюрнберзі
Нюрнберг неочікувано з’явився дуже красивим і затишним містом – ми сюди приїхали заради різдвяного ярмарку та настрою. А отримали набагато більше – приємну атмосферу, небагато людей в будній день та довгі прогулянки старовинним містом.
Нюрнберзький різдвяний ярмарок Christkindlesmarkt

Нюрнберзький різдвяний ярмарок Christkindlesmarkt вважається одним з найкращих у Німеччині. Щороку його проводять на головній площі міста – Hauptmarkt. А ще, це один з найстаріших різдвяних базарів в світі. Вже з кінця листопада на всій території Старого міста встановлюють павільйони зі смаколиками, сувенірами та іграшками ручної роботи, ароматами гарячого вина, грога та смажених ковбасок. Понад 180 ринкових лотків прикрашені на Різдво свіжою зеленню та вогнями. Навколо збудовані різдвяні вертепи, над якими сяють яскраві зірки. Столиця німецького Різдва зустрічає своїх гостей знаменитими нюрнберзькими пряниками, ковбасками, глінтвейном та затишною атмосферою.
Важливо пам’ятати: Різдвяний ярмарок зачиняється 24 грудня о 14:00. У Німеччині різдвяні ринки працюють на Адвент, а напередодні Різдва, після обіду місто спорожніє. Для німців це домашнє сімейне свято, тому вони припиняють працювати та проводять весь час зі своїми сім’ями.
Що скоштувати та купити на память на різдвяній ярмарці:

- Солодкий мигдаль, місцеві ковбаски в булці, нюрнберзький імбирний пряник у пекарні Woitinek, яка існує вже понад 100 років. Особливо смачними виходять нюрнберзькі пряники Елізен ручної роботи, рецепт яких залишився від прадіда теперешних хазяїв пекарні Войтінек і практично не змінився донині.
- Купити на пам’ять горнятко для глінтвейну як сувенір – починаючи з 1990 року щороку з’являється їх новий дизайн.
- Придбати традиційні різдвяні прикраси всіх форм і розмірів: ялинкові іграшки, ангели із золотої фольги “Раушголд”, сливові чоловічки – Zwetschgenmännle з чорносливу.
- Ще класна тема – мікро-іграшки, посуд, домашні речі – все для того, щоб створити свій домашній вертеп, а до нього лялькову хатку зі всіма потрібними для життя речами. На ярмарку я побачила декілька лотків з такими мікро-штучками. Там було все – від м’ясорубки до лялькового хлібу, від мікро-посуду до мікро-сирників, щоб розпалювати мікро-піч.
Старе місто – історичний центр Нюрнберга

Якщо ви приїздите в Нюрнберг на поїзді, то перше, що побачите, потрапивши у Старе місто – це Handwerkerhof (Ремісничий двір). Це крихітне місто в місті, оточене могутньою кам’яною стіною – нагадує портал у середньовічну Баварію. Усередині знайдеш пряникові будиночки, ресторани з традиційною їжею та різноманітні майстерні.

Мені здається, що так не інакше, всі туристичні маршрути починаються на Головній торговій площі – Hauptmarkt. Саме тут проводять різдвяний ярмарок. І не тільки його – наприклад, в травні та вересні тут збирається один з найбільших в Німеччині блошиних ринків, де можна знайти дивовижні старовинні речі. Прийдіть на площу о південь, щоб побачити курфюрстів на годиннику Фрауенкірхе.

З площі веде пряма дорога до замку Кайзербург, розташований на пагорбі, який височіє над містом вже майже 1000 років. Це те місце, з якого майже 1000 років тому почалася історія Нюрнберга. На територію замка можна попасти безкоштовно. А ось щоб попасти в музей всередині замку – треба купити квиток. То ж погуляти між замковими баштами можна і без квитка. А з оглядового майданчику Нюрнберг та його червоні дахи та дзвіниці костьолів – як на долоні. Інформація про квитки та подробиці на сайті замку.

Коли ми спустилися з замкового пагорбу, потрапили на вуличку Weissgerbergasseз ідеальними і дуже красивими фахверковими будинками. На Різдво їх ще й прикрашають гірляндами.
Мости через річку Пегниц

Через Нюрнберг тече річка Пегниц – це ще одна прикраса міста, а точніше мости та будівля, розташовані над її берегами. Пройдіться по Мосту плачу – дерев’яний міст, який веде на невеличкий острів Трёдельмаркт (Блошиний ринок) або Острів Кохання, на якому багато крамниць з сувенірами, одягом та є маленька кавярня-магазин зі смачною кавою.

З боку острова можна побачити фахверковий Будинок Вейнштадль – це одна з найкрасивіших будівель Нюрнберга, збудована у середині XV століття. Спочатку в ньому розміщувався притулок для прокажених. Після вигнання їх із міста будинок почали використовувати як винний склад та притулок для бідних. У середині ХХ століття його віддали під гуртожиток для студентів університету. Взагалі старовинні мости над річкою – дуже фотогенічні, то ж прогуляйтеся вздовж неї, щоб побачити цю красу.
Нюрнберзькі фонтани

Тут же на площі знаходиться відреставрований відреставрований Прекрасний фонтан – Schöner Brunnen, якому понад 600 років. На ньому можна покрутити позолочене кільце: якщо покрутити його його один раз – здійсняться три бажання. Взагалі, Нюрнберг є містом незвичайних фонтанів.

Один з найдивніших – це фонтан Шлюбної каруселі. Я коли його побачила – просто не могла відійти, розглядала його пів години. Він вважається найбільшим європейським фігурним фонтаном 20 століття. Якщо обійти його по годинниковій стрілці, можна побачити гірку історію подружнього життя – від щасливого весілля до зради та ненависті, яку відчувають наприкінці життя люди, які николи не любили один одного.
Музеї Нюрнберга – від Дюрера до Нюрнберзького процесу

До речі, в Нюрнберзі жив та працював славетний художник Альбрехт Дюрер – під замком на площі Tiergärtnertorturm біля дому, де він мешкав, встановлений памятник зайцю, який дуже схожий на зайчатко з картини Дюрера “Молодий польовий заєць”. У 1984 році німецький авангардист-анімаліст Юрген Гертц створив своєрідну пародію на картину – скульптуру «Заєць Дюрера». Величезна бронзова тварина вибирається з дерев’яної скриньки. Поруч на коробці примостилося маленьке зайченя. Скульптура встановлена поряд із будинком Альбрехта Дюрера.

То ж, якщо вам цікаво подивитися, де і як мешкав Дюрер, обов’язково зазирніть до Albrecht-Dürer-Haus – це його будинок-музей. Екскурсія будинком цікава, але картин великого художника тут немає. Екскурсію проводить Агнес Дюрер, точніше актриса в її образі, яка показує і розповідає багато цікавих речей про життя та роботу у родині відомого художника, про їхню роботу на кухні, в майстерні та вдома. Вхід у музей коштує в 6 євро + екскурсія 3 Євро для дорослих, 2 Євро для дітей. Подробиці на сторінці музею.

Якщо вас цікавить історія Нюрнберзького процесу над нацистами, а зараз ця тема як ніколи актуальна, тоді побувайте у Залі № 600. Тепер тут розташований меморіал процесу, в якому відбувся суд над злочинцями нацистського режиму. Відвідування коштує 6 Євро. Музей Нюрнберзького процесу знаходиться на другому поверсі діючого земельного суду. Тому перед тим, як сюди йти, треба перевірити заздалегідь розклад судових засідань – в ці дня музей не працює.
Доповнити інформацію можна, якщо додати екскурсію по нацистському центру НАСДАП, що знаходиться у парку Дутцендтайх Її проводять щосуботи о 15:00 – коштує 3 Євро дорослим, 2 Євро дітям + вхідний квиток 6 Євро. Але потребна попередня реєстрація – треба написати на e-mail: dokumentationszentrum@stadt.nuernberg.de.

Ще один музей У Нюрнберзі, який вартий обов’язкового відвідування. Це експозиція Німецьких залізниць, що охоплює період від їхньої появи на території Німеччини і аж до наших днів. Тут є старовинні вагони, що належали баварському королю Людвігу II.
Корисні статті та посилання:
- Берлін за три дні – що подивитися в столиці Німеччини
- 49€-Ticket – новий проїзний у Німеччині з 1 січня 2023 року
- Безкоштовний Будапешт
- Прага на Різдво
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки, квитки на поїзд та автобуси можна придбати на Skyscanner
Туристична медстраховка зі знижками можна придбати на сайті компанії VUSO
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com