Кишинів – як дістатися в аеропорт, що подивитися в місті за один-два дні, транспорт, молдавська кухня та вино, житло у Кишиневі.
Які документи потрібні, щоб потрапити до Молдови
Між Молдовою та Україною діє безвізовий режим. Для подорожі потрібен дійсний закордонний паспорт, в якому є принаймні одна вільна сторінка.
Але після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну (24 лютого 2022 року), правила дещо спростилися. У лютому пускали навіть без закордонного паспорта по внутрішнім українським паспортам. Потім всі правила знов повернулися – потрібен закордонний паспорт, для того, щоб заїхати в Молдову з України.
Документи для поїздки в Молдову на машині:
- Технічний паспорт на автомобіль.
- Посвідчення водія, який керує автомобілем.
- Страховка на автомобіль – “Зелена карта“. Її можна придбати на кордоні в страхової компанії. Або, щоб не витрачати час, можна купити страховку онлайн на сайті HotlineFinance – достатньо мати PDF страхового полісу на телефоні. Після оплати Зелена карта автоматично вноситься в базу МТСБУ. При бажанні ви зможете самостійно перевірити чинність вашої страховки за її номером. Більш детально про оформлення онлайн страховки на автомобіль можна прочитати тут.
Аеропорт Кишинева

В Молдові є тільки один аеропорт – в Кишиневі. Насправді, у Кишиневі аеропорт класний. Тут дуже зручні зали очікування, є дитяча зона та кімната матері та дитини.

Тут є свій смачний и недорогий ресторан національної кухні PLAI – рекомендую спробувати суп Зяма і молдавськи мітітєї (обід з кавою на людину десь 8-10 Євро). Також є кав’ярня в зоні до реєстрації. То ж тут можна поїсти навіть вночі. В чистій зоні – виліту теж декілька симпатичних кафешек. А також власна пивоварня LumenСraft і однойменний ресторан-паб. Green Cafe в зоні прильоту – класне місце для тих, хто вже прилетів та чекає на таксі, або, наприклад, автобус до Одеси, який зупиняється біля аеропорту.

А ще тут дуже якісний wi-fi (не всі аеропорти мають добрий сигнал без обмежень) – тут користуватися можна скільки завгодно і він літає!). Тому, попри те, що аеропорт в Кишиневі невеликий, він дуже зручний, недорогий та приємний.

З Кишинева літають молдавські перевізники – Air Moldova та Fly One. В них практично одна та сама мапа польотів: Німеччина, Португалія, Італія, Румунія, Ірландія, Великобританія, Франція, Греція, Ізраїль, Туреччина, Єгипет. Turkish Airlines та Люфтганза – в Стамбул та Франкфурт, а далі по всьому світу.

Лоукостер WizzAir також літає, але з грудня 2022 року авіакомпанія вирішила закрити свою базу в Кишиневі. Залишилось тільки декілька напрямків: до Австрії, Бельгії, Кіпру, Чехії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Нідерландів, Іспанії та Великої Британії.
Зверніть увагу: при бронюванні квитків WizzAir: обираючи аеропорт Кишинів, сайт, або додаток пропонує на деякі рейсі виліт та приліт з сусіднього аеропорту Ясси.
Як дістатися в Ясси – читайте в окремому матеріалі.
Як дістатися Кишинева з України

Зараз є різні варіанти як доїхати з України в Кишинів. Ще влітку 2022 року їх було не так багато – їздили автобуси. Але восени додали залізничне сполучення – з Києву в Кишинів вже ходить потяг.
- Автобусом – з Одеси, Києва, Чернівців у Кишинів ходять регулярні автобуси. Розклад та квитки шукайте на сайті InfoBus.ua. Квиток – від 700 грн. з Одеси та Чернівців, від 2000 грн – з Києва.
- Поїздом з Києва – потяг № 351/352, плацкарт в один бік коштує від 1893 грн.
- Власним авто – потрібно купляти Зелену картку – страхування автомобіля, та віньєтку – оплата проїзду молдавськими дорогами, купити можна онлайн на офіційному сайті https://evinieta.gov.md.
- Blablacar – тут можна обрати або їхати маршруткою чи автобусом, або з власником автомобілю, який забере вас у місці, де ви домовитеся про зустріч.
Я їздила в Кишинів трьома варіантами:
- Власним авто – залишала в аеропорту на паркінгу. Це вигідно, якщо ви летите на декілька днів. Ціни на паркінг можна подивитися на сайті аеропорту.
- Автобусом – квитки купляла на InfoBus.ua. Вони не відрізняються від цін в касі автостанції. Але тут квитки можна купити онлайн (це зручно, коли ви за кордоном). А ще квитки можна повернути, якщо змінюються плани (умови повертання читайте у кожного перевізника окремо).
- Blablacar – один раз їхала з аеропорту на машині, яку я знайшла на сайті Blablacar. Трохи нервувала, але водій попався дуже акуратний, забрав мене в аеропорту і довіз майже до дому. Ціна була така сама, як за автобус – 800 грн. Але автобусів в той час, коли прилетів мій літак вже не було. Тому вважаю цей варіант трансферу теж цікавим. Але уважно читайте відгуки про водія, перед тим як бронювати поїздку. Важливо – щоб забронювати транспорт в цієї системі, треба зареєструватися.
Транспорт в Кишиневі – як пересуватися містом
Громадський транспорт в Кишиневі доволі звичний – це автобуси, маршрутки та тролейбуси. Назви зупинок тільки на молдавській мові, але їх не важко прочитати, бо молдавська пишеться латиницею. Прокласти маршрут можна за допомогою сайта eway.md – незважаючи на назву сайт досить незручний, але розібратися можна. Оплата водію готівкою.
З центра міста в аеропорт їздить тролейбус №30 від кінцевої зупинки Str. 31 August 1989. В тролейбусах можна оплатити проїзд або готівкою (6 лей), або картою – є термінали оплати картою безпосередньо в тролейбусі). Якщо знадобляться молдавські леї, в аеропорту є пункти обміну валют, але в традиційно для аеропортів курс тут не найкращий. Також є банкомати – можна спробувати зняти леї з власної української карти. Але дивиться на курс конвертації перед тим, як підтвердити операцію зняття готівки. Може краще порівняти з ненайкращим курсом та обрати те, що вигідніше.
Якщо прилітаєте пізно – прийдеться їхати на таксі. На виході традиційно чекають таксисти, які скажуть надвисокий цінник. Але в Молдові є додоки з сервісом таксі. Це iTaxi – з аеропорту до центра міста – коштує біля 20$. Нажаль, Uber в Молдові не працюють, а Bolt – тільки самокати ((
Зверніть увагу: Автобус, який їде з Одеси в Кишинів, зупиняється біля аеропорту як на шляху до Кишинева, так і в зворотному напрямку. Тобто не обовязково їхати до автостанції в центрі міста – одесити можуть вийти біля аеропорту і так само після повернення їхати додому одразу з аеропорту (квітки на автобус продаються на порталі InfoBus.ua і можна обрати місце призначенні Аеропорт Кишинів).
Що подивитися в Кишиневі під час транзиту

Якщо є бажання подивитися центр міста, прогулятися його вулицями та парками – закладайте як мінімум один день.
На в’їзді в місто одразу можна побачити висотки – так звані «Ворота міста». Це два величезні однакової форми будинки на в’їзді до Кишинева, які були збудовані наприкінці 1970-х. майже весь – це новобудівлі чи багатоповерхівки, збудовані у період між 60-ми та 90-ми роками. Під час Другої світової від дуже постраждав від бомбування, але старі дома в центрі трохи залишилися.
В центрі звичайно перше, що побачиш – це Тріумфальна арка на площі та сквері Кафедрального собору. Вона розташована на одній осі з дзвіницею та собором, виглядаючи ніби ворота до храму. Через дорогу від арки встановлений пам’ятник Штефану чол Маре – один із символів міста та країни, – а за ним однойменний парк із фонтаном.
Парк в центрі приємний, але для прогулянок місцеві обирають інший – парк Valea Morilor, на території якого є величезне «Комсомольське озеро» та каскадні сходи з фонтаном та з гарною набережною. Якщо буде час, можна зробити коло навкруги озера та погодувати качок.
Музеї

Напроти арки розташований Президентський палац та Палац республіки, збудований у 1980-х роках. Але за ним є більш цікавіший Національний музей Молдови, перед яким стоїть статуя Римській вовчиці (пам’ятаємо, що Молдова була колись частиною імперії).
Неподалік парку знаходиться дуже красива будівля Музею історії та етнографії (вул. Mihai Kogălniceanu, 82A). Збудований у мавританському стилі, що є велика рідкість в архітектурі Кишинева. Музей доволі цікавий: Тут можна побачити рельєфну карту Молдови розміром майже з величезний зал. Це модель країни із майстерно зробленими пагорбами, рівнинами, містами.
Ще один музей, однозначно гідний відвідування – Національний музей мистецтв Молдови (вул. 31 Серпня 1989, 121A). Будівля дуже гарно відреставрована – стала одной з інстаграмних точок, на тлі якої полюбляє робити фото місцева молодь. Побудована у 1901 році за проектом архітектора Олександра Бернардацці у неокласичному стилі з готичними елементами, будівля є взірцем громадянської архітектури кінця XIX – початку XX століття. (багато будівель цього архітектора є і в сусідньої Одесі).
До речі, центр Кишинева місцями чимось схожий на одеську Молдованку – може тому така назва у цього району?
Їжа та вино – виноробні та смачні заклади
Якщо плануєте поїхати на виноробні та в Старий Орхей – треба 2-3 дні. Але розповім, що можна встигнути за один день в Кишиневі.
Якщо є багато часу у місті, раджу поїхати на дегустацію у виноробню Мілєштій Мічі. Вона розташована на окраїні міста. Їхати сюди треба або на таксі, або з туристичною групою, бо потрапити на екскурсію до цих величезних підвалів можна тільки на машині. Так, пішки тут не ходять – довжина підвалів сягає під 50 км. Тут їздять на електрокарах, або на авто, розглядаючи величезні бочки з вином, слухаючи екскурсовода.
Після екскурсу по підземній частині виноробні відвідувачі йдуть на дегустацію вин – тут треба бути дуже обережним! Дегустація не та, до якої ви звикли – замість бокалів з невеликою кількістю вина тут наливають графінів різних сортів. Пий скільки хочешь, головне потім не забути де ваш готель, або встигнути на свій літак.
Якщо немає часу на таку екскурсію з дегустацією, можна завітати в один з винних барів – Invino, або Capre Diem, де можна купити пляшку вина, а перед тим спробувати по бокалу різних видів.
Що спробувати з молдавської кухні?

Мій улюблений курячий супчик Зама (чи Зяма) – дуже смачний. Він схожий на звичайний курячий суп тоненькою лапшою, але трохи з кислинкою, особливо гарно вранці – після добрячої винної дегустації.
Мітітеї – м’ясні котлетки, які більш схожі на кебаб. На гарнір – мамалига, кукурудзяна каша. Але то на любителя, мені вистачає салату.
Якщо побачите пекарні, де готують плацинди– теж обов’язково спробуйте цю молдавську випічку. Це вертути із слойоного тіста, р усілякими начинками: мясо, сир, картошка. Смачні та ситні – дві плацинди нагодують вас на пів дня.
До речі, якщо ви на машині ідете з Одеси в Кишинів – раджу зупинитися в Plăcintăria „La Lenuța”, що в селі Țînțăreni – недалеко від аеропорту. Там вони завжди свіжі та гарячі, а заплатити можна картою (40 грн. за одну штуку).
Де поселитися – готелі, апартаменти в Кишиневі
В центрі міста є мережеві готелі для вимогливих – Radisson Blu Leogrand Hotel та Bristol Central Park Hotel.
Але якщо для вас важливіше затишність, комфорт та відмінне співвідношення якості та ціни, раджу придивитися до наступних готелі в в Кишиневі:
Home Sweet Home – невеликий гостьовий дім з комфортними номерами за невеликою ціною.
Premier City Hotel Chisinau – апарт-готель в центрі міста.
Russo – апартаменти для сім’ї з необхідною технікою, дуже зручно, якщо треба зупинитися в Кишиневі на декілька днів.
Скористуйтеся знижкою 15% від Booking.com – пропозиція діє з 1 січня до 31 березня 2023
Корисні статті та посилання:
- Скасування рейсів та страйки аеропортів у 2022-2023 роках (інформація оновлюється)
- 10 лоукост-аеропортів Європи – як дістатися найдешевше
- Ясси – румунське місто-хаб, з якого можна полетіти до інших країн Європи
- Європейські аеропорти поблизу України – як дістатися, куди полетіти
Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Авіаквитки можна шукати на Skyscanner
Зелена карта та Туристична медстраховка для подорожі за кордон – онлайн на порталі HotlineFinance
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com